ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 آبان 1397

به روز رسانی

14 آبان 1397

به نقل از خبرگزاری ایسنا، آقای امیری -مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس- در خبری اعلام کرد مجموعه جهانی تخت جمشید در میان دیگر جاذبه های استان فارس، در صدر توجه و علاقه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. 

آقای امیری در همین زمینه به تعداد گردشگر ورودی به استان فارس اشاره کرد و گفت: 

از تعداد کل گردشگران، 4 میلیون و 2 هزار و 412 تَن گردشگر داخلی و 241 هزار و 185 گردشگر خارجی از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی استان فارس بازدید کردند.

ایشان به افزایش 6 درصدی تعداد گردشگران امسال در مقایسه با سال گذشته خبر داد و در این رابطه چنین بیان کرد:

در مهرماه بیشترین تعداد گردشگران خارجی از کشورهای فرانسه،‌ آلمان و ایتالیا به استان فارس سفر کرده ‌اند.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس همچنین در ادامه به آمار بازدید گردشگران خارجی اشاره و خاطر نشان کرد:

میراث جهانی تخت جمشید با 14 هزار و 195 تن، نقش رستم با 11 هزار و 462 تن و مجموعه جهانی پاسارگاد با 9 هزار و  440 تن بیشترین آمار بازدید گردشگران خارجی را به خود اختصاص داده است.

تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران در مرودشت استان فارس است که داریوش بزرگ آن را بنیان نهاد. این شهر در سالیان متمادی توسط پادشاهان دیگر هخامنشی همچون خشایارشا و اردشیر اول گسترش یافت و تا سال ها پایتخت باشکوه و تشریفاتیِ امپراتوری هخامنشیان بود. همه، این شهر را به واسطه ستون های سر به فلک کشیده و سرستون های تماشایی اش می شناسند. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در نخستین روز سال نو میزبان مقامات امپراتوری هخامنشیان بود و امروزه یکی از آثار مهم فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران است. 

Photo by : Ali Bahadori

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.