karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایسنا، شیخ نشینان امارات با استفاده از معماری های یزد و بستک استان هرمزگان، شروع به بازسازی بادگیرها در شهر دبی کرده اند که این موضوع به یکی از جذابیت های گردشگری در این شیخ نشین بدل شده است. 

اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص در کشور امارات در سال های اخیر تلاش های بسیاری انجام داده اند تا با ایجاد جذابیت های ساختگی گردشگران را از نقاط مختلف دنیا به این کشور بکشانند. یکی از این جذابیت ها بادگیرهای یزد و شهر بستک استان هرمزگان است که طرفداران بسیاری در دبی پیدا کرده و باعث جذب سالانه هزاران گردشگر خارجی شده است. 

محله بستکیه - جایگاه ویژه بادگیرهای دبی 

بستکیه محله ای در شرق شهر دبی در امتداد آبراهه (خور دبی) به طول تقریبی ٣٠٠ متر و به عرض ١٠٠ متر است. تمامی این محله به بادگیرها، درهای چوبی و گچ بری هایی با معماری ایرانی ـ اسلامی مزین شده و آن را به یکی از مکان های اصلی جذب گردشگران خارجی تبدیل کرده است. این محله در سال 1890 میلادی و بعد از مهاجرت ایرانی ها از بندر لنگه به ویژه شهر بستک به دبی برپا شد و به این خاطر است که به آن بستکیه می گویند. 

اغلب خانه های بستکیه دو طبقه هستند و با برجسته ترین ویژگی معماری خود، یعنی بادگیرها شناخته می شوند. بادگیرهایی که با نام عربی بارجیل، که خود معرب بادگیر است، شهرت بسیاری پیدا کرده اند. 

بازسازی و افزایش بادگیرها در امارات

به غیر از شهر دبی، استفاده از بادگیرهای یزد و معماری ایرانی در دیگر شهرهای امارات مانند ابوظبی و شارجه و عجمان نیز رواج بسیاری دارد. 

ثبت بارجیل (بادگیرها) در میراث فرهنگی امارات

بادگیر یا آنگونه که عرب ها آن را می خوانند برجیل و نوع و سبک معماری آن اخیرا در کتاب میراث فرهنگی و کتاب های تاریخی امارات به نام میراث فرهنگی و تاریخی این کشور به ثبت رسیده است. نمادهای ایرانی که با قدرناشناسی و مواظبت ایرانی ها یک به یک از دست شان می رود و به نام کشورهای دیگر به ثبت می رسد. 

بادگیرهای دبی

بادگیرهای دبی

بادگیرهای دبی

بادگیرهای دبی

بادگیرهای دبی

بادگیرهای دبی

#اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.