karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

گردشگری با شاخه های متنوع خود پاسخ های مناسبی به نیازهای افراد علاقه مند به رشته های گوناگون فراهم می آورد. در بخش هایی از این صنعت با موضوعاتی تخصصی تر مواجه می شویم که توجه مخاطبان خاص را بیشتر به خود جلب می کنند. یکی از این موضوعات ژئوتوریسم است که دیدگاهی زمین شناختی نسبت به گردشگری دارد. با کارناوال در بررسی ژئوتوریسم همراه باشید.

ژئوتوریسم

ژئوتوریسم چیست؟

واژه ی ژئوتوریسم از دو بخش " ژئو " که اشاره به جاذبه‌های زمین شناسی، ژئومورفولوژی و میراث معدن‌کاری دارد و " توریسم " به معنای گردشگری تشکیل شده‌است و به طور کلی با جاذبه های طبیعت بی جان سروکار دارد. این نوع گردشگری را با عنوان زمین گردشگری نیز می شناسند.

بیشتر مخاطبان ژئوتوریسم متخصصان و کارشناسان زمین شناسی و ژئومورفولوژی می باشند اما در برخی موارد گردشگران علاقه مند به طبیعت نیز در این نوع سفرها شرکت می کنند. در جریان فعالیت‌های زمین‌گردشگری، فرد تنها به تماشای پدیده های طبیعی نمی پردازد بلکه با مبانی پیدایش آنها نیز آشنا شده و اهمیت وجودی آنها را نیز بررسی می کند.

تام هوز از انگلستان نخستین تعریف علمی از ژئوتوریسم را در سال 1995 به این صورت ارائه داد:

ژئوتوریسم ارائه ی امکانات خدماتی و تفسیری به منظور قادر ساختن گردشگران به کسب دانش و درک زمین شناسی و ژئومورفولوژی (با مشارکت آنها در توسعه ی علوم زمین)، فراتر از درک صرفاً زیبایی های محض یک مکان است.

ژئوتوریسم راهی برای توسعه پایدار

توسعه پایدار بر سه اصل پایداری بوم شناختی، پایداری اجتماعی – فرهنگی و پایداری اقتصادی استوار است. پایداری بوم شناختی ساز گار بودن توسعه با حفظ فرایندهای اساسی زیست محیطی، تنوع و گونه‌های زیستی را تضمین می کند.  پایداری اجتماعی – فرهنگی سازگاری توسعه با فرهنگ و ارزش‌های مردمی و هویت جامعه را مورد بررسی قرار می دهد و پایداری اقتصادی توسعه کارآمد اقتصادی را مطالعه می کند تا منابع برای آیندگان نیز باقی بمانند.
گردشگری از عوامل اصلی توسعه پایدار در سطوح اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی می باشد. ژئوتوریسم به عنوان یکی از زیر مجموعه گردشگری پایدار  محسوب می گردد و هدف آن حفظ منابع گردشگری در مقاصد است.

ژئوتوریسم

ژئو پارک ها| مقاصد ژئوتوریسم

یکی از مهم ترین مقاصد ژئوتوریستی، ژئوپارک ها هستند. ژئوپارک منطقه‌ای را شامل می شود که چندین پدیده بارز زمین‌شناسی در آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه، با مدیریتی دقیق و مستمر،حفظ و نگهداری می‌شود. این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید. در برخی ژئوپارک ها علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی تعدادی از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی نیز دیده می شود.

