karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایرنا، اکونومیست در گزارشی نوشت: ترکیه با استانبول، عظمت از دست رفته "امپراتوری عثمانی" را احیا می کند. استانبول امروز، پایتخت جهان عرب است.  

این نشریه انگلیسی زبان در ادامه این مطلب آورده است: 

ترکیه یک قرن پیش با فروریختن پایه های حکمرانی "امپراتوری عثمانی" خاورمیانه را از دست داد؛ اما امروز "استانبول" بار سنگین این رسالت را بر دوش می کشد و به قطب جهان عرب تبدیل شده است. آن جایگاه یک سده پیش خود را احیا کرده و دوباره پایتخت اعراب شده است. 

شهر استانبول که تا سال 1918 مرکز "امپراتوری عثمانی" و مرکز حکمرانی بر تمام سرزمین های اعراب بود؛ اینک بعد از گذشت یک قرن، به دوران اعتلای خود نزد اعراب بازگشته و میزبان 1.2 میلیون عرب است. 

اکونومیست در ادامه مطلب خود در مورد هجوم پناهندگان عرب به کشور ترکیه بعد از وقایع بهار عربی چنین نوشته است: 

استانبول، امروز به کانون ازدحام دسته جمعی پناهندگان، مهاجران و معاندان از سرتاسر جهان عرب بدل شده و ترکیه امروز میزبان بیش از 3 میلیون پناهجوی سوری ست. "مختار" نام یک کافه مشهور در شهر استانبول است که "سوریه کوچک" لقب گرفته است. این کافه کانون تجمع تمام پناهجویانی است که از کشورهایی که "بهار عربی" در آنها درهم کوبیده شده است فرار کرده و به ترکیه پناه آورده اند. پناهجویانی از کشورهای مصر، سوریه، یمن و سایر کشورهای عرب که تا یکصد سال پیش جز قلمرو امپراتوری عثمانی محسوب می شدند. 

این نشریه مشهور انگلیسی در مورد زندگی اعراب در ترکیه و افراد مشهور آورده است:

همه این پناهجویان در فکر بازگشت به وطن اند. بعضی راه های صلح آمیز و بعضی هم توسل به خشونت را تنها راه بازگشت به وطن توصیه می کنند. یک معاند کویتی می گوید: "ظالم ها هیچگاه حاضر نمی شوند به روش مسالمت آمیز پایگاه قدرت را ترک کنند." در میان این مهاجران، تنی چند از شخصیت های سیاسی عرب هم به چشم می خورند. از میان آنها می توان از کاندیدای سابق ریاست جمهوری مصر، چندین تن از نمایندگان پارلمان کویت که حق شهروندی شان سلب شده است و نیز جمع کثیری از وزرای کشور یمن اشاره کرد.

اکونومیست در ادامه در مورد مراکز مختلفی که اعراب در کشور ترکیه ایجاد کرده اند نوشت: 

ده ها وبسایت عرب، شبکه های تلویزیون ماهواره ای و مراکز مطالعات، در ترکیه نمایندگی دارند و پیام اعتراض و نارضایتی این قشر از جامعه عرب را به کشورهای شان ابلاغ می کنند. مقر "اتحادیه رسانه های عرب" در استانبول است و 850 خبرنگار عضو آن هستند. ترکیه از زوایایی متعدد با کشورهای عرب متمایز است.

اغلب کشورهای عرب به خارجی ها مجوز شهروندی نمی دهند نه به خود افراد و نه به اولادشان ولو آنکه این خارجی ها متولد این کشورها باشند یا در آن رشد کرده باشند؛ اما ترکیه برعکس، تنها بعد از گذشت پنج سال اقامت در خاک این کشور، به خارجی ها گذرنامه ترکیه را اعطا می کند. این مدت زمان حتی برای خارجی هایی که حداقل 250 هزار دلار پول وارد ترکیه کنند، کوتاهتر هم می شود. 

در همین زمینه تعدادی از اعرابی که به ترکیه مهاجرت کرده اند از تجربه زندگی در این کشور و مقایسه آن با زندگی در دیگر کشورهای عربی می گویند:

یک لبنانی مشاور آموزشی و ساکن دبی که حاضر شده است دستمزد کمتری دریافت کند و به استانبول مهاجرت کرده است شرح می دهد: "در دبی با ما مثل یک برده رفتار می کنند. در اینجا ما ملک دیگران نیستیم." بعضی از اعراب هم که نمی توانند ویزای یک کشور اروپایی را دریافت کنند به استانبول مهاجرت می کنند. یکی از تقاضا کنندگان ویزای ترکیه می گوید: "ترکیه یک کشوری است تقریبا مثل خود ما. مسلمان است و به وطن مان هم نزدیکتر است." در عربستان، اگر عمل نادرستی از یک خارجی سر بزند؛ دولت تمام اموال او را مصادره می کند.

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.