karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 فروردین 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، کشور ایران با وجود ظرفیت های فراوان برای گسترش صنعت گردشگری در بخش های مختلف مانند گردشگری طبیعی، بوم گردی، کوهستان، تاریخی، سلامت و ... هنوز به جایگاه اصلی خود در این صنعت نرسیده و نتوانسته است توفیق چندانی در توسعه کسب و کارهای مرتبط با آن به دست بیاورد. آن گونه که تعدادی از فعالان گردشگری ایران گفته اند درآمد ایران از صنعت توریسم کمتر از نیم درصد است. 

طبیعت کشورمان با وجود قله های مرتفع و زیبایی مانند دماوند، علم کوه، سهند، سبلان، دنا، نفتان و ... جذابیت های بسیاری را در خود جای داده است و می تواند گردشگری کوهستان را به ویژه در فصل بهار رونق ببخشد. 

در همین زمینه، ایران برای اولین بار در سال 1396، در نمایشگاه کسب و کارهای کوهستان در منطقه پیرنه فرانسه شرکت کرد. این نمایشگاه با حضور 150 شرکت فعال از 15 کشور برگزار شد و تمرکز آن بر کسب و کارهای نوآورانه صنعت کوهستان در زمینه ورزش، اوقات فراغت، سبک زندگی، انرژی و منابع طبیعی و حفظ نواحی کوهستان بود. 

وجود چشمه سارهای طبیعی، قله های مرتفع با پوشش گیاهی غنی، روستاهای کوهپایه ای با جذابیت های طبیعی بالا و مناسب برای بوم گردی و مهم تر از همه مردمی خونگرم و مهمان نواز می تواند ایران را در زمره مقاصد برتر گردشگری کوهستان قرار دهد و به کسب درآمد پایدار و رشد اقتصادی مناسب کمک کند. 

استان البرز نیز به دلیل داشتن بخشی غنی و کامل از ظرفیت های کوهستانی و وجود جاده کرج-چالوس، روستاهای سرسبز، صخره های مناسب برای صخره نوردی، آبشارهای متعدد و ... یکی از مناسب ترین مقاصد برای توسعه گردشگری کوهستان در ایران است. 

در همین راستا، سال 2002 میلادی به دلیل اهمیت بالای گردشگری کوهستان و تاثیری که می تواند بر رشد اقتصادی کشورها، فقرزدایی از روستاها و نواحی کوهستانی داشته باشد، سال اکوتوریسم و گردشگری کوهستان نام گرفت. همین امر موجب توجه کشورها به این بخش از گردشگری و توسعه زیرساخت های مرتبط با آن شد. به عنوان مثال کشورهایی مانند نپال و پاکستان به دلیل داشتن رشته کوه های هیمالیا تلاش های بسیاری در رابطه با توسعه این صنعت در کشورشان داشتند. کشورهای فرانسه، ایتالیا و سوئیس نیز از دیرباز درآمدهای بسیاری از گردشگری کوهستان کسب کرده اند. 

در کل کوهستان ها جذابیت های فراوانی برای مردم جهان دارد و ایران با وجود داشتن کوهستان های متعدد و ارزان بودن سفر برای گردشگران خارجی می تواند بهره خوبی از این جنبه طبیعی خود ببرد. 

در همین زمینه کریستف گراب مایر، رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران در اواخر سال گذشته گفت: 

ظرفیت و جاذبه های گردشگری ایران جایگاه خاصی در جهان دارد، از این رو برای ارایه خدمات در زمینه گردشگری کوهستان در قالب خط اعتباری (فاینانس) بین دو کشور آماده ایم.

کریستف گراب مایر در نشست تخصصی شرکت های سرمایه گذاری دو کشور در مورد گردشگری کوهستان اظهار کرد: 

اتریش در زمینه صنعت گردشگری بسیار شناخته شده است. ایران نیز فرهنگ و پیشینه تاریخی زیادی دارد که برای گردشگران جذاب بوده و مهمان نوازی ایرانی ها برای سایرین ارزشمند است. امیدوار کننده است که ظرفیت گردشگری ایران همان طور هم که رسما اعلام کرده در هفت سال آینده به جذب 20 میلیون گردشگر خارجی برسد. 

وی در ادامه گفت: 

ما نیز با توجه به ظرفیت های گردشگری کوهستان در ایران و تخصص و توانمندی های شرکت های فعال اتریشی در این زمینه حاضریم در قالب تامین مالی از طریق خط اعتباری بین دو کشور (فاینانس) توان خود را به کار بگیریم. 

ورود به صفحه خبر جشن اتریشی ها روی قله دماوند

کوه دماوند

javid-jalvandi

#اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.