کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 تیر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تصور کنید که هیچ مانعی برای سفر به هیچ کشوری ندارید و می توانید با خیال آسوده چمدان تان را ببندید و راهی مقصد مورد نظرتان شوید. برای آشنایی با کشور مقصد مطالعاتی را انجام می دهید و پیش از عزیمت نگاهی به فهرست جاذبه ها و تفریحاتی که انتظارتان را می کشند می اندازید؛ اما همه چیز سفر به همین جا ختم نمی شود. 

تحقیق درباره امنیت مقصد یکی از مسایلی است که باید به آن توجه کنید. اینکه قرار است به چه جوی قدم بگذارید و تا چه حد می توانید بر روی امن بودن آن حساب کنید، چیزی نیست که به این راحتی ها بتوانید از کنارش بگذرید. آیا کشوری که به آن می روید امنیت کافی دارد؟ آیا می توانید هر ساعت از شبانه روز به گشت و گذار در آن بپردازید؟ چه قدر می توانید با خیال راحت در خیابان های شهرها بگردید و هراس از اتفاقات ریز و درشت نداشته باشید؟

برای پاسخ به این سوالات باید نگاهی به آمارهای مختلف بیندازید تا بتوانید اطلاعات درستی به دست آورید. احتمالا وقت گشتن در سایت های مختلف و آنالیز آمارها را ندارید؛ اما بدتان هم نمی آید بفهمید امن ترین کشوردنیا کجاست و در کجای این کره خاکی قرار دارد. برای همین کارناوال به سراغ یکی از سایت های معتبر به نام ویژن آو هیومنیتی (Vision of Humanity) رفته که سالانه زحمت بررسی آمارها را به خود می دهد و با امتیازدهی به امنیت کشورها، امن ترین و ناامن ترن شان را مشخص می کند. 

با ما باشید و با 10 کشور امن جهان آشنا شوید.

اگر می خواهید در مورد ناامن ترین کشورها نیز بدانید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید:

ناامن ترین کشورهای جهان در سال 2018

Photo by : Unknown

چشم انداز بشریت | Vision of Humanity

ویژن آو هیومنیتی به معنای چشم انداز بشریت یک راهنمای بین المللیِ صلح و توسعه جهانی برای کسانی است که دوست دارند از آخرین تغییرات در این زمینه باخبر شوند. این راهنما تفسیری هوشمندانه از داده ها ارایه می دهد و رتبه بندی های جهانی را مشخص می کند. این سایت زیر نظر موسسه اقتصاد و صلح (Institute for Economics and Peace) فعالیت می کند و دفتر اصلی آن در سیدنی و شعباتش در نیویورک، لاهه و مکزیکو سیتی قرار دارد. 

بحران هایی که در حال حاضر در جهان وجود دارند همه مردم دنیا را آزرده اند. کارشناسان این سایت بر این باورند که بدون صلح و امنیت، کشورها نمی توانند به سطوح بالای همکاری و مشارکت اجتماعی دست یابند ودر نتیجه قادر به حل بحران ها و چالش ها نیستند. آنها آمارها را بررسی می کنند و شاخص صلح جهانی (Global Peace Index) را به دست می آورند تا مردم را نسبت به وضعیت کشورها آگاه سازند و مسوولان را از مشکلات باخبر کنند.

امنیت کشورها بر چه اساسی سنجیده می شود؟

چشم انداز بشریت فرآیند پیچیده ای برای تعیین میزان امنیت کشورها دارد و برای رسیدن به نتیجه 23 فاکتور را در نظر می گیرد:

میزان مشاهده جرم و جنایت، دفاتر امنیتی و پلیس (متمایز از گارد ملی و ارتش محلی)، میزان قتل، تعداد زندانی ها (در هر 100000 نفر از جمعیت)، میزان دسترسی به اسلحه، شدت تعارضات داخلی، میزان احتمال وقوع جرم، میزان جرایم خشونت آمیز، میزان ترورهای سیاسی، میزان واردات اسلحه، میزان مرگ و میر، جراحت و تخریب اموال در اثر تروریسم در 5 سال گذشته، مرگ و میر ناشی از تعارضات داخلی، جنگ های ناشی از تعارضات داخلی، هزینه های نیروهای نظامی، پرسنل نیروهای مسلح، میزان سلاح های سنگین و هسته ای، صادرات اسلحه، میزان مردم آواره، روابط با کشورهای همسایه، جنگ های ناشی از تعارضات برون مرزی، مرگ های ناشی از تعارضات برون مرزی

تمامی این معیارها توسط کارشناسان بررسی می شوند و در نهایت امتیازی برای هر کشور به دست می آید که همان شاخص است. هر چه این امتیاز کمتر باشد میزان ناامنی نیز در آن کشور کمتر است. نکته جالب توجه در مورد آمارهای کنونی این است که جهان در مقایسه با دهه گذشته کمترین میزان صلح را دارد و این وضعیت کمی خطرناک به نظر می رسد. جالب آنکه ایران با امتیاز 2.439 جایگاه 131 را در میان 165 کشور به خود اختصاص داده است.

حالا بر اساس امتیازات، لیستی 10 تایی از امن ترین کشورهای دنیا در سال 2018 را با هم مرور می کنیم. در ابتدا در مورد دهمین مورد سخن می گوییم و در آخر امن ترین کشور دنیا را به شما معرفی می کنیم.

Photo by : Unknown

10- ایرلند

امتیاز: 1.393

 ایرلند کشوری در جزیره ایرلند و شمال غربی اروپاست و یکی از کشورهای دیدنی به شمار می رود. سطح رفاه شهروندی و امنیت اجتماعی در ایرلند بالاست و همین آرامش خاصی را برای شهروندان به دنبال آورده است. نرخ جرم و جنایت در این کشور در حد پایینی قرار دارد و دزدی به جیب بری در اماکن شلوغ به ویژه در پایتخت آن ختم می شود. 

9- ژاپن

امتیاز: 1.391

ژاپن یکی از دو کشور آسیایی در این فهرست 10 تایی است. سالانه بیش از 20 میلیون گردشگر از این کشور بازدید می کنند و حفظ امنیت برای آن اهمیت بسیاری دارد. در مراکز تفریحی و شلوغ این کشور بیشتر در معرض خطر قرار دارید که البته این امری طبیعی به شمار می رود. وسایل حمل و نقل عمومی از امنیت نسبی برخوردارند و جاده ها نیز در این مورد وضعیت خوبی دارند. 

8- سنگاپور

امتیاز: 1.382

به یکی از لوکس ترین کشورهای جهان می رسیم که در آسیا قرار دارد و یکی از سرزمین های مدرن و ثروتمند جهان به شمار می آید. سنگاپور کشوری است که همه گردشگران آن را امن می پندارند و همیشه از امنیت بالای آن حرف می زنند. گفته می شود حتا در تاریکی شب هم می توان به راحتی در خیابان ها قدم زد و نگران چیزی نبود. البته دزدی های کوچک هنوز هم در گوشه و کنار دیده می شوند اما خیلی دردسرساز نیستند. استاندارهای بهداشت و سلامتی در این کشور کوچک در سطح قابل قبولی قرار دارد و معمولا تنها گرمازدگی در فصول گرم مسافران را تهدید می کند. پلیس سنگاپور نیز رفتار خوبی دارد و همیشه به خوبی مشکلات را حل می کند.

7- جمهوری چک

امتیاز: 1.381

کشور بعدی این فهرست هم در اروپا قرار دارد. جمهوری چک که از نظر برقراری صلح و آشتی در رده های بالا قرار می گیرد و دموکرات‌ترین کشور در منطقه خود به شمار می رود. مردم در این کشور کمتر با جرایم خشونت آمیز مواجه می شوند و جرم های متداول در آن به جیب بری و البته کلاه برداری در کرایه های تاکسی و نرخ خدمات ختم می شود؛ البته این جرایم بیشتر گریبان توریست ها را می گیرد که باید بیشتر مراقب باشند. همواره پلیس این کشور به گردشگران توصیه می کند که در اماکن عمومی پول نقد خود را در معرض دید نگذارند و برای تبدیل پول از مراکز معتبر و بانک ها استفاده کنند.

6- کانادا

امتیاز: 1.372

به سراغ کانادا می رویم؛ کشوری در شمال آمریکای شمالی که یکی از سرزمین های محبوب در میان مهاجران است؛ کشوری آرام با مناطقی جذاب و بکر برای گردشگران که سالانه افراد زیادی را به سوی خود می کشاند. یکی از نکات قابل توجه در این کشور، امنیت شبانه آن است که شما با خیال راحت می توانید به این سو و آن سو بروید و کمترین احساس خطر را داشته باشید. بعضی از شهرهای کانادایی ممکن است خطرهایی داشته باشند؛ اما در کل این کشور برای بازدید و زندگی بسیار امن است. 

کانادا دارای نرخ پایین جرم و جنایت است و کمتر صحنه خشونت باری را در خیابان ها و سطح شهرها شاهد خواهید بود. 

5- دانمارک

امتیاز: 1.353

 سری به پادشاهی دانمارک می زنیم؛ سرزمینی در شمال اروپا که در رده پنجم این لیست قرار دارد. مردم دانمارک زندگی خوب و آرام خود را مدیون امنیت بالا در کشورشان می دانند و از آرامش ذهن و امنیت جامعه لذت می برند. امنیت دانمارک در اولویت بالایی قرار دارد و تقریبا به ازای هر صدهزار شهروند، 200 افسر پلیس خدمت می کند. به دلیل همین حس آرامش و امنیت است که بسیاری منابع، مردم دانمارک را جزو خوشحال ترین مردم دنیا می دانند. برابری اجتماعی از عوامل دخیل در این حس امنیت و آرامش است و یکی از معیارهای خوشبختی این مردم به شمار می رود.

4- پرتغال

امتیاز: 1.318

 سومین کشور امن دنیا جایی در جنوب غربی اروپاست؛ سرزمینی کوچک به نام پرتغال که جزو کشورهای توسعه یافته به شمار می آید. آنچه که در مورد پرتغال پراهمیت جلوه می کند یک دست بودن آن از نظر قومی است. این نکته را نمی توان نادیده گرفت که نزدیک به  97 درصد مردم این کشور را پرتغالی ها تشکیل می دهند. همین امر تعارضات را به شدت در این کشور کاهش داده و فضایی امن ایجاد کرده است. میزان کلاهبرداری در این کشور محدود است و جیب‌بری در اماکن شلوغ محتمل ترین جرمی است که می تواند گریبان تان را بگیرد. البته این کشور هنوز هم به عقیده برخی توریست ها آن چنان که باید برای سفر امن نیست و ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه کند. دزدهای پرتغالی بیشتر به اموال گردشگران دست درازی می کنند و در چشم بر هم زدنی کیف شما را می زنند. 

3- اتریش

امتیاز: 1.274

در مورد کشور چهارم این فهرست شما با ترکیبی از امنیت بالا، تنوع مراکز خرید، استاندارد بالای زندگی، گذران اوقات فراغت و هزینه زندگی مناسب مواجه هستید. این ویژگی اتریش است که یکی از جذاب ترین کشورهای اروپایی به شمار می رود و جرایم خشونت آمیز در آن نزدیک به صفر است. شاید باورش برای تان سخت باشد؛ اما در این کشور شهرهای کوچک و مناطق غیر مسکونی هم در هر ساعت از شبانه روز امنیت دارند و خطری در آنها کسی را تهدید نمی کند. 

این کشور هم مانند پرتغال درگیر معضل جیب برهاست که نسبت به سال های پیش کمتر شده اما هنوز ریشه کن نشده است. مشکل دیگری که گردشگران در این کشور با آن مواجه می شوند گدایان یا پیش بینی کنندگان آینده هستند که بدجوری کلاه گردشگران را بر می دارند. نژادپرستی هم مشکلی دیگر در این کشور به شمار می آید؛ اما هیچ وقت به خشونت منجر نشده است. 

2- نیوزیلند

امتیاز: 1.192

برای دیدن دومین کشور امن دنیا از اروپا فاصله می گیریم و به اقیانوسیه می رویم. نیوزیلند یا زلاندنو را می بینیم که در جنوب غربی اقیانوس آرام واقع شده است و چندین جزیره بزرگ و کوچک را در خود دارد. فاصله بسیار زیاد کشور نیوزیلند با خشکی های دیگر کره زمین یکی از نکات قابل توجه در مورد آن است؛ نزدیکترین کشور همسایه، استرالیا است که 2000 کیلومتر با نیوزیلند فاصله دارد. 

میزان جرم و جنایت در این کشور پایین و نزدیک به صفر است. خشونت شخصی و درگیری بین جوامع چیزی است که به ندرت در نیوزیلند شاهد آن هستیم و همین بر آرامش و امنیت آن می افزاید. در یک نظرسنجی بین المللی نیوزیلند توانست عنوان یکی از آرام ترین و کم فسادترین کشورهای جهان را در میان 162 کشور به دست بیاورد. نیوزیلند به اندازه دیگر کشورها تحت تاثیر بحران مالی قرار نگرفته است و هنوز مردم این سرزمین فرصت ها و موقعیت شغلی بسیاری در رشته های مختلف دارند. رفاه اجتماعی و خدمات شهروندی در نیوزیلند در سطح عالی قرار دارد و این مساله در کم بودن جرم بی تاثیر نیست. 

1- ایسلند

امتیاز: 1.096

امن ترین کشور دنیا، سرزمینی جزیره ای در شمال اقیانوس اطلس است که شمالی ترین کشور اروپا نیز به شمار می رود. جمهوری ایسلند، کشوری که از سال 2008 صدرنشین این فهرست است و با تمام توان جایگاهش را حفظ می کند. این کشور در بیشتر معیارها امتیاز 1 را کسب کرده و در کل معیارها، بیشترین امتیاز آن 2.1 بوده است. میزان جرم و جنایت در ایسلند بسیار پایین است و برخی کارشناسان دلیل آن را نبود اختلاف طبقاتی در این کشور می دانند؛ طبقات مختلف اجتماعی در ایسلند هیچ گونه تنشی با هم ندارند و به صورت کاملا مسالمت آمیز زندگی می کنند.

مردم این سرزمین بیش از هر چیز به استقلال و خودکفایی اهمیت می دهند و بیشترین و مفیدترین ساعت های کاری را در کشورهای صنعتی دارند. جالب آنکه اختلاف درآمد در میان مردم ایسلند بسیار پایین است و همین باعث شده تا خیلی با تنش های طبقاتی دست به گریبان نشوند.

سخن آخر

با هم مروری داشتیم بر امن ترین کشورهای جهان. البته این تنها نتیجه یکی از چندین موسسه ای است که اقدام به بررسی آمارها و تعیین این رده بندی می کند. ممکن است در منابع دیگر این فهرست را به گونه ای دیگر ببینید؛ این به معنای درست یا غلط بودن یک فهرست نیست و تنها معیارهای آنها با هم متفاوتند. 

تا به حال به هیچ یک از این کشورها سفر داشته اید؟

انتظار داشتید نام چه کشورهای دیگری را در ای فهرست ببینید؟

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم...

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.