ویدیو HD
مهسا محرابی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

31 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، از مرمت عکسی تاریخی مربوط به دوران قاجار خبر داد. 

در گزارشی که ایسنا به نقل از  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان در این باره تهیه کرده است؛  مسئول واحد حفاظت و مرمت این اداره، راضیه طاهری در مورد این خبر گفت : 

عکسی تاریخی مربوط به یکی از شاهزادگان دوره قاجار توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی سمنان و با همکاری کتابخانه مجلس شورای اسلامی مرمت شد؛ این عکس مربوط به دوره قاجار و شاهزاده حسن کرمانی از حکمرانان کرمان به همراه تفنگچیان و مباشرش است.

او صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به  آسیب این عکس به دلیل شرایط نامناسب حفاظت و انجام مرمت‌های غیراصولی اشاره داشت:

از پشت سند، لایه تکیه‌گاه که فاقد استحکام بود و از روی سند مرمت‌های غیر اصولی جدا و کار استحکام بخشی انجام و قسمت‌های کمبود بازسازی شد.

او ادامه داد : 

عکاسی در دوره قاجار (۱۲۵۸ هجری قمری) وارد ایران شده است که ورودش به ایران با حکومت ناصرالدین‌شاه متقارن شد. شیفتگی این شاه قاجار به پدیده عکاسی و از سوی دیگر تمایل دربار و افراد سرشناس برای تثبیت تصاویرشان، زمینه رشد و ترقی این هنر را در ایران فراهم کرد.

طاهری افزود :

عکاسی در بدو ورود به ایران به علت هزینه بالا در خدمت دربار قرار گرفته و در آن محیط رشد کرد و به نوعی هنر درباری به شمار می‌رفت، ولی به تدریج عکس از انحصار درباریان خارج شد و موضوعات اجتماعی، سیاسی، زندگی روزمره مردم، عکس‌های مستند و خبری، عکس‌های خانوادگی در پرتره‌های شخصی در بین عموم مردم رواج یافت.

کشف آثار دوره پارینه سنگی در جزیره قشم
کشف آثار دوره پارینه سنگی در جزیره قشم

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.