karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، سردیس سرباز هخامنشی بعد از 80 سال دوری از کشور، امروز 15 مهرماه 1397 در موزه ملی ایران رونمایی شد. 

بر اساس این گزارش، سردیس سرباز هخامنشی در بخش ایران باستان موزه ملی رونمایی شد و قرار است به مدت 12 روز در این بخش از موزه به نمایش درآید. 

علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در مراسم رونمایی از سردیس اعلام کرد: 

قرار است تا ۲۷ مهرماه در موزه ملی ایران به نمایش درآید و سپس به شهرهای منتخب کشور فرستاده شود. 

سردیس سرباز هخامنشی سال ۱۳۹۳ به وسیله باستان شناسان موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو کشف و در سال ۱۹۳۶ دزدیده شد. سال ها بعد این اثر، پس از چندین بار دست به دست شدن میان افراد مختلف در پاییز سال ۲۰۱۷ برای شرکت در حراجی نیویورک، از کانادا به نیویورک انتقال پیدا کرد. 

در زمان حراجی، شواهدی مبنی بر دزدیده شدن این اثر به پلیس و دادستانی گزارش شد و دادستانی هم با پذیرفتن این ادعا دستور توقیف آن را داد. جمهوری اسلامی ایران نیز در اکتبر ۲۰۱۷ با ارایه مدارک مالکیت، از دادگاه نیویورک خواست تا این اثر تاریخی را به صاحب اصلی آن، ایران باز گرداند. دادگاه هم در ۱۱ جولای ۲۰۱۸ در رای نهایی خود، به نفع ایران حکم داد و در تاریخ ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) سرباز هخامنشی برای بازگشت به ایران، تحویل نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد شد. این سردیس همزمان با بازگشت رییس جمهور از نیویورک بعد از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به خانه اصلی خود بازگشت. قرار است این سردیس در نهایت به تخت جمشید بازگردد و به قسمتی که از آن جدا شده است متصل شود.

ورود به صفحه معرفی موزه ملی ایران

سردیس هخامنشی

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.