ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری تسنیم، حمید صالحی -مدیر‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی- از مشاهده پلنگ ایرانی در خراسان رضوی خبر داد و اظهار کرد:

حضور پلنگ ایرانی برای نخستین بار در منطقه شکار ممنوع بزمای واقع در شهرستان زاوه توسط همیاران و عکاسان محیط زیست مستند‌سازی شد.

وی افزود:

قریب به سه سال است که ردپا و آثار این گونه ارزشمند در منطقه شکار ممنوع بزمای مشاهده و گزارش می‌شد اما تاکنون مستندی دال بر قطعیت حضور این گونه در منطقه به ثبت نرسیده بود که سرانجام روز گذشته باتلاش و زحمت شبانه‌روزی، این مستندسازی انجام و منطقه شکار ممنوع بزمای نیز به فهرست زیستگاه های گونه پلنگ ایرانی اضافه شد.

او گفت:

همزمان با این ثبت‌ در شهرستان سبزوار‌، محیط‌بانان طی گشت و پایش منطقه شکار ممنوع ریوند، یک قلاده پلنگ را مشاهده و با تلفن همراه از حضور این گونه ارزشمند تصویر‌برداری کردند.

صالحی افزود:

منطقه شکار ممنوع ریوند با مساحت 75 هزار و 108 کیلومترمربع از حدود سال 1391 شکار ممنوع اعلام شد. هر چند آثار وجود پلنگ در منطقه مشاهده شده بود اما مشاهده خود گونه یا مستند‌سازی از حضور آن در این منطقه اتفاق نیفتاده بود که این موضوع نیز روز گذشته حادث شده است.

مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد:

20 درصد از مساحت 117 هزار و 769 کیلومترمربعی خراسان رضوی تحت پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار دارد که شامل یک پارک ملی، 3 پناهگاه حیات وحش، سه اثر طبیعی ملی، 13 منطقه شکار ممنوع و 21 منطقه حفاظت شده است. 80 گونه پستاندار، 286 گونه پرنده، 2 گونه دوزیست، 67 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در این استان زیست می‌کنند.

وی یادآور شد:

گونه‌های شاخص حیات وحش در خراسان رضوی شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است و به جز شش منطقه بجستان‌، خوشاب‌، جوین، خلیل‌آباد‌، مه ولات و رشتخوار‌، حضور پلنگ در بقیه سطح استان مستند‌سازی شده است. بیشترین مشاهدات پلنگ در رشته‌کوه‌های هزار مسجد ثبت شده که شامل 6 منطقه تحت مدیریت از جمله پارک ملی تندوره و منطقه حفاظت شده ارس سیستان است.

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
رامين شفيعى

هر کاری میکنیم تقصیر خودمون هست و الان هم خطر انقراضی که این حیوون زیبا رو تهدید میکنه بدون شک علتش کار خودمون هست .

17 فروردین 1399

شاهين يارمحمدى

خیلی عالیه و من خودم دیدم که قسمتی ازمسیر شاهرود به سبزوار رو تابلو زدند و منطقه حفاظت شده این حیوون قرار دادند و از محلی ها که پرس و جو کردم گفتن که بله درست هست و خیلی باعث خوشحالیم شد این موضوع .

09 فروردین 1399

هومن

به امید روزی که دیگه خبری از شکار غیر قانونی و انقزاض این حیوان زیبا نشنویم .

25 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET