ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 تیر 1399

به روز رسانی

14 تیر 1399

به گزارش ایسنا، کیومرث غفاری، قدیمی‌ترین راهنمای گردشگری ایران بر اثر عارضه قلبی درگذشت و کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور خبر درگذشت وی را تایید کرد. وی در سال ۱۳۲۲ در تهران متولد شد و نخستین تور گردشگری خود را در سال ۱۳۳۸ برگزار کرد. او در تمام دوران زندگی اش تنها در این حرفه مشغول بود و در پنجشنبه ۱۲ تیر 99 پس از تحمل بیماری و بر اثر عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت.

کیومرث غفاری درباره داستان ورودش به حرفه راهنمای گردشگری چنین گفته بود:

عاشق حرفه‌ام هستم و در زندگی‌ام تا به‌حال به کار دیگری جز این کار مشغول نبوده‌ام. من در سال ۱۳۳۸ کارمند انجمن ایران و آمریکا بودم. در این انجمن به ایرانی ها انگلیسی و به آمریکایی‌ها فارسی یاد می‌دادم. یک بار کارمندان این مجموعه از من خواستند که دیدنی‌های تهران را به آنها نشان بدهم. آن موقع مثل الان، هیچ بروشور، کتابچه و اطلاعات خاصی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران وجود نداشت. به‌ناچار از پدر و مادرم برای این کار کمک گرفتم، آ‌ها هم اطلاعات زیادی به من دادند. گروه را با خود به تماشای تهران بردم. این کار چنان تاثیری بر من گذاشت که از آن سال تاکنون شغل دیگری برای خود انتخاب نکرده‌ام.

غفاری تاریخچه فعالیت رسمی راهنمای گردشگری در ایران را نیز چنین روایت کرده بود:

اولین بار در سال ۱۳۴۳ پیش‌نویش اساسنامه موسسه آموزشی «آوای جلب سیاحان» نوشته و این مرکز آموزشی تاسیس شد. من هم به ‌عنوان اولین کسی که در زمینه راهنمایی تورها فعالیت می‌کرد وضمنا کارمند هتل هم بود، به‌عنوان مشاور در این موسسه مشغول به ‌کار شدم. در سال ۱۳۴۵ اولین دوره آموزش راهنمایان تور در موسسه آوای جلب سیاحان برگزار شد و اولین گروه فراگیران، کارت تورلیدری دریافت کردند، دوره‌ای که ما آن را گذراندیم، اسما دوره‌ای ۹ ماهه بود ولی عملا تا سال ۱۳۴۸ طول کشید و بعد از آن، شش ماه هم به‌طور رایگان به دور ایران سفر کردیم. با اتوبوس سفر می‌کردیم و در هر اتوبوس هم شش استاد ما را همراهی می‌کردند. در همین سال به ما کارت موقت راهنمایان دادند و در سال ۱۳۴۸ اولین کارت‌های رسمی ما صادر شد.

شایان ذکر است که به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مراسمی برای درگذشت کیومرث غفاری به صورت عمومی، برگزار نمی‌شود. روحش شاد و یادش گرامی...

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
تقی فکور

خدا بیامرزدشون خدا رحمتشون کنه

15 تیر 1399

کاربر مهمان

إنا لله وإنا إليه راجعون

15 تیر 1399

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET