ویدیو HD
فهیمه دزفولی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به گزارش خبرگزاری ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، محققان طرح نهایی سیستمی را منتشر کردند که می‌تواند زباله‌های پلاستیکی اقیانوس آرام را جمع کند. این سیستم از لوله ای ۶۰۰ متری تشکیل شده است که بر سطح آب شناور می‌شود و در زیرش دنباله تور مانندی با عمق ۳ متر برای انباشت زباله‌های پلاستیکی دارد.

این سیستم که پاک‌کننده اقیانوس (The Ocean Cleanup) نام دارد با انرژی باد و موج‌ دریا کنترل می‌شود و با حرکت در سطح اقیانوس، زباله‌ها را جمع می‌کند. این سامانه پس از طراحی در تابستان گذشته، تاکنون سه بار آزمایش شده است. اصلاحات نهایی این سیستم یا سامانه رو به پایان است و دانشمندان امیدوارند تا دو ماه دیگر به بهره‌برداری برسد. براساس برنامه‌ریزی، زباله‌های پلاستیکی جمع‌آوری شده توسط سامانه، هر چند ماه یک بار برای بازیافت با یک کشتی به ساحل هدایت خواهند شد.

نتایج بررسی مدل‌های طراحی شده در این پروژه نشان می‌دهد که این سامانه در ۵ سال آینده می‌تواند تا ۵۰ درصد از زباله‌های پلاستیکی اقیانوس آرام را جمع‌آوری کند. بر همین اساس دانشمندان امیدوارند به کمک این ناوگان بتوانند تا سال ۲۰۴۰ میلادی، ۹۰ درصد از زباله‌های پلاستیکی را جمع‌ کنند.

مطالعات نشان می‌دهد به عنوان نمونه تنها ۱.۸ تریلیون قطعه پلاستیکی با وزن تقریبی ۸ هزار تن، در زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام وجود دارد. این زباله‌دان نام بخشی از چرخاب شمالی اقیانوس آرام است که حجم بسیاری از زباله‌های اقیانوس در آن جمع می‌شوند.

دیلی میل در ادامه توضیح داد این پروژه نتیجه تلاش‌ها و نقشه‌برداری‌های سه ساله دانشمندان وابسته به "بنیاد پاکسازی‌ اقیانوس‌ها" در هلند، شش دانشگاه و یک شرکت حسگر هوایی است.

شیوه کار سامانه پاک‌کننده اقیانوس را در این ویدیوی کوتاه ببینید:

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET