ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، سردیس سرباز هخامنشی بعد از 80 سال دوری از کشور، امروز 15 مهرماه 1397 در موزه ملی ایران رونمایی شد. 

بر اساس این گزارش، سردیس سرباز هخامنشی در بخش ایران باستان موزه ملی رونمایی شد و قرار است به مدت 12 روز در این بخش از موزه به نمایش درآید. 

علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در مراسم رونمایی از سردیس اعلام کرد: 

قرار است تا ۲۷ مهرماه در موزه ملی ایران به نمایش درآید و سپس به شهرهای منتخب کشور فرستاده شود. 

سردیس سرباز هخامنشی سال ۱۳۹۳ به وسیله باستان شناسان موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو کشف و در سال ۱۹۳۶ دزدیده شد. سال ها بعد این اثر، پس از چندین بار دست به دست شدن میان افراد مختلف در پاییز سال ۲۰۱۷ برای شرکت در حراجی نیویورک، از کانادا به نیویورک انتقال پیدا کرد. 

در زمان حراجی، شواهدی مبنی بر دزدیده شدن این اثر به پلیس و دادستانی گزارش شد و دادستانی هم با پذیرفتن این ادعا دستور توقیف آن را داد. جمهوری اسلامی ایران نیز در اکتبر ۲۰۱۷ با ارایه مدارک مالکیت، از دادگاه نیویورک خواست تا این اثر تاریخی را به صاحب اصلی آن، ایران باز گرداند. دادگاه هم در ۱۱ جولای ۲۰۱۸ در رای نهایی خود، به نفع ایران حکم داد و در تاریخ ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) سرباز هخامنشی برای بازگشت به ایران، تحویل نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد شد. این سردیس همزمان با بازگشت رییس جمهور از نیویورک بعد از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به خانه اصلی خود بازگشت. قرار است این سردیس در نهایت به تخت جمشید بازگردد و به قسمتی که از آن جدا شده است متصل شود.

ورود به صفحه معرفی موزه ملی ایران

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET