karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 به نقل از ایسنا، با تبدیل عمارت بدیع الحکما در همدان به موزه علوم پزشکی، امید است تا حفظ و نگهداری از این بنای ارزشمند بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

حسین زندی، فعال میراث‌ فرهنگی همدان از نخستین افرادی بود که متوجه وضعیت نابسامان این عمارت گردید و با بیان اتفاقاتی که در طول چند سال گذشته برای این بنای تاریخی رخ داده بود و پیگیری‌های اداره کل میراث فرهنگی استان و دوست داران این حوزه در همدان، توانست اقداماتی را در راستای نجات آن انجام دهد.

وی در این باره چنین گفت:

خوشبختانه درخواست دو سال گذشته برای ایجاد موزه‌ی علوم پزشکی در این بنای تاریخی با هدف نمایش آثار خانوادگی و شخصی «صفاءالحق؛ شاعر، نقاش، پزشک و معمم» پهلوی نتیجه داد و به زودی این موزه افتتاح می‌شود.

او با اشاره به اینکه صفاءالحق جزو معدود پزشکان همدان و فارغ التحصیل هند است، ادامه داد:

امیرشهاب رضویان، کارگردان سینما و دوستدار میراث‌فرهنگی همدان و از نوادگان «صفاءالحق» با دیگر نوادگان «صفاءالحق» به تفاهم رسیده‌اند که اگر جای مناسب و امنی برای نمایش آثار باقیمانده از وی پیدا شد، این آثار را پس از بستن یک قرارداد با میراث فرهنگی به این نهاد در استان هدیه دهند، تا در موزه‌ای به نمایش درآید که پس از دادن پیشنهاد به آن‌ها درباره‌ی خانه‌ی «بدیع‌الحکما» و بررسی جوانب، با این اتفاق موافقت شد و حالا این لوازم علاوه‌بر این‌که پایه‌ی یک موزه هستند و باعث حفظ یک بنای تاریخی نیز باشد،‌ مکانی فرهنگی و تاریخی به مکان‌های شهر اضافه کرده است.

وی که از ابتدای بحث تخریب بناهای تاریخی ذوالریاستین و عمارت جواهری و بدیع‌الحکما با رسانه‌ها همراه بوده، به عمارت بدیع الحکما به عنوان تنها نتیجه هویدای تلاش اشاره کرده و گفت:

اواخر دهه ۸۰ از طریق یک دوست به این باغ رفتم و متوجه تصمیم‌هایی که برای آن گرفته بودند شدم، در واقع قصد داشتند باغ را پس از تفکیک، تبدیل به ساختمان و برج کنند.

زندی با اشاره به اینکه از اوایل دهه ۹۰ دیگر رسانه‌ها و فعالان مدنی زنجیره انسانی تشکیل داده و همراه هنرمندان نامه اعتراضی به مسئولان نوشته اند، گفت:

این روزها اگرچه باغ ۶۲ هزار متری بدیع‌الحکما نابود شده، اما عمارت بدیع با تلاش فعالان مدنی، نویسندگان، هنرمندان و نیز همراهی مردم همدان پابرجا مانده و به زودی تبدیل به موزه پزشکی می‌شود.

وی اظهار داشت:

روزی که همراه با امیرشهاب رضویان پیشنهاد موزه پزشکی را با دکتر حبیب‌اله موسوی بهار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان مطرح کردیم، هرگز فکر نمی‌کردیم او تا این اندازه پیگیر این دغدغه باشد و روزی این اتفاق بزرگ و آرزوی مهم به ثمر برسد.

زندی با بیان اینکه عمارت بدیع‌الحکما با اعتبار اختصاصی وزارت بهداشت از مالک خریداری شده و به زودی به موزه پزشک بدیع‌الحکما تبدیل می گردد، ادامه داد:

به نظرم اهمیت این اتفاق کمتر از تأسیس یک بیمارستان بزرگ نیست. هرچند افراد زیادی برای حفظ این بنای تاریخی تلاش زیادی کردند، اما تیر آخر را علوم پزشکی به هدف زد که باعث ماندگاری این میراث گرانبها برای همدان شد.

تعامل دانشگاه علوم پزشکی و میراث‌فرهنگی همدان در افتتاح موزه پزشکی

علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان نیز در این زمینه گفت:

در چند مناسبت گذشته قرار بود این موزه افتتاح شود که هنوز رخ نداده است، اما در برنامه‌های آینده و به زودی این موزه افتتاح می‌شود. در واقع دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی این مجموعه، آغازگر پروژه است.

او با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی همدان همکاری خوبی از نظر فنی و مواد قانونی در حوزه میراث فرهنگی دارند، ادامه داد:

اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان در تهیه طرح محتوایی و مراحلی که باید طی شود، در کنار دانشگاه علوم پزشکی بوده و خواهد بود.

وی خریداری عمارت بدیع‌الحکما توسط دانشگاه علوم پزشکی همدان و ایجاد موزه طب در این مکان تاریخی را یک حرکت مثبت خواند و افزود:

این اقدام پرداختن به بحث موزه‌ها در سطح استان همدان را پررنگ‌تر می کند.

مالمیر اظهار داشت:

دانشگاه علوم پزشکی همدان یک برند بزرگ در حوزه پزشکی در سراسر کشور است، معتقدم افتتاح این موزه برند این استان را تکمیل‌تر می‌کند.

صفاءالحق که بود؟

امیرشهاب‌ رضویان، کارگردان سینما در باره صفاءالحق توضیح داد:

صفاءالحق جزو معدود پزشکان همدان و تحصیل کرده‌ی هند است که پدرش به درخواست شاهزاده اعتضادالسلطنه در سال ۱۳۰۳ قمری از سنندج به همدان رفت تا ریاست اتاق تجارت همدان را برعهده بگیرد. او در همدان پزشکیِ بوعلی سینا و طبِ علفی را ‌آموخت و او که سال ۱۳۴۰ شمسی فوت کرد، حالا برخی لوازم پزشکی و طبابت او باقی مانده است، که امکان نمایش آن‌ها در یک فضای موزه‌های وجود دارد.

او افزود:

صفاءالحق مسیر راه‌شاهی را طی کرده و سفرنامه‌ای از آن نوشته است. او از کتیبه‌های بیستون را با طناب بالا رفته و شرح آن‌ها را از سفرنامه ناصرالدین شاه پیاده کرده است. او شخصیتی است که می‌توان آن را از آفرینندگان دوران مدرن نامید. چون از دوران بعد از ناصری به مرور پای افرادی مانند او به خارج از کشور باز شد و آن‌ها اندیشه‌های مدرن را ایجاد کردند.

وی با اشاره به دست نویس‌های صفاءالحق که در آن نوشته شده وی از اولین کسانی است که سرم تراپی را به ایران وارد کرده، اظهار داشت:

در اموال باقی مانده از او موارد جالبی مانند «سرنگ‌های شیشه‌ای با سرسوزن‌های مختلف»، «دستگاه شوک چرخ الماس»، که روسی است اما به نظر می‌رسد از هند ‌آورده شده است، یک‌سری «لوازم دندانپزشکی» و «کتابی درباره‌ زکریای رازی» نوشته‌ی خود او هرچند منبعی از سوی او ذکر نشده، اما به نظر می‌رسد بخشی از آن، از کتاب دیگری استنساخ شده است، وجود دارد.

او از وجود آثار دیگری همچون دست نوشته‌هایی درباره‌ی دامپزشکی و دست نوشته‌هایی درباره‌ی تعلیم و تربیت و کلاه‌های نمدی و عصایی قدیمی یاد کرد و افزود:

او در کنار پزشکی و معمم بودن، طبیبی حاذق بود.

تصویری از زمان تخریب بنا

عمارت بدیع الحکما

تصاویری از بنای مرمت شده

عمارت بدیع الحکما

عمارت بدیع الحکما

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.