ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

06 خرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

همیشه برای انتخاب محل مناسبی برای طبیعت گردی، به مکان های نام آشنا می رویم، غافل از این که طبیعت بی نظیر ایران، آنقدر جاهای ناشناخته و بکر دارد که عمری طولانی نیاز است برای دیدن همه آن ها.

کارناوال قصد دارد به یکی از موهبت های الهی در جنوب کشور و غرب استان #خوزستان به نام #تالاب هورالعظیم یا #هورالهویزه سفر کند که بزرگترین تالاب این استان می باشد و نقش به سزایی در آب و هوای جنوب کشور ایفا می کند.

این تالاب یکی از منابع غنی گیاهی و جانوری کشورمان محسوب می شود.

با کارناوال همراه شوید تا سفری به این تالاب داشته باشیم .

تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم

بازدید از هورالعظیم بسیار جالب و تامل برانگیز است.

وارد محوطه آن که میشوی، برای دیدن پرندگان منطقه از لابه لای نی های بلند اطراف تالاب لحظه شماری می کنی.

دلت می خواهد  تالابی را که در فراز و فرود سرزمینمان همراه بوده را خوب تماشا کنی، با تمام زیبایی های موجود، حس غریبی حاکم است بر منطقه، نمی دانی  شاد باشی یا غمگین از دیدارش، افتخار کنی به وجود تالاب یا سرگذشتش را در ذهن مجسم کنی.

اما میدانی که هورالعظیم از حضورت خوشحال است و دلش می خواهد، عظمت سال های قبل از جنگ را به او بازگردانیم .

تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم

تالاب هورالعظیم

در غرب استان خوزستان تالابی که به زبان محلی هورالعظیم خوانده می شود قرار دارد که تنها باقیمانده تالاب های وسیع میان رودان است.

هورالعظیم آب خود را از رودخانه های کرخه، نیسان، سابله و نهرهای انشعابی تامین می کند.

مساحت تقریبی آن 118000 هکتار برآورد شده و در کناره های تالاب عمق آب کم و به تدریج به میانه آن که می رسد عمقش به چند متر می رسد. یک سوم هور العظیم در خاک ایران است و زیستگاه بسیار مهم پرندگان آبزی مهاجر وساکن منطقه است .

تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم

گونه های گیاهی و جانوری

این تالاب از تنوع گیاهی بالایی برخوردار است. گیاهانی که در کف تالاب زندگی می کنند مثل ني، لویی، تیره تیزک، جگن (چولان) و ...

گیاهانی که ریشه در آب دارند و بر روی سطح تالاب شناورند مثل تيره گل ميموني و ... ، و گیاهان اطراف تالاب مثل كاهو وحشي، سورمه صحرائي و ...

گاومیش ها از حیوانات اهلی و مهم منطقه هستند که در اطراف تالاب هورالعظیم زندگی می کنند. پرندگانی مثل حواصیل، چنگر، انواع آبچلیک، غاز پیشانی سفیدنیز در اطراف تالاب به زیست خود ادامه می دهند .

پستاندارانی مانند گراز، خفاش، شغال، گربه جنگلی و روباه هم در این میان زندگی می کنند .

ماهی هایی مانند بنی، عنزه، حمری، شلج، آمور، برزم و کپور نقره‌ای و .. .که انواع آن به بیش از 12 گونه مختلف می باشند و تعداد دیگری از آبزیان و پرندگان نایاب گونه های گیاهی و جانوری منطقه را تشکیل می دهند .

تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم

تالاب هورالعظیم و جنگ ایران و عراق

قبل از جنگ میان ایران و عراق مردم منطقه به مشاغلی چون صید ماهی، نی بری، گاومیش داری، حصیر بافی و کشاورزی و ... در اطراف تالاب می پرداختند و از این موهبت برای امرار و معاش خود استفاده می کردند و در نخلستان های اطراف زندگی ساده و بی آلایش و سرشار از آرامشی را داشتند.

شوربختانه یکی از تبعات جنگ پراکنده کردن مردم از منطقه بود، این محل تبدیل به کانون عملیاتی دو کشور شد و امنیت و آرامش خود را از دست داد. در حال حاضر تعداد کمی از بومیان به سختی به زندگی گذشته خود در اطراف تالاب پرداخته اند.

هورالعظیم

فواید تالاب

در ظاهر شاید به نظر برسد که وجود این تالاب ها آن چنان مفید نیست و حفظ و حراست از تالاب ها کاری بیهوده است اما کوچکترین ذره ها در طبیعت نقشی مهم در بقای زمین و آرمش ساکنان آن دارد.

تالاب ها رطوبت هوا را بالا برده و باعث جلوگیری از طوفان شن و گرد و خاک می شوند، اما خشک شدن تدریجی هورالعظیم باعث وقوع طوفان های شن در استان خوزستان و کشور عراق در سال های اخیر شده است.

هورالعظیم
هورالعظیم

دسترسی به تالاب

آدرس: ایران. خوزستان. دشت آزادگان

تالاب بزرگ هويزه يا هورالعظيم در غرب استان خوزستان و در انتهاي رود كرخه در منطقه مرزي دشت آزادگان بين دو كشور ايران و عراق واقع شده است.

از جمله مسیر دسترسی می توان به

راه آسفالته سوسنگرد ، بستان ، چَزابِه ، هویزه رفیع اشاره کرد و یا  راه آسفالته اهواز به سید خلف و طلائیه و راه جاده طبر به شط علی و جاده شرکت نفت استفاده کرد.

اگر علاقه به دیدن حیات وحش منطقه دارید از جاده هاي موجود در تالاب جاده طبر به شط علي و جاده شركت نفت استفاده کنید.

مسیر هورالعظیم

توصیه های دوستانه کارناوالی

بهترین فصل سفر به خوزستان، پاییز و زمستان است. سعی کنید به همراه راهنما به این منطقه بروید. هورالعظیم منطقه مهم جنگی بوده و هنوز مهمات عمل نکرده زیادی هستند که امنیت منطقه رابه خطر می اندازند.

مناطق عملياتي مثل دهلاويه، هويزه و چذابه، جفير، طلائيه جزو مناطق جنگی بوده و در حال حاضر به عنوان حوزه توريسم فرهنگي شناخته شده است.

اهالی هورالعظیم

سخن کارناوال

تا به حال هورالعظیم را دیده اید؟ دنیای زیبا و جذاب پرندگان و جانوران آن را درک کرده اید؟ دیده ها و تجربیات خود را ازین سفر با کارناوال در میان بگذارید.

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
مليكا

بهترین فصل برای سفر به این تالاب زیبا چه فصلی هست ؟

کارناوال

همراه عزیز کارناوال سلام سپاس از اینکه کارناوال را به عنوان راهنمای سفر خود برگزیده اید. برای آن که صحیح ترین و جامع ترین پاسخ را به شما بدهیم، در حال بررسی هستیم. به زودی اطلاعات مورد نظر خود را به جای این پاسخ موقت مشاهده خواهید نمود. با تشکر | واحد تحریریه کارناوال

07 فروردین 1399

هومن

حرف ندارید . موفق و پیروز باشید کارناوالی های قوی .

25 اسفند 1398

نسیم

اطلاعات عالی و عکسها هم بسیار عالی فقط جای خالی عکس کپرها و خانه های روی آب مشخص بود. با تشکر فراوان

26 دی 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.