ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 آبان 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، سریال هزاردستان به همراه سه اثر دیداری و شنیداری دیگر به فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو اضافه شد. 

بر اساس این گزارش، چهار اثر "برنامه رادیویی مرزهای دانش"، "سریال هزاردستان"، "مستند معماری ایرانی" و "مستند خلیج فارس" در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری به فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو اضافه شد. 

پیش از این نیز، در سال گذشته کتاب "جامع التواریخ" به عنوان دهمین اثر ایرانی به این فهرست راه یافته بود. علاوه بر این آثار کتاب هایی مانند "مسالک الممالک"، "خمسه نظامی"، "شاهنامه بایسنقری"، فیلم های مستند "جان مرجان"، "پل آزادی"، "یاد و یادگار"، "کودکان سرزمین ایران"، مجموعه عکس های تاریخی و مجموعه سروده ها و آثار موسیقی دوران انقلاب آسیایی در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو قرار گرفته بود. 

برنامه حافظه جهانی یونسکو که از آن با نام "میراث مستند جهانی یونسکو" نیز یاد می شود، برنامه ای ست که از سال 1992 و با هدف افزایش آگاهی نسبت به خطرهایی که میراث مستند جهانی را تهدید می کند از سوی یونسکو به اجرا درآمده است. یونسکو با اجرای این برنامه در نظر دارد تا این آثار را از تاراج، پراکندگی، داد و ستد غیر قانونی و نابودی حفظ کند. بر اساس گفته های یونسکو، این خطرات تهدیدکننده از قرن ها قبل وجود داشته است اما جنگ، آشوب های اجتماعی و نبود امکانات مالی باعث شده تا بر شدت این خطرات افزوده شود. 

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET