معرفی شهر باتومی گرجستان | دانستنی های قبل از سفر

چندیست که مسافران و گردشگران ایرانی به گردش و جست و جو در شهرهای گرجستان راغب شده اند. ما نیز برای آن که بتوانید در طی سفر به گرجستان بیش تر به خودتان خوش بگذرانید، به معرفی شهرهای تفلیس، پایتخت گرجستان و باتومی، دومین شهر بزرگ گرجستان روی آورده ایم. 

باتومی، شهری با پس زمینه ای از تپه های پیچیده در مه است که با عنوان پایتخت تفریحی و گردشگری گرجستان، برای مسافران دلبری می کند. در میان این شهر کوچک، سازه های جذاب و چهره مدرن شهری شما را غافلگیر می کند و نمی توانید تصور کنید جاذبه های شهری باتومی، چقدر شما را برای سفر علاقه مند می کند. یکی از نکات جذاب این شهر، پیشرفت خارق العاده در طی یک قرن اخیر است، به طوری که تصویری اروپایی از یک شهر گرجستانی را پیش روی شما می گذارد.

 کارناوال برای آشنایی شما عزیزان، در طی مطلب پیش رو تمام دانستنی های لازم شهر باتومی را بیان کرده تا پیش از سفر به این شهر، از اطلاعات کاربردی آن آگاه باشید. در آینده ای نزدیک نیز به معرفی تمام جاذبه های این شهر مانند نقاط دیدنی، بهترین سواحل، مراکز خرید، رستوران ها و انواع هتل ها خواهیم پرداخت. در حال حاضر می توانید با باغ گیاه شناسی باتومی و هتل های 5 ستاره و لوکس باتومی آشنا شوید. 

همراه کارناوال باشید و خود را به گشتی جذاب در شهر تاریخی باتومی میهمان کنید. 

راهنمای سفر به باتومی
راهنمای سفر به باتومی

چرا باتومی؟


- باتومی دومین شهر بزرگ کشور گرجستان است.

- در این شهر ساحلی، امکانات بسیار پیشرفته ای پیش روی شماست.

- باتومی پایتخت توریستی کشور گرجستان و مهم ترین بندرگاه این کشور است.

- آب و هوای خوب و تفریحات شهری متنوع، از دیگر دلایل سفر به باتومی می باشد. 

سفر به باتومی

شهر باتومی را بیش تر بشناسید

همان طور که گفته شد، شهر باتومی دومین شهر بزرگ کشور گرجستان است که به سبب امکانات فوق العاده و مجللش، عنوان پایتخت توریستی گرجستان را از آن خود کرده است. باتومی از طرفی در کناره دریای سیاه و جنوب غربی کشور قرار دارد و از طرفی دیگر در دامنه رشته کوه های قفقاز واقع شده است. قرار گیری در چنین وضعیت جغرافیایی باعث شده این شهر آب و هوای معتدلی داشته باشد. از همین روی نیز در شهر باتومی پوشش گیاهی متنوعی از گل ها و گیاهان و درختان به چشم می خورد. یکی از دلایل محبوبیت این شهر نیز آب و هوای دلپذیر و متغیرش می باشد، به طوری که در طی فصول گرم سال، اقامتگاه های ساحلی آن پر از گردشگر است و در طی فصول سرد سال و هوای برفی نیز از تعداد مسافرانش کاسته نمی شود. 

یکی از جالب توجه ترین بخش های شهر باتومی، پیشرفت سریع و رشد قابل توجه در معماری شهری ست. به گونه ای که در طی چند سال، سازه های چشمگیر و تغییرات بسیاری در این شهر به چشم می خورد. البته تغییرات شهری باتومی تنها به بنای سازه های مدرن محدود نمی شود و در بخش باستانی شهر نیز بازسازی هایی صورت گرفته است. 

از جمله جاذبه های گردشگری باتومی می توان به باغ گیاه شناسی باتومی، بلوار باتومی، میدان پیازا و اروپایی شهر، ساعت ستاره شناسی، برج الفبا، دلفیناریوم و پارک آبی اشاره کرد. 

سفر به باتومی
جاذبه های باتومی

ویدیویی جذاب از شهر باتومی ببینید و باتومی تنها در چند دقیقه بشناسید:

 

دانستنی های مهم درباره باتومی

از جمله نکاتی که دانستنشان پیش از سفر به شهر باتومی جالب و کاربردی است، می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

زبان مردم باتومی: گرجی

پول رایج در باتومی: لاری گرجی، هر ۱ لاری حدودا ۱۳۳۷ تومان است.

اختلاف ساعت با ایران: 30 دقیقه از ایران جلوتر است. 

جمعیت باتومی: در طی آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۱، جمعیت این شهر 125,800 نفر ارزیابی شده است.  

امنیت در شهر باتومی: باتومی شهر امنی ست، به گونه ای که نرخ جرم وجنایت در آن بسیار پایین است و بر اساس شاخص های مورد نظر، امنیت پیاده روی تنهایی در طی شب نیز بالاست. 

وضعیت اقتصادی شهر باتومی: درآمد عمده شهر باتومی از راه گردشگری تأمین می شود. البته از آنجا که این شهر مهم ترین بندرگاه کشور گرجستان است، صنعت هایی مانند کشتی سازی، فرآوری غذا و صنایع سبک نیز در درآمد شهر باتومی نقش دارند.

سوغات شهر باتومی: کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ) که به نقش و نگارهایی طلایی و نقره ای مزین است، چاقوهای دست ساز، پاپاکی : نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف.

وضعیت بهداشت باتومی: امکانات بهداشتی و پزشکی در خارج از شهرهای باتومی و تفلیس با کمبود بسیاری رو به روست. همچنین خوب است بدانید در اغلب اوقات در شهر باتومی، بیمارستان و پزشک پیش از انجام و ارائه خدمات، پول خود را به نقد دریافت می کنند. 

ادامه تحصیل در باتومی: در باتومی چندین دانشگاه معتبر وجود دارد که از آن جمله می توان به دانشگاه بین المللی باتومی (BAU)، دانشگاه ایالتی شوتا روستاولی، دانشگاه فنی باتومی و آکادمی دولتی و دریایی باتومی اشاره کرد. 

شهرهای خواهری باتومی: اراک در ایران، ساوانا آمریکا، بورگاس بلغارستان، وانادزور ارمنستان، بارا و ورونا در ایتالیا، یالووا در ترکیه و ...

راهنمای سفر به باتومی
راهنمای سفر به باتومی
راهنمای سفر به باتومی

جشنوراه های شهر باتومی:

از جمله جشنواره های معروف و بین المللی باتومی می توان به جشنواره هایی که در ادامه آمده است، اشاره کنیم:

- جشنواره معتبر فیلم باتومی هر ساله در همین شهر و در ماه سپتامبر (شهریور) برگزار می شود و بسیاری از کشورها همچون کشور ما در این جشنواره شرکت می کنند. 

- جشنواره بین المللی موسیقی جاز باتومی هر ساله در ماه جولای برگزار می شود و طرفداران خاص و زیاد خودش را دارد. سالانه بسیاری از خوانندگان و گروه های جاز برای شرکت در جشنواره جاز به باتومی می روند و چند روزی در کنار هم جشنی عمومی به پا می کنند. 

- جشنواره بین المللی پرنده باتومی، رویداد مهمی ست که هر ساله در ماه سپتامبر (شهریور) در باتومی برگزار می شود و مسافران خارجی بسیاری برای پرنده نگری به این منطقه می آیند. 

- جشنواره هیت باتومی (Heat Batumi): این جشنواره در کل تابستان در باتومی برگزار می شود که زمان دقیق آن آخر هفته هاست. در طی این جشنواره تابستانه، رقص محلی، موسیقی زنده، اجرای کنسرت، شب بازار و دیگر رویدادهایی مخصوص بزرگسالان و کودکان اجرا می شود. 

تعطیلات رسمی باتومی و گرجستان: بسیاری از مغازه ها، بانک ها، مراکز تجاری و دیگر خدمات شهر باتومی به هنگام تعطیلات رسمی بسته اند، بنابراین دانستن زمان دقیق تعطیلات رسمی، بسیار کارآمد است. تعطیلات رسمی گرجستان عبارت اند از:

ژانویه: علاوه بر نخستین روز سال نو، روزهای ۲ ،۷، ۱۴، ۱۹ و ۲۷ نیز تعطیل است

۸ فوریه: روز سنت دیوید

مارچ: روزهای سوم و هشتم که به ترتیب روز مادر و  روز بین المللی زن است.

۹ آپریل:  روز پیروزی

می: روز های ۹، ۱۲ و ۲۶

۲۸ آگوست: روز سنت مریم

۱۴ اکتبر: فستیوال ارتدکس گرجستان 

۲۳ نوامبر: روز سنت جرج 

راهنمای سفر به باتومی
راهنمای سفر به باتومی

در سفر به باتومی بدانید

برخی از اطلاعات جزئی که اغلب از یاد می روند، دانستن شان در طی سفر به شهری مشخص، بسیار مفید و کارآمد است. از آن جمله می توان به شماره تلفن های ضروری و عبارات کاربردی اشاره کرد. خوب است در هنگام سفر به باتومی این اطلاعات را داشته باشید. 

شماره ضروری:

 کد شماره گیری کشور 995+
 کد شهر 222
پلیس 022
آمبولانس 033
آتش‌نشانی 011
راهنمای فرودگاه  100 532 422

همان طور که گفته شد، مردمان باتومی به زبان رسمی گرجی سخن می گویند. دانستن این کلمات و عبارات گرجی به هنگام سفر حتما به کار شما خواهد آمد.

کلمات و عبارات گرجی:

سلام gamarjoba
خداحافظ nakhvamdis
لطفا  tu sheidzleba
متشکرم  madlobt
بله diakh (ki)
خیر ara
کجاست؟ sad aris...?
من می خواهم me minda
متأسفم bodishi
کمک mishvelet
البته  ra tkma unda

از جمله عبارات کاربردی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صبح بخیر dila mshvidobisa
عصر بخیر dila mshvidobisa
شب بخیر dzili nebisa
من متوجه می شوم me mesmis
ن متوجه نمی شوم ar mesmis
لطفا یواش تر صحبت کن tu sheidzleba upro nela ilaṗ'arak’e
لطفا بنویسیدش tu sheidzleba dats’eret
انگلیسی بلدی؟ inglisuri itsit?
دستشویی کجاست؟ t’ualet’i sad aris
به پلیس زنگ بزن ṗ'olitsia gamoidzakhet
سفر به باتومی
سفر به باتومی

آب و هوای شهر باتومی و بهترین فصل سفر

آب و هوای شهر باتومی شرجی و نیمه گرمسیری است که به شدت تحت تأثیر جریان های دریایی قرار می برد، به همین سبب بارش باران در این منطقه بسیار قابل توجه است و می توان گفت باتومی پر باران ترین شهر در کل کشور گرجستان و منطقه قفقاز می باشد. دمای متوسط سالانه باتومی در حدود 14 درجه سانتیگراد است.

بهار: دمای هوای باتومی در این فصل بسیار دلپذیر است و متوسط دما بین 16 تا 20 جا به جا می شود. 

تابستان: در این فصل نیز متوسط دمای هوای باتومی نه تنها بالا نیست، بلکه دلپذیر و دوست داشتنی است. همچنین تفاوت دمای تابستان با بهار بسیار زیاد نیست.

پاییز: دمای هوای باتومی در طی فصل پاییز ملایم است و متوسط دما در حدود 10 تا 16 درجه سانتیگراد است.

زمستان: در زمستان، باتومی آب و هوایی سرد و برفی را تجربه می کند و میزان بارش باران در طی این فصل به طرز چشمگیری افزایش می یابد. 

بنابراین بهترین فصل سفر به باتومی بسته به روحیه و علایق شما و برای هر شخصی متفاوت است. با این حال تابستان ها، باتومی بیش تر مقصدی برای تفریحات آبی و دریایی در نظر گرفته می شود و به هنگام زمستان نیز مسافران زیادی به باتومی می روند تا طیف متنوعی از تفریحات را تجربه کنند. 

حمل و نقل عمومی در باتومی

چندین گزینه حمل و نقل در شهر باتومی وجود دارد که از آن جمله تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و دوچرخه است. 

1) پیاده

می توانید کل باتومی را در طی 45 دقیقه پیاده طی کنید! همان طور که قبل تر گفتیم باتومی شهر کوچکیست و از ابتدا و تا انتهای آن را می توان زیر یک ساعت زیر پا گذاشت. 

2) تاکسی 

سریع ترین و راحت ترین وسیله نقلیه عمومی است که در 24 ساعت قابلیت استفاده دارد. از تاکسی هایی استفاده کنید که تاکسی متر دارند. 

3) اتوبوس و مینی بوس

شهر باتومی چندین خط اتوبوس مدرن و تمیز دارد که مسیرهای متفاوتی در شهر را طی می کنند. هزینه بلیت اتوبوس ها تنها 1 لاری است که می توانید آن را از خود راننده اتوبوس تهیه کنید. با استفاده از خطوط 9 و 10 اتوبوس می توانید تا فرودگاه باتومی بروید. 

مینی بوس های شهر مسیرهای بیش تری را طی می کنند و اگر شما دست تکان دهید، برای شما می ایستند. هزینه مینی بوس ها 40 تا 60 تتری (سکه های گرجی) بوده و به هنگام خروج از وسیله پرداخت می شود. برای اطلاع بیش تر از مسیرهای اتوبوس و مینی بوس می توانید به مرکز اطلاعات گردشگران در نزدیکی فواره اصلی شهر مراجعه کنید. البته راه آسان تر پرسیدن از شهروندان و مردم باتومی است. 

4) دوچرخه

یک شبکه از مسیر دوچرخه سواری در درون شهر باتومی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید به نقاط مهم شهر دست یابید و یا در کناره دریا و در طی ساحل به ورزش بپردازید. مسیر دوچرخه سواری باتومی با خطی قرمز مشخص شده اند. می توانید دوچرخه ها را از باتوم ولو (BatumVelo) اجاره کنید. منتها برای استفاده از دوچرخه ها نیاز به کارت باتوم ولو دارید که آن را باید از مرکز اطلاعات گردشگران در کنار فواره اصلی شهر تهیه کنید. 

هزینه های سفر به باتومی
سفر به باتومی

فرودگاه بین المللی باتومی

فرودگاه بین المللی شهر باتومی در 2 کیلومتری از جنوب شهر قرار گرفته است. این فرودگاه که تنها 20 کیلومتر با شهر هوپا ترکیه فاصله دارد، به عنوان فرودگاه داخلی و بین المللی گرجستان و منطقه شمال شرقی ترکیه در نظر گرفته می شود. این فرودگاه یکی از سه فرودگاه بین المللی گرجستان است و مساحتی 4,256 متر مربعی دارد. فرودگاه بین المللی باتومی قابلیت جا به جایی 600,000 مسافر را در سال دارد. 

از این فرودگاه نه تنها پروازهای داخلی صورت می گیرد، بلکه به مقصد شهرهایی چون استانبول و به دو فرودگاه آتاتورک و صبیحا گوکن، مینسک (پایتخت بلاروس)، مسکو، کیف و ... نیز پرواز انجام می شود. 

آدرس: گرجستان، باتومی

Address: Batumi 6000, Georgia

فرودگاه باتومی

راه های دسترسی به شهر باتومی

به غیر از هواپیما، گزینه های دیگری هم پیش روی شماست که می توانید از تفلیس و دیگر شهرها خود را به باتومی برسانید و یا با استفاده از آن ها به از باتومی به دیگر مقاصد حرکت کنید.

1) اتوبوس و مینی بوس

اتوبوس های و مینی بوس های به صورت منظم مسیر بین تفلس به باتومی را در حدود 6 ساعت طی می کنند. هزینه این مسیر 20 لاری گرجستان است. بهترین راه برای آن که سوار اتوبوس های تفلیس شوید، رفتن به ایستگاه مترو دیدوب در شهر تفلیس است. کافیست تا از ایستگاه خارج شوید، تعداد زادی آدم منتظر شما هستند و شما را راهنمایی خواهند کرد. تقریبا در هر ساعت یک مینی بوس یا اتوبوس از تفلیس به سوی باتومی حرکت می کند. البته راننده تا پر شدن اتوبوس، محل را ترک نمی کند (شبیه تاکسی خطی های خودمان)

همچنین روزی 4-5 بار اتوبوس های بزرگی از شهر ترابزون ترکیه به سمت باتومی حرکت می کنند که هزینه آن 25 لاری گرجستان است. این اتوبوس در شهرهای ریزه ترکیه و روستای مرزی سارپی در گرجستان توقف دارد. اگر می خواهید از ترکیه با اتوبوس به باتومی بروید، ممکن است اتوبوس شما را در مرز (سارپی) پیاده کند. از این جا به بعد را می توانید با مینی بوس (marshutka) و با هزینه 1 لاری به باتومی بروید. همچنین خوب است بدانید در شهر سارپی دستگاه خودپرداز و افرادی برای تبدیل ارز وجود دارد.

هزینه های سفر به باتومی

2) ماشین

اگر بخواهید مثل علی و مونا زوج عاشق و جهانگرد، با ماشین خود به چندین کشور سفر کنید، می توانید از ارمنستان، ترکیه و یا آذربایجان با ماشین به گرجستان و شهر باتومی بروید. 

3) قطار

قطارهایی روزانه و شبانه بین باتومی و تفلیس در حرکت اند. قطارهای شبانه در ساعت 22:25 از تفلیس حرکت می کنند و در ساعت 7:05 صبح به شهر باتومی می رسند. هزینه بلیت در کابین های دو نفره، تخت دار و درجه یک، 40 لاری گرجستان و هزینه کابین های 4 نفره و درجه دوم 23 لاری می باشد. قطار شب برگشت از باتومی، قطار خط #621 در ساعت 22:40 از باتومی حرکت کرده و در ساعت 7:10 به تفلیس می رسد.

اگر خانم هستید و به تنهایی قصد سفر و تهیه بلیت درجه یک را دارید، بهتر است هر دو بلیت را بخرید، چرا که امکان مزاحمت از سوی برخی از مسافران مرد وجود دارد. همچنین بهتر است از پیش بلیت خود را رزرو کنید، چرا که در آخر هفته ها، بسیاری از ساکنین تفلیس به قصد تفریح های دریایی به باتومی می روند. 

4) قایق

با پرداخت 175 دلار و سفری 60 ساعته می توانید از شهر اودسا، اوکراین به باتومی سفر کنید.

همچنین قایقی پر سرعت با هزینه 3500 روبل (132 لاری) از شهر سوچی روسیه به سوی باتومی حرکت می کند. 

5) دوچرخه

چندین مسیر هیجان انگیز برای دوچرخه سواری به مقصد باتومی وجود دارد. به طور مثال از شهر خلو می توانید و از جاده ای کوهستانی خود را به باتومی برسانید.

جاذبه های باتومی

فرهنگ غذایی گرجستان

فرهنگ غذایی گرجستان با تنوع، سبک پخت، میزآرایی و آداب مربوط شناخته شده است و همواره با میوه، فرآورده های عسلی و ماهی تازه و محلی کامل می شود. جالب است بداید در منطقه گرجستان بیش از 150 نوع غذا وجود دارد که عمدتا از دیگر فرهنگ های غذایی آسیا تأثیر پذیرفته اند. همچنین استفاده از محصولات لبنی به همراه غذا در گرجستان رایج است. 

شهر باتومی بدون غذای خاچاپوری، غیر قابل تصور است، علاوه بر شکل وسوسه آورش، طعمی فوق العاده دارد. از دیگر غذاهای معروف گرجی می توان به بورانو (پنیر ذوب شده در کره)، چیربولی (نوعی صبحانه به همراه تخم مرغ و گردو) و سینوری (غذایی با خمیر و کشک محلی) اشاره کرد. همچنین در گرجستان طیفی از انواع شیرینی جات پیش روی شماست، که از آن جمله باقلوا و شاکرالاما هستند. 

فرهنگ غذایی گرجستان
فرهنگ غذایی گرجستان

تاریخچه شهر باتومی

یکی از قدیم ترین شهرهای کشور گرجستان، شهر باتومی است که قدمت آن به پیش از میلاد مسیح بر می گردد و از نام ابتدایی آن «باتوس» در منابعی متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد یاد شده است. کلمه باتوس احتمالا از زبان یونانی گرفته شده که به معنای عمیق می باشد.

مردمان باستانی این منطقه روزگار خود را از طریق تجارت با دیگر کشورها و حکومت ها می گذراندند و روابط بسیاری با دیگر مناطق و فرهنگ ها داشتند.

شهر باتومی در طی تاریخ همواره به سبب آب و هوای مناسب و موقعیت استراتژیکش شناخته شده بود و به همین سبب مورد طمع حاکمان مختلف قرار می گرفت. در قرن هجدهم میلادی بود که شهر باتومی تحت حکومت سلاطین عثمانی قرار گرفت و پس از جنگ بین ترک ها و روس ها در قرن نوزدهم و معاهده برلین، باتومی به جزء جداناپذیر کشور گرجستان بدل شد. از دیگر اتفاقت مهم در قرن نوزدهم میلادی، ایجاد بندر باتومی بود که به عوان منطقه آزاد شناخته شد و مسبب پیشرفت های بعدی شهر باتومی شد. همچنین اقداماتی در همین زمان چون: راه اندازی خط ریلی میان باکو-باتومی، بازسازی بندر شهر و لوله کشی به شهر باکو، باتومی را به مهم ترین پایانه دریای سیاه بدل کرد. 

اداره شهر باتومی در طی قرن نوزدهم به ترتیب توسط عثمانی ها و بریتانیایی ها صورت می گرفت. از آن جا که یاتومی در دوران مختلف، حاکمانی با نژادها و فرهنگ های متفاوتی به خود دید، معماری این شهر نیز از تنوع بالایی برخوردار است. به هنگام وجود جمهوری شوروری و پس از فروپاشی آن بود که باتومی به شهری بندری، گردشگرپذیر و محبوب بدل شد.

سفر به باتومی
راهنمای سفر به باتومی

سخن آخر

بازدیدی داشتیم از شهر ساحلی باتومی و همان طور که گفتیم در آینده، مفصل به معرفی جاذبه ها و لازمه های شهر باتومی خواهیم پرداخت.
شما تا به حال به باتومی سفر کرده اید؟ تجربه شما از سفر به این شهر چگونه بود؟
نظرات، خاطرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. 

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به باتومی
دیدگاه ها : 21
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....