کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 اسفند 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

اصفهان، شهری که بارها و بارها آن را با لقب نصف جهان خوانده ایم و همه به خوبی با آن آشنایی داریم. مقصدی کم نظیر در جهان که در گوشه گوشه اش جاذبه ای تاریخی آرمیده است و قصه هایی شنیدنی را برای عابران و رهگذران روایت می کنند.  هر سال گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور راهی این دیار می شوند تا با چند روز اقامت در آن بتوانند گوشه ای ناچیز از دیدنی های این شهر را ببینند و با خاطره ای خوش آن را ترک کنند. ما هم برای آنکه از هیچ یک از زیبایی های این شهر بی نصیب نمانید، در مطالب زیر برایتان از جاذبه های تاریخی آن سخن گفتیم:

جاذبه های گردشگری اصفهان | پل ها و مناره های تاریخی

جاذبه های گردشگری اصفهان | کلیساهای تاریخی

جاذبه های گردشگری اصفهان | مساجد تاریخی

جاذبه های گردشگری اصفهان | آرامگاه های تاریخی شهر

جاذبه های گردشگری اصفهان | مدارس تاریخی

و برای آنکه سفری راحت تر را به این شهر دیدنی تجربه کنید در لینک زیر راهنمای سفر به اصفهان را برایتان آماده کردیم تا هر آنچه را نیاز دارید از آن بدانید:

راهنمای سفر به اصفهان

مطمئنا زمان سفر شما محدود است و نمی توانید به همه ی جاذبه های این شهر سر بزنید. برای همین می خواهیم شما را با مهم ترین و خاص ترین فعالیت ها و جاذبه های شهر اصفهان آشنا کنیم تا بتوانید برنامه ریزی درستی برای سفرتان داشته باشید.

به یاد داشته باشید که آنچه که در ادامه می آید تنها پیشنهاداتی برای مدیریت بهتر زمان در سفرهستند و کلیه ی جاذبه های شهر را شامل نمی شوند.

همراه کارناوال باشید....

اصفهان

1- از آثار جهانی اصفهان غافل نشوید

اصفهان یکی از شهرهایی است که میراث ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده است. این آثار دارای اهمیتی جهانی هستند و بسیاری را از سراسر دنیا به اصفهان می کشانند پس حتما به بازدید از آنها بروید تا از دیدنشان بی نصیب نمانید. این آثار عبارتند از:

* میدان نقش جهان یا امام

میدان نقش جهان یکی از جاذبه های تاریخی ایران می باشد که ساخت آن به زمان شاه عباس دوم باز می گردد. از ارزش تاریخی و جهانی آن که بگذریم فضای زیبای میدان و جاذبه های پیرامون آن بهانه ی خوبی است تا سوار کالسکه شوید و در آن گشتی بزنید. کالسکه سواری در این میدان شما را از فضای شهر و ماشین هایش دور می کند و تجربه ای تازه به شما هدیه می دهد.

علاوه بر این با رفتن به این میدان با یک تیر چند نشان زده اید چرا که کاخ زیبای عالی‌قاپو، مسجد شاه (اصفهان)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه در این میدان قرار دارند و می توانید از آنها نیز بازدید کنید. اگر اهل خرید صنایع دستی نیز باشید غرفه های صنایع دستی در میدان نقش جهان بهترین نوع آنها را در اختیار شما قرار می دهند.

* مسجد جامع اصفهان

یکی از تماشایی ترین ابنیه های مذهبی اصفهان، مسجد جامع آن می باشد که در زمین وسیعی احداث شده و از نظر معماری و تزیینات در نوع خود منحصر به فرد است. این مسجد توجه گردشگران از سراسر جهان را نیز به خود جلب می کند و هر شخص از هر دین و آیینی محو زیبایی های آن می شود.

* باغ چهل ستون و کاخ زیبای آن

باغ چهلستون یکی از نه باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این باغ مساحتی بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده است و یکی از تماشایی ترین اماکن شهر اصفهان می باشد. این باغ یکی از شاخص ترین بناهای اصفهان را به نام کاخ چهلستون در خود دارد که هسته ی اولیه ی آن مربوط به زمان شاه عباس اول می باشد. تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها از جمله تماشایی ترین قسمت های این مکان زیبا به شمار می روند.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان
میدان نقش جهان

مسجد جامع اصفهان

مساجد اصفهان

عمارت چهل ستون

کاخ چهلستون اصفهان

2- دیگر آثار تاریخی نصف جهان را فراموش نکنید

در کنار بازدید از میراث جهانی اصفهان، به سراغ دیگر بناها و اماکن تاریخی نیز بروید و برنامه سفرتان را کامل کنید. هر یک از این بناها در نوع خود بسیار ارزشمند هستند و تاریخی طولانی را پشت سر گذاشته اند. این آثار عبارتند از:

* منار جنبان

منار جنبان بنایی است کهن، ساخته شده در قرن هشتم هجری. ساختمانی با سقف گنبدی که نشانی شاخص از معماری ایرانی است. قسمت زیرین سقف گنبدی، گور شیخی به نام عمو عبدالله کارلادانی است با سنگ قبر سفیدش می درخشد و در انتهایی ترین قسمت بنا قرار دارد. سقف بنا با کاشی کاری های لاجوردی و فیروزه ای پوشانده شده و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

برای آشنایی با این بنا می توانید مطلب منارجنبان اصفهان | جنبشی در معماری اسلامی را مطالعه نمایید.

* کلیسای وانک

کلیسای وانک از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می باشد که زمان ساخت آن به زمان شاه عباس دوم باز می گردد. وانک در زبان ارمنی به معنای صومعه به کار می رود. این کلیسا در میان هموطنان ارامنه به آمنا پرکیچ به معنی کلیسای نجات دهنده مقدس شهرت دارد و نام خود را ازکلیسای “سورپ آمنا پرکیچ وانک” جوغا در نخجوان گرفته است. 

برای آشنایی با کلیساهاس تاریخی اصفهان مطلب جاذبه های گردشگری اصفهان | کلیساهای تاریخی  را از دست ندهید.

 منار جنبان

منارجنبان اصفهان

کلیسای وانک

کلیساهای اصفهان
کلیساهای اصفهان

3- قدم زدن بر روی پل های تاریخی را از دست ندهید

عبور زاینده رود از میان شهر اصفهان باعث شده تا این شهر میزبان پل های تاریخی زیادی باشد. پل هایی زیبا و تماشایی که قدم زدن بر روی آنها شما را به سفری تاریخی می برد. کنار این پل ها محل تجمع اصفهانی ها به ویژه در آخر هفته هاست، آنها به کنار این پل ها می آیند و در سکوت و آرامش به تماشای آنها می نشینند.

حاشیه زاینده رود پاتوق هنرمندان خیابانی است و می توانید نواختن موسیقی آها را ببینید و از شنیدن یک اثر آن هم در حال و هوایی تاریخی و آرام، لذت ببرید. در میان پل های زیبای این شهر، سی و سه پل و پل خواجو را در اولویت بگذارید که در فاصله ی کمی از هم قرار گرفته اند و طرفداران بیشتری دارند.

برای آشنایی با پل های تاریخی اصفهان مطلب زیر را بخوانید:

جاذبه های گردشگری اصفهان | پل ها و مناره های تاریخی

سی و سه پل
پل خواجو
اصفهان

4- حتما بریانی را امتحان کنید

غذاهای سنتی اصفهان بسیارند اما بریانی در میان آنها شهرت بیشتری دارد. این غذا با فرهنگ اصفهانی ها در آمیخته است و تقریبا در سراسر شهر می توانید طعم آن را بچشید. این غذای خوشمزه را برای یکی از وعده های غذایی خود در نظر بگیرید البته به علت چربی بالای آن پیشنهاد می شود که برای ناهار آن را میل کنید. نوش جان!

برای آشنایی با تجربیات خوشمزه در اصفهان مطالب زیر را از دست ندهید:

غذاهای سنتی اصفهان | خوشگذرانی خوشمزه در دیار نصف جهان

غذاهای سنتی اصفهان | آش های خوشمزه

بریانی
بریانی

5- لذت خرید سوغات و صنایع دستی از بازار را تجربه کنید

شاید پیش خودتان بگویید که خرید جزیی از همه ی سفرهاست و تقریبا همیشه آن را انجام می دهید اما در سفر به اصفهان، خرید سوغات حال و هوای دیگری دارد چرا که برای تهیه آن باید قدم به بازاری تاریخی بگذارید که با جلوه های شگفت انگیزش شما را محو تماشای خود می کند.

شاید دالان های متعدد آن شما را دچار سردرگمی کند اما دریایی از انتخاب های گوناگون در میان محصولاتی اصیل و با کیفیت نصیبتان می شود  که می تواند کمک بزرگی به شما برای تهیه ی سوغات باشد.

با مطالعه مطالب زیر می توانید با سوغات و صنایع دستی اصفهان آشنا شوید:

سوغات اصفهان | خوشمزه هایی از دیار نصف جهان

سوغات و صنایع دستی اصفهان

بازار اصفهان
بازار اصفهان

6- در کافه های محله جلفا تجربه ای متفاوت را برای خود رقم بزنید

اگر اهل کافه رفتن هستید و دوست دارید در سفر هم یک طعم بی نظیر را بچشید  و یا پس از یک روز گشت و گذار می خواهید کمی استراحت کنید، به محله جلفا بروید و در کافه های زیبای این محله اوقات خوشی را سپری نمایید. کافه های این محله از بهترین های اصفهان هستند و با فضاهای متفاوت و زیبای خود و عطر خوش قهوه های اصیل از شما پذیرایی می کنند.

جلفا اصفهان
جلفا اصفهان
جلفا اصفهان

سخن آخر

آنچه که گفته شد تنها گوشه ای از جاذبه ها و فعالیت هایی بود که می توانید در اصفهان تجربه کنید. برای آشنایی با تمام جاذبه های این شهر در کارناوال بخوانید :

راهنمای سفر به اصفهان

تا به حال به اصفهان سفر داشته اید؟

کدام یک از پیشنهادات گفته شده را تجربه کرده اید؟

آیا پیشنهاد دیگری برای گردشگران دارید؟

منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما عزیزان هستیم.

 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.