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

یاسمین سلطانین

سلام خانم فلاح . خانم وقتی حرف های شما رو دیدم یه روزنه ی امیدی برام باز شد که آیا منم میتونم مثل شما خوشحال باشم ؟ منم میتونم برم پی آرزو های خودم ؟ خانم فلاح ازتون خواهش میکنم تا اخر بخونید و منو راهنمایی کنید کل آینده م به نظر کارشناسانه ی شما بستگی داره . من 18 سالمه و تجربی خوندم چند ماه بعد هم کنکور دارم و بعدش بحث زجر آور انتخاب رشته ! والدینم میگن اکه اینجا پزشکی یا دندان قبول نشدی میفرستیمت روسیه تا اونجا بخونی ! آخه کی دوست نداره یه راهی پیدا کنه بره خارج اما آخه علاقه من چی میشه ؟ وقتی خودمو توی یه اتاق سفید تصور میکنم که جلوم یه تخت هست که مریضام میان روش دراز میکشن از همین الان حس میکنم چهاردیواری اتاق داره خفم میکنه ! یا حتی بودن تو یه بیمارستان هم اذیتن میکنه آخه تا کی ؟ من نمیخوام کل جوونیم تو یه ساختمون بگذره بخاطر پولی که میتونم باهاش فوقش هر عید به عید برم مسافرت ! نه ! من میخوام شغلم ایجاب کنه همیشه تو سفر و اکتشاف و مطالعه باشم ! من عاشق فضاهای غیر شهریم عاشق اینم که محیط های صحرایی یا جنگلی اکتشاف کنم . من روحیه ی یک محقق و مکتشف و ماجراجو رو دارم نمیتونم ساعت ها تو یه اتاق باشم و دندون درست کنم من میمیرم ! من مثل دخترای شهری و اتوکشیده نیستم که فکرم همش پیش آرایش و لباسای زرق و برقی و مهمونیا باشه ! من میخوام سروکارم با خلقت زیبای خدا باشه زمینایی که فقط عکساشونو دیدیم...اولش فکرم به رشته هایی مثل زمین شناسی و باستان شناسی و محیط زیست رسید الانم که این ژئوتوریسم رو دیدم قلبم داشت از جاش درمیومد مثل اینکه با خودت بگی همینه پیداش کردم !! ولی میدونم که خونوادم به هیچ عنوان حمایتم نمیکنن حالا اصلا نمیدونم چیکار کنم چون شنیدم رشته زمین شناسی تو ایران خوب تدریس نمیشه و منم میخوام سوادم جهانی باشه و ثابت کنم که اگه دکتر نشدم لااقل بهترین رشته م هستم ! نمیدونم چجوری این کارا رو بکنم لطفا راهنماییم کنین خیلی سردرگمم ...

کارناوال

با سلام خدمت شما دوست عزیز خوشحالم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است. در زمینه ادامه تحصیلات بهتر است از کمک های یک مشاور تحصیلی بهره بگیرید چرا که علاقه تنها شرط لازم برای ورود به یک رشته نیست و آمادگی های درسی و علمی می توانند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشند. پیش از آنکه تصمیم نهایی خود را بگیرید، بهتر است در کارگاه های کوتاه مدتی که در این زمینه برگزار می شوند شرکت کنید تا مباحث رشته مورد نظرتان را بشناسید و در مورد انتخاب تان مطمئن شوید. اگر در نهایت تصمیم تان ادامه تحصیل در رشته زمین شناسی بود، شما می توانید در دانشگاه های ایران هم اساتید خوبی را در این رشته بیابید و از دانش آنها استفاده کنید. با این حال با مراجعه به دفاتر مشاوره تحصیلی می توانید بهترین دانشگاه های دنیا را نیز در این زمینه بیابید. اگر می خواهید از رشته زمین شناسی در راستای گردشگری بهره ببرید، در حین تحصیل در دوره های آموزشی ژئوتوریسم هم شرکت کنید تا دانش تان را افزایش دهید و پل های ارتباطی زمین شناسی و گردشگری را بیابید. در نهایت باید بدانید که دنبال کردن آرزوها به این راحتی ها هم نیست و باید خودتان را برای رویارویی با مخالفت ها آماده کنید. در این زمینه هم می توانید از خدمات مشاوره کمک بگیرید. شاد و پیروز باشید.

28 اردیبهشت 1398

انتشار:26 اردیبهشت 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

ناشناس

عالی بود.واقعا با توجه به اینکه تنوع ژئومورفولوژی ایران بسیار زیاد است این نوع گردشگردی میتواند بسیار متنوع باشد.

انتشار:16 فروردین 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

مهدی

سلام خانم فلاح امکانش هست منابع مطالبی رو که گذاشتین بفرستین؟

کارناوال

با سلام خدمت شما دوست کارناوالی

مطلب پیش رو خلاصه و برداشتی آزاد از دو منبع زیر می باشد:

مبانی ژئوتوریسم با تاکید ویژه بر ایران تالیف دکتر نکویی صدری

 مقاله ی ﻫﺪفهاي ﮐﻨﻔﺮاﻧﺲ ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ در ﻣﻮرد ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ و ﺗﻮﺳﻌﻪ، ﺗﺪوﯾﻦ اﺳﺘﺮاﺗﮋي ﻫﺎ و ﺗﻨﻈﯿﻢ ﻣﻌﺎﻫﺪات از ﻣﺤﻤﻮد ﮐﺮﻣﯽ و ﻧﺴﺮﯾﻦ ﻣﺼﻔﺎ

با سپاس از همراهی شما

15 تیر 1396

انتشار:14 تیر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.