karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

12 تیر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «سلیم بشه» تاجر الجزایری 12 هزار متر فرش ایرانی برای مسجد اعظم الجزایر - سومین مسجد بزرگ جهان- خریداری کرد. او این مسجد را یک طرح فرهنگی و عمرانی عظیم دانست که باید با آثار هنری در خور و در چنین سطحی مزین شود.

بشه گفت:

این فرش ها پس از پایان یافتن مراحل ساخت و ساز این مسجد، با هماهنگی مسوولان، به مسجد منتقل می شوند.

این تاجر الجزایری از جمله افراد مورد اعتماد مردم این کشور به شمار می رود و این فرش ها را به عنوان هدیه برای این مسجد خریداری کرده است. وی افزود:

این فرش ها با قیمت 6 میلیون یورو از شهرهای نائین و کاشان خریداری شده است.

وی در مورد علت انتخاب فرش های ایرانی توضیح داد:

فرش های ایرانی بی نظیر است. هیچ کس مانند ایرانی ها نمی تواند فرش ها را این گونه زیبا ببافد و به همین دلیل خودم به ایران رفتم تا با بافندگان فرش از نزدیک آشنا شوم و آنها را خریداری کنم.

بشه همچنین گفت:

با اینکه قیمت این فرش ها بالا است، اما با توجه به ارزش آن و با مقایسه هزینه فرش های مساجد بزرگ جهان، باید گفت که با قیمت خوبی خریداری شده است.

وی افزود:

فرش های ایرانی آثاری هنری محسوب می شود که عمر بسیار زیادی دارند و با گذشت زمان ارزش آنها بیشتر می شود و حتا پس از 50 سال ارزش آن سه برابر و پس از 100 سال ارزش آن 10 برابر می شود. این سرمایه گذاری بسیار خوبی برای مسجد است و اگر مسوولان بخواهند پس از 50 سال فرش های جدیدی را جایگزین کنند، با فروش این فرش ها می توانند هزینه های نوسازی را فراهم کنند.

این تاجر الجزایری در خصوص علت دیگر انتخاب فرش دستباف ایرانی برای مسجد اعظم الجزایر گفت:

مسجد اعظم یک طرح فرهنگی و عمرانی بسیار بزرگ است که «عبدالعزیز بوتفلیقه» رییس جمهوری کلنگ آن را زده است. قرار است این مسجد، سومین مسجد بزرگ جهان باشد. فرش های آن هم باید در همین سطح باشد، در مراسم افتتاحیه این مسجد، شخصیت های الجزایری و بین المللی زیادی شرکت خواهند کرد و آنجا فرش ایرانی بسیار به چشم می آید و می درخشد و به این محل نما می دهد.

سلیم بشه افزود:

فرش ماشینی عمر کوتاهی دارد، اما فرش دستباف ایران جدا از دوام و طول عمر، یک اثر هنری بسیار ارزشمند محسوب می شود که به هر مکانی روح هنری می بخشد و بسیار چشم نواز است.

وی در مورد علت اینکه سفارش یک فرش یکپارچه و یک تکه را برای این مسجد نداده است چنین گفت:

بزرگترین فرش خریداری شده برای مسجد اعظم، 560 متر است، اما مسوولان الجزایری و به ویژه وزارت امور اوقاف و امور دینی چنین خواسته ای داشتند، جدا از این اگر فرش چند تکه باشد، راحت می توان آن را جمع و مسجد را نظافت کرد.

این تاجر الجزایری سال های زیادی از عمر و بخش زیادی از اموالش را صرف جمع آوری آثار هنری کمیاب و مجموعه های فرهنگی کرده و بیشتر آن را به موزه های الجزایر فروخته است.

کار ساخت مسجد اعظم الجزایر که دربرگیرنده 12 ساختمان جداگانه در مساحتی بالغ بر 20 هکتار است، از سال 2012 آغاز شده و قرار است اواخر سال 2018 کار ساخت آن به پایان برسد.

سالن اصلی این مسجد ظرفیت 36 هزار نمازگزار را دارد و با احتساب صحن های خارجی آن 120هزار نمازگزار به صورت همزمان می توانند در این مسجد نماز اقامه کنند. ارتفاع گنبد این مسجد 70 متر و ارتفاع مناره آن هم 265 متر است. این مسجد در شهرک محمدیه الجزیره پایتخت الجزایر و چندصد متری ساحل دریای مدیترانه قرار دارد و هزینه ساخت آن یک میلیارد و 350 میلیون دلار برآورد شده است.

فرش ایرانی

مسجد الجزایر

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.