karnaval.ir

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

یکی از ابتدایی ترین نیازها برای سفرهای خارجی گذرنامه یا پاسپورت است. در واقع پاسپورت هر شخص نشان می دهد که او کجا به دنیا آمده و تا حالا به چه کشورهایی وارد شده است. می توان گفت شما بدون داشتن پاسپورت نمی توانید به کشورهای دیگر سفر کنید. 

باید بدانید که از میان پاسپورت هایی که کشورهای مختلف صادر می کنند، بعضی از آن ها قدرت بیشتری دارند. قوی تر بودن پاسپورت به این معناست که ساکنان آن کشور اجازه ورود به تعداد بیشتری از کشورها را بدون داشتن ویزا دارند. مردم هر کشوری می توانند بدون گرفتن ویزا به برخی از سرزمین ها سفر کنند؛ اما برای ورود به باقی کشورها نیاز به ویزا دارند.

هر سال بر اساس موقعیت اقتصادی و سیاسی کشورهای مختلف، اعتبار یا قدرت پاسپورت ها نیز تغییر می کند. در گذشته پاسپورت های قدرتمند سال 2017 را با هم مرور کردیم و حالا می خواهیم به بررسی قدرتمندترین گذرنامه های سال 2018 بپردازیم. 

در نظر داشته باشید که رتبه بندی هایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد بر اساس وبسایت معتبر پاسپورت ایندکس (passportindex) است و شاید این رتبه بندی ها را در وبسایت های دیگر با کمی تغییر ببینید. شاید تصور کنید که کشورهایی که پاسپورت شان قدرت بیشتری دارند در اروپا و آمریکا هستند اما اگر در ادامه همراه ما بمانید متوجه خواهید شد که گذرنامه برخی از کشورهای آسیایی از برترین و قوی ترین ها هستند. اگر شما هم کنجکاوید که بیشتر بدانید قدرت پاسپورت ایران و سایر کشورها چقدر است، ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

قوی ترین پاسپورت های دنیا

معرفی وبسایت پاسپورت ایندکس | قدرت گذرنامه ایران

 پیش از این که با هم قدرت پاسپورت های کشورهای گوناگون را بررسی کنیم و میزان قدرت گذرنامه ایران را بسنجیم کمی بیشتر با وبسایت پاسپورت ایندکس آشنا می شویم. این رسانه محبوب ترین ابزار تعاملی آنلاین به شمار می رود که افراد بسیاری به آن مراجعه می کنند تا از قدرت پاسپورت های گوناگون مطلع شوند.

با بازدید از پاسپورت ایندکس می توانید با دنیای شگفت انگیز گذرنامه ها آشنا شده و طرح ها و شکل و شمایل گذرنامه هر کشور را نیز ببینید. حتا در این وبسایت امکان مقایسه گذرنامه ها با یکدیگر نیز وجود دارد. اگر علاقه مند هستید که همیشه از اخبار روز و تغییرات مربوط به پاسپورت ها باخبر باشید می توانید به پاسپورت ایندکس رفته و خبرهای دسته اول را به دست بیاورید. 

در این سایت 199 کشور مورد بررسی قرار می گیرند و مناطق خودمختاری که پاسپورت صادر نمی کنند جزو پژوهش های پاسپورت ایندکس نیستند. بد نیست بدانید که بسیاری از تصاویری که از پاسپورت های کشورهای مختلف در این رسانه می بینید، توسط شهروندان آن کشور برای پاسپورت ایندکس ارسال شده اند و معتبر هستند.

اما چگونه قدرت هر پاسپورت سنجیده می شود؟ جالب است بدانید که برای مشخص شدن این موضوع، فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته می شود. از مهم ترین موضوع های مورد بررسی می توان به تعداد سفرهای بدون نیاز به ویزا، رتبه بندی بر اساس حقوقی که گذرنامه به شخص شهروند می دهد، قیمت اخذ ویزای هر کشور و... اشاره کرد. به صورت کلی می توانیم بگوییم که هر شخص یا دولتمردی می تواند با بررسی این وبسایت اطلاعات بسیار خوبی برای برنامه های آینده خود و کشورش به دست بیاورد.

درباره قدرت گذرنامه کشورمان باید بگوییم که متاسفانه پاسپورت ایران جزو 20 پاسپورت قدرتمند دنیا نیست؛ پاسپورت ما رتبه 91 را دارد. این رتبه به این معناست که ما می توانیم به 39 کشور جهان بدون ویزا وارد شویم و برای باقی کشورها نیاز به ویزا خواهیم داشت. توجه داشته باشید که ما ایرانی ها برای 12 کشور از این 39 سرزمین نیز نیاز به اخذ ویزای لب مرزی داریم. کشورهای هم رتبه ایران در قدرت پاسپورت بنگلادش، سری‌لانکا و اریتره (Eritrea) هستند. بد نیست بدانید که ضعیف ترین گذرنامه هم متعلق به کشور افغانستان است و ساکنان این کشور می توانند به 25 کشور بدون ویزا وارد شوند.

اگر تمایل دارید که با قدرت پاسپورت دیگر کشورها نیز آشنا شوید در ادامه همراه ما باشید.

گذرنامه ایران

1- سنگاپور | قویترین گذرنامه دنیا

سنگاپور یکی از مدرن ترین کشورهای دنیاست که در جنوب شرقی آسیا قرار دارد. پایتخت این کشور نیز شهر سنگاپور نام دارد. ثروت زیاد و صنعت گردشگری قوی این کشور در چند سال اخیر تعجب مردم کشورهای گوناگون را بر انگیخته است.

افرادی که گذرنامه سنگاپور را دارند می توانند بدون داشتن ویزا، به 164 کشور دنیا سفر کنند. البته لازم است ذکر کنیم که در حقیقت آن ها می توانند به 127 کشور بدون ویزا سفر کنند و برای 37 کشور باقی مانده باید لب مرز یا در فرودگاه ها ویزا بگیرند. در هر صورت سنگاپور با قدرت تمام در صدر جدول گذرنامه های قوی دنیا ایستاده است.

پاسپورت سنگاپور:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 127

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 37

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به سنگاپور

سنگاپور

2- کره جنوبی 

کره جنوبی کشوری در بخش جنوبی شبه جزیره کره است. این کشور در شرق آسیا قرار دارد و پایتختش شهر سئول نام دارد. این سرزمین در چند دهه گذشته پیشرفت اقتصادی چشم گیری داشته است. کره با سرعت بسیار زیادی ارتقا یافت به همین خاطر حالا به الگویی برای کشورهای دیگر تبدیل شده است. اقتصاد توسعه یافته یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث شده کره در همه زمینه های دیگر نیز به موفقیت دست یابد.

حالا شاهدیم که گذرنامه کره جنوبی دومین گذرنامه پرقدرت جهان است. ساکنان کره جنوبی می توانند به 163 کشور دنیا بدون ویزا وارد شوند. همان طور که متوجه شدید کره جنوبی با وجود یک اختلاف از سنگاپور عقب افتاده است.

پاسپورت کره جنوبی:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 121

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 42

کره جنوبی

3- آلمان و ژاپن

آلمان و ژاپن هر دو با هم رتبه سوم پاسپورت های قدرتمند جهان را به دست آورده اند. افرادی که پاسپورت یکی از این دو کشور را داشته باشند می توانند بدون نیاز به ویزا به 162 کشور وارد شوند.

جمهوری فدرال آلمان یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی برای گردشگران و به خصوص مهاجران است به همین دلیل سالانه مسافران زیادی تمایل دارند که به آن سفر کنند.

درباره ژاپن هم باید بگوییم که به دست آوردن چنین جایگاهی توسط این کشور قدرتمند دور از ذهن نبود زیرا ژاپن یکی از قدرت های اصلی اقتصاد جهان است و جزو پنج اقتصاد بزرگ دنیا به حساب می آید. 

پاسپورت آلمان:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 126

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 36

پاسپورت ژاپن: 

تعداد کشورهای بدون ویزا: 120

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 42

آلمان

ژاپن

4- دانمارک، سوئد، فنلاند، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا

شش کشور در رتبه چهارم پاسپورت های قدرتمند جهان جای گرفته اند. افرادی که پاسپورت یکی از کشورهای دانمارک، سوئد، فنلاند، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا را دارند، می توانند به 161 کشور دنیا بدون داشتن ویزا وارد شوند. همه این کشورها در اروپا هستند و از نظر اقتصادی شباهت های زیادی با یکدیگر دارند. 

پاسپورت دانمارک، سوئد، فنلاند:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 126

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 35

پاسپورت ایتالیا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 125

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 36

پاسپورت فرانسه: 

تعداد کشورهای بدون ویزا: 124

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 37

پاسپورت اسپانیا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 123

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 38

دانمارک

سوئد

ایتالیا

فنلاند

اسپانیا

فرانسه

5- کشورهای رتبه پنجم

کشورهایی که در این قسمت به آن ها می پردازیم همه با هم رتبه پنجم پاسپورت های قدرتمند جهان را دارند:

لوکزامبورگ: این کشور در شمال اروپا قرار دارد و با کشورهای آلمان، فرانسه و بلژیک هم مرز است. بد نیست بدانید که لوکزامبورگ در میان کشورهای اروپایی بالاترین درآمد سالانه را دارد.

نروژ: این کشور در غرب اسکاندیناوی قرار و منابع نفتی بسیاری دارد؛ اما پایه اقتصاد آن به هیچ وجه نفت نیست و سعی دارد درآمد حاصل از نفت را ذخیره و یا برای ارتقای صنایعش استفاده کند.

هلند: پایتخت این کشور آمستردام است و در سمت شمال غربی اروپا قرار دارد. در دو دهه گذشته این کشور توانسته به خوبی وضعیت اقتصادیش را سروسامان دهد و نرخ بیکاری و تورمش را کم کند.

بلژیک: شهر بروکسل پایتخت بلژیک است. اقتصاد این کشور تا حدود زیادی به تجارت با کشورهای دیگر وابسته است.

اتریش: این کشور یکی از ثروتمندترین سرزمین های جهان است. بد نیست بدانید که اتریش از مناطقی است که خصوصی سازی تا حدود زیادی در آن رواج داشته و موفق بوده است.

پرتغال: پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع شده و اقتصاد آن بیشتر بر پایه ماهیگیری، تولید نوشیدنی و تولیدات چوب پنبه ای استوار است.

بریتانیا: این کشور در اروپای غربی قرار دارد و به سه بخش انگلیس، اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز تقسیم می شود. 

ایالات متحده آمریکا: شاید تصور می کردید که ایالات متحده آمریکا رتبه نخست را در پاسپورت های پرقدرت داشته باشد؛ اما مشاهده می کنیم که در سال جاری (2018) این کشور جزو پاسپورت های رتبه پنجم است.

پاسپورت لوکزامبورگ:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 125

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 35

پاسپورت نروژ، هلند، بلژیک، اتریش:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 123

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 37

پاسپورت پرتقال:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 122

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 38

پاسپورت بریتانیا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 118

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 42

پاسپورت ایالات متحده آمریکا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 116

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 42

پاسپورت

6- سوئیس، مالزی، ایرلند، کانادا

سوئیس، مالزی، ایرلند و کانادا همگی در رتبه ششم پاسپورت های جهان قرار گرفته اند. اگر گذرنامه یکی از این کشورها را داشته باشید می توانید به 159 سرزمین دیگر بدون داشتن پاسپورت سفر کنید. سوئیس یکی دیگر از کشورهای قدرتمند غرب اروپاست که اقتصادی بسیار قوی و با ثبات دارد و دیدن نام آن در این لیست جای تعجب نداشت؛ اما شاید توقع وجود مالزی را در این میان نداشتید. این کشور تجارتی بسیار قوی دارد و از نظر صنعت گردشگری نیز رو به پیشرفت است.

