خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

karnaval.ir

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 تیر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

مصر پر است از صحرا های بزرگ و سوزان اما متاسفانه ما اغلب فقط کویر بزرگ آن را می شناسیم و حتی شاید فکر کنیم مصر تنها یک بیابان به نام کویر #مصر دارد اما بد نیست بدانیم وادی های عظیم و زیبای دیگری هم در مصر هستند که شاید جذاب و زیبا تر از کویر بزرگ آن هم باشد .

در این مطلب می خواهیم به صحرای فرافره ( farafra ) که بعد از کویر مصر بزرگترین صحرای غرب مصر است و در عین حال کم جمعیت ترین کویر، سری بزنیم و ببینیم در آن چه می گذرد و چرا می گویند این صحرا زیبا و متفاوت است ، چرا این بیابان چهره ای برف آلود دارد ؟

با کارناوال همراه شوید تا با #بیابان فرافره بیشتر آشنا شویم.

بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف

آشنایی با صحرای فرافره

این #صحرا ی زیبا در غربی ترین منطقه ی مصر قرار گرفته و بسیار وسیع می باشد ، 2.8 میلیون کیلومتر مساحت دارد و بسیار گرم و سوزان است و در تابستان دمایی حدود 35 تا 45 درجه ی سانتی گراد دارد، به همین دلیل هیچ کس حاضر به زندگی در این منطقه نیست اما در سرشماری سال 2002 میلادی از فرافره مشخص شد که 5000 نفر بادیه نشین در این صحرا زندگی می کنند ، افرادی بومی و بسیار فقیر که ناچار به تحمل مشکلات طبیعی و گذران عمر در فرافره هستند ، آنها در این صحرا روستایی ساخته اند بی پیرایه و ساده از جنس و رنگ گل و خاک صحرا که فقط گاهی گردشگران برای تعمیرات خانه هاشان به بادیه نشینان کمک می کنند .

اما حقیقتا این بیابان بهترین بیابان مصر است از این نظر که زیبا، دارای بادهای فصلی و صخره های خیره کننده شبیه قارچ می باشد ، فرافره بهترین مکان برای شروع سفری به سفیدی برف اما گرم و سوزان است خوب است بدانید همه ی شن ها و صخره های این بیابان سفید رنگ نیست و تنها قسمت شمالی بیابان است که رنگی سفید دارد و مقصد اصلی گردشگران است.

بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف
بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف
بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف

دلیل سفیدی بیابان فرافره

همانطور که گفته شد تنها قسمت شمالی بیابان فرافره سفید رنگ است و در دیگر مناطق این بیابان شن ها به رنگ های دیگری مثل طلائی و خاکی می باشند، اما همین پدیده ی عجیب سفید بودن مناطق شمالی بیابان توجه همگان را به خود جلب کرده و دوست داریم بدانیم که چرا این قسمت سفید رنگ و گچی شده است.

زمین شناسان عقیده دارند که در گذشته های دور و قرون وسطی این بیابان زیر آب قرار داشته است و همین اتفاق سفید بودن شن و تپه ها را توجیه می کند، به این صورت که با فروکش کردن آب اقیانوس و گرم شدن هوا اجساد حیوانات و جانوران روی هم جمع شدند و با مرور زمان رسوب کردند و تپه های گچی سفید رنگ را تشکیل دادند، به همین دلیل باید در قدیم پستانداران و دیگر حیوانات در این ناحیه زندگی کرده باشند.

جالب این است که مشابه این صخره های سفید رنگ در سیاره های دیگر هم یافت شده است البته نظریه ی دیگری هم وجود دارد که این تپه های زیبا حاصل از فلات هایی باشند که در قدیم فرو پاشیده اند و فقط قطعات محکم و مستحکم تر باقی مانده باشند به همین دلیل به صحرای سفید مصر موزه ی طبیعی هم گفته می شود.

به دلیل این که هر یک از این تپه های سفید رنگ به یک شکل و شمایل هستند نام های مختلفی روی آن ها گذاشته اند مثل تپه ی قارچ، جیرجیرک، بستنی قیفی ، انفجار بمب اتم، درخت و ...

در سال های اخیر به این بیابان پارک حفاظت شده ی سفید ( White Desert Park ) هم می گویند و دلیلش این است که تنها در محوطه ای حفاظت شده می توان ماشین سواری کرد تا خطری متوجه گردشگران نشود.

بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف
بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف

تفریح و دیدنی های خاص بیابان سفید مصر

 در بیشتر بیابان ها تفریح به بیابان گردی و پیاده روی و شاید چادر زدن خلاصه می شود در این بیابان هم اغلب بازدیدکنندگان برای پیاده روی و بیابان گردی می آیند اما ویژگی خاصِ تفریح در فرافره منظره ی شگفت انگیز و سفید آن است که حس گام برداشتن بر روی ماه را دارد.

انواع تفریحاتی که می توان در این مقصد تجربه کرد ، عبارت اند از :

بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف

1 - وقتی طبیعت مجسمه می سازد

باید بدانید که وقتی به این بیابان سفید رنگ می روید دقیقا چه خواهید دید؟ پاسخ این سوال را می تواند در عکس و فیلم زیر به وضوح لمس کنید، بیابان سفید فرافره تنها بیابانی است که در آن صخره های زیبا به رنگ سفید که کاملا شبیه به مجسمه است دیده می شود و یکی از مناطق طبیعی فوق العاده در مصر است  که جنس صخره هایش گچی می باشد.

این مجسمه های سفید که ساخته ی دست طبیعت هستند ، یکی از دیدنی های آن به حساب می آیند.

بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف
بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف

صخره های صحرای سفید را به تماشا بنشینید

2 - کوهستان کریستالی

در میان صحرای سفید و برف گون مصر علاوه بر شن های سفید رنگ و صخره هایی شبیه به مجسمه کوه هایی هم وجود دارند بسیار درخشان، سفید رنگ و کریستالی که از دور می درخشند و زیبایی و جذابیت خاصی دارند و می توانند محلی خوب برای عکاسی و تفریح باشند.

لا به لای این سنگ های درخشان که شباهت زیادی به نمک سنگ دارند غارهایی کوچک هم دیده می شوند که از بهترین جاذبه های بیابان هستند و می توان به قصد بیابان گردی به اینجا آمد و غار نوردی هم کرد، همچنین آثاری از بقایای معابد و پناهگاه روستائیان در زمان رومیان هم دیده می شود.

کوهستان کریستالی مصر
کوهستان کریستالی مصر

3 - چشمه آب گرم و چاه

علاوه بر رنگ سفید شن و صخره ها در بیابان جاذبه ی دیگر این قسمت بیابان چشمه های آب گرم گوگرد دار و مفید آن است که گردشگران را به خود جلب می کند، آبی داغ در میان بیابان سوزان.

در اطراف صحرا 100 حلقه چاه آب هم وجود دارند که محلی ها برای استفاده ی روزانه آنها را حفر کرده اند و می توانند مقصدی عالی برای تشنگانی باشند که صحرا را نوردیده اند و به دنبال آب می گردند، از معروف ترین آنها، چاه سیتا ( Bir Sitta ) ، چاه صبا ( Sab’a ) و ایتنیان ( Ithnian wa ishrin ) هستند این مناطق خوش آب و هواترین بهار ها را دارند.

چشمه های اطراف بیابان سفید
چاه های اطراف بیابان سفید

4 - اقامت و کمپ

این صحرای سفید و زیبا بهترین مکان برای چادر زدن است بخصوص اگر شب هایی را انتخاب کنیم که ماه کامل باشد نور ماه به صخره های سفید رنگ برخورد می کند و این حس را میدهد که میان تابلو هنری قرار گرفته ایم حسی عجیب و دوست داشتنی، به دلایل امنیتی و ایمنی اجازه نمی دهند شب در داخل محوطه ی بیابان اقامت کنیم و چادر بزنیم اما می توانیم در اطراف بیابان چادر بزنیم و شبی به یاد ماندنی داشته باشیم.

اقامت در صحرای سفید مصر
اقامت در صحرای سفید مصر
اقامت در صحرای سفید مصر

5 - ماشین سواری 4WD

 راه رفتن روی شن های گرم زیر آفتاب شاید باب میل همه ی بازدیدکنندگان نباشد اما دوست داشته باشند از این بیابان منحصر به فرد و دیدنی لذت ببرند، برای گشت و گذار در فرافره می توان از ماشین های شاسی بلند و صحرا گرد 4WD استفاده کرد و به راحتی منطقه ی حفاظت شده ی بیابان را گشت .

با اتومبیل های عادی می توان قسمت های دیگر بیابان که جزو منطقه ی حفاظت شده نیستند را پیمود و علتش آن است که مناطق دیگر امن و پر رفت و آمدتر و نزدیک جاده های اطراف می باشد اما باز هم باید مراقب بود و از مسیر های تعیین شده استفاده کرد تا در امان ماند و گرفتار خطرات بیابان نشد اگر صحرانوردان اتومبیل سوار از راه های مشخص شده استفاده نکنند مجازات مالی برایشان در نظر گرفته شده تا امنیت بیشتری داشته باشند.

ماشین سواری در بیابان سفید مصر
ماشین سواری در بیابان سفید مصر

مجازی در صحرای سفید ماشین سواری کنید

6 - رصد ستارگان

اگر چه نگریستن صخره های سفید رنگ و عجیب بیابان مصر بسیار زیر نور ماه دیدنی و شگرف است اما اگر در شب هایی که مهتابی نیست به این صحرا برویم شاهد ستارگان بی شماری در آسمان بی کران صحرا هستیم که مکانی خوب برای رصد آسمان و ستارگان است و احساس آرامش و سکوتی مطلق وصف نشدنی دارد.

شب های پر ستاره ی بیابان سفید مصر
شب های پر ستاره ی بیابان سفید مصر
شب های پر ستاره ی بیابان سفید مصر

7 - شتر سواری

از دیگر جذابیت هایی که اغلب دوست داریم آن را تجربه کنیم شتر سواری در صحرا است در بیابان سفید مصر هم می توانیم سوار بر این شتران شویم  و خاطراتی ناب و به یاد ماندنی رغم بزنیم، شتر سواری از منابع درآمد اهالی بومی فرافره است و آنها شترانشان را اجاره می دهند و یا خود برای راهنمایی همراه گردشگران می آیند.

شتر سواری در بیابان سفید مصر

8 - موتور سواری

از راه های دیگر گشت و گذار در صحرای زیبا و تکرار نشدنی بیابان سفید مصر استفاده از موتورهای چهارچرخ ( Quadrocycles ) و مخصوص بیابان و تپه گردی است که هیجان زیادی دارد.

البته برای جلوگیری از داخل شدن شن و ماسه به چشم و دهان باید حتما از عینک آفتابی و پارچه های رو بند استفاده کنیم.

متور چهار چرخ در صحرا
photo by Ramil akhmetzeyanov

نگاهی به جاذبه های اطراف بیابان سفید

کمی دور تر از بیابان سفید مصر روستاها و غارهای زیبایی وجود دارد که وقتی برای صحرا نوردی بیابان سفید می رویم می توانیم از آنها هم دیدن کنیم از جمله غار دجرا ( Djarra Cave ) ، روستای القصر و روستای فرافره.

1 ) غار دجرا

غار زیبای دجرا در غرب صحرای سفید مصر واقع شده است این غار هم به دلیل رسوب مواد باقی مانده از دریاها ایجاد شده است که در حال حاضر بسیار دیدنی و جذاب می باشد و اغلب گردشگرانی که برای تماشای بیابان سفید می آیند از این غار هم دیدن می کنند.

غار دجرا در اطراف بیابان سفید مصر
غار دجرا در اطراف بیابان سفید مصر

مجازی غار نوردی کنید، غار دجرا

2 ) شهر و قلعه ی القصر

در اطراف بیابان سفید شهری به نام القصر وجود دارد که شهری کهن است و می توان در آن قصر های گذشتگان، معابد ، مساجد ، مدارس و مکاتب قدیمی را دید و بناهای کهن اعراب را از نزدیک نظاره کرد خوب است بدانید باغ های زیتون هم نزدیک به همین شهر زیبا است که رنگ و بوئی متفاوت به این شهر گلی داده است.

اطراف بیابان سفید

3 ) روستای فرافره

فرافره نام روستایی کوچک با جمعیت کم است که شاید ساکنانش به چند هزار نفر برسند و همانطور که اشاره شد اغلب بادیه نشین و بدوی هستند این روستا به دلیل نزدیکی به واحه ی فرافره ( the Farafra Oasis ) این نام را گرفته است، علاوه بر زیبایی و جذابیت مناطق شمالی بیابان که سفید رنگ و گچی هستند این روستا هم گردشگران زیادی را به خود جلب می کند، در این روستا می توانید انواع سوغات های فرافره را خریداری نمایید.

در قدیم وسعت این روستا بیشتر بوده است و هنوز هم بقایای بناهای از بین رفته ی برخی قسمت های روستا برجای است، در اطراف این روستای دوست داشتنی باغ های زیتون ، نخل خرما و پرتقال هم وجود دارند که بسیار زیبا و سرسبز هستند.

روستای فرافره مصر
روستای فرافره مصر
روستای فرافره مصر

4 ) موزه بدر

موزه ی ( Badr’s Museum ) در فرافره به دست بدر عبدل مغنی ( Badr Abdel-Moghni ) ساخته شده است او اولین هنرمندی است که آثارش را در این موزه به نمایش در آورده است. او هنرمندی بزرگ و سرشناش قاهره است.

در این #موزه مجسمه ها و آثار گلی و نقاشی های رنگ روغن و آب رنگ این هنرمند توانا دیده می شود ، همچنین او در آثارش تلاش کرده است زندگی بادیه نشینان و بدویان این منطقه را به تصویر بکشد و به دیده ی جهانیان در آورد.

اثر هنری موزه بدر مصر
اثر هنری موزه بدر مصر

گونه های جانوری صحرای سفید

این صحرای زیبا پر است از عجایب...

یکی از پدیده هایی که فکرش را هم نمی کنیم وجود روباه سفید در این بیابان بی آب و علف است.

علاوه بر  مار ، بز ، گاو هایی که در روستاهای اطراف زندگی میکنند و شتر و مارمولک در این بیابان گونه ای از روباهان زیبا و سفید زندگی می کنند که توانسته اند در این آب و هوای گرم جان سالم به در ببرندو به حیات خود ادامه دهند.

حیوانات بیابان سفید مصر
حیوانات بیابان سفید مصر
حیوانات بیابان سفید مصر

پوشش گیاهی

در فرافره فقط بوته های تیغ و خار وجود دارد که اغلب خشک هستند و تنها درختی که در گرمای سوزان این بیابان دوام می آورد نخل است که گاه گاهی فضای زیبای فرافره را زیبا تر میکند.

پوشش گیاهی صحرا

غذا در صحرای سفید مصر

در صحرای سفید رستورانی وجود ندارد و باید از غذاهای کنسروی استفاده کنیم ، همچنین در کمپ هایی که از طرف بومیان اطراف بیابان تهیه می شود غذاهای محلی و عربی سرو می شود که رنگ و مزه ی خاصی دارد، آنها به دلیل هوای گرم صحرا و فقر در بیشتر اوقات غذاهایشان را در زیر شن ها دفن می کنند تا از فاسد شدنشان جلوگیری شود.

خوراک در بیابان مصر
خوراک در بیابان مصر

تاریخچه ی صحرای سفید

مورخان بر این باورند که صحرای سفید در سه مرحله در زمان ما قبل تاریخ به وجود آمده است و می گویند این صحرا در قدیم مکانی خوش آب و هوا و بارانی بوده است و دریای بزرگی داشته است ، برخی دیگر هم بر این عقیده هستند که این صحرا هم متصل به صحرای بزرگ لیبی و مصر بوده و جزیی از آنها محسوب می شده است، به طور کلی مشخص است که این بیابان قدمت بسیار زیادی دارد و به زمان های پیش از میلاد مسیح باز میگردد، به همین دلیل است که در این بیابان و منطقه ی فرافره آثار پادشاهان گذشته یافت می شود.

این صحرا در گذشته مسیر پر رفت و آمد و مسیر حمل و نقل و تجارت صحراهای غربی و دره ی نیل بوده است. نام این صحرا در تاریخ پادشاهان مختلف آمده است و این نظریه که صحرا قدمت بسیار بالایی دارد را تایید می کند.

