ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، کامیار ولیپور مسئول روابط عمومی اداره کل محیط زیست مازندران از ورود «امید»،‌ آخرین بازمانده درنای سیبری به شهر فریدونکنار خبر داد. آقای ولیپور این خبر را در گفتگو با ایسنا اعلام کرد و گفت امید تنها درنای سیبری امسال نیز برای دهمین سال راهی ایران شده است:‌

 این دهمین سال متوالی است که این درنا مهاجرت خود را به تنهایی به ایران انجام می دهد. درنای سیبری نسبت به مدت زمان سال قبل 4 روز زودتر به ایران مهاجرت کرده است.

آقای ولیپور در ادامه از گذشته حضور این درنا در ایران صحبت کرد و افزود:‌

درنای سیبری در 10 سال گذشته (غیر از سال 88) تنها به مازندران آمده و مردم بومی در اطراف تالاب های فریدونکنار، ازباران و سرخرود علاقه خاصی به او دارند و نامش را "امید" گذاشته‌ اند.

مسئول روابط عمومی استان مازندران همچنین در صحبت هایش در مورد محل اصلی زندگی این درنا و مسیرهایی که برای مهاجرت طی می کند توضیح داد: 

تک درنای سیبری تنها بازمانده درناها از گله غربی سیبری سال هاست که از این منطقه به قزاقستان، ولگا، شمال آذربایجان و سپس به ایران می آید و در این مسیرها توقف دارد.

آقای ولیپور در انتها به دلیل توقف این درنا در شهر فریدونکنار اشاره کرد و گفت:

یکی از زیستگاه های امن و خوش آب و هوا برای زمستان‌گذرانی "امید" در فریدونکنار است، این درنا در مسیر مهاجرت خود در توقفگاه ها الزامی برای ماندن در تاریخ یا زمان مشخصی ندارد و تنها بر اساس شرایط اقلیمی حرکت می‌ کند.

تالاب فریدونکنار، در جنوب شرقی شهر فریدونکنار واقع شده است و با داشتن مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران آبزی، یکی از غنی ترین اکوسیستم های تالابی کشور است. تالابی با بیش از ۵ هزار هکتار وسعت، که ماوا و مامن درنای مهاجر ایران است و این پرنده یکی از اجزای مهم زیست محیطی آن به شمار می آید.

 

در گذشته ای نه چندان دور، درناهای سیبری در جمعیتی گسترده ایران را به عنوان مقصد کوچ زمستانی خود انتخاب می کردند اما اندک اندک از تعداد آن ها کاسته شد تا اینکه در سال ۱۳۸۷ تنها یک جفت از آن ها به کشورمان آمدند. همان سال متاسفانه، شکارچیان گونه ماده این پرنده را در هوا شکار کردند تا امید تنها بماند. بعد از آن سال کسی فکر نمی کرد، امید سال های بعد باز به کشورمان برگردد اما برای ۱۰ سال این درنا راه ۵ هزار کیلومتری رسیدن به تالاب فریدونکنار را طی کرده است.

Photo by : وبسایت ایران برد

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET