اولین عکس های فضایی | مجموعه نشنال جئوگرافیک

این آرزوی دیرینه ی بشر برای کشف رمز و رازهای فضا، ستاره ها و کهکشان ها، شاید هیچ گاه تحقق نیابد، چرا که دنیایی که از آن صحبت می کنیم آن قدر بزرگ است که این مخلوق دو پا به ناتوانی در کشف همه ی ابعاد و رازهایش اغراق می کند. روزی یک ستاره ی جدید در کهکشان راه شیری پیدا می شود : کشف نوع جدیدی از ستاره ها در کهکشان راه شیری و روز دیگر سیاره ای در آن : سیاره ۹ | عضو جدید منظومه ی شمسی .

همه ی این ها نشان از تلاش بی وقفه ی انسان برای دانستنِ هر چه بیشتر در مورد این دنیای متفاوت است؛ تلاشی که قرن هاست آغاز شده و شاید قرن ها ادامه داشته باشد. اما اولین سفرهای فضایی انسان چه زمانی رخ داد؟ اولین باری که انسان قدم به روی مریخ گذاشت چه زمانی بود؟ اولین تصویر از کره زمین، از ماه و حتی از خورشید چه زمانی به ثبت رسید؟ این سیارات و این دنیای مرموز در گذشته، چه شکل و شمایلی داشت؟!

آیا تا به حال به این سوالات فکر کرده اید؟! اگر پاسختان منفی است تنها چند دقیقه زمان بگذارید تا با هم سفری تصویری به تاریخ داشته باشیم و ببینیم اولین تصاویر فضایی گرفته شده را.

تصاویری که در ادامه با هم خواهیم داد، تصاویری هستند که مجله نشنال جئوگرافیک تحت عنوان Milestones in Space Photography منشتر کرده است. با این تصاویر سفری فضایی در تاریخ را تجربه خواهید کرد چرا که اولین عکس کامل از کره زمین، اولین عکس گرفته شده از کره زمین از روی ماه و خیلی دیگر از اولین های فضایی را خواهید دید. پس اگر به فضا و سفرهای فضایی علاقه دارید در ادامه همراه کارناوال باشید و دیدن این تصاویر را از دست ندهید.

  

1) اولین عکس کامل از کره زمین

این تصویر، اولین عکسی است که به صورت کامل از کره زمین ثبت شده؛ تصویری که در تاریخ 7 دسامبر 1972 توسط دانشمندان آپولو 17، در حالی که در مدار زمین به سمت ماه در حرکت بودند، گرفته شده است.

آپولو 17 ششمین و آخرین سفر انسان به کره ماه بود.

عکس کره زمین

2) اولین عکس گرفته شده از کره زمین از روی ماه

اولین تصویری که از کره زمین، از سطح ماه گرفته شد، مربوط به تاریخ 23 اوتسال 1966 است. این عکس از فاصله 380000 کیلومتری به ثبت رسیده و در برگیرنده ی استانبول تا کیپ تاون و مناطق شرقی کره زمین است.

عکس کره زمین از فضا

3) اولین عکس رنگی گرفته شده از کره زمین

هنگامی که آپولو 8 در سال 1968 پرتاب شد، مامور بود تا عکس های با کیفیت از سطح ماه تهیه کند. اما بهترین عکسی که در این ماموریت به ثبت رسید، اولین عکس تمام رنگی بود که از کره زمین گرفته شده و به آن لقب طلوع زمین داده اند.

آپولو 8 دومین ماموریت پرواز فضایی انسان در برنامه فضایی ناسا و اولین فضاپیمایی بود که مدار زمین را ترک کرد و به ماه رسید. 

عکس کره زمین از فضا

4) اولین عکس از کره زمین از مریخ

اولین عکسی که از کره زمین از سطح مریخ گرفته شده، مربوط به تاریخ 8 مه 2003 از فاصله 139 میلیون کیلومتری است.

این عکس نیمکره غربی کره زمین را نشان می دهد.

عکس کره زمین از فضا

5) اولین عکس پانوراما از مریخ

مدت کوتاهی پس از آن که وایکینگ 1 در مریخ در تاریخ 20 ژوئیه 1976 فرود آمد، دوربین آن اولین عکسی که از سطح این سیاره گرفته شده را به ثبت رساند.

این تصویر نمایی از Chryse Planitia ( دشتی در شمال مریخ ) را نشان می دهد.

وایکینگ ۱ اولین فضاپیما از دو فضاپیمایی بود که در طی یکی از برنامه های ناسا به مریخ فرستاده شد.

عکس های ناسا

6) اولین عکس از سطح مریخ

در 20 ژوئیه 1976، فضاپیمای وایکینگ 1، اولین عکسی که تا به حال از سطح مریخ گرفته شده را به ثبت رساند.

دوربین ها بسته شده به دو طرف این کاوشگر به دانشمندان در محاسبه فواصل بسیار کمک کرد.

عکس سطح مریخ

7) اولین عکس رنگی به ثبت رسیده از سیاره ونوس

با وجود دمای سطح 900 درجه فارنهایت (482 درجه سانتیگراد) و فشار اتمسفر 92 برابر از سطح دریا بر روی زمین، فضاپیمای روسی ونرا 13، اولین عکس رنگی از سیاره ونوس را در تاریخ 1 مارس 1982 به ثبت رساند. این عکس یک عکس پانورامای 170 درجه است که در آن بخش هایی از کاوشگر نیز مشخص است.

عکس از سیاره ونوس

8) اولین عکس گرفته شده از تیتان

تیتان یا تایتان بزرگترین قمر زحل است و در فاصله 1.2 میلیارد کیلومتری از خورشید واقع شده‌ است.

این اولین عکس از تیتان، نشان می دهد که سطح آن مملو از تخته سنگ های بزرگ است. در تاریخ 14 ژانویه سال 2005 ماموریتی به نام کاسینی-هویگنس، با سرمایه گذاری مشترک ایالات متحده و اروپا کلید خورد که طی آن 1100 عکس در طول 2 ساعت از تیتان به ثبت رسید.

تیتان

9) اولین عکس از خورشید

در تاریخ 2 آوریل 1845، فیزیکدانان فرانسوی لوئیس فیزو و لئون فوکو، با استفاده از یک تکنولوژی نسبتا جدید، توانستد اولین عکس ثبت شده از خورشید را جاودانه کنند. عکس اصلی با نور 1.60 ثانیه گرفته شده است.

عکس از خورشید

11) عمیق ترین تصویر نور مرئی از کیهان که تا کنون گرفته شده

در این تصویر نزدیک به 10،000 کهکشان وجود دارد.

عکس های فضایی

12) رد پای بشر بر روی سطح ماه

این عکس را باز آلدرین از رد پایش در کره ماه به ثبت رسانده است. او دومین انسانی بود که طی ماموریت آپولو 11 در تاریخ 20 ژوئیه 1969 به ماه قدم گذاشت.

رفتن انسان به ماه

13) تصویری 180 درجه از سیاره زهره

از ژوئن تا اکتبر سال 1975، کاوشگر فضایی روسیه ونرا 9، در فضا ماموریت های بسیاری را انجام داد. او وارد جو سیاره زهره شد و توانست با یک نور سنج پانوراما تصویری 180 درجه از سطح این سیاره به ثبت رساند.

عکس سیاره ماه

سخن آخر

آیا تا به حال این تصاویر را دیده بودید؟

نظرتان در مورد این عکس ها چیست؟

نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....