تاریخ صحرای سفید مصر

اطلاعات اقامت و سفر

تفریح با تورهای گردشگری مصر

راه های مختلفی برای لذت بردن از زیبایی های این بیابان زیبا و سفید وجود دارد که بهترین آن استفاده از تورهای گردشگری است، این تورها شامل گشت و گذار در روستاهای فرافره و بحریه می شود و به طور کامل با زندگی مردم آنها آشنا می شویم.

وقتی تور تفریحی این منطقه را انتخاب می کنید باید انتظار داشته باشید که یک شب در این صحرا با راهنمای بومی صحرای سفید باید بمانید ، اغلب عقیده دارند بیشترین زیبایی بیابان فرافره شب گردی آن است هنگام تاریکی صخره های این بیابان نور ماه را انعکاس می دهند و شبیه شبح های سرگردان به نظر می آیند.

گردش در بیابان سفید مصر

کجا بمونیم؟

همان طور که اشاره شد شب را نمی توان در صحرای سفید به سر برد به همین دلیل باید از هتل ها استفاده کرد، در اطراف فرافره هتل های آکوا سان ( Aqua Sun ) ، غروب آفتاب ( Sunrise ) و هتل بدوی ( badwiya ) وجود دارند.

آکوا سان از همه ی آن ها نسبت به شهر دور تر است و غروب آفتاب هم نسبت به بدوی هم ارزان تر هم ساده تر و کم تجمل تر است ؛ اما هتل بدوی هتلی مجلل است که شکل ظاهریش به صورت صخره های صحرای سفید می باشد و غذا و محیطی بسیار عالی و جذاب دارد و بهترین هتل این منطقه است.

رستوران های زیادی در فرافره وجود ندارد اما در این هتل ها غذا با کیفیت خوب در اختیار گردشگران قرار می گیرد ، یک رستوران معمولی به نام سمیر ( Samirs ) در فرافره هست که غذاهای تازه و خوش طعم در اختیار صحرا گردان می گذارد اگر نمی خواهید به هتل بروید از این رستوران می توانید استفاده کنید.

هتل بدویا فرافره
هتل بدویا فرافره
هتل بدویا فرافره

صحرای سفید کجا است؟

صحرای سفید فرافره بلیت ورودی ندارد و اگر از تورهای گردشگری استفاده کنید فقط باید هزینه ی تور را بپردازید و اگر به تنهایی قصد سفر و ماجراجویی داشته باشید لازم است پول نقد همراه داشته باشید تا به طور جداگانه بتوانید از غذا و دیگر امکانات رفاهی محلی استفاده کنید.

خوب است بدانید تنها راه رسیدن به بیابان سفید مصر رفتن با اتومبیل شخصی یا تاکسی است ، که باید وارد جاده ی اصلی الفرافره یا همان الواحات شوید و تابلوهای راهنما را دنبال نمایید.

آدرس: مصر، فرافره، 45 کیلومتری روستای فرافره.

.Address: About 45 km north of Farafra, Farafra 12655,Egypt

بیابان فرافره ، مصر | صحرایی به سفیدی برف

توصیه کارناوال

امروز به بیابانی خاص سر زدیم که ظاهری سفید دارد و انگار روی آن برف باریده است، اگر به صحرا نوردی علاقه دارید سفر به این بیابان زیبا را از دست ندهید و حتما با خود عینک آفتابی، لباس اضافی برای مواقعی که عرق می کنید، کرم ضد آفتاب ، کفش مناسب و پول نقد همراه داشته باشید.

بیابان فرافره مصر

کلام آخر

سفر و ماجراجویی در صحراها تجربه ای است که حتی برای یک بار باید آن را امتحان کرد ، سفر به این بیابان زیبا می تواند خاطراتی زیبا در ذهنتان بسازد، نظرات و پیشنهادهایتان را با کارناوال در میان بگذارید.

زمانی موفق خواهی شد که شوقت به موفقیت، بیشتر از تَرست از شکست باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

ابوالفضل

خیلی عالی بود به قول آقا ناصر آدم دلش می خواد بره اونجا.ممنون هستم از اینکه در باره ی این صحرای بزرگ مطالبی رو نوشتی و ما هم از اون استفاده کردیم و لطفا از این طور چیز ها حتما بگزارید.

انتشار:17 اردیبهشت 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

یاسرانصاری نیا

خیلی عالی بودش آدم تحریک میشه بره اونجارو ببینه

انتشار:25 خرداد 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.