karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری تسنیم، سیاوش روشنیان، طبیعت‌گرد و فعال محیط زیست، موفق شده تا فیلمی کوتاه و ارزشمند از یک پلنگ ایرانی را ثبت کند؛ پلنگی که به گفته او نمادی از پلنگ های سراسر کشور است که نسلشان به واسطه عوامل انسانی در خطر انقراض قرار دارد. وی در این باره می گوید:

این فیلم چند ثانیه‌ای را نمادی از محو شدن پلنگ ایرانی در سایه انقراض می‌دانم و امیدوارم با انتشار آن بتوانم گامی در جهت جلب توجه بیشتر متولیان امر حفاظت از حیات وحش، نسبت به خطری که در کمین پلنگ ایرانی نشسته بردارم: خطر انقراض

وی ادامه می‌دهد:

این فیلم در اواخر تابستان 92، در پارک ملی گلستان و دقایقی پس از تعقیب و گریز یک پلنگ و یک قوچ ضبط شده است. این پلنگ نر که به نظر حدودا شش ساله می‌رسید پس از تجربه یک شکار ناموفق، با دهانی کف‌آلود، خسته و آهسته از برابر دوربین محو شد. قدم‌های آهسته این پلنگ و محو شدنش از برابر لنز دوربین این سوال را تداعی می‌کند که آیا این گربه‌سان باشکوه و کمیاب، که به دلیل کمبود جمعیت طعمه در زیستگاهش احتمالا از به دست آوردن شانسی دوباره برای شکار ناامید است خواهد توانست پیش از آنکه از گرسنگی از پای درآید تجربه یک شکار موفق را در زیستگاهی داشته باشد که طعمه‌هایش بر اثر سوء مدیریت نابود شده‌اند؟ یا به ناچار برای زنده‌ ماندن به یکی از گله‌های دام که در زیستگاهش به چرا مشغولند خسارتی وارد آورده و مورد انتقام قرار خواهد گرفت؟

لازم به ذکر است که تخریب زیستگاه‌ها توسط عوامل انسانی از ساخت و ساز گرفته تا شکار و چرای بی‌رویه و بعضا غیرقانونی دام موجب کاهش جمعیت گونه‌های حیات وحش در ایران شده است. ورود گله‌های دام به زیستگاه های حیات وحش با از بین بردن علوفه، خسارات ناشی از سگ های گله و همچنین انتقال بیماری های مهلکی چون تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان، موجب کاهش شدید جمعیت علفخواران شده و کاهش جمعیت این گونه‌ها، گوشتخورانی چون یوز و پلنگ را با کمبود طعمه و غذا مواجه ساخته و در معرض خطر جدی انقراض قرار داده است.

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

.

بیش تر راجب حیوانات در حال انقراض ایران بذارین ممنون

انتشار:19 آبان 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.