ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 مرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

#تاریخ ایران با شعر و هنر در هم آمیخته است و در جای جای تمدن غنی آن رد پای نویسندگان و شاعران بلند مرتبه ی پارسی گوی به چشم می خورد.

امروز می خواهیم به یادواره ای از یک شاعر گران مایه ی فارسی در کشوری دیگر سر بزنیم و یاد و خاطره اش را گرامی داریم این شاعر کسی نیست جز #پدر شعر فارسی رودکی سمرقندی. در میدان اصلی شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان پارکی به نام رودکی وجود دارد که به دلیل علاقه ی زیاد تاجیک ها به شعر و شاعری و زنده نگه داشتن نام شاعران بلند پایه ی پارسی گوی بنا شده است .

با کارناوال همراه باشید تا به پارک رودکی در تاجیکستان برویم.

پارک رودکی تاجیکستان

آشنایی با رودکی

نام کامل رودکی ابوعبدالله جعفر بن محمد بن حکیم بن عبدالرحمن بن آدم ( Abu Abdullah Jafar ibn Mohammad ibn Hakim ibn Abdurrahman ibn Adam Rudaki Samarghandi ) است تاریخ دقیق تولد رودکی مشخص نیست اما وی به دلیل محل تولدش که روستایی به نام بَنُج ( پنجکنت در تاجیکستان امروزی ) است معروف و متخلص شد، او را اولین شاعر پارسی گوی، پدر شعر فارسی و استاد شاعران می نامند چون پیش از او کسی دیوان شعر نداشت.

او شاعری روشن دل بوده است اما از چگونگی کور شدنش اطلاعات دقیق و معتبری در دست نیست.

برخی افراد از جمله ریچارد فرای ، شرق شناس و ایران شناس مطرح آمریکایی اعتقاد دارد رودکی در تغییر خط پهلوی به خط فارسی دست داشته است.

رودکی شش مثنوی با ابیات فراوان نگاشته است ، گفته می شود او یک میلیون و سیصد هزار بیت شعر سروده  اما متاسفانه تا به امروز بسیاری از آن ها از بین رفته اند و تنها هزار و چهل و هفت بیت از ابیاتش باقی مانده است، اغلب شعر هایش به سبک خراسانی نوشته شده اند و شعر بوی جوی مولیانش بسیار مشهور است و تعداد زیادی از تاجیکستانی ها این شعر را به حافظه شان سپرده اند.

زادگاه وی که در رودک بوده هم اکنون جزیی از کشور تاجیکستان می باشد به همین دلیل رودکی در تاجیکستان هم طرفداران بسیاری دارد. او در زمان سلسله ی سامانیان در حدود سده ی چهارم هجری می زیسته است، او یکی از شاعران دربار امیر نصر سامانی بوده است و از راه شعر سرایی برای این پادشاه ثروت زیادی جمع آوری کرد اما در سال های آخر عمرش زیاد محبوب پادشاهان نبود به همین دلیل به زادگاهش رودک بازگشت و در سال 329 هجری در همانجا در فقر مالی شدید جان باخت و در حال حاضر مقبره اش در پنجرودك واقع در شمال شهر دوشنبه قرار دارد و سالانه گردشگران ادب دوست زیادی را به خود جذب می کند.

رودکی
شعر معروف رودکی

نگاهی به پارک رودکی

این پارک تا سال 1386 هجری شمسی پارک لنین نام داشت و تندیسی از لنین در آن قرار داشت ، والادیمیر لنین بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و رهبر انقلاب 1917 روسیه بود ، او بین سال های ۱۸۷۰ تا ۱۹۲۴ میلادی می زیست، این پارک هم در زمان اتحاد جماهیر شوری ساخته شده بود، اما به دلیل اهمیت این شاعر برای مردم تاجیک و نقش مهم او در تمدن و فرهنگ تاجیکستان به دستور امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکسان این پارک به پارک رودکی تغییر نام پیدا کرد و مجسمه ی بسیار زیبایی از او به جای مجسمه ی لنین در این مکان قرار گرفت.

پارک رودکی در میدان اصلی شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان قرار دارد، پارکی سرسبز و دیدنی با درختان سر به فلک کشیده ، کهن و زیبا و حوضچه ، فواره و آبنما های دیدنی، مجسمه ی رودکی شاعر گران قدر پارسی گوی ایرانی در بهترین نقطه ی این پارک به چشم می خورد و ذهن ها را به یاد اشعار زیبای او می اندازد و بازدیدکنندگان به ناگاه ابیاتش را زیر لب زمزمه می کنند.

این پارک آن قدر زیبا است و انسان را غرق در شعر و شاعری و ادبیات و سنن تاجیکستان می کند که می توان ساعت ها در آن نشست و از مناظر و زیبائی هایش استفاده کرد.

تصویری از تندیس لنین که در گذشته در پارک رودکی امروز قرار داشته است

تندیس لنین
پارک رودکی تاجیکستان
پارک رودکی تاجیکستان

به تماشای پارک رودکی بنشینید

گردش در پارک

در پارک رودکی قدم می گذاریم و به تماشای زیبایی های پارک رودکی می پردازیم.

 

1 ) مجسمه ی رودکی

مهم ترین قسمت این پارک مجسمه ی زیبای رودکی شاعر گران قدر پارسی گوی است که تندیسی برای زنده کردن یاد او در افکار است ، این تندیس در سال 2008 میلادی مصادف با هزار و صد و پنجاهمین سالگرد تولد شاعر در پارک قرار داده شد.

مجسمه ی رودکی
تندیس رودکی

2 ) فواره 

آبنما و فواره های بسیار زیبایی در این پارک وجود دارد و پارک با حوضچه های گوناگون تزیین شده است که بسیاری از گردشگران و یا دانش آموزان به این پارک می آیند و با فواره ها عکس می گیرند، فواره های این باغ در شب با چراغ های ال ای دی نورافشانی می شود و حوضچه های این فواره ها هم همیشه در زمستان به دلیل سرما و یخ زدگی خالی و تمیز نمی شوند تا برای آغاز فصل جدید زیبا سازی شوند.

فواره پارک رودکی
فواره پارک رودکی
photo by Uday Nayak
فواره پارک رودکی

3 ) پرچم

کمی که از مجسمه ی رودکی دور شویم پرچم تاجیکستان را به طور کامل می بینیم، یکی از بلندترین میله های ایستاده ی پرچم در جهان به ارتفاع 165 متر حامل پرچم تاجیکستان در پارک رودکی واقع شده است که از دیدنی های پارک محسوب می گردد، برخی عقیده دارند این میله بلندترین میله ی پرچم دنیا است، عرض این پرچم 30 متر و طولش 60 متر است و پرچمی عظیم می باشد.

پرچم  تاجیکستان در پارک رودکی

4 ) فضای سبز

محیط پارک بسیار سرسبز و دیدنی است و در فصول مختلف با گل های مناسب فصل و گیاهان رنگارنگ میزبان گردشگران داخلی و خارجی می باشد، البته دوشنبه زمستان های سردی دارد و اغلب پارک رودکی در زمستان پوشیده از برف است، اما درختان قدیمی و فضای زیبای پارک به روح انسان طراوت می بخشد.

فضای سبز پارک رودکی
فضای سبز پارک رودکی
photo by Damon Lynch

5 ) ورودی پارک

در قسمت ورودی پارک سردری نصب شده است که ورود به پارک رودکی را خیر مقدم می گوید و با خط سیریلیک باغ رودکی را نمایش می دهد، خوب است بدانید میدان اصلی دوشنبه تنها با خط کشی های راهنمایی و رانندگی از خیابان جدا شده اند و حد فاصل پارک و خیابان بلوک یا گل و گیاه نیست و رانندگان اتومبیل ها حق عبور از خطوط اطراف میدان را ندارند و در صورت عبور از روی آن ها جریمه می شوند و بازدیدکنندگان هم باید از این ورودی داخل پارک شوند.

سردر پارک رودکی

5 ) نشان تاجیکستان

در قسمت غربی پارک رودکی یعنی سمت راست مجسمه ی رودکی، یک بنای چشم نواز ساخته شده است که به بنای جرب Gerb monument معروف است، این سازه نشانی از جمهوری تاجیکستان می باشد.

نماد تاجیکستان
photo by Uday Nayak
نماد تاجیکستان
photo by Damon Lynch

مجسمه ی سامانی

در سمت جنوب شرقی باغ رودکی مجسمه ای به نام اسماعیل سامانی  Ismoil Somoni هم در شهر دوشنبه و نزدیک به تندیس رودکی وجود دارد ، اسماعیل سامانی موسس سلسله ی سامانی بوده است و از فرمانروایان به نام این حکومت بوده است که بخارا را پایتخت خود قرار داده بود، او فردی عالم بوده است و فعالیت های علمی فرهنگی زیادی انجام داده بود، مجسمه ی امیر سامانی به دلیل هم دوره بودن با رودکی این شاعر فاخر ایرانی و عظمت و اهمیت او برای تاجیک ها در جوار پارک رودکی قرار گرفته است که بر اهمیت این ناحیه بیافزاید، تندیس او تاجی طلایی و بزرگ دارد که گویا از 10 کیلو طلا ساخته شده است، پلیس تاجیکستان همیشه مراقب این مجسمه هست و اجازه ی نزدیک شدن زیاد به آن را نمی دهد.

مجسمه امیر سامانی
تاج مجسمه ی امیر سامانی

نگاهی به اطراف پارک رودکی

دوشنبه شهر تمیزی است و مردمی خون گرم و آرام مانند دیگر تاجیکی ها دارد ، مردم تاجیک پوشش خاصی دارند و نگاه کردن به ساکنان در حال عبور و مرور اطراف پارک هم بسیار جالب است.

در اطراف پارک رودکی به دلیل مرکزیت جغرافیایی این پارک بناهای زیادی وجود دارد از جمله: کاخ ریاست جمهوری تاجیکستان و قصر ملت، هتل تاجیکستان، موزه ی ملی، ساختمان اپرا و پارلمان، وزارت فرهنگ و انواع فروشگاه و بانک ها قرار گرفته اند .

ساختمان ریاست جمهوری تاجیکستان

پارک رودکی کجاست؟

خیابان اصلی شهر دوشنبه رودکی نام دارد و زیبا ترین منطقه ی شهری دوشنبه است، دسترسی به این پارک بسیار آسان است و با تاکسی، اتوبوس و اتومبیل های شخصی می توانید به راحتی به پارک رودکی بروید کافی است به میدان اصلی شهر که میدان رودکی نام دارد برسید تا پارک را ببینید، خوب است بدانید دوشنبه شهر زیاد شلوغی نیست اما کم کم رو به شلوغ شدن و ترافیک است و حمل و نقل با اتوبوس ارزان تر و بهتر است.

اغلب تورهای گردشگری تاجیکستان توریستان را به پارک و آرامگاه رودکی می برند می توانید با تهیه ی این تورها به راحتی به بازدید از این پارک بروید هزینه ی این تورهای گردشگری متفاوت است اما تور 7 شب اقامت در تاجیکستان را می توانید با هزینه ای حدود دو میلیون تومان تهیه نمایید.

هتل های زیادی برای اقامت در شهر دوشنبه وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده نمایید مانند: هایت ریجنسی Hyatt Regency، هتل های دو قلوی دوشنبه twins hotel، آسیا گرند هتل، لتوس هتل و ...

آدرس: آسیا، تاجیکستان، شهر دوشنبه، میدان و پارک رودکی.

Address: Rudaki Ave, Dushanbe, Tajikistan

دوشنبه تاجیکستان

توصیه کارناوال

تاجیکستان کشوری کهن و با افتخار است ، شهر دوشنبه پایتخت آن مکان های دیدنی زیادی دارد و می تواند شما را کاملا سرگرم کند. توصیه می کنیم از دیگر آثار دیدنی این شهر و بخصوص مکان های دیدنی نزدیک پارک رودکی هم دیدن نمایید مکان هایی مانند کتابخانه و موزه ی ملی تاجیکستان بازار خرید و مقبره ی رودکی.

پارک رودکی

سخن آخر

امروز به #پارک رودکی در شهر دوشنبه ی تاجیکستان سر زدیم و مجسمه ی این شاعر گران قدر را دیدیم ، اگر به دوشنبه سفر کرده اید تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید، منتظر پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET