ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

01 فروردین 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

طبیعت  گاهی  مکان های زیبا و لذتبخشی را برای انسان به ارمغان می آورد که دستان هیچ هنرمندی قادر به خلق آن نیست. در گوشه ای از این دیار چهار فصل، تونلی از جنس برف وجود دارد که در فصل بهار و تابستان طراوت  را به گردشگران هدیه می کند.

تونل برفی ازنا در دامنه اُشترانکوه از انباشته شدن برف ها در طول زمستان به وجود آمد و هم اکنون یکی از مراکز هیجان انگیز و لذت بخش لرستان محسوب می شود. شکل تونلی آن از فصل بهار بیشتر میگردد. ، زیرا یخ های زیر تونل شروع به ذوب شدن می کنند.

تونل میان دره ایست که برف روی آن را فرا گرفته است .

همراه با کارناوال باشید.

تونل برفی ازنا

ازنا،شهری زیبا و دارای طبیعتی بکر است و تونل برفی نیز یکی از آثار طبیعی این شهر می باشد. تونلی به طول 800متر و ارتفاع تقریبی 3 متر که از انباشته شدن برف در طول سالیان در یکی از دره های اشترانکوه ایجاد شده است.

امکان رفتن به داخل تونل فراهم است اما داخل آن رود جریان دارد و هوای آن بسیار سرد است و گاهی ممکن است برفها ریزش داشته باشند. در بالای تونل فضای مفرح و لذتبخشی وجود دارد که گردشگران را به برف بازی و سرسره دعوت می کند.

چنین منظره ای را در هیچ جای ایران نمی توان دید. و بازدید از تونل برفی بی شک جذاب ترین و خاطره انگیز ترین سفر برای گردشگران خواهد بود.

اشترانکوه

رشته کوه اشترانکوه به ارتفاع ۴۲۵۰ متر در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا(از شهرهای شرقی استان لرستان) قرار گرفته است. اشترانکوه یکی از بلندترین رشته کوههای زاگرس می باشد که از غرب به درود، از شمال به ازنا و از شرق و جنوب به الیگودرز ختم می شود.

قله‌های‌ مهم‌ اشترانکوه از شمال‌ غربی‌ به‌ جنوب‌ شرقی‌ عبارتند از:

چال‌ میشان‌، گل‌گل‌، گل‌گهر، سَن‌ بُران‌ ،کوله‌ لایو، میرزایى‌، فیالسون‌، لگه‌، سراب‌ شاه‌ تخت‌، سوزنى‌،مهرجمال‌، پیاره‌ دره‌ تخت‌، پیاره‌ کمندون‌، ازنادر و کوله‌جنو  می‌باشند.

چطوری بریم تونل برفی؟

از دیار خود به ازنا می رویم و از آنجا باید به سمت دهکده گردشگری دره تخت در جنوب ازنا و در فاصله 5کیلومتری شهر حرکت کنیم بعد از آن مسیر را به سمت شرق پیش گرفته تا به روستای زیبای کمندان برسیم.

در طول این مسیر طبیعتی بکر و زیبا گردشگران را مجذوب خود می کند و شاید استراحتی چند در کمندان خالی از لطف نباشد. بعد مسیر را درمیان چشمه سارها و گیاهان خودرو و صخره های عجیب و بلندو... به سمت ازنادره ادامه می دهیم، در حدود یک ساعت طول دره را طی کرده تا  اینکه وسط ارتفاعات اشترانکوه لکه برفی بزرگ هویدا می شود و در کنارمان رودخانه خروشانی که از آب‌های یخچال هزارن ساله سرچشمه گرفته و از دهانه تونل برفی بیرون می‌آید، دیده می شود. ما به تونل برفی رسیدیم.

توصیه های دوستانه کارناوالی

از شهرستان ازنا می‌توان یک روزه به تونل برفی رفت و برگشت.

فصل های بهار، تابستان و اوایل پائیز بهترین زمان  برای سفر به تونل برفی هستند. خوشبختانه در این منطقه شکار ممنوع می باشد و ردپایی از شکارچیان دیده نمی شود. مسئولین محیط زیست ازنا حفاظتها ومراقبتهای زیست محیطی لازم را برای حفظ این موهبت های الهی به عمل آورده اند و منطقه را از هرگونه آلودگی پاک کرده اند.

برای این سفر هیجان انگیز باید کفش مناسب و بادوام چون باید از میان صخره ها به تونل رسید،چوبدستی، کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی و خوراکی های مقوی مثل خرما و کشمش به همراه داشته باشید.

...

به تن لحظه خود جامه اندوه مپوشان هرگز
تو به آیینه، نه، آیینه به تو خیره شده است
تو اگر خنده کنی او به تو خواهد خندید...

11 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
بهادر مالكى پور

خیلی جای زیبا و حرفه ای هست . حتما تشریف ببرید .

16 فروردین 1399

بهرام

دوستان خیلی تونل زیبا و دیدنی هست فقط مراقب باشید که هنگام بازدید احتمال ریزش برف یا قندیل های یخی هست پس مراقب باشید و زیاد سر و صدای بلند راه نیاندازید .

06 فروردین 1399

ساتيار

خیلی زیبا و دیدنی بنظر میاد . آیا فقط فصل زمستان برای بازدید مناسبه یا خیر ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید .

مهدیه اکبری پارسا

سلام دوست عزیز

خیر فصل زمستان به هیچ عنوان برای بازدید از این تونل پیشنهاد نمیشه، بهتره بازدیدتون از این جاذبه رو در نیمه اول سال و نهایتا تا اوایل فصل پاییز انجام بدید. 

موفق باشید

01 اردیبهشت 1399

24 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.