ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

طبیعت هرجایی که بخواهد خودش را می نمایاند...

برایش فرقی ندارد، هر جا که برسد بساط زیبایی هایش را پهن می کند و هر آنچه دارد را به قاب چشمان بینندگانش هدیه می دهد.

سخاوت شاید کلمه ای باشد که به خوبی توصیفش کند. طبیعتی که همه چیزش را برای آرامش و لذت آدمیان کف دستانش گرفته و بی هیچ چشم داشتی تقدیم می کند. طبیعتی این چنین چگونه می تواند سرشار از سخاوت نباشد؟

هر جایی که انسان آرامش، تفریح، هوای سالم و تجربیات تازه بخواهد این طبیعت زیباست که در ذهنش جای خاصی می گیرد و با تمام تصاویر زیبایش او را راهی جاده ها می کند.

سفر به طبیعت معجونی جانانه است برای زندگی شهری...

امروز می خواهیم سفری داشته باشیم به طبیعت، طبیعتی که شاید کمتر کسی آن را می شناسد، طبیعتی بکر که می تواند لحظاتی زیبا را برایتان رقم بزند.

قصد سفر به نقطه ای از کشور را داریم که شاید کمی فراموش شده است، امروز مهمان #استان سیستان و بلوچستان هستیم.

با کارناوال در #سفر به دریاچه سر دریا در شهرستان خاش همراه باشید...

دریاچه سردریا خاش

کوه تفتان | میزبان عروس سیستان و بلوچستان

تفتان نام رشته کوهی در چهل و دو کیلومتری شمال شهر خاش و در نزدیکی روستای تمندان است. این رشته کوه در ارتفاع 3941 متری ازسطح آب های خلیج فارس و 2000 متری از دشت های اطراف قرار دارد.

تفت لغتی است به معنی گرم و سوزان و تفتان نامی است که به دلیل خروج آتشفشانی مرکب از بخار آب و گاز ِگوگرد از دهانه آن، بر آن نهاده شده است. 

محلی ها، نامش را چهل تن گذاشته اند، دلیل آن هم شایعاتی است که بر سر زبان هاست، می گویند ناپدید شدن چهل تن از راشدین مذهبی در این کوه اتفاق افتاده است، همین شایعات سبب شده است تا شاخک شمال آن نیز به اسم کوه زیارت معروف شود و به عنوان زیارتگاه مورد بازدید اهالی قرار گرفته است.

در دامنه ی این کوه زیبا شاهکار طبیعت جا خوش کرده است...

دریاچه سردریا خاش
photo by Amin Nazari

دریاچه سر دریا | عروس دامنه ی تفتان

در دامنه های جنوبی تفتان هستیم و در ارتفاع 2685 متری از سطح دریا تصویر بی نظیری در قاب چشمانمان جای گرفته است. دریاچه ای زیبا که در اثر فرو ریختن کوه و مسدود شدن دهانه ی خروجی آب به صورت کاملا طبیعی به وجود آمده و زیبایی خاصی را به نمایش گذاشته است. هنوز سنگلاخ ها در قسمت جنوبی دریاچه به چشم می خورند.

آب دریاچه از زیر سنگلاخ ها و از چشمه ی شیرین  ابک زیر  تامین می شود. آب این چشمه در گرم ترین روزهای سال نیز سرمای خود را حفظ می کند، کافیست چند ثانیه ای دستتان را در آب فرو ببرید تا سرمای آن به مغز استخوان هایتان نفوذ کند، یا کمی از آن بنوشید تا دندان هایتان یخ بزند.

میزان آب آن در تمام فصول متغیر است و در فصل بارندگی به حداکثر میزان خود می رسد.

این دریاچه جلوه ای دیگر از سخاوت بی بدیل طبیعت را به نمایش می گذارد. نقش اساسی آن را  در محیط زیست و حیات وحش منطقه نمی توان نادیده گرفت. دریاچه ای که سالها حیات را در این منطقه جاری کرده و سخاوتش را به رخ همه کشیده است. 

دریاچه سردریا خاش

دیدنی ها و تفریحات

طبیعت جلوه های تماشایی بسیاری دارد. در کنار دریاچه قدم بزنید و از مناظر طبیعی لذت ببرید. دوربین خود را برای ثبت لحظات زیبای خود به همراه داشته باشید.

اگر به کوهنوردی علاقه دارید، رشته کوه تفتان تجربه ی جدیدی از کوهنوردی را پیش روی شما می گذارد. تماشای عشایر اطراف دریاچه که جلوه ای از سادگی را به نمایش می گذارند لحظات خوبی را برای شما خواهد ساخت.

پیش از این امکان قایق سواری و ماهیگیری هم در دریاچه وجود داشت اما با کم شدن آب دریاچه دیگر این امکان وجود ندارد.

دریاچه سر دریا خاش

پوشش گیاهی و جانوری

درختان انبوه و تنومند بنه، زیتون وحشی، بادام کوهی، انواع درمنه سیاه و سفید و دیگر گیاهان دارویی کمیاب دریاچه را با حضورشان مزین کرده اند و جلوه ی خاصی به این دریاچه داده اند. این دریاچه ی زیبا هر ساله مکان امنی برای پرندگان مهاجری همچون کاکایی، آبچلیک و غازهای وحشی می باشد.

دریاچه سردریا خاش

بهترین فصل سفر

مهم ترین نکته در سفر به استان سیستان و بلوچستان بررسی وضعیت آب و هوایی منطقه است. طوفان و سیلاب یکی از اتفاقاتی است که ممکن است در این منطقه شاهد آن باشید. آب و هوای این استان، بیابانی و خشک است پس در تابستان سفر به این منطقه نمی تواند خوشایند باشد. فصول دیگر این منطقه آب و هوای بهتری دارد، پس برای سفر برنامه ریزی درستی داشته باشید.

دریاچه سردریا خاش

کجا بمونیم؟

بهترین اقامت می تواند در زاهدان باشد و سفر به دریاچه در یک سفر یک روزه انجام شود. اگر هم دوست دارید در طبیعت بمانید می توانید کمپی برپا کنید. شاید هم خوش شانس باشید و بتوانید در کنار عشایر یک شب را بگذرانید.

دریاچه سردریا خاش

راه دسترسی

برای دیدن این دریاچه راهی استان سیستان و بلوچستان شوید. در جاده ی اصلی خاش و زاهدان راه  تفتان را در پیش بگیرید. با گذر از روستای باستانی تمندان، به کمک تابلوها دریاچه را پیدا خواهید کرد. فقط قسمتی از مسیر برای رسیدن به دریاچه خاکی اما مناسب است و امکان عبور و مرور با هر خودرویی وجود دارد.

دریاچه سردریا خاش

دغدغه های کارناوالی

شاید آنگونه که باید در برابر این نعمت زیبای پروردگار شکرگزار نبوده ایم. در ازای هدیه های این دریاچه تنها چیزی که از ما نصیبش شده است نامهربانی است. قهر آسمان را که کنار بگذاریم، احداث سه جاده در حریم دریاچه که یکی به سمت تمندان، دیگری به سمت انجرک و میرجاوه و آخرین آنها به سمت نرون می رود هم تاثیر زیادی در کم شدن آب چنین دریاچه ی زیبایی دارند. برداشت بی رویه ی آب آفت دیگری است که به جان این دریاچه افتاده و لحظه لحظه از عمرش را کم می کند.

شاید حتی یک روز دیگر هم دیر باشد برای تصمیم گرفتن و به کمک دریاچه شتافتن، چراکه نجات دریاچه فقط به خود دریاچه مربوط نمی شود، بلکه گونه های گیاهی و جانوری که برخی از آنها رو به انقراض هستند نیز چشم به راه کمک هستند.

karnaval2223

 پیشنهادات کارناوالی

در سفر به این منطقه از دیگر جاذبه های شهرستان خاش که شامل آتشفشان تفتان، کوه بیرک واقع در ایرندگان، روستای کوشه، مسجد جامع، درخت توت در روستای گلنگور در حومه نوک آباد، تخت رستم، سرو کهنسال سنگان، قلعه ایرندگان، قلعه حیدرآباد، قلعه روستای ناصری، قلعه کمال‌ آباد، رودخانه ایرندگان، رودخانه کارواندر، رودخانه مرنتاک، غار گواتامک ایرندگان، غار صداکی ایرندگان، تنگهٔ سک ایرندگان، قبرستان هفتاد سال، سرو کهنسال دهپابید، بازارچه سرپوشیده، مناره مسجد جامع و روستای تاریخی کولکو می باشد غافل نشوید.

تجربه ی چشیدن غذاهای محلی لذت خاصی را به همراه دارد، پس فراموشش نکنید.

زخم هایی که بر جان این دریاچه و طبیعت منطقه افتاده است را بیشتر نکنید تا بتوانید در سال های آینده نیز زیبایی ها را به تماشا بنشینید.

صنایع دستی سیستان و بلوچستان نمونه ای از هنر های دستی ایران است که جلوه ی خاصی را با خود دارند. تهیه ی آنها به عنوان سوغات هم به اقتصاد محلی کمک می کند و هم یک یادگاری خوب برای شما محسوب می شود.

karnaval2227

سخن آخر

سفر به طبیعت تجربه ای است که خاطرات شیرینی را در ذهن ما ماندگار می کند.

آیا دریاچه ی سر دریا را از نزدیک دیده اید؟

جاذبه های دیگر استان سیستان و بلوچستان را می شناسید؟

چه جاذبه ی دیگری را سراغ دارید؟

کمی از وقتتان را به ما بدهید و بگویید این بار به کجا سر بزنیم؟

منتظر نظرات و تجربیات شما در کارناوال هستیم.

6 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
hossein ahmadi

بسیار منطقه زیبا و خوبیه فقط برای رفتن حتما مسیر رو پرس و جو کنید از کسی که بلده منطقه رو .

19 فروردین 1399

عرفان برقعى

بی نهایت جای قشنگ و بکری هست و تو هر فصل زیبایی های خاص خودش رو داره .

11 فروردین 1399

نازى هاشمى

دریاچع فصلی هست درسته ؟ چه فصلی برای دیدنش بهتر هست ؟

بهاره فلاح

سلام دوست عزیز

اگر خشکسالی رخ ندهد و بارندگی خوب باشد در 4 فصل سال هم می توان این دریاچه را پر آب دید اما به طور کلی اوایل فصل بهار بهترین زمان بازدید از آن است.

07 فروردین 1399

28 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET