ویدیو HD
پرستو مقدم

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 دی 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سال ها پیش، در ماه آوریل 1947 میلادی زوجی در طی سفرشان به بریتانیای کبیر، از دامنه های کوهی به نام کرنگورم (Cairngorm) گذشتند. آن دو که به حیات وحش و به خصوص گوزن های شمالی (Reindeer) دوست داشتنی علاقه فراوان داشتند، فکری بکر برای این منطقه کردند. از حیث پوشش گیاهی و سردی آب و هوا، همچنین وسعت کافی، این دامنه اسکاتلندی برای حضور گوزن های شمالی، کاملا مناسب به نظر می رسید؛ پس میکل اوتسی (Mikel Utsi) و همسرش انجام آزمایش تجربی خود را به سرعت آغاز کردند. اولین قدم، تاسیس شرکتی برای حفاظت از این گونه، در کرنگورم بود.

در سال 1952 طی چند مرحله گوزن ها به وسیله کشتی از کشور سوئد به اسکاتلند منتقل شدند، تا میکل اوتسی ثابت کند که آن ها در بریتانیا نیز می توانند به راحتی زندگی و تولید مثل خود را پیش بگیرند. از آن سال تا کنون این حیوانات با شکوه، در پارک ملی کرنگورم مستقر هستند و حالا تعدادشان به 150 راس می رسد. به گفته او از آن جایی که گوزن شمالی رام است و غذای خود را حتا از زیر برف نیز پیدا می کند، حفاظت از آن سخت نیست؛ این حیوانات جذاب به اقلیم سرد و برفی عادت دارند و همین آن ها را از پناهگاه و اصطبل بی نیاز می سازد.

پس از خانواده اوتسی، آقا و خانم اسمیت (Smith) که از پیش نیز با شرکت همکاری داشتند، اداره آن را بر عهده گرفتند و خود نیز طرح و آزمایش های جالبی بر روی گوزن ها پیاده کردند که در ادامه خواهید خواند. برای دیدن این شاخداران زیبا و شگفت انگیز، با کارناوال همسفر شوید تا به دامنه های پوشیده از برف اسکاتلند سری بزنیم و عکس های موردو مک‌لود (Murdo MacLeod) را تماشا کنیم. گوزن ها و زیستگاه منحصر به فردشان انتظار ما را می کشند...

Photo by : Unknown

1- غذای گوزن ها

یکی از کمک کنندگان در نگه داری از گوزن های شمالی به نام روث مُلوی (Ruth Molloy) غذای آن ها را با خود به سوی بالای کوه حمل می کند.

Photo by : Unknown

2- هویج ممنوع!

معمولا از بازدیدکنندگان درخواست می شود که به این گوزن ها هویج ندهند؛ زیرا گیاهی نیست که در این منطقه رشد کند و در نتیجه آن ها این گیاه نارنجی رنگ را به عنوان غذا نمی شناسند.

Photo by : Unknown

3- دیدار با گوزن های دوست داشتنی

این گوزن های رام و دوست داشتنی تنها به جشن کریسمس تعلق ندارند و علاقه مندان در هر فصلی می توانند به دیدار آن ها بروند. مردان بزرگسال برای به حرکت در آوردن سورتمه ها در مقابل چشم بازدیدکنندگان، آموزش دیده اند.

Photo by : Unknown

4- گوزن ها از نمای نزدیک

تورهایی وجود دارند که روزانه گردشگران را به دیدن این گوزن ها می برند و این فرصت را به وجود می آورند که مردم، حیوانات را نوازش کنند یا به آن ها غذا دهند. اما باید بدانیم این حیوانات زیبا برای اسارت خلق نشده اند. دوری از محیط طبیعی زندگی‌شان می تواند برای سلامتی آن ها به شدت زیان بار باشد.

Photo by : Unknown

5- خوراک شاخداران شگفت انگیز

گوزن های شمالی کوه کرنگورم با گیاهانی چون برگ درخت توس (Birch)، میوه بیل‌بری (Bilberry)، گلسنگ (Lichen) و جگنیان (Sedges) تغذیه می شوند.

Photo by : Unknown

6- ماه عسل به یاد ماندنی

آقای میکل اوتسی و همسرش اِثِل لینگرن (Ethel Lindgren) بنیان گذاران شرکت گوزن های شمالی بریتانیا، برای اولین بار این منطقه را در ماه عسل خود دیدند و آن را برای نگه داری گوزن ها مناسب یافتند. 

Photo by : Unknown

7- چریدن گوزن ها در میان سپیدی برف

گوزن های شمالی از سال 1952 تا حالا در دامنه های کرنگورم به زندگی مشغولند و در 4 هزار هکتار این منطقه اجازه چریدن دارند.

Photo by : Unknown

8- محافظ طبیعی

بدن این گوزن ها، لایه ای ضخیم از پشم برای حفاظت از آن ها در برابر سرما دارد.

Photo by : Unknown

9- جداسازی گوزن ها

الن و الیزابت اسمیت (Alan and Elizabeth Smith) در دهه 1980 به اقدامی جالب دست زدند. آن ها تعدادی از گوزن های کوه کرنگورم را به تپه های کرومدِیل (Cromdale) منتقل کردند و این امر سبب آسان شدن زاد و ولد و حفاظت از این حیوانات فوق العاده شد.

 
Photo by : Unknown

10- سرپرستی گوزن ها!

طرح پذیرش سرپرستی گوزن های این منطقه که در دهه 1990 راه اندازی شده است، هم اکنون 1000 عضو در سطح جهان دارد. بر اساس این طرح، علاقه مندان می توانند با پرداخت مبالغی مشخص، یکی از گوزن ها را انتخاب و در پرداخت هرینه هایش کمک کنند.

Photo by : Unknown

11- روابط دوستانه

در حال حاضر 150 گوزن در گله آزاد وجود دارند که مردم به راحتی می توانند از آن ها بازدید به عمل آورند. با وجود رام و مهربان بودن گوزن ها، همواره یکی از محافظان آن ها برای بازدید کنار گردشگران قرار می گیرد.

Photo by : Unknown

12- زیستگاه مناسب

بیش از 8 ماه از 12 ماه سال آب و هوای این منطقه، برفی و برای گوزن ها بسیار مناسب است.

Photo by : Unknown

13- چشم انداز بی نظیر

این فلات، منظره ای منحصر به فرد دارد که توجه عکاسان و گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. با هر 50 متر افزایش ارتفاع، دمای هوا 1 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

Photo by : Unknown

سخن آخر

گونه ای از حیوانات را دیدیم که علی رغم این که شاخ های ضخیم‌شان آن ها را ترسناک جلوه می دهد، بسیار مهربان هستند. علاوه بر خود گوزن های شمالی، تماشای محل زندگی آن ها که در بیشتر مواقع سال با برف پوشیده شده است، نیز بسیار لذت بخش بود.

آیا شما نیز از تماشای تصویر این حیوانات زیبا لذت بردید؟

کدام تصویر را بیشتر دوست داشتید؟

آیا اطلاعاتی در مورد گوزن های شمالی دارید؟

منتظر دیدگاه های شما هستیم.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET