ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، سوزانا ترسنال، سفیر کشور هلند در تهران، در بازدید از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، از معماری آن شگفت زده شد و آن را بنایی شکوهمند خواند.

وی در ادامه گفت:

آرامگاه فردوسی بخصوص معماری آن بسیار جذاب و دوست داشتنی است.

سفیر هلند در تهران از سفر به مشهد و بازدید از آرامگاه بزرگترین حماسه سرای جهان ابراز خرسندی نمود و اظهار داشت:

برای نخستین بار است که به مشهد می آیم ولی در مورد ایران و حکیم فردوسی پیش از این مطالعه کرده بودم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شاعری به بزرگی فردوسی در هلند وجود دارد؟ گفت:

فردوسی حماسه سراست و از نظر سبک و اندیشه با شاعران هلند متفاوت است.

سوزانا ترسنال، سفیر هلند در ایران و استر لاروش نماینده و مدیر دفتر منطقه ای یونسکو به مشهد سفر کرده بودند تا از آن بازدید کنند و طرح بازگشایی حریم و بستر رودخانه کشف رود را بررسی نمایند.

رودخانه کشف رود در حاشیه مشهد قرار دارد و طرح احیا و آزادسازی مسیر آن که از سال 1394 آغاز شده، در حال حاضر به عنوان یک طرح پایلوت در شورای جهانی آب سازمان یونسکو مطرح گردیده است.

کشف رود و زمین های پیرامون آن از نزدیک مرز ترکمنستان در قوچان آغاز شده و تا دشت مشهد ادامه می یابد . این رود در سال های گذشته به محلی برای رهاسازی پساب آلوده و نخاله های ساختمانی تبدیل شده بود و محصولات کشاورزی تولیدی در حریم این رود نیز با آب آلوده آبیاری می شدند.

رهاسازی غیرقانونی فاضلاب خام در کشف رود و آبیاری غیرمجاز زمین های کشاورزی اطراف آن با فاضلاب به عنوان تهدید بزرگی برای وضعیت بهداشت و سلامت زائران و مجاوران در مشهد مطرح شده بود.

تا به امروز 1500 هکتار از زمین های اطراف کشف رود در چهارچوب طرح احیا و آزادسازی، آزاد شده و در مرحله احیا قرار گرفته است. هم اکنون این فضاها با هدف تبدیل به فضای سبز در اختیار سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد قرار دارد.

مسیر اصلی کشف رود شامل 75 کیلومتر از بستر مورد تجاوز آزادسازی شده و عملیات آزادسازی مسیر فرعی این رودخانه به طول 30 کیلومتر نیز در دست اقدام است.

آرامگاه فردوسی

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.