هزینه های سفر به باتومی | گرجستان

شهر کوچک و جذاب باتومی، شهری در کناره دریای سیاه است که توانسته عنوان پایتخت گردشگری گرجستان را از آن خود کند و هر ساله مسافران زیادی را از اروپا و البته کشور عزیزمان ایران به خودش دعوت کند. هنگامی که وارد این شهر شوید، فضای مدرن شهری و سازه های خلاقانه و به روز توجه شما را به خودش جلب می کند و تفریحات متنوعش شما را از انتخاب خودتان پشیمان نمی کند.

شما هم برای سفر به باتومی برنامه ریزی کرده اید اما از طیف قیمت ها و هزینه های سفرتان تصوری ندارید؟ دنبال هزینه های متفاوت در این شهر مانند اقامتگاه، خورد و خوراک، نرخ صحبت تلفنی و یا هزینه های در طول راه به باتومی هستید؟

همراه کارناوال باشید تا با انواع راه های سفر به باتومی آشنا شوید و در همین حین اغلب هزینه های احتمالی را با هم و در کنار هم محاسبه کنیم و ببینیم اگر بخواهیم سفری لوکس و راحت به شهر باتومی داشته باشیم چقدر بودجه لازم داریم. و یا ببینیم اگر بخواهیم سفری هیجان انگیز و فوق العاده را برای خودمان رقم بزنیم و خودمان پا در سفر بگذاریم و با کوله ای در پشت به سوی باتومی حرکت کنیم، هزینه ها در مجموع برای ما چقدر خواهد بود.

همراه ما قلم و کاغذ بردارید و راه و روش سفر خود و هزینه های آن را محاسبه کنید.

باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با شهر باتومی

باتومی، شهری کوچک و ساحلی است که در کناره دریای سیاه قرار گرفته است. بسیاری از گردشگران این شهر را برای تفریحات آبی و ساحل زیبایش انتخاب می کنند. باتومی شهری بسیار پیشرفته است که از دیدن ساختمان های مدرنش لذت خواهید برد. از جمله دیدنی ها و جاذبه های باتومی می توان به باغ گیاهشناسی معروفش اشاره کرد. در ادامه با تعدادی از دانستنی های باتومی آشنا می شوید:

1) زبان رسمی مردم گرجستان و باتومی گرجی است اما افراد زیادی را خواهید دید که انگلیسی بلدند. حتی اگر در موقعیتی قرار گرفتید که با مردم محلی رو به رو شدید و زبان هم بلد نبودید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و با استفاده از راه های بی شمار ارتباط برقرار کردن چون زبان بدن و یا نوشتن و یا برنامه های موبایلی مختلف، ارتباط برقرار کنید.

2) ساعت رسمی گرجستان 30 دقیقه از ایران جلوتر است.

3) شماره ضروری:

پیش شماره گرجستان: ۹۹۵+

پیش شماره باتومی: 222

پلیس: 126

فوریت های پزشکی: 112

4) امکانات بهداشتی و پزشکی در خارج از شهرهای باتومی و تفلیس با کمبود بسیاری رو به روست. همچنین خوب است بدانید در اغلب اوقات در شهر باتومی، بیمارستان و پزشک پیش از انجام و ارائه خدمات، پول خود را به نقد دریافت می کنند. 

5) باتومی در فصول مختلف میزبان فستیوال و جشنوارهای مختلفی است. پیش از سفر خود زمان و مکان برگزاری جشنواره ها را کنترل کنید.

در نهایت اگر می خواهید اطلاعات کاملی از این شهر داشته باشید، پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را بخوانید:

ورود به صفحه معرفی شهر باتومی

آشنایی مختصر با شهر باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

واحد پول گرجستان، سطح قیمت شهر تفلیس

لاری ،واحد پول کشور گرجستان بوده که با نمادهای (GEL)، (₾) و (ლ) نشان داده می شود و هر 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان) است.

از جمله اسکانس های رایج گرجستان می توان به اسکناس های 1 لاری (با زمینه آبی)، 2 لاری (نارنجی)، 5 لاری (قهوه ای)، 10 لاری (سورمه ای)، 20 لاری (قرمز و کهربایی)، 50 لاری (سبز)، 100 لاری (یشمی، قرمز، نارنجی)، 200 لاری (نارنجی) و سکه هایی چون 1، 2، 5، 10، 20 و 50 تتری و سکه های 1 و 2 لاری اشاره کرد. خوب است بدانید که هر 1 لاری برابر با 100 تتری است.

ارزیابی هزینه

هزینه ها در شهر باتومی در اغلب موارد بسیار کم تر از تهران هستند. به طور مثال در مورد خورد و خوراک و هزینه رستوران ها، قیمت ها حدود 30 تا 50 درصد، هزینه پوشاک 20 تا 70 درصد و هزینه اجاره اقامتگاه ها نیز حدود 50% درصد کم تر از تهران هستند. البته هزینه رفت و آمد در شهر باتومی، هزینه بنزین و تعرفه تماس با موبایل در گرجستان، بسیار بیش تر از تهران می باشند. 

واحد پول گرجستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل از سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا روادید اقدام کنید. البته برخی از کشورها مانند ارمنستان و ترکیه احتیاجی به روادید و یا ویزا ندارند و روادید برخی از کشورها را نیز می توان در فرودگاه گرفت که به نام روادید فرودگاهی معروف هستند.

در حال حاضر برای سفر به گرجستان احتیاجی به گرفتن روادید و ویزا ندارید و بابت آن نباید هیچ هزینه ای بپردازید. تنها در هنگام عبور از مرز یا فرودگاه، مهر ورود برای شما زده خواهد شد.

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

1- هزینه 1,000 تومان بابت شناسه

2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

3- هزینه 100,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

4- هزینه 36,980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزاست که البته این موضوع شامل کشور گرجستان نمی شود و نیازی به گرفتن ویزا ندارید.

آشنایی با مراحل و مدارک لازم جهت دریافت گذرنامه

مدارک سفر خارجی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه های سفر به باتومی و هزینه ها

برای سفر به شهر کوچک و زیبای باتومی روش ها و راه های مختلفی وجود دارد که برگزیدن هر یک به مسائل مختلف و اولویت های شما بر می گردد. این که ترجیح می دهید راحت باشید و در عوض هزینه بیش تری را خرج کنید و یا آن که راحتی، کم ترین اهمیتی برای شما ندارد و هیجان محض، حرف اول را می زند.

انتخاب هر یک از مواردی که در ادامه می گوییم به مسائلی چون روحیه، میزان هزینه، وضعیت جسمانی، دُز هیجان مورد نظر و البته میزان مسئولیت پذیری شما بستگی دارد. به طور مثال می توانید تورهای هوایی را انتخاب کنید، راحتی و سرعت و سفری لوکس را هم زمان برای خود رقم بزنید و یا به سراغ آن طرف این طیف وسیعِ حق انتخاب بروید و سفرهای زمینی و کوله گردی را برگزینید؛ سفری سرشار از مسئولیت، برنامه ریزی و صد البته هیجان و خاطراتی تکرار نشدنی!

حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم.

همچنین برای برنامه ریزی بهتر و آشنایی با مواردی کارآمد در طی سفر، خواندن مقالات زیر را از دست ندهید: 

راه‌های مختلف سفر به باتومی عبارت اند از:

1- تورهای باتومی: 1) هوایی

                          2) زمینی

2- شخصی : 1) هوایی (به صورت ترکیبی)

                  2) زمینی (به صورت ترکیبی)

                  3) ماشین شخصی          

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

راه های سفر به باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- تورهای باتومی

 آژانس های مسافرتی در اغلب بسته های سفر خود، باتومی را در کنار تفلیس و یا شهر دیگری قرار می دهند. بنابراین برای استفاده از آن ها به دو شهر سفر می کنید. البته گاهی ممکن است بتوانید تور سفر به باتومی را نیز پیدا کنید.

مسیر هوایی: تورهای هوایی باتومی و تفلیس در تعداد روزهای مختلف ارائه می شوند. در میان برنامه های سفر حالت های زیر بیش تر از باقی دیده می شوند. خوب است بدانید که قیمت تورهای تفلیس + باتومی بسته به آژانس هواپیمایی، کلاس هتل، اتاق مورد نظر و البته زمان سفر متفاوت می باشند.

1- هزینه تورهای 7 شب و 8 روز: بین 2,700,000 تومان تا 7,000,000 تومان

2- هزینه تورهای 4 شب و 3 روز باتومی: بین 1,200,000 تومان تا 1,400,000 تومان

البته خوب است بدانید که اغلب تورهای هوایی باتومی کاملا هوایی نبوده و ابتدا به تفلیس رفته و فاصله تفلیس و باتومی را با اتوبوس طی می کنند. تنها دو ایرلاین هستند که به صورت فصلی پرواز مستقیم باتومی ارایه می کنند و به همین جهت، تورهای مستقیم و هوایی باتومی، کمی قیمت بالاتری دارند. 

هزینه تورهای باتومی با پرواز مستقیم: بین 1,900,000 تومان تا 3,600,000 تومان

مسیر زمینی: این تورها نیز بسته به آژانس مسافرتی در تعداد روزها و شکل های مختلف ارایه می شوند که 3 شب تفلیس و 3 شب باتومی بیش از بقیه در میان آن ها دیده می شود. در این مورد نیز قیمت تورهای تفلیس + باتومی بسته به آژانس مسافرتی، کلاس هتل، اتاق مورد نظر و البته زمان سفر متفاوت هستند.

هزینه تورهای 6 روزه (3 شب تفلیس + 3 شب باتومی): بین 1,300,000 تومان تا 2,400,000 تومان

تورهای باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- شخصی

اگر تصمیم دارید خودتان دست به کار شوید و برای سفر برنامه ریزی کنید، برای رفتن به باتومی چندین راه پیش روی شما قرار دارد.

باید بدانید برای رسیدن به باتومی مجبورید مسیرهایی را به صورت جدا جدا طی کنید، چرا که حتی در مسیر هوایی نیز راه مستقیمی وجود ندارد. شرح راه ها در ادامه آمده است:

1) هوایی (به صورت ترکیبی)

تنها دو ایرلاین هستند که آن هم به صورت فصلی، پرواز مستقیم باتومی ارایه می دهند و به همین جهت قیمت نسبتا بالایی دارند. در باقی اوقات از ایران پرواز مستقیمی وجود ندارد و عملا رفتن به باتومی آن هم به صورت هوایی قدری چالش بر انگیز است.  

برای این کار ابتدا باید به شهر دیگری مثلا تفلیس، پایتخت گرجستان بروید و سپس از آن جا خود را به باتومی برسانید. البته پرواز مستقیم از شهر تفلیس به سوی باتومی نیز در هفته یک یا دوبار خواهد بود و بنابراین سریع ترین راه، استفاده از مسیر زمینی است.

از شهرها و پایتخت هایی که به باتومی پرواز مستقیم دارند می توان به استانبول، امان (پایتخت اردن)، کیف اوکراین، بیشکک قرقزیستان، مینسک بلاروس، منامه بحرین، بوستون، نیویورک و ... اشاره کرد.

+ اگر ساکن ایران هستید، بهترین راه استفاده از پروازهای تهران-تفلیس است. البته همان طور که گفته شد می توانید باقی راه را زمینی طی کنید و یا طوری برنامه ریزی کرده که از پرواز گرجی تفلیس- باتومی استفاده کنید. هزینه هایی که در زیر آمده است برای بلیت های یک طرفه است.

پروازهای تهران-تفلیس: بین 370,000 تومان تا 1,800,000 تومان

پروازهای تفلیس-باتومی: حدود 61 دلار (معادل 811,300 تومان) تا 110 دلار (معادل 1,463,000 تومان)

مسیر زمینی تفلیس تا باتومی: 

1- اتوبوس های یک طرفه تفلیس-باتومی: حدود 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان) تا 25 لاری گرجستان (معادل 124,060 تومان)

این اتوبوس ها در طی روز و در ساعات مختلفی از ایستگاه مترو دیدوب (Didube) در تفلیس حرکت می کنند. 

2- تاکسی های تفلیس-باتومی: بسته به نوع ماشین از 130 دلار (معادل 1,729,000 تومان) تا 300 دلار (معادل 3,990,000 تومان)

3- قطار تفلیس-باتومی: حدود بین 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان) تا 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان)

4- مینی بوس تفلیس-باتومی: حدود 18 لاری گرجستان (معادل 89,330 تومان) تا 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان)

مینی بوس ها را در ایستگاه قطار تفلیس خواهید دید و می توانید با استفاده از اتوبوس های خط 20 یا 31 تفلیس و با هزینه 0.5 لاری، به ایستگاه قطار بروید.

راه های سفر به باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2) زمینی (به صورت ترکیبی)

دیگر راه های سفر به باتومی استفاده از مسیرهای زمینی است که البته گزینه های متفاوتی را پیش روی شما قرار می دهد. 

* اتوبوس

تنها در تابستان ها می توانید از اتوبوس های تهران-باتومی استفاده کنید. هزینه بلیت رفت و برگشت این اتوبوس ها در تابستان 1396 حدود 400 هزار تومان بودند. 

1- مسیر تهران - تفلیس - باتومی

 در باقی اوقات، همان طور که گفتیم برای استفاده از اتوبوس مسیر مستقیمی وجود ندارد و بهترین راه پیش روی شما، استفاده از اتوبوس های تهران-تفلیس است. پس از آن می توانید باقی راه را با اتوبوس، قطار یا مینی بوس طی کنید. هزینه های زیر برای مسیر یک طرفه گفته شده اند.

بلیت اتوبوس تهران-تفلیس: 100,000 تومان تا 200,000 تومان

بلیت اتوبوس تفلیس-باتومی: 35 لاری گرجستان (معادل 173,690 تومان)

بلیت قطار تفلیس-باتومی: حدود بین 17 لاری گرجستان (معادل 84,360 تومان) تا 45 لاری گرجستان (معادل 223,320 تومان)

مینی بوس های تفلیس- باتومی: 5 لاری گرجستان (معادل 24,810 تومان)

+ بسته به این که بلیت اتوبوس را خودتان تهیه کنید و یا با واسطه در ایران بخرید قیمت ها متفاوت هستند. خودتان می توانید با هزینه 70 لاری گرجستان (معادل 347,390 تومان) بلیت های رفت و برگشت اتوبوس تفلیس-باتومی را خریداری کنید ولی در ایران کمی قیمت ها بیش تر بوده تا 200 هزار تومان نیز می رسند. 

+ قیمت بلیت قطارها بسته به این که چه درجه کیفی داشته باشند، متفاوت خواهند بود. 

++ می توانید هر سه نوع این بلیت ها را از دفاتر خدمات گردشگری و آژانس های مربوط تهیه کنید و یا آن ها را در شهر تفلیس تهیه کنید.

++ برای آن که سوار اتوبوس های تفلیس باتومی شوید، به ایستگاه مترو دیدوب (Didube) در شهر تفلیس بروید. 

2- مسیر تهران - ترکیه - باتومی

راه دیگر رفتن به یکی از شهرهای ترکیه است. از شهرهایی چون استانبول، آنکارا، ازمیر، ترابزون، آنتالیا و بورسا اتوبوس هایی به مقصد باتومی حرکت می کنند که قیمت چندانی هم ندارند. کوتاه ترین مسیر، انتخاب شهر ترابزون است.

برای استفاده از این مسیر، ابتدا خود را به مرز بازرگان (در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد) برسانید و بعد با تاکسی به ترابزون بروید. از شهر ترابزون در روزهای یک شنبه و دوشنبه اتوبوس هایی به سوی باتومی حرکت می کنند و حدود 3 تا 4 ساعت در راه خواهد بود. در زیر هزینه مسیرهای یک طرفه ذکر شده اند. 

بلیت اتوبوس تهران-ماکو: حدود 60,000 تومان

کرایه ماشین از مرز بازرگان تا دوگوبایزید: 7 لیر ترکیه (معادل 17,130 تومان) تا 10 لیر ترکیه (معادل 24,480 تومان) فراموش نکنید که پیش از سوار شدن، برای کرایه با راننده طی کنید.

اتوبوس دوگوبایزید تا ترابزون: 90 لیر ترکیه (معادل 220,320 تومان) تا 100 لیر ترکیه (معادل 244,800 تومان)

بلیت اتوبوس ترابزون-باتومی: حدود 25 لاری گرجستان (معادل 124,060 تومان) تا 35 لاری گرجستان (معادل 173,690 تومان)

بلیت اتوبوس باتومی-تفلیس: 35 لاری گرجستان (معادل 173,690 تومان)

سفر اتوبوسی گرجستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

* قطار

چندین راه ریلی برای رسیدن به باتومی وجود دارد. تمام هزینه های ذکر شده در زیر برای مسیر یک طرفه می باشند:

1- مسیر تهران - باکو - تفلیس - باتومی

 برای اینکه با قطار به باتومی بروید، باید ابتدا خود را به شهر باکو برسانید و سپس از قطارهای باکو-تفلیس و تفلیس-باتومی استفاده کنید.  

بلیت های قطار باکو-تفلیس: بسته به امکانات بین 24 منات آذربایجان (معادل 187,480 تومان) تا 60 منات آذربایجان (معادل 468,720 تومان)

هزینه بلیت های قطار تفلیس-باتومی: بین 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان) تا 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان)

 

++ برای اطلاع دقیق تر از راه ها و هزینه های سفر به باکو، خواندن مقاله های زیر را از دست ندهید. همچنین خوب است بدانید برای آن که از طریق آذربایجان به کشور گرجستان بروید، باید ویزای ترانزیت آذربایجان را داشته باشید.

 2- مسیر تهران - ایروان - تفلیس - باتومی

خود را به شهر ایروان، پایتخت ارمنستان برسانید و با قطار به تفلیس و سپس به باتومی بروید. 

طیف بلیت قطار ایروان-تفلیس: بین 22 لاری گرجستان (معادل 109,180 تومان) تا 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان)

طیف بلیت قطار تفلیس-باتومی: بین 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان) تا 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان)

برای آشنایی دقیق با راه های سفر به ارمنستان خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

 

 

ورود به صفحه هزینه های ارمنستان

راه های سفر به گرجستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

* ماشین و مینی بوس 

از دیگر راه ها استفاده از ماشین های کرایه ای و مینی بوس است که در اینجا این هزینه ها برای مسیر بازرگان تا ترابزون، سپس شهر مرزی سارپی و در نهایت باتومی در نظر گرفته شده است.

هزینه ماشین کرایه ای و تاکسی از لب مرز بازرگان-ترابزون: 70 لیر ترکیه (معادل 171,360 تومان) تا 80 لیر ترکیه (معادل 195,840 تومان)

اتوبوس ترابزون - سارپی: 25 لاری گرجستان (معادل 124,060 تومان) تا 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان)

از مرز سارپی تا باتومی با مینی بوس: حدود1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)

راه های سفر به باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3) سفر با ماشین شخصی

یکی از راه های هیجان انگیز و البته رایج برای سفر به گرجستان و تفلیس، استفاده از ماشین شخصی است. برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به این شهر سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید:

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 109,000 تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 328,000 تومان

3- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 100,000 تومان

4- برچسب CD و IR: برابر با 4,400 تومان

5- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18,000 تومان

6- بیمه بین المللی ماشین: هزینه بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت

+ برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 

+ برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

+ آخرین هزینه به هنگام خروج از مرز، پرداخت عوارض خروج از کشور است که می توانید آن را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید. توجه داشته باشید در صورتی که بخواهید از مرز بازرگان از کشور خارج شوید، 3 هزار تومان نیز باید به حساب شهرداری قطور پرداخت کنید. 

کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

+ اگر قبلا هم به ترکیه سفر کرده اید و برای سفر به تفلیس نیز می خواهید از مرز بازرگان یا رازی وارد ترکیه شوید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می شود و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید. 

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مسیرهای زمینی سفر به باتومی 

باید بدانید که ایران با کشور گرجستان هیچ مرز مشترکی ندارد و بنابراین برای ورود به گرجستان و سفر به باتومی چند راه پیش روی شما قرار دارد:

1- خروج از مرز ترکیه و بازرگان

معمول ترین و پر استفاده ترین راه برای رفتن به باتومی، استفاده از مرز بازرگان است. برای این کار ابتدا خود را به شهر تبریز، ماکو و سپس مرز بازرگان برسانید. پس از آن با عبور از شهرهای دوگوبایزید، ایگدیر، کارسی، اردهان، آرتوین و برجکا در نهایت به سارپی (مرز ترکیه و گرجستان) خواهید رسید.

با انتخاب این مسیر، در کل از مرز بازرگان تا شهر باتومی حدود 8 ساعت راه و از مرز ترکیه و گرجستان تا شهر باتومی کم تر از یک ساعت در راه خواهید بود.

+ مرز بازرگان، بزرگ ترین و مهم ترین مرز برای سفر به ترکیه و انتخاب بسیاری برای خروج از کشور است. این پایانه امکانات مناسبی دارد و به سرعت کارهای شما را برای عبور از مرز راه می اندازند. 

+ مرز مشترک دیگر ایران و ترکیه، مرز رازی بوده که با استفاده از آن می توانید ابتدا به شهر وان بروید و بعد به سوی مرزهای ترکیه و گرجستان بروید.  در صورتی که می خواهید از این مرز عبور کنید، علاوه بر عوارض خروج از کشور، لازم است 3,000 تومان هم به حساب شهرداری قطور واریز کنید.

+ ترکیه و گرجستان دو مرز مشترک دارند که مهم ترین آن مرز سارپی و مرز دیگر نیز واله است.

ساعت کاری مرز بازرگان: 24 ساعته

ساعت کاری مرز رازی: 9 تا 17 (به وقت ایران) در نیمه اول 

۹:۳۰ تا ۱۶:۳۰ در نیمه دوم سال

ساعت کاری مرز سارپی و واله: 24 ساعته

++ باقی مسیرها در صورتی می تواند برای شما جالب باشد که بخواهید یک تیر و چند نشان بزنید! یعنی هم زمان در حرکتی ماجراجویانه به کشورهای دیگر هم سفر کنید.

به طور مثال در ترکیه می توانید بعد از دوگوبایزید به آغری رفته و سپس به ارزروم و ترابزون بروید. قدری در ترکیه گردش کنید و در نهایت به سوی مرز سارپی راه افتید.

2- خروج از مرز ارمنستان و نوردوز

از مرز نوردوز وارد ارمنستان شوید و تا شهر ایروان پیش بروید. پس از آن با عبور از مرز مشترک ارمنستان و گرجستان وارد خاک گرجستان شده و در نهایت خود را به باتومی برسانید. مرز مشترک ارمنستان و گرجستان ساداخلو بوده که مسیری کوهستانی است.  به همین دلیل استفاده از این مسیر در زمستان ها توصیه نمی شود. 

از دیگر نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان می توان به باورا (Bavra) یا نینوتسمیندا (Ninotsminda)، گوگووان (Gogovan) یا گوگوتی (Guguti) و پیروویلون (Privolnoe) یا آخکرپی (Akhkerpi) اشاره کرد. 

ساعت کاری مرز نوردوز: 24 ساعته

ساعت کاری مرز ساداخلو، باورا و گوگووان: 24 ساعته

ساعت کاری مرز پیروویلون: ساعات اداری

برای اطلاع دقیق تر از راه ها و هزینه های سفر به ارمنستان بخوانید:

ورود به صفحه هزینه های سفر به ارمنستان

پس از خروج از ارمنستان می توانید ابتدا به شهر تفلیس و سپس به باتومی بروید. فاصله میان شهر تفلیس و باتومی 362 کیلومتر است.

3- خروج از مرز آذربایجان و آستارا

می توانید از آستارا یا بیله سوار از کشور خارج شده و به خاک آذربایجان وارد شوید. بعد بسته به میل و علاقه خود باقی مسیر را تعیین کنید و در نهایت به مرز آذربایجان و گرجستان، یعنی مرز «پل قرمز»برسید. ابتدا به شهر تفلیس رفته و بعد هم به باتومی بروید. 

از دیگر مرزهای مشترک آذربایجان و گرجستان می توان به تسودنا و واختانسیگی اشاره کرد.

ساعت کاری مرز آستارا: 12 ساعته، 8 تا 20

ساعت کاری مرز بیله سوار: 9 تا 17

ساعت کاری مرز پل قرمز و تسودنا: 24 ساعته

ساعت کاری واختانسیگی : ساعات اداری

مسیرهای زمینی سفر به باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه‌ های سفر به باتومی

در طول سفر به باتومی هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این موارد کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به باتومی، به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

1- هزینه‌های حمل و نقل در باتومی

2- هزینه های اقامت در باتومی

3- هزینه‌های خوراک در باتومی

4- هزینه های تفریح در باتومی

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در باتومی

6- هزینه سرویس موبایل در باتومی

هزینه‌ های سفر به باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری در باتومی

برای گردش در فواصل شهری باتومی می توانید از اتوبوس و مینی بوس، تاکسی، دوچرخه و البته پیاده روی استفاده کنید.

اتوبوس: شهر باتومی چندین خط اتوبوس مدرن و تمیز دارد که مسیرهای متفاوتی در شهر را طی می کنند. هزینه بلیت اتوبوس ها تنها 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان) است که می توانید آن را از خود راننده اتوبوس تهیه کنید. با استفاده از خطوط 9 و 10 اتوبوس می توانید تا فرودگاه باتومی بروید.

مینی بوس: مینی بوس های شهر مسیرهای بیش تری را طی می کنند و اگر شما دست تکان دهید، برای شما می ایستند. هزینه مینی بوس ها 0.4 لاری گرجستان (معادل 1,980 تومان) تا 0.6 لاری گرجستان (معادل 2,970 تومان) بوده و به هنگام خروج از وسیله پرداخت می شود. برای اطلاع بیش تر از مسیرهای اتوبوس و مینی بوس می توانید به مرکز اطلاعات گردشگران در نزدیکی فواره اصلی شهر مراجعه کنید. البته راه آسان تر پرسیدن از شهروندان و مردم باتومی است. 

تاکسی: سریع ترین و راحت ترین و البته گران ترین وسیله نقلیه عمومی، تاکسی ها هستند که در 24 ساعت روز قابلیت استفاده دارد. از تاکسی هایی استفاده کنید که تاکسی متر دارند. هزینه ورودی تاکسی ها حدود 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان) بوده و برای هر یک کیلومتر مسیر تا 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان) به کرایه افزوده می شود. خوب است بدانید که رانندگان تاکسی برای هر یک ساعت انتظار 6.5 لاری گرجستان (معادل 32,250 تومان) دریافت می کنند. 

پیاده: همان طور که گفتیم شهر باتومی بسیار کوچک است و اگر اهل ماجراجویی و پیاده روی باشید، می توانید کل شهر را زیر 1 ساعت پیاده طی کنید!

در کل می توان تمام هزینه های حمل و نقل در باتومی را به صورت خلاصه در زیر نشان داد:

هزینه بلیت اتوبوس: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)

هزینه مینی بوس: 0.4 لاری گرجستان (معادل 1,980 تومان) تا 0.6 لاری گرجستان (معادل 2,970 تومان)

 هزینه تاکسی: از 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان) بالا

هزینه بنزین: لیتری 1.5 لاری گرجستان (معادل 7,440 تومان) تا 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان)

حمل و نقل درون شهری در باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- هزینه های اقامت در باتومی

در شهر جذاب باتومی، انواع مختلفی از اقامتگاه ها با هزینه های مختلف وجود دارد.

هتل ها: در باتومی بیش از 100 هتل با درجه بندی های متنوع به چشم می خورد که می توان طیف هزینه های زیر را برای یک شب دید:

 هتل های ۳ ستاره: حدود 32 لاری گرجستان (معادل 158,800 تومان) تا 400 لاری گرجستان (معادل 1,985,110 تومان)

هتل های ۴ ستاره: حدود 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان) تا 480 لاری گرجستان (معادل 2,382,130 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 85 لاری گرجستان (معادل 421,830 تومان) تا 1,000 لاری گرجستان (معادل 4,962,780 تومان)

مهمان خانه و هاستل: بیش از 200 مهمان خانه و هاستل در شهر باکو به چشم می خورد که بسته به امکانات و فاصله تا مرکز شهر قیمت های متفاوتی دارند. 

هزینه ها بین شبی 10 لاری گرجستان (معادل 49,620 تومان) تا 300 لاری گرجستان (معادل 1,488,830 تومان). 

آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. بیش از 1000 آپارتمان در شهر باتومی وجود دارد که از اقامتگاهی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

شبی بین 10 لاری گرجستان (معادل 49,620 تومان) تا 500 لاری گرجستان (معادل 2,481,390 تومان)

ورود به صفحه اقامتگاه های باتومی

3- هزینه‌ های خوراک در باتومی

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. همچنین در ادامه اطلاعاتی از طیف هزینه یک وعده غذا در رستوران های مختلف خواهیم گفت.

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر باتومی پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران های ارزان: حدود 10 لاری گرجستان (معادل 49,620 تومان) تا 17 لاری گرجستان (معادل 84,360 تومان)

رستوران متوسط: حدود 15 لاری گرجستان (معادل 74,440 تومان) تا 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان)

رستوران لوکس: از 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان) لاری به بالا

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: بین 9 لاری گرجستان (معادل 44,660 تومان) تا 15 لاری گرجستان (معادل 74,440 تومان)

خوراکی های لازم: 

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. همچنین در ادامه اطلاعاتی از طیف هزینه یک وعده غذا در رستوران های مختلف خواهیم گفت.

نان (500 گرمی): 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)

شیر: هر لیتر 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان)

برنج سفید (کیلویی): 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان)

تخم مرغ 12 عددی: 3.5 لاری گرجستان (معادل 17,360 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان)

پیاز: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)

سیب زمینی: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)

کاهو: 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان)

سیب: 2.5 لاری گرجستان (معادل 12,400 تومان)

موز: 3 لاری 3.5 لاری گرجستان (معادل 17,360 تومان)

پرتقال: 1.75 لاری 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان)

ورود به صفحه رستوران های باتومی

هزینه‌ های خوراک در باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- هزینه های تفریح در باتومی

از آن جا که باتومی شهری ساحلی است، تفریحات آبی این شهر بیش از دیگر تفریحاتش مورد توجه هستند. البته فستیوال ها، جشنواره ها و ... از دیگر فعالیت های مورد توجه در باتومی می باشند.

در اینجا حدود هزینه تفریحات آبی و دیگر تفریحات شهر باتومی آورده شده اند:

1- نمایش دلفین ها در دلفیناریوم: 15 لاری گرجستان (معادل 74,440 تومان) 

2- شنا با دلفین ها در دلفیناریوم: 100 لاری گرجستان (معادل 496,270 تومان) تا 150 لاری گرجستان (معادل 744,410 تومان)

3- هزینه ورودی آکواریوم باتومی: 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان)2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان)

4- آکواپارک (پارک آبی باتومی): 40 لاری گرجستان (معادل 198,510 تومان)

5- تورهای رفتینگ باتومی: حدود 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان) تا 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان)

6- قایق سواری در باتومی: بسته به نوع قایق، تعداد نفرات و خصوصی یا عمومی بودن: بین 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان) تا 250 لاری گرجستان (معادل 1,240,690 تومان)

7- پاراشوت در باتومی: هر ۱۵ دقیقه 80 لاری گرجستان (معادل 397,020 تومان)

8- قایق های موزی: 10 لاری گرجستان (معادل 49,620 تومان)

9- اسکوتر آبی یا جت اسکی: ۱۵ دقیقه، 70 لاری گرجستان (معادل 347,390 تومان)

10- فلای بورد: 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان) تا 130 لاری گرجستان (معادل 645,160 تومان)

ورود به صفحه جاذبه های باتومی

هزینه های تفریح در باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در باتومی

از جمله سوغاتی های محبوب گرجستان می توان به رومیزی های نقاشی شده، روسری های ابریشمین، جواهرات دست ساز، انواع ظروف سرامیکی، کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ) که به نقش و نگارهایی طلایی و نقره ای مزین است، چاقوهای دست ساز، پاپاکی: نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف اشاره کرد. 

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

ورود به مطلب روش های چانه زنی در خرید سوغات

 پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در باتومی حدود 20 تا 30% کم تر از موارد مشابه در تهران است. 

هزینه یک شلوار جین برند در باتومی حدود 75 لاری گرجستان (معادل 372,200 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 57 لاری گرجستان (معادل 282,870 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 200 لاری گرجستان (معادل 992,550 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 226 لاری گرجستان (معادل 1,121,580 تومان)

هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- هزینه سرویس موبایل در گرجستان

هزینه تعرفه های موبایل در کشور گرجستان به نسبت ایران بسیار بالاست و هزینه هر یک دقیقه مکالمه با اپراتورهای تلفن همراه گرجستان در حدود 0.2 لاری گرجستان (معادل 990 تومان) است. 

از سویی دیگر هزینه های رومینگ همراه اول و ایرانسل نیز کم نیستند. در جدول زیر لیست هزینه های این دو اپراتور آمده است.

++ هزینه ها برای هر یک دقیقه و به تومان هستند.

نوع ارتباط همراه اول با مگتی‌کام ایرانسل با مگتی‌کام و موبی‌تل رایتل با بی‌بلاین / موبی‌تل /ویمپلکام
مکالمه داخلی 2,500 10,000 2,000
مکالمه با ایران 2,500 10,000 5,000
دریافت مکالمه 2,500 4,000 1,000
ارسال پیامک 500 2,000 1,000
اینترنت (هر مگابایت) - 44,032 976

هر چند هزینه مکالمه در گرجستان و با اپراتورهای این کشور به نسبت ایران بیش تر است، اما همان طور که می بینیند هزینه های رومینگ اپراتورهای ایرانی نیز بالا می باشند. بنابراین اگر مکالمه زیادی خواهید داشت، خرید سیمکارت گرجی توصیه می شود.

در گرجستان سه اپراتور به نام های مگتی کام (MagtiCom)، بی لاین (Beeline) و جئولاین (Geocell) خدمات تلفن همراه را ارائه می دهند. همان طور که ترتیب نام بردن نشان می دهد، اپراتور مگتی کام در اولویت قرار داشته، پوشش و آنتن دهی بسیار بهتری در سرتاسر کشور گرجستان دارد و می تواند انتخاب اول شما باشد. هزینه این سه اپراتور بسیار نزدیک به هم است و تفاوت چندانی ندارند.

سیم کارت های مگتی کام را با نام مگتی، بالی و یا بانی می توانید در فرودگاه و یا تمام شعب این اپراتور و با قیمت 5 لاری گرجستان (معادل 24,810 تومان) خریداری کنید. 

هزینه سرویس موبایل در گرجستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به باتومی

کشور گرجستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده 85 دنیا قرار گرفته و می توان گفت امنیت بالایی دارد. همچنین جالب است بدانید که این کشور در این رده بندی بالاتر از کشورهایی چون سوئیس، اردن، آمریکا و ایران قرار دارد.

جالب آن که نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و ... نیز در شهر باتومی بسیار پایین است. همچنین طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در روز و شب در این شهر بالاست.

بنابراین می توانید با خیال راحت باتومی را برای سفر انتخاب کنید و سفر امنی را برای خود متصور شوید.

امنیت در طی سفر به باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به باتومی

آب و هوای شهر باتومی شرجی و نیمه گرمسیری است که به شدت تحت تأثیر جریان های دریایی قرار می گیرد، به همین سبب بارش باران در این منطقه بسیار قابل توجه است و می توان گفت باتومی پر باران ترین شهر در کل کشور گرجستان و منطقه قفقاز است. دمای متوسط سالانه باتومی در حدود 14 درجه سانتیگراد است.

بهار: دمای هوای باتومی در این فصل بسیار دلپذیر است و متوسط دما بین 16 تا 20 جا به جا می شود. بارش باران در ماه های ابتدایی سال امری طبیعی در باتومی است.

تابستان: در این فصل نیز متوسط دمای هوای باتومی نه تنها بالا نیست، بلکه دلپذیر و دوست داشتنی است. همچنین خوب است بدانید تفاوت دمای تابستان با بهار بسیار زیاد نیست.

پاییز: دمای هوای باتومی در طی فصل پاییز ملایم است و متوسط دما در حدود 10 تا 16 درجه سانتیگراد است.

زمستان: در زمستان، باتومی آب و هوایی سرد و برفی را تجربه می کند و میزان بارش باران در طی این فصل به طرز چشمگیری افزایش می یابد. 

بنابراین بهترین فصل سفر به باتومی بسته به روحیه و علایق شما و برای هر شخصی متفاوت است. با این حال تابستان ها، باتومی بیش تر مقصدی برای تفریحات دریایی در نظر گرفته می شود و به هنگام فصل سرما نیز مسافران زیادی به باتومی می روند تا طیف متنوعی از تفریحات زمستانی را تجربه کنند. 

بهترین فصل سفر به باتومی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راه های برقراری ارتباط | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی برای تصمیم گیری شما در سفر به باتومی موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به شهر باتومی دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به باتومی
دیدگاه ها : 78
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X