karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 آبان 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری مهر، بلندترین برج آجری جهان که قرن ها گذر زمان نتوانسته آن را از پا بیندازد، امروز به دلیل مشکلاتی مانند لانه گذاری سوسک های بال آتشین در معرض فروپاشی قرار گرفته است. 

این بنای منحصر به فرد یکی از بی نظیرترین سازه های تاریخ معماری ایرانی-اسلامی ست و در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این اثر در طول دوره های مختلف تاریخی در برابر مشکلاتی مانند حملات دشمن و حوادث طبیعی جان سالم به دربرده اما این روزها به دلیل رطوبت، گذر خودروهای سنگین در نزدیکی آن و هجوم سوسک های بال آتشین در معرض آسیب قرار گرفته است. 

متخصصان در همین زمینه اعتقاد دارند هجوم سوسک های بال آتشین به دلیل بازسازی نادرست این بنا اتفاق افتاده است. 

علیرضا صادقی امیری، سخنگو و عضو هیات رییسه شورای هماهنگی تشکل های سه گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در مورد مشکل هجم سوسک ها به برج گنبد قابوس چنین توضیح داده است: 

حدود دو سال پیش پروژه دفع نم برج قابوس اجرا شد که هدف از آن، جلوگیری از نفوذ رطوبت سطحی و صعودی بود. اما متأسفانه نه تنها کانال‌های دفع نم نتوانست به خوبی عمل کند که به دلیل نوع آجرها و استفاده از موم و چوب‌پنبه برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به بنای برج قابوس، ده‌ها هزار سوسک بال آتشین به دلیل جذب رطوبت در چوب پنبه‌ها به این بنا حمله برده و با جویدن چوب پنبه‌ها به درون بنای برج قابوس نفوذ کرده‌اند.

آقای صادقی ادامه این روند را تهدیدی برای سلامت گنبد قابوس می داند و اعتقاد دارد ایجاد کلونی سوسک های بال آتشین در میان پوسته های ملات و خوردن چوب ها و کاه های موجود در مصالح باعث شده تا مصالح به کار رفته در بنا سست شوند. هرچند این صحبت ها توسط عبدالمجید نورتقانی، رییس پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس رد شده است و او حضور سوسک های بال آتشین را مشکلی جدی برای برج قابوس نمی داند. 

آن طور که عبدالمجید نورتقانی می گوید: 

اصلا ملات کاهگل در برج قابوس به کار نرفته است و از چوب پنبه و موم نیز هیچ جا استفاده نشده است که سوسک‌ها در حال جویدن آن‌ها باشند. 

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.