karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، کامیار ولیپور مسئول روابط عمومی اداره کل محیط زیست مازندران از ورود «امید»،‌ آخرین بازمانده درنای سیبری به شهر فریدونکنار خبر داد. آقای ولیپور این خبر را در گفتگو با ایسنا اعلام کرد و گفت امید تنها درنای سیبری امسال نیز برای دهمین سال راهی ایران شده است:‌

 این دهمین سال متوالی است که این درنا مهاجرت خود را به تنهایی به ایران انجام می دهد. درنای سیبری نسبت به مدت زمان سال قبل 4 روز زودتر به ایران مهاجرت کرده است.

آقای ولیپور در ادامه از گذشته حضور این درنا در ایران صحبت کرد و افزود:‌

درنای سیبری در 10 سال گذشته (غیر از سال 88) تنها به مازندران آمده و مردم بومی در اطراف تالاب های فریدونکنار، ازباران و سرخرود علاقه خاصی به او دارند و نامش را "امید" گذاشته‌ اند.

مسئول روابط عمومی استان مازندران همچنین در صحبت هایش در مورد محل اصلی زندگی این درنا و مسیرهایی که برای مهاجرت طی می کند توضیح داد: 

تک درنای سیبری تنها بازمانده درناها از گله غربی سیبری سال هاست که از این منطقه به قزاقستان، ولگا، شمال آذربایجان و سپس به ایران می آید و در این مسیرها توقف دارد.

آقای ولیپور در انتها به دلیل توقف این درنا در شهر فریدونکنار اشاره کرد و گفت:

یکی از زیستگاه های امن و خوش آب و هوا برای زمستان‌گذرانی "امید" در فریدونکنار است، این درنا در مسیر مهاجرت خود در توقفگاه ها الزامی برای ماندن در تاریخ یا زمان مشخصی ندارد و تنها بر اساس شرایط اقلیمی حرکت می‌ کند.

تالاب فریدونکنار، در جنوب شرقی شهر فریدونکنار واقع شده است و با داشتن مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران آبزی، یکی از غنی ترین اکوسیستم های تالابی کشور است. تالابی با بیش از ۵ هزار هکتار وسعت، که ماوا و مامن درنای مهاجر ایران است و این پرنده یکی از اجزای مهم زیست محیطی آن به شمار می آید.

 

در گذشته ای نه چندان دور، درناهای سیبری در جمعیتی گسترده ایران را به عنوان مقصد کوچ زمستانی خود انتخاب می کردند اما اندک اندک از تعداد آن ها کاسته شد تا اینکه در سال ۱۳۸۷ تنها یک جفت از آن ها به کشورمان آمدند. همان سال متاسفانه، شکارچیان گونه ماده این پرنده را در هوا شکار کردند تا امید تنها بماند. بعد از آن سال کسی فکر نمی کرد، امید سال های بعد باز به کشورمان برگردد اما برای ۱۰ سال این درنا راه ۵ هزار کیلومتری رسیدن به تالاب فریدونکنار را طی کرده است.

امید درنای سیبری

وبسایت ایران برد

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.