پاسپورت سوئیس: 

تعداد کشورهای بدون ویزا: 123

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 36

پاسپورت مالزی:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 121

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 38

پاسپورت ایرلند:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 116

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 33

پاسپورت کانادا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 114

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 45

سوئیس

کانادا

7- یونان

یونان کشوری در جنوب شبه جزیره بالکان است و از شرق با ترکیه مرز مشترک دارد. جالب این که در چند سال اخیر نرخ تولید ناخالص داخلی یونان از بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر بوده است و اقتصادی رو به پیشرفت دارد. البته نباید نادیده گرفت که یونان نوسان های اقتصادی مختلفی را پشت سر گذاشت؛ اما با این وجود هنوز هم جزو قدرتمندترین کشورهای جهان از نظر اقتصادی به شمار می رود.

پاسپورت یونان:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 158

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 36

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به یونان

یونان

8- کشورهای مالت، جمهوری چک، استرالیا

پیش از این که وضعیت پاسپورت این سه کشور را بررسی کنیم کمی بیشتر با آن ها آشنا می شویم:

مالت: کشوری جزیره ای در دریای مدیترانه است که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید؛ اما این سرزمین از دیرباز نقش استراتژیکی مهمی داشت. این کشور بسیار زیباست و جاذبه های دیدنی زیادی نیز دارد.

جمهوری چک: کشوری در اروپای مرکزی است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا به شمار می آید. این کشور نیروهای کاری بسیار ماهری دارد و همین موضوع سبب شده تا پیشرفت چشمگیری داشته باشد. بد نیست بدانید که افراد بسیاری چک را با غذاهای خوشمزه اش می شناسند.

استرالیا: این کشور در نیم کره جنوبی قرار دارد و جزو کشورهای توسعه یافته و مهم دنیا به شمار می آید. کشاورزی و تجارت و بازرگانی نقشی اساسی در اقتصاد این کشور دارد.

پاسپورت مالت: 

تعداد کشورهای بدون ویزا: 123

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 34

پاسپورت جمهوری چک:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 121

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 36

پاسپورت استرالیا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 110

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 47

سفر

9- نیوزیلند

این کشور در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد. نیوزیلند در واقع از دو جزیره بزرگ و چند جزیره کوچکتر تشکیل شده است. نیوزیلند اقتصادی پررونق و پیشرفته دارد. اقتصاد نیوزیلند بر اساس صادرات محصولات کشاورزی و دامی است. از مهم ترین نکاتی که می توان درباره این کشور به آن اشاره کرد، بالا بودن شاخص توسعه انسانی است که در مقایسه با کشورهای هم سطح خود وضعیت بسیار خوبی دارد.

پاسپورت نیوزیلند:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 156

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 44

نیوزیلند

10- مجارستان و ایسلند

مجارستان و ایسلند از نظر قدرت پاسپورت هر دو در رتبه دهم قرار دارند. مجارستان در اروپای مرکزیست و اقتصاد خوب و با ثباتش را مدیون معادن بوکسیت (سنگی که از آن فلز آلومینیوم به دست می آید) و صادرات ماشین آلات صنعتی است.

ایسلند شمالی ترین کشور اروپایی به شمار می آید و اغلب آن را با هوای سرد و برف های سنگینش می شناسیم. اقتصاد این کشور بر پایه ماهیگیری و صنعت گردشگری است.

پاسپورت مجارستان:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 120

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 35

پاسپورت ایسلند:

تعداد کشورهای بدون ویزا: 119

تعداد کشورهایی که به ویزای لب مرز احتیاج دارند: 36

سفر

سخن آخر

قدرت گذرنامه برای افرادی که به سفرهای خارجی علاقه مند هستند و سالانه به سفرهای زیادی می روند حایز اهمیت است. هر چه قدرت گذرنامه بیشتر باشد فرد مسافر با پشت سر گذاشتن مراحل کمتری به سفر خواهد رفت و بدون شک با استرس کمتری سفرش را آغاز می کند. امروز باهم مروری کردیم بر کشورهایی که پرقدرت ترین گذرنامه های دنیا را داشتند. نظر شما درباره قدرت پاسپورت ما و دیگر کشورها چیست؟

به نظر شما برای بالا بردن قدرت پاسپورت باید چه کاری انجام داد؟

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم.

زمانی موفق خواهی شد که شوقت به موفقیت، بیشتر از تَرست از شکست باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

محمدحسین میرزایی

بله

انتشار:13 اسفند 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.