ویدیو HD
فهیمه دزفولی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 تیر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به گزارش خبرگزاری ایرنا، خانم پویا محمودیان - معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور- درباره واردات صنایع دستی خارجی گفت:

یکی از دغدغه ها و چالش های همیشگی تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی کشور حضور صنایع دستی خارجی از جمله ترکیه ای، چینی و هندی در بازار ایران است.

خانم محمودیان اشاره کرد:

در جلسه ای که با گروه های مختلف صادرکننده صنایع دستی کشور داشتیم، گلایه جدی داشتند که وقتی محصولات خارجی وارد بازار می شوند، سبد خرید صنایع دستی وطنی ضعیف تر خواهد شد.

معاون صنایع دستی کشور در خصوص تصمیم ممنوعیت واردات صنایع دستی خارجی توضیح داد:

در طول دو ماه مذاکره و جلسات فشرده با سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرکات کشور، سرانجام این تصمیم اتخاذ شد.

وی اضافه کرد:

هم اکنون وزارت صنعت، کالاهای وارداتی صنایع دستی را در فهرست اقلام ممنوعه وارداتی قرار داده و این موضوع به صورت رسمی به گمرکات کشور ابلاغ شده است.

این معاونت درباره تشخیص اینکه کدام کالاها در حوزه این ممنوعیت قرار می‌گیرند توضیح داد:

تشخیص این موضوع با ارزیابان گمرک هست اما برای تقویت توانمندی ارزیابان گمرک تفاهم کرده ایم تا هرجا احساس کردند که به توان کارشناسان تخصصی ما احتیاج دارند به آنها کمک خواهیم کرد. دوره های آموزشی ویژه ای نیز برای ارتقای دانش ارزیابان گمرک برنامه ریزی شده تا سطح اشراف آنها بیشتر شود.

محمودیان در ادامه به تهدید افزایش قاچاق اشاره کرد:

به طور طبیعی وقتی راه های واردات رسمی کالاهای خارجی به کشور محدود شود تلاش برای قاچاق کالا صورت می گیرد که البته ما برای آن هم تمهیداتی اندیشیده ایم.

وی درباره عملیاتی بودن این تمهیدات گفت:

گشت های قاچاق که از سال 95 راه اندازی شده اند با جدیت بیشتری فعالیت خواهند کرد و در این گشت ها از این پس، نیروهایی متشکل از کارشناسان سازمان حمایت از مصرف کننده، سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل صنایع دستی هر استان انجام وظیفه خواهند کرد و کالاهای قاچاق کشف شده را صورت جلسه کرده و به اماکن تحویل می دهند.

دکتر محمودیان در ادامه درباره دستاوردهای چنین طرحی گفت:

این طرح، اقدام موفقی بوده است. برای مثال کسانی که سال گذشته در منطقه شوش تهران به عنوان مرکز فروش محصولات صنایع دستی شیشه ای و بلوری، قاچاق شیشه کرده یا شیشه خارجی را به اسم ایرانی می فروختند شناسایی و از فعالیت آنها جلوگیری شده است.

معاون صنایع دستی در پایان اشاره کرد:

تفاهم‌نامه ای هم با سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز منعقد کرده ایم که بر اساس آن، این اجازه طبق قانون به ما داده شده چون از دستگاه های کاشف هستیم، یگان حفاظتی سازمان ما هم این قدرت را داشته باشد که وارد عمل شده و اعلام قاچاق کند.

صنایع دستی هند
صنایع دستی ترکیه

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET