ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 آبان 1396

به روز رسانی

21 دی 1398

 تبریز سومین شهر بزرگ ایران، جایگاهی ویژه و خاص در تاریخ، پیشینه و اقتصاد کشورمان دارد. به همین جهت در سری معرفی شهرهای ایران، این بار به سراغ معرفی شهر تبریز رفته ایم تا با جنبه های مختلف گردشگری این سرزمین تاریخی بیشتر آشنا شویم. پس همراه مان باشید تا در کنار آشنایی با تاریخ تبریز، در مورد حقایق جالبی که پیرامون این شهر وجود دارد بدانیم و اطلاعات مان در مورد جاذبه های مختلف این شهر را افزایش دهیم. 

البته اگر بخواهید برای سفر به تبریز برنامه بریزید و به اطلاعات بیشتری از آنچه در این مطلب گفته شده نیاز دارید، تنها کافی ست وارد صفحه راهنمای سفر به تبریز شوید تا در کنار آشنایی با دیدنی ها و تفریحات تبریز در مورد اقامت در این شهر و تورها و گشت های شهری آن نیز اطلاعات مفیدی به دست بیاورید. 

Photo by : Unknown

چرا سفر به تبریز؟


  •  تبریز به بازارهای سنتی و مدرن خود و اجناس باکیفیتی که ارایه می دهند شهره است و شما را با دستی پر روانه شهرتان می کند.
  • تبریز شهری تاریخی است و آثار باستانی و کهن بسیاری مانند مسجد کبود، موزه آذربایجان و بسیاری دیگر را در خود جای داده است. 
  • دیار اولین ها، صنایع دستی و سوغات های گرانبهایی دارد که در میان آنها نام فرش و چرم تبریز بیش از همه مسافران را به سوی خود جلب می کند. 
  • شهر تبریز در استانی با جاذبه های طبیعی بسیار، نظیر روستای کندوان و جنگل های ارسباران قرار گرفته است که سفر به تبریز بدون بازدید از آنها کامل نمی شود. 
Photo by : Unknown

اطلاعات کلی در مورد تبریز

با ما همراه باشید تا نگاهی اجمالی به اطلاعات پایه ای در مورد تبریز زیبا و تاریخی بیندازیم.

جمعیت: مطابق با آخرین سرشماری کلی در سال 1395، جمعیت ثابت شهر تبریز 1،773،033 نفر است. این جمعیت در دوازده منطقه شهری کنار یکدیگر زندگی می کنند. 

دین و مذهب: بیشتر مردم تبریز به دین اسلام تشرف دارند و شیعه دوازده امامی هستند. در کنار اکثریت شیعه، اقلیت های مذهبی و پیروان ادیان ارمنی، مسیحی، کلیمی، زرتشتی و آشوری نیز در این شهر سکونت دارند.

اقتصاد: تبریز از شهرهای مدرن ایران و یکی از قطب های اقتصادی، صنعتی، گردشگری و تجاری کشور است. صنایع تولیدی سنگین مانند ماشین سازی، تراکتورسازی و موتوژن، صنایع مرتبط با نفت و گاز مثل پتروشیمی و پالایشگاه تبریز، صنایع غذایی از جمله کارخانه های مشهور و معروف شکلات و شیرینی سازی آیدین (شرکت داداش برادر)، آناتا و شیرین عسل، صنایع نساجی و پوشاک مانند برندهای پالازموکت و اطلس پود و انواع صنایع دستی نظیر ورنی، فرش، قالی و چرم بخشی از اقتصاد پویای شهر تبریز را شکل می دهند.

در کنار این ها گردشگری در شکل های مختلف مانند گردشگری طبیعی، درمانی، تاریخی و تجاری سهم بزرگی از تولید ثروت و ناخالص داخلی تبریز دارد. بازارهای سنتی و مدرن شهر از جمله بازار بزرگ تبریز که ثبت جهانی نیز شده است؛ باعث می شود تا انواع محصولات به راحتی در دسترس همگان قرار گیرد. تنوع زیاد سوغات و محصولات غذایی مانند طیف گسترده آجیل و شیرینی در تبریز، این بخش را نیز به یکی عناصر قدرتمند مالی این شهر بدل کرده است. جالب است بدانید کارخانه های کبریت سازی مشهور ایران، مانند کبریت سازی توکلی و ممتاز نیز در تبریز شکل گرفته اند.

شهرهای خواهر خوانده: در میان شهرهای معروف و زیبای جهان، شهرهای استانبول و ارزروم از ترکیه، باکو و گنجه از جمهوری آذربایجان، غزه از فلسطین اشغالی، کازان از روسیه، خجند تاجیکستان، موگلیف بلاروس و کربلای معلی در عراق به خواهر خواندگی تبریز در آمده اند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

حقایقی درباره تبریز

* مهمترین لقب و عنوانی که به تبریز داده شده، شهر اولین هاست. شهر تبریز به دلیل وجود امکاناتی مانند اولین مدرسه کرولال ها -ساخته شده توسط جبارباغچه بان-، اولین کودکستان و مدرسه به سبک نوین، اولین اتاق تجارت در سال 1285، اولین سینما و کتابخانه عمومی، تالیف اولین ترجمه، نمایشنامه تئاتر، اولین روزنامه نگاری ملی، بر پاداشتن اولین مرکز تلفن، چاپخانه، برج آتش نشانی، بلدیه و نظمیه، نخستین پایگاه لرزه نگاری و در سال های اخیر نخستین خط اتوبوس های تندرو (بی آر تی) و کارت های هوشمند به این عنوان مشهور شده است. 

بازار سرپوشیده تبریز، که بزرگترین و طولانی ترین بازار سرپوشیده جهان به شمار می رود، در سال 1389 در فهرست جهانی میراث یونسکو به ثبت رسیده است. 

تبریز برای سال 2018 میلادی به عنوان "پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی" انتخاب شده که طی آن مسوولین شهری در حال تدارک برنامه های مفصلی برای معرفی این شهر ذیل عنوان " TABRIZ 2018" هستند.

تبریز برای قالی و فرش های بی همتا و دستبافت خود از سوی شورای جهانی صنایع دستی عنوان "شهر جهانی بافت فرش" را دریافت کرده است.

دانشگاه سراسری تبریز دومین دانشگاه قدیمی ایران بعد از دانشگاه تهران است که قدمت تاسیس آن به سال 1325 باز می گردد. 

تبریز در ادوار مختلف تاریخ مانند دوران حکمرانی اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، جلایریان، قراقویونلوها، آق قویونلوها و صفویان (در تمام دوران پادشاهی این سلسله ها یا مقاطعی از زمان فرمانروایی آن‌ها) پایتخت ایران زمین بوده است. همچنین در زمان سلطنت قاجاریه در کشورمان، تبریز به عنوان شهر ولیعهد نشین انتخاب شده بود. 

از حقایق جالبی که در مورد تبریز بر سر زبان هاست می توان به شهرت "شهر بدون گدا" و "امن ترین کلان شهر" ایران اشاره کرد. از دیگر نکات جالب در سفر به تبریز، تمیزی فوق العاده آن است که نامش را در میان دیگر شهرهای ایران متمایز می کند. 

تبریز با داشتن 17 موزه متنوع در زمینه های مختلف بعد از تهران به عنوان دومین شهر موزه ای ایران لقب گرفته است.

*نمی توان نامی از تبریز به میان آورد؛ اما مشاهیر و فرهیختگان پر تعداد آن را از یاد برد. افرادی که در طول تاریخ، در خاک غیور پرور این شهر رشد و افتخارات فراوانی را نصیب تبریز و ایران کرده اند. از جمله این مشاهیر می توان از تاج الدین علیشاه جیلانی، پروین اعتصامی، استاد محمد حسین شهریار، علامه امینی صاحب کتاب گرانقدر الغدیر، علامه محمد تقی جعفری، علامه محمد حسین طباطبایی فیلسوف معاصر، شیخ محمود شبستری، ستارخان، باقرخان، اوحدی مراغه ای، صائب تبریزی شاعر توانا، جبار باغچه بان، صمد بهرنگی نویسنده محبوب، میرزا حسن رشدیه بنیانگذار آموزش نوین در ایران، عظیم قیچی ساز کوهنورد فاتح اورست و بسیاری و بسیاری دیگر نام برد. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اطلاعات گردشگری 

 آداب و رسوم

آداب و رسوم و سنت های موجود در شهر تبریز در بستر فرهنگی ترکی و آذری شکل گرفته است. اما وسعت زیاد و کلان شهر بودن آن موجب شده برخی رسوم در ساختار زندگی شهری تغییر پیدا کند و برخی از این آداب و رسوم با آنچه در روستاها و عشایر جریان دارد، تفاوت داشته باشد.

سنت شاه حسین گویان یا شاخسی واخسی: شاخسی واخسی کوتاه شده عبارت "شاه حسین" و معروفترین آداب عزاداری مردم تبریز به شمار می رود. در این مراسم عزاداران نوعی چوب مخصوص به دست می گیرند و آن را از فرق سر تا زمین حرکن می دهند. زمانی که چوب به زمین نزدیک شد همه با صدایی بلند ندای شاخسی (شاه حسین) سر می دهند و زمانی که چوب به سر نزدیک می شود با گفتن واخسی (وای حسین) عزاداری می کنند. 

 پخت خشیل: غذای محلی مردم آذربایجان در شب یلدا که با گندم، شکر و کره پخته می شود. چلو نشانه ای از سفید بختی است. 

فرستادن خوانچه: در اعیاد مختلف مانند یلدا، عید نوروز، چهارشنبه سوری بزرگترها به خانه عروس یا داماد تازه نامزد کرده طبق کوچکی از میوه، شیرینی یا جهاز عروسی می دهند. 

قرار دادن آب چهل یاسین بر سفره هفت سین: به آبی که روحانی یا فرد مقدس به وسیله چهل یاسینی که بر آن خوانده می شود متبرک می سازد، آب چهل یاسین گفته می شود. مردم آذربایجان اعتقاد دارند. 

در میان تمام سنت ها و میراث فرهنگی زیبای آذری و ترکی، موسیقی عاشیق و رقص آذری جایگاه والایی دارند و غنای فرهنگی این بخش از سرزمین مان را به نمایش می گذارند. شمع گردانی در عزاداری های ایام محرم، بئل باغلاماق (بستن کمر عروس) در روز عروسی، سمنوپزی در شب عید نوروز و ... گوشه کوچکی از آداب و رسوم و فرهنگ مردم تبریز و آذربایجان است. 

Photo by : Unknown

غذا و خوشمزه

نام غذای تبریزی که به میان می آید اولین چیزی که در ذهن همه ایرانی ها تداعی می شود کوفته تبریزی است. این غذای لذیذ و خوش طعم که پخت آن مهارت زیادی را می طلبد، طرفداران زیادی داشته و انواع مختلفی دارد. علاوه بر کوفته تبریزی، انواع آش مانند آش ماست، گوجه، دندانی، کلم قمری و ...، دلمه های برگ مو و کلم پیچ، آبگوشت دیزی سنگی، کوکوی لوبیاسبز، خورشت هویج و خوشمزه تر از همه کباب بناب (1) گوشه ای از تنوع غذایی تبریز و آذربایجان را نشان می دهد. نکته جالب سفر به تبریز این است که شما در هر گوشه از شهر به گاری های کوچکی بر می خورید که تخم مرغ و سیب زمینی پخته به همراه نان تازه، کره و ادویه های خوش عطر را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

اما شهرت غذایی آذربایجان شرقی به این ها ختم نمی شود. پنیر لیقوان (لیقوان روستایی در اطراف تبریز) معروف ترین پنیر ایران است و طعم خاص آن طرفداران پروپاقرصی دارد. عسل به دست آمده از طبیعت بکر و زیبای کوهستان های سهند و دامنه های پر گل آن نیز از دیگر خوراکی های خوشمزه و محبوب خطه آذربایجان شرقی است. ترشی زغال اخته کلیبر و مربای گل محمدی که از گل های باطراوت و خوش عطر روستاهای دامنه سهند به دست می آید، مزه های فوق العاده استان آذربایجان شرقی را کامل می کند. 

پاورقی


1- بناب یکی از شهرهای استان آذربایحان شرقی بوده و غذای سنتی آن در فهرست ملی میراث ناملموس ایران به ثبت رسیده است. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سوغات و صنایع دستی

تبریز از زمان های قدیم برای صنایع دستی و سوغات بی مثال و با کیفیت خود شهرت جهانی داشته است. در کنار فرش، قالی و گلیم تبریز که این شهر را در فهرست شهرهای ثبت شده در میراث جهانی قرار داده، محصولات پوستی و چرمی به ویژه کیف و کفش تبریز در زمره با کیفیت ترین اجناس چرمی ایران هستند.

ممقان دوزی: شکلی از هنر سوزن دوزی است که در شهر ممقان از شهرهای تابعه شهرستان آذرشهر رواج دارد. 

چاپ کلاقه ای: چاپ کلاقه ای یا باتیک، از انواع روشهای چاپ بر روی پارچه است که در تبریز و اسکو رواج دارد.

ورنی: ورنی نوعی از گلیم یک رو است که بدون نقشه قبلی به وسیله زنان و دختران عشایر و روستایی منطقه ارسباران و دشت مغان بافته می شود. 

روسری ابریشمی، سوزن دوزی، ، رنگرزی، صابون مراغه در کنار سفالگری و سرامیک، نگارگری و جلدسازی سنتی از دیگر صنایع دستی معروف شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی هستند. خوراکی های خوش طعم، رنگارنگ و با تنوع بالای تبریز سهم بزرگی از سوغات آن را تشکیل می دهند. آجیل، خشکبار و میوه های خشک شده درجه یک، شیرینی های بسیار لذیذ و معروف مانند قرابیه، نوقا، اریس، باقلوا، پشمک، شکلات، لوز و ...، حلواهای متنوع مانند حلوای پسته و گردو، لواشک های محلی در طعم های مختلف و دیگر خوشمزه ها هر گردشگری را با دست پر از تبریز روانه خانه می کند.

Photo by : Unknown

اقامت

چنانچه در برنامه سفر خود، بازدید از شهر تبریز را قرار داده یا به قصد تجارت عزم این شهر را کرده باشید، می توانید با خیال راحت محل اقامت مناسبی برای خود دست و پا کنید. از هتل های پنج ستاره درجه یک گرفته تا هتل های تک ستاره و ارزان قیمت و هتل آپارتمان ها و مهمانخانه های گوناگون می توانند پذیرای شما در زمان اقامت در تبریز باشند. 

البته انتخاب بهترین گزینه از میان این همه اقامتگاه، کار چندان آسانی نیست و می تواند بسیار زمان بر باشد. به همین جهت ما در کاناوال با استفاده از فیلترهای مختلف، اقامتگاه ها و هتل های شهر تبریز را دسته بندی کرده ایم تا شما بتوانید به راحتی محل اقامت دلخواه تان را انتخاب کنید. پس اگر در زمان سفر، اهل اقامت در هتل هستید، بدون معطلی وارد صفحه رزرو هتل های تبریز شوید تا با انواع هتل ها و امکانات آنها در این شهر آشنایی پیدا کنید. اگر هم می خواهید اقامتی لوکس را در شهر اولین ها تجربه کنید، می توانید سری به صفحه هتل های پنج ستاره تبریز بزنید تا در مورد این هتل ها و شرایط رزرو و قیمت شان بیشتر بدانید. اگر هم از طرفداران اقامت در سوئیت هستید، به صفحه اجاره سوئیت در تبریز بروید و سوئیت دلخواه تان را به صورت آنلاین رزرو کنید. 

Photo by : Unknown

جاذبه های برتر

تبریز جاذبه های تفریحی، تجاری و تاریخی بسیاری را در خود جای داده است که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران را به سوی خود جذب می کند. بازار تاریخی تبریز که عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا را یدک می کشد و در میراث جهانی یونسکو ثبت شده، سرآمد دیدنی های تاریخی تبریز است. ارگ علیشاه، پارک دیدنی ایل گلی، مقبره الشعرا (مقبره شهریار)، پاساژهای مدرن، کوه سرخ فام عینالی و تله کابین آن، مجموعه تفریحی و شهربازی باغلارباغی، عمارت شهرداری تبریز، مسجد کبود، موزه های متعدد (موزه آذربایجان، عصرآهن و ...) و خانه های قدیمی قسمتی از جذابیت های تبریز به عنوان یک شهر گردشگرپذیر است. 

حال اگر می خواهید با نقد و بررسی کامل برخی از این جاذبه ها آشنا شوید و در مورد دیگر جاذبه های تبریز به اطلاعاتی مانند هزینه، ساعت بازدید، مسیر و نقشه و ... دسترسی پیدا کنید، کافی ست سری به صفحه دیدنی ها و تفریحات تبریز بزنید. 

جاذبه های اطراف تبریز

در کنار بازدید از تبریز می توانید از دیدنی های زیر در اطراف این شهر لذت ببرید:

کوه سهند: فاصله از مرکز شهر 67 کیلومتر

پیست اسکی مرند: فاصله از مرکز شهر 60 کیلومتر

روستای کندوان: فاصله از مرکز شهر 55 کیلومتر

روستای زنوزق: فاصله از مرکز شهر 126 کیلومتر

روستای اوشتبین: فاصله از مرکز شهر 138 کیلومتر

کلیسای ثبت جهانی سن استپانوس: فاصله از مرکز شهر 230 کیلومتر

قلعه ضحاک: فاصله از مرکز شهر 145 کیلومتر

دریاچه ارومیه: فاصله از مرکز شهر 90 کیلومتر

حمل و نقل برون شهری تبریز

برای رسیدن به تبریز می توانید از مسیرهای مختلف و وسایل حمل و نقل گوناگون استفاده کنید. در ادامه همراه ما باشید تا شرح مختصری از روشهای متفاوت ریلی، هوایی و جاده ای رسیدن به تبریز را در اختیارتان قرار دهیم.

1- فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز، یکی از فرودگاه های پرکار و شلوغ ایران است که در شمال غرب این شهرستان در ارتفاع 1494 متری از سطح دریا قرار دارد. قدمت این فرودگاه به 65 سال پیش باز می گردد و مساحتی 420 هکتاری از زمین های تبریز را به خود اختصاص داده است. این فرودگاه از یک سمت به پایگاه دوم شکاری، از یک سمت به سه راهی غیر هم سطح جاده فرودگاه و مرند و از سمتی دیگر به پلیس راه تبریز-مرند راه دارد. هم اکنون فرودگاه بین المللی تبریز به عنوان یکی از چهار فرودگاه آسمان باز (open sky) ایران 200 پرواز داخلی و 20 پرواز خارجی (ورودی و خروجی) را طی یک هفته پوشش می دهد. فرودگاه سهند از فرودگاه های اقماری فرودگاه بین المللی تبریز در شهر بناب قرار دارد. خوب است بدانید فرودگاه تبریز علاوه بر کارکرد جابه‌جایی بار و مسافر، کارکرد نظامی نیز داشته و میزبان پرنده های شکاری ایران نیز هست. 

از این فرودگاه اعزام حجاج به عربستان نیز انجام می پذیرد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرودگاه و همچنین اطلاع از آخرین پروازهای ورودی و خروجی می توانید به این لینک مراجعه کنید. 

امکانات موجود

از جمله امکانات فرودگاه تبریز می توان به شعبه های بانک های ملی و ملت، دستگاه های خوپرداز بانکی، اتاق مادر و کودک، رستوران ها و کافه های متعدد، اتاق سیگار و خدمات ویژه معلولان مانند مسیر ویژه ناشنوایان، مسیر عبور ویلچر، محل پارک معلولان، خدمات ویلچر و باربری معلولان، تلفن عمومی ویژه معلولان و سرویس بهداشتی ویژه معلولان اشاره کرد. در کنار این امکانات، خدماتی مانند تسهیلات گمرک، قرنطینه، غرفه های صنایع دستی و مواد غذایی، بدلیجات و تابلوهای طلاکاری شده، غرفه های کتاب فروشی و صرافی برای رفاه حال مسافران ایجاد شده است. 

فرودگاه هایی که تبریز به یا از آن ها پرواز دارد

فرودگاه بین المللی مهرآباد، فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین المللی اهواز، فرودگاه بین المللی بندرعباس، فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه بین المللی قشم، فرودگاه عسلویه (خلیج فارس)، فرودگاه بین المللی استانبول، فرودگاه بین المللی نجف، فرودگاه بین المللی بغداد، فرودگاه بین المللی ایروان، فرودگاه بین المللی باکو، فرودگاه بین المللی ازمیر، فرودگاه بین المللی ادنا، فرودگاه بین المللی قیصریه

 

خدمات حمل و نقل عمومی از فرودگاه به شهر تبریز

علاوه بر تاکسی ها و ماشین های ویژه ی شرکت های هواپیمایی، مسافران و مراجعان به فرودگاه تبریز می توانند از خط اتوبوس ویژه فرودگاه-بازار تبریز (راسته کوچه ها) و بالعکس استفاده کنند. تاکسی های فرودگاه نیز به صورت شبانه روزی در خدمت مسافران هستند.  

آدرس: 

 آذربایجان شرقی، تبریز، میدان بزرگ آذربایجان، بلوار شهید بابایی، فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز

شماره تماس های مورد نیاز

تلفن گویای اطلاعات پرواز

041-35234701-4

199

مرکز تلفن فرودگاه

35260405 - 041 

آدرس ایمیل فرودگاه

[email protected]

2- راه آهن تبریز

ایستگاه راه آهن تبریز از جمله ایستگاه های قدیمی راه آهن در ایران است که در سال 1259 هجری خورشیدی با اجرای محور تبریز - جلفا به طول 149 متر به بهره برداری رسید. طرح اولیه این ایستگاه به دست معمار فرانسوی فرنان پویون، اجرا شد اما کار طراحی ساختمان جدید این ایستگاه به حیدر غیابی واگذار و ساختمان آن در اسفند 1395 ثبت ملی شد. از جمله خدمات ارایه شده در این ایستگاه، می توان به حمل و نقل بین المللی کالا به ترکیه، اروپا و جمهوری خودمختار نخجوان اشاره کرد. 

تبریز از طریق راه آهن به شهرهای داخلی و مهم مشهد، تهران، مراغه، کرج، منطقه آزاد جلفا، قزوین راه دارد. این ایستگاه راه آهن در سه محور تبریز - جلفا، تبریز - رازی و تبریز - مراغه خدمات رسانی می کند. برای به دست آوردن زمان حرکت قطارها و رزرو واگن و صندلی می توانید به این لینک مراجعه کنید. 

آدرس: 

 تبریز، انتهای بلوار 22 بهمن، ایستگاه راه آهن تبریز

خدمات حمل و نقل عمومی از راه آهن به شهر تبریز: 

علاوه بر تاکسی و آژانس های مورد تایید که در ایستگاه راه آهن تبریز، خدمت رسانی می کنند، شما می توانید از طریق خط اتوبوس تندرو به مقصد مورد نظر خود در شهر برسید. برای این امر باید خود را به میدان راه آهن که در 5 دقیقه ای ایستگاه راه آهن قرار دارد و نقطه آغاز خط تندروی اتوبوس است؛ برسانید. 

 شماره تماس های مورد نیاز راه آهن آذربایجان و تبریز: 

مرکز مخابرات اداره کل راه آهن آذربایجان 041-34440051-55
دریافت اطلاعات و ثبت شکایات (سامانه ی صدای مسافر)  021-5149
اطلاعات راه آهن تبریز 041-3444479

پایانه های اتوبوس رانی تبریز

 علاوه بر فرودگاه و خط ریلی، خطوط جاده ای مختلف از مسیرهای گوناگون، راه ماشین های شخصی و اتوبوس های بین شهری را به سمت تبریز هموار کرده اند. تبریز دو پایانه اتوبوس رانی به نام های ترمینال مرکزی و شمالغرب دارد که مبدا و مقصد اتوبوس ها، مینی بوس ها و تاکسی های بین شهری است. 

1- پایانه اتوبوس رانی مرکزی تبریز

پایانه اتوبوسرانی مرکزی در تبریز، بزرگ ترین ترمینال این شهر به حساب می آید و بیشتر سفرهای برون شهری از این ترمینال به دیگر شهرهای ایران انجام می پذیرد. ترمینال مرکزی در نزدیکی دهکده المپیک این شهر و در انتهای اتوبان تهران - تبریز قرار دارد. 

آدرس: تبریز، میدان ابوریحان، انتهای خیابان منظریه، ترمینال مرکزی تبریز

اطلاعات تماس: شما می توانید برای به دست آوردن اطلاعات زمان حرکت اتوبوس ها و شرکت های مسافربری با شماره های  34797605-041 و 34796091-041 تماس بگیرید یا از طریق وبسایت این پایانه داده های مورد نظر خود را به دست آورید.

Photo by : Unknown

2- پایانه اتوبوس رانی شمالغرب تبریز

ترمینال شمال- غرب تبریز در نزدیکی میدان آذربایجان و فرودگاه بین المللی تبریز قرار دارد و بیشتر، شهرهای شمالی استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی را پوشش می دهد. 

آدرس: تبریز، بزرگراه پاسداران، میدان آذربایجان

 اطلاعات تماس: برای آگاهی یافتن از اطلاعات زمانی و حرکت اتوبوس ها می توانید با شماره های 32611735-041 و 32611155-041 تماس بگیرید. 

Photo by : Unknown

حمل و نقل درون شهری تبریز

تردد در شهر تبریز با وجود تاکسی های متعدد خطی، خطوط اتوبوس رانی شهری خصوصی و تندرو (بی آر تی) و مترو به آسانی صورت می پذیرد و حمل و نقل عمومی کار دسترسی به نقاط مختلف را آسان کرده است.

1- اتوبوس

تبریز نخستین شهر در ایران بود که مجهز به خطوط اتوبوسرانی تندرو و کارت های هوشمند پرداخت بلیط شد. خطوط تندروی راه آهن-بسیج و آبرسان-شریعتی تقریبا تمام نقاط تاریخی و گردشگری شهر را پوشش می دهند و کار را برای مسافران راحت تر کرده اند. در کنار آن، دیگر خط های اتوبوس رانی (عموما متعلق به شرکت‌های خصوصی)، مسیر دستیابی به نقاط مختلف شهر را با پرداختی اندک، آسان کرده اند. برای به دست آوردن اطلاعات بلیط و نقشه اتوبوسرانی شهری می توانید به این لینک مراجعه کنید. از طریق این سامانه نیز می توانید از ریز جزییات حرکت اتوبوس ها و ایستگاه هایی که در آن توقف می کند، مطلع شوید. 

Photo by : Unknown

2- تاکسی

 تاکسی های درون شهری و تاکسی های ویژه ترمینال اتوبوس رانی، فرودگاه و راه آهن تمام نقاط شهر را پوشش داده و دسترسی سریع و راحتی را در اختیار مسافران قرار می دهند. برای اطلاع از قیمت به روز این تاکسی ها و یا ثبت شکایات می توانید از این لینک استفاده کنید. 

3- خطوط مترو 

خط مترو برای اولین بار در تبریز در سال 1394 افتتاح شد و کار حمل و جابه‌جایی مسافران را برعهده گرفت. امروزه تنها یک خط (خط یک از پایانه ایل گلی تا پایانه لاله با خط سبز رنگ) از خطوط اتوبوسرانی تبریز مشغول به فعالیت است و کار احداث دیگر خطوط نیز ادامه دارد. اطلاعات کامل رفت و آمد، ایستگاه ها و زمان های حرکت در این لینک آمده است. 

ساعت کاری مترو: 

روزهای عادی: از ساعت 06:30 تا 20:00 روزهای جمعه: از ساعت 11:30 تا 15:00

هزینه مترو: 

بلیت تک سفره برای هر نفر-سفر: 900 تومان 

بلیت اعتباری برای هر نفر-سفر: 700 تومان 

Photo by : Unknown

محورهای اصلی ورود به شهر با خودروی شخصی

از شرق و جنوب شرقی: آزادراه زنجان-تبریز و جاده تبریز-هریس

از شمال غربی: جاده تبریز-مرند

از جنوب غربی: کمربندی سردورود

Photo by : Unknown

آب و هوای تبریز

استان آذربایجان شرقی منطقه ای کوهستانی است و آب و هوایی سرد و خشک دارد. تبریز نیز از قاعده این استان مستثنی نیست و اقلیمی سرد و کم رطوبت دارد. حد متوسط بارندگی گزارش شده از این شهر در سال، 285 میلی متر است و عموما پاییز و زمستان هایی طولانی، سرد و پربارش دارد که شکل بارش در اغلب اوقات به صورت برف است. 

بهار: ماه اول این فصل در تبریز هنوز حال و هوای زمستان را در خود دارد و برخی مواقع با بارش برف همراه است. اما هوا از اردیبهشت ماه رو به گرمی و نشاط می رود. 

تابستان: تابستان های تبریز آب و هوایی معتدل دارد و بهترین فصل برای سفر به این خطه تاریخی کشورمان به شمار می آید. صبح ها و غروب های خنک این شهر، بهترین زمان برای تفرج و گردش در فصل تابستان محسوب می شود. 

پاییز: پاییز در تبریز به ویژه در ماه پایانی، بسیار سرد است. بارش گاه و بیگاه و طولانی مدت باران و برف ارمغان پاییز برای مردم این دیار است. 

زمستان: آنچه از تبریز در فصل زمستان به یاد می ماند، خاطره سوز و سرمایی طاقت فرسا و بارش های شدید و مداوم برف است. هر چند این سال ها به واسطه خشکسالی از میزان بارش برف سالیانه کاسته شده؛ اما هنوز زمستان در تبریز با پس زمینه ای از سپیدی برف به خاطر می آید.

Photo by : Unknown

اطلاعات جغرافیایی تبریز

تبریز، در منتهی الیه مشرق و جنوب شرق جلگه تبریز، در غرب استان آذربایجان شرقی جای خوش کرده است. این شهر با عرض جغرافیایی 38 درجه و 29 دقیقه و با طول جغرافیایی 46 درجه و 36 دقیقه در دشتی وسیع در میان کوه های پَکه چین و عون بن علی (عینالی) از شمال، باباباغی و گوزنی از شمال شرق، گردنه پایان از شرق و دامنه های کوه سهند و دشت تبریز و شوره زارهای تلخه رود در جنوب دلبری می کند. تبریز در ارتفاع 1348 متری از سطح دریا قرار دارد که این ارتفاع در محله زعفرانیه تا 1561 متر نیز می رسد. رود موسمی قوری چای از میان شهر عبور می کند و در فصل های پربارش سال، طراوت و سرزندگی را در رگ های تبریز جاری می سازد. رود دایمی تلخه رود یا آجی چای نیز از شمال غربی این شهر عبور می کند و با پیوستن قوری چای به آن به سمت دریاچه ارومیه حرکت خود را ادامه می دهد.

Photo by : Unknown

تاریخچه شهر

تبریز از شهرهای تاریخی ایران است و بنا بر تحقیقات و کاوش های باستان شناسی، قدمت آن به دوره های اشکانی و ساسانی باز می گردد. تبریز در طول تاریخ با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده و چندین بار به وسیله زلزله هایی مهیب ویران و دوباره بنا شده است. مهمترین سند تاریخی که بر بزرگی و اهمیت تبریز و وجهه پررنگ تاریخ آن صحه می گذارد، قرارگیری این شهر بر سر راه جاده ابریشم است که قرن ها دو سمت شرق و غرب عالم را به هم متصل می کرد. گفته شده شهر کنونی تبریز بر خرابه های شهر تورِژ (یکی از شهرهای مهم ایران در زمان حکومت اشکانی) بنا شده است؛ روایتی که اعتبار تاریخی چندانی ندارد ولی در میان داستان های عامیانه بسیار رایج است. آن گونه که در کتاب معتبر تاریخ ایران (چاپ دانشگاه کمبریج) آمده، بنای شهر تبریز اولین بار در دوره ساسانی گذاشته شد و این شهر در این زمان نام و نشانی پیدا کرد. می گویند تبریز در قرن چهارم میلادی ویران شد و به هنگام حمله اعراب و ورود اسلام به ایران، قریه ای کوچک بود.بعد از حضور اعراب در ایران، مردی به نام "رواد" از قبیله "ازد" (از جمله قبایل مشهور یمن) حاکمیت تبریز را در دوران خلافت عباسی به دست می گیرد. پسر او "وجنا" در این شهر قصرها ساخته و گرداگرد آن دیواری می کشد و پایه های تبریزِ زیبا را بنا می گذارد. تبریز از میانه های دهه سوم هجری رشد خود را آغاز می کند و بر وسعت و اهمیت آن اضافه می شود. بعد از این، به مدت چهارصد سال خاندان "روادیان" بر این شهر حکومت می کنند و زمینه های بزرگی آن را فراهم می آورند.

از تبریزِ دوره سلجوقی اطلاع چندانی در دست نیست و در متون تاریخی زیاد به این دوره اشاره نشده است. در زمان حاکمیت سلسله غزنویان در ایران و سلطنت آلب ارسلان، تبریز برای همیشه به عنوان مرکز آذربایجان انتخاب می شود و این عنوان برای این شهر می ماند. در ابتدای قرن هفتم هجری، مغولان دو بار تبریز را مورد تاخت و تاز قرار می دهند و با دریافت خراج از مردم بر آن تسلط می یابند. اما زمان حکومت ایلخانان، تبریز در اوج شکوفایی خود قرار می گیرد و افتخار پایتختی ایران را به دست می آورد. ایلخانان که بر قلمرویی به وسعت نیل تا آسیای مرکزی حکومت داشتند، در ابتدا مراغه و سپس تبریز را برای پایتختی خود انتخاب می کنند. پس از آن در دوره تیموریان، قراقویونلوها، آق قویونلوها و اوایل سلسله صفویه نیز تبریز پایتخت و مرکز سلطنت باقی می ماند. اما نزدیکی این شهر به مرزهای دولت مقتدر عثمانی و بیم حملات این دولت به ایران، پایتختی از تبریز گرفته می شود و در اختیار قزوین قرار می گیرد.

پس از حکمرانی قاجار بر ایران و تاجگذاری آقامحمدخان به عنوان شاه، تبریز به عنوان شهر ولیعهدنشین انتخاب می شود و شاهان آینده ایران در این شهر تعلیم و پرورش می یابند. در زمان قاجار، تبریز دو بار مورد حمله روس ها قرار می گیرد و مدت زمانی تحت اشغال روس ها در می آید. اما شاید بزرگترین و مهمترین نقش تبریز در تاریخ معاصر ایران به کار بزرگ مردم این شهر در دوران مشروطه باز می گردد که افرادی مانند ستارخان، باقرخان و شیخ الاسلام در کنار هزارن زن و مرد فداکار به کمک ندای آزادی خواهی ایران و ایرانی می آیند و به پیروزی مردم در این جنبش کمک می کنند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

پیشینه نام تبریز

در مورد دلیل نامگذاری تبریز تاکنون حدس و گمانه های بسیاری زده و فرضیه های مختلفی مطرح شده است. برخی از مهمترین نام هایی که گفته می‌شود واژه تبریز از آن مشتق شده، اسامی "تّورِز"،"تَورِژ" ،"تِبریز" و "توری" است.

ولادمیر مینورسکی (Vladimir Minorsky)، ایران‌شناس در تحقیقات خود بیان می کند که یاقوت حموی صاحب کتاب معجم البلدان در زمانی که او از تبریز دیدن کرده است، مردم از واژه تِبریز برای نامیدن شهر خود استفاده می کردند. به اعتقاد وی، تلفظ تبریز با اعراب "-ِ" به گویش ایرانی آذری در قدیم تعلق داشته است؛ گویشی که وابسته به گویش های ایرانی دریای خزر بوده و نشانی از آن زبان دارد. یا اینکه تلفظ تِبریز، معرب شده نام اصلی این شهر در باب فِعلیل (در زبان عربی) است. از طرف دیگر مدل نگارش نام شهر تبریز در زمان ارمنی نشان می دهد که این واژه به کلمه تَوریژ (به زبان پهلوی) نزدیک و از آن مشتق شده است. در نتیجه ی این تجزیه و تحلیل ها، مینورسکی این گونه نتیجه می گیرد که ریشه اسم شهر، به دوره ساسانیان یا حتی قبل تر، زمان حکومت اشکانیان باز می گردد. 

از دیگر بررسی های انجام شده در مورد نام تبریز می توان به کار مصطفی مومنی که در دانشنامه اسلامی آمده است اشاره کرد. آقای مومنی در نوشته خود آورده اند که اهالی بومی آذربایجان به تبریز، توری (چشمه یا رود گرم) می گفتند و تا این اواخر روستاییان اطراف تبریز نیز این شهر را توری می خواندند. در نوشته های کهن (برای نمونه ابولفداء) نام تبریز به شکل تُوریز آمده است و هنوز در زبان های کردی و تاتی اسامی "توریز" و "توری"برای نامیدن این شهر استفاده می کنند. 

جرج کرزن (George Curzon) در بررسی های خود به این نتیجه رسیده است که تبریز واژه ای آریایی است و از کلمات "تب" به معنی "گرم و نیم گرم" و "رز و ریز و رش" از مصدر ریختن استخراج شده است. او دلیل این نامگذاری را وجود چشمه های آب گرم در مجاورت شهر می داند. ویلهلم آیلرس نیز تا اندازه ای با دلیل این نامگذاری موافق است و معنی ترکیب دو کلمه ی "تب" و "رِز" را "رود آب گرم" می خواند. او این چنین بیان می دارد که تب یا تف معنی گرم را می دهد و ریز در معنای جریان داشتن چشمه و جوی آمده است. 

البته این تنها چند نمونه از بررسی های انجام شده در مورد وجه تسمیه تبریز است و کار تحقیق در این مورد به اینجا ختم نمی شود؛ اما بیان تمام آن‌ها در حوصله این مقال نمی گنجد. 

Photo by : Unknown

شماره تلفن های ضروری

در ادامه برخی از شماره تماس های ضروری تبریز را در اختیار شما قرار دادیم. برای تماس با شماره های شهری تبریز و استان آذربایجان شرقی نیاز است ابتدا از پیش شماره 041 استفاده کنید. 

شماره تماس پاسخگوی اطلاعات تلفنی (118) 041-33333333
مرکز ایرانگردی و جهانگردی (خانه حیدرزاده) 

35537010

55460413

35546040

پایگاه اطلاع رسانی شهریار (وبسته به شهرداری)  34775955
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

امروز به همراه شما گشتی در شهر تبریز زدیم و به صورت کلی با این شهر تاریخی، تجاری و مهم ایران بیشتر آشنا شدیم. از آداب و رسوم، سوغات، صنایع دستی و جاذبه های آن مطلع شدیم و در مورد گردش در شهر اطلاعاتی به دست آوردیم.  

آیا تاکنون تجربه سفر به تبریز و بازدید از اماکن تاریخی یا خرید در بازار آن را داشته اید؟

نظر شما در مورد سفر به تبریز و آمادگی این شهر در برخورد با مسافران چیست؟

پیشنهاد شما در سفر به شهر اولین ها و بازدید از بناها و جاذبه های گردشگری آن چیست؟ ما را با نظرها، پیشنهادها و تجربه ها خود همراه کنید. 

12 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
حامد عنايتى

دانی که من به عالم یالقیز سنی سئور من، چون در برم نیایی اندر غمت اؤلر من / من یار باوفایم بر من جفا قیلورسان، گر تو مرا نخواهی من خود سنی دیلر من ...

04 فروردین 1399

حلما

من خیلی از مطالبتون استفاده کردم در سفرم و میخوام ازتون تشکر کنم که همه مطلبتون به روز و دقیق هستند همیشه . ممنون

17 اسفند 1398

نازنين زهرا

بسیار کامل و مفید بود اطلاعات و توضیحات . همیشه عالی هستید .

17 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.