ویدیو HD
یزدان مرشدزاده

انتشار

09 خرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

مصر ، کشوری در شمال آفریقا که در روزگار کهن فرعون ها بر آن فرمانروایی می کردند ، در اوج شکوه و قدرت . در آن زمان اهرام زیادی به دست این پادشاهان ساخته شد که هرکدام هدفی داشتند . هدفشان در خود جای دادن این فرعون ها بود و نگهداری آن ها تا روز رستاخیز و دوباره زنده شدن آنان . پس از مرگ فرعون او را مومیایی می کردند و بعد ار برگزاری مراسم خاص او را به همراه طلا و جواهر و گاهی همسر هایشان به درون مقبره ها می بردند .

مصریان باستان به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشتند . زندگی که بعد از مرگ در انتظارشان بود بسیار زیبا تر از زندگی قبل از مرگشان تصور می شد .

این مقبره ها درون اهرام بودند و دسترسی به این مقبره ها امروزه بسیار سخت است . یکی از این اهرام هرم جیزه می باشد که بزرگترین هرم به حساب می آید . در مرکز این هرم مقبره ی خوفو ، فرعونی که در دوره ی چهارم فرمانروایی می کرد قرار دارد . 

همراه با کارناوال باشید تا سفری به این هرم داشته باشیم . 

هرم بزرگ جیزه

هرم بزرگ جیزه یا هرم خوفو در نگاه اول 

هرم بزرگ جیزه یا هرم خوفو در کنار 2 هرم کوچکتر به دستور خوفو ساخته شد و پس از مرگش آرامگاه خود او شد . امروزه ما نام اهرام ثلاثه را بکار می بریم .  قدمت این هرم حدود 2600 سال قبل از میلاد است و در نهایت عظمت هنوز پا برجا است . ساخت این بنا 20 سال به طول انجامید و 100.000 کارگر بی وقفه بر روی این بنا کار کردند و عده ی بسیاری کشته شدند . زمانی که شما در کنار این هرم می ایستید و به آن نگاه می کنید اشک در چشمانتان جمع می شود . عظمت و ابهتش تاثیر می گذارد و شما را به همراه خودش به عمق تاریخ می برد . 

محلی ها می گویند هنوز می شود درد و رنج کارگرانی که این اهرام را ساخته اند حس کرد . فریاد هایشان را شنید که چگونه سختی ها را تحمل می کردند .

اهرام ثلاثه جز عجایب هفت گانه به حساب می آیند .

ارتفاع این هرم 147 متر است که به دلیل فرسایش امروزه به ارتفاع 137 متر رسیده است . هر ضلع قاعده ی هرم 230 متر طول دارد .

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه

تاریخ از این هرم می گوید

به هنگام مرگ نوری شما را به آغوش می کشد و وارد زندگی پس از مرگ می شوید . این عقیده ی مصریان باستان بود . برای 3800 سال هرم بزرگ جیزه بلند ترین بنا ی ساخته شده به دست انسان بوده است و بسیاری از بازدید کنندگان را شگفت زده کرده است . 

خوفو به گفته ی هورودوت پادشاهی ظالم و ستمگر به حساب می آمده . او 9 پسر داشته و 15 دختر .

زمانی که پس از مرگ پدرش به پادشاهی رسید دستور ساخت هرم را صادر کرد و هزاران کارگر را به کار گرفت . این کارگران وضعیت مناسبی نداشتند و در مشقت کامل کار می کردند . بسیاری از آن ها در طی 20 سال از دنیا رفتند و فرعون کوچک ترین توجهی هم نمی کرد . 

بعد از به پایان رسیدن این هرم خوفو بیمار شد . بیماری سخت که در نهایت او را از پای در آورد . بعد از مومیایی کردن وی و برگزاری مراسم تدفین او را در مقبره ای در هرم خوفو به همراه طلا و جواهرات زیادی قرار دادند .

هرم بزرگ جیزه

نگاهی به داخل هرم 

این هرم از قسمت های مختلفی تشکیل شده است . اتاق ملکه ، گالری بزرگ ، اتاق پادشاه که هرکدام زیبایی هایی به رنگ باستان دارند .

در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم .

 

1) اتاق ملکه

این اتاق در میانه ی راه شمال به سمت ضلع جنوبی قرار دارد . ارتفاع این اتاق به 4 تا 5 متر می رسد که زیاد بزرگ به حساب نمی آید . امروزه ارتفاع آن کم تر نیز شده و دلیلش هم کند و کاو دزدان است که به بنا ی داخلی آسیب رسانده اند . 

ملکه و همسر خوفو در این مقبره آرامیده است و در خوابی ابدی فرو رفته . در ابتدا تصور می شد این مقبره متعلق به یکی از پسران خوفو است ولی بعد از گذشت مدتی و به عمل آمدن تحقیقات بیشتر این فرضیه رد شد و ثابت شد این مقبره ی همسر خوفو می باشد . 

مریتیتس یکم و حنوتسن همسران خوفو بوده اند و هنوز مشخص نشده که کدام یک در این مقبره به خواب ابدی فرو رفته است .

هرم بزرگ جیزه

2) گالری بزرگ

گالری بزرگ در اصل یک گذرگاه به حساب می آید . که دیواره هایش پوشیده از سنگ نوشته است . سنگ نوشته هایی که وقایع پیش آمده در آن زمان را بازگو می کند . با گذر از میان این نوشته ها گویی در تاریخ سفر میکنید .

سال ها است که باستان شناسان و مصر شناسان در حال کار بر روی این نوشته ها هستند تا معما های بی جواب را حل کنند . 

ابن گذرگاه ارتفاعی حدود 10 تا 15 متر دارد و در قسمت بالایی از عرض آن کم میشود . 

به گفته ی باستان شناسان جسد مومیایی شده ی فرعون از این گذرگاه عبور کرده است .

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه

3) اتاق پادشاه

این اتاق در قسمت شمالی به سمت غرب هرم قرار دارد و نسبت به اتاق ملکه در ابعاد بزرگتری ساخته شده است . مقبره ی خوفو در همین اتاق قرار دارد . جنس مقبره از گرانیت است و وزنی حدود 400 تن دارد . 

قسمتی از این مقبره به دلایل نا معلومی تخریب شده است . سطح تابوت به زیبایی طراحی شده و نقش و نقوش زیبایی را می توان بر روی آن مشاهده کرد که هرکدام معنی خاصی می دهند . 

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه

راهی برای ورود غارتگران و توریست ها

در زمان های گذشته غارتگران زیادی برای بدست آوردن طلا و جواهر وارد هرم می شدند و همین یکی از دلایل تخریب شدن هرم می باشد . 

تونلی که غارتگران حفر کرده اند به تمامی قسمت های داخلی راه دارد و امروزه توریست ها نیز از همین ورودی  وارد می شوند .

به هنگام ساخت این هرم ها تله های زیادی کار گذاشته می شدند تا مانع از ورود دزدان شوند و به همین دلیل بیشتر این دزدان بعد از ورود به هرم بر اثر برخورد با تله ها کشته می شدند و بسیاری دلیل بروز این اتفاقات را نفرین فرعون می دانستند . 

هرم بزرگ جیزه

حقایقی اعجاب انگیز

هر بنای تاریخی و کهنی به دنبال خود معما ها و داستان های ناگفته ی زیادی دارد . این هرم هم همین طور . 

 

1) موجودات فضایی و ساخت هرم

برخی اعتقاد دارند که ساخت این اهرام به دست انسان ها نبوده است و ردپای موجوداتی دیگر در ساخت این بنا ها به چشم می خورد . طرفداران این نظریه ادعا می کنند که تا شعاع 300 کیلومتری هرم ها هیچ کوه و یا منطقه ای وجود ندارد که سنگ هایش هم جنس با سنگ های بکار رفته در اهرام باشد . آن ها می گویند حمل این سنگ ها باید وسیله ی تکنولوژی برتر صورت گرفته باشد و این جا است که سخن از موجودات فضایی به میان می آید . 

در برخی از کتیبه ها تصاویری از سفینه ها و موجوداتی عجیب به چشم می خورد که در حال انجام فعالیت هایی پیرامون هرم ها هستند .

هرم بزرگ جیزه

2) قدرت جادویی 

اگر شما گوشتی را در وسط هرم بگذارید هرگز فاسد نمی شود . این اتفاق تنها یک دلیل دارد و آن خنک بودن و جریان هوایی است که در داخل هرم در حال گذر است . برخی می گویند آب در داخل این هرم فعال شده و اگر آلوده باشد کاملا ضد عفونی می شود . 

هرم بزرگ جیزه

3) تئوری همبستگی جبار 

اگر شما در شب به آسمان بالا ی هرم نگاه کنید سه ستاره ی پر رنگ خواهید دید که دقیقا الگوی قرار گیری آن ها بصورت الگوی ساخت هرم جیزه و 2 هرم کوچکتر کنارش است . 

این نظریه می گوید که محل قرار گیری این اهرام کاملا مرتبط با محل قرار گیری ستاره ها می باشد ولی هنوز محققان به جواب قطعی نرسیده اند . 

هرم بزرگ جیزه

از هرم بزرگ جیزه بیشتر بدانیم و حیرت زده شویم 

1) هرم اصلی از 2300000 قطعه سنگ ساخته شده است که هرکدام وزنی برابر 2 تا 30 تن دارند .حمل این تکه سنگ ها بسیار سخت بوده است .

2) هرم بزرگ از لحاظ مختصاتی در مرکز کره ی زمین قرار دارد . 

3) سنگ تابوت فرعون که از گرانیت ساخته شده است در هنگام ساخت هرم در اتاق قرار گرفته است .

4) وزن هرم بزرگ برابر با 5955000 تن می باشد . 

5) هرم بزرگ قدیمی ترین بنا در میان عجایب هفت گانه است . 

6) این تنها هرم در مصر است که یا باید در داخل آن به سمت بالا حرکت کنید و یا پایین . مثلا اگر بخواهید به سمت مقبره فرعون بروید باید مسیری را به سمت پایین و خم شده حرکت کنید . 

7) در داخل این هرم هیچ اثری از خط هیروگیلیف دیده نمی شود .

8) اگر امروزه بخواهیم هرمی به شکل اهرام جیزه بسازیم به هیچ عنوان موفق نخواهیم شد . چون که تکنولوژی مردمان مصر باستان را نداریم . 

9) از فضا به راحتی می توان این اهرام را دید .

10) در ساخت این اهرام از برده ها و زندانی ها استفاده شده است و 30 سال ساخت هرم بزرگ به طول انجامیده .

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه

بازدید از اهرام

بازدید از این اهرام بسیار حیرت انگیز خواهد بود و سفری پر ماجرا را برای شما رقم خواهد زد . تور هایی به همین منظور در نظر گرفته شده اند که می توانند شما را به بازدید از این هرم ها ببرند .

قیمت هر تور با توجه به خصوصی بودن و یا مدت زمان متفاوت است . 

تور خصوصی از 250 $ به ازای هر نفر شروع می شود و مدت زمان آن 3 ساعت خواهد بود .

تور های معمولی از 150 $ شروع می شوند و مدت زمان آن 2 ساعت خواهد بود . 

برای بازدید بهتر، این تور ها در روز فعالیت می کنند ولی اگر علاقه مند به بازدید در شب می باشید تور هایی شما را به هنگام شب به اهرام می برند ولی اجازه ی ورود به داخل را نخواهید داشت و فقط می توانید در اطراف اهرام به گشت و گذار بپردازید .

زمان بازدید از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر خواهد بود و برای بازدید در شب باید با تور های خصوصی هماهنگ کنید . 

هرم بزرگ جیزه

راه های دسترسی

برای رسیدن به اهرام شما باید ابتدا به شهر جیزه سفر کنید و از آن جا به الهرم بروید . با رسیدن به این منطقه اهرام را خواهید دید که چگونه در نهایت زیبایی شما را محو تماشا می کنند . 

هرم بزرگ جیزه

فیلمی از هرم بزرگ جیزه

سخن اخر

آیا تا به حال به هرم بزرگ جیزه سفر کرده اید ؟ نظر شما درباره ی این مکان باستانی چیست ؟ 

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
ناشناس

خوب بود

25 تیر 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.