ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 بهمن 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، ثبت عکسی از یک پلنگ سیاه با پوست براق در کنیا در حال قدم زدن، باعث شگفتی زیست شناسان شده و مهر تاییدی بر وجود این گربه بزرگ سیاه افسانه ای در این منطقه زده است.

بر اساس این گزارس، از سال 1909 میلادی که برای اولین بار تصویری از این نوع پلنگ در اتیوپی گرفته شده بود تا کنون دیگر عکس و فیلمی از این پلنگ مشاهده نشده بود. 

نیک پیلفولد، دانشمند باغ وحش جهانی اظهار کرد که این تصاویر به صورت کاملا شانسی گرفته شده است و ادامه داد: 

ما سال گذشته گزارشاتی تایید نشده مبنی بر مشاهده پلنگ سیاه در کنیا داشتیم و به همین دلیل دوربین‌های حیات وحش و از راه دور خود را در منطقه حفاظت شده "لویزابا"ی شهرستان "لایکیپیا" کنیا برای ردیابی جمعیت پلنگ‌های منطقه قرار دادیم.

آقای پیلفولد در ادامه اعلام کرد: 

ما به تعداد دوربین‌های خود در مناطقی که بیشترین مشاهدات پلنگ سیاه گزارش شده بود، اضافه کردیم و در عرض چند ماه نتیجه تلاش‌های خود را با ثبت چند تصویر به دست آوردیم.

رنگ پوست این پلنگ ماده به دلیل وجود ملانیسم، نوعی جهش ژنی که در آن تعداد رنگدانه‌های پوست بیش از حد زیاد می‌ شوند، به رنگ سیاه قیری ست. ملانیسم در مقابل "آلبینیسم" یا زالی قرار می گیرد. 

پوست این پلنگ در طول روز سیاه دیده می شود اما در شب و با دوربین های مادون قرمز نقش های خال خالی آن قابل مشاهده است. 

ملانیسم در 11 درصد از پلنگ های جهان اتفاق می افتد اما بیشتر آنها در جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند. به گزارش سی ان ان، پلنگ ها گونه هایی به شدت در معرض خطر انقراض هستند و در فهرست قرمز اتحادیه حفاظت از گونه های در معرض خطر قرار گرفته اند. عوامل متعددی مانند شکار، از دست دادن زیستگاه ها و درگیری با کشاورزان و دامداران باعث کاهش شدید جمعیت این گونه حیوانی شده است. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.