بازارهای شگفت انگیز و شناور بانکوک!

اینجا خبری از سوپرمارکت های بزرگ و مغازه های شیک نیست.

اینجا میوه و سبزی را از فروشندگانی سوار بر قایق می خری، اینجا خودت هم برای رسیدن به این بازار آبی باید سوار قایق بشوی.

اینجا فروشندگان با دست، با عشق خریدتان  رابر روی ترازوی سنتی وزن می کنند، با زبانی که برایت آشنا نیست آن را به تو تقدیم کرده و تو هم سر و دستانت را به حالت سپاس تکان می دهی.

اینجا باید صنایع دستی را میان بالا و پایین رفتن قایق نشان کرده و برای خریدشن پارو بزنی.

گذشته از تمام اینها، اینجا رودخانه است بنابراین ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است.

کارناوال امروز قایقش را به آب انداخته، تا با شما همراهان دوست داشتی به بازرها شناور بانکوک بروید، همراه ما باشید در خریدی خاطره انگیز بر روی آب ...

 

بازارهای شناور بانکوک، تایلند

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir0
بازار های شناور ...

در اوایل سال‌های (1782-1868) بازارهای شناور هنوز سرپا بوده و در میان مردم جای داشتند. اما با گذر زمان و ساخت راه‌های بیشتر و خیابان‌کشی و ایجاد شبکه‌های ریلی، مردم راه‌های ارتباطی زمینی را به آب ترجیح دادند در نتیجه برخی از مغازه‌ها به زمین نقل مکان کرده، برخی با بازسازی ظاهر جدیدی یافته و برخی از بازارها نیز تعطیل شدند.

از آن‌جا که بازارهای شناور حامل داستان‌هایی ناب از زندگی روزمره مردم و جاذبه‌ای بی‌همتا در دل تایلند است، امروزه این بازارها دوباره زنده شدند تا به  نسل جدید و گردشگران خارجی فرصت تجربه خرید در این بازارهای هیجان انگیز را به ارمغان بیاورند.

همراه کارناوال میرویم به سوی این بازار های زیبا با ما باشید ....

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir17
بازار شناور بانگکوک karnaval.ir2
1- بازار شناور دامنوئن سادواک | Damnoen Saduak

بازار دامنون سادوآک سال‌هاست که شناخته شده ترین و گردش پذیرترین بازار شناور بانکوک است. در این بازار فوق‌العاده فرصت‌های بی‌نظیری جهت عکاسی، خرید میوه‌ها و سبزی‌های تازه و خوراکیجات خوشمزه و البته پیدا کردن درکی از سبک زندگی دیرینه مردمان این منطقه خواهید داشت. گرچه بازار دامنون سادوآک از آن‌جاهایی‌ست که باید قید خواب سر صبح را بزنید، ولی مطمئن باشید ارزش خلاص شدن از دست گرما و شلوغی و هجمه میان روز را دارد و البته بهترین و سرزنده ترین زمان بازار را درخواهید یافت. اجازه ندهید دیگران شما را برای ندیدن این بازار متقاعد کنند و اگر بازدید از مغازه‌های سوغاتی را فاکتور بگیرید، به راحتی می‌توانید فضای واقعی بازار را لمس کنید. آسان ترین راه رسیدن به این بازار با استفاده از تورهای گردشگریست و حدود یک ساعت زمان در پیش خواهد داشت.

بازار در صد کیلومتری و جنوب غربی بانکوک قرار دارد.

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir18
بازار شناور بانگکوک karnaval.ir3

مزایا :

بزرگ، رنگارنگ، پرجنب و جوش و سرشار از زندگی، مملو از قایق‌های غذا و میوه و درست همان چیزی که از یک بازار شناور تصور خواهید کرد!

نکات دوست نداشتنی:

اکثر مراجعان گردشگران خارجی بوده و انتظار یک بازار محلی واقعی را نداشته باشید. فاصله طولانی (100 کیلومتر) و بیش از یک ساعت برای رسیدن به آن‌جا زمان نیاز دارید و در نتیجه باید حداقل ساعت 5 صبح از خواب برخیزید. به دلیل تعداد بالای گردشگران کلاهبرداری های زیادی اتفاق می‍افتد، توصیه می کنیم برای جلوگیری از خرج‌های زیادی پیش از رفتن برای رزرو در رستوران مورد علاقه اقدام کنید.

هزینه‌ها:

واحد پول در تایلند بات (Baht ) و هر بات 30 تومان است. راحت ترین راه رسیدن به بازارهای شناور با تورهای بانکوکی است که البته گران ترین روش نیز هست. راه ارزان تر برای رسیدن به بازار دامنون سادوآک استفاده از حمل و نقل عمومی است که کمتر از 25 دلار برای شما تمام می‌شود.

جهت روش دوم به جنوبی ترین پایانه اتوبوس بانکوک بروید و با استفاده از اتوبوس  #78 به دامنون بروید. اتوبوس هر 40 دقیقه حرکت دارد و معمولا شروع کار آن از 6 صبح است. قیمت بلیت 64 بات است و این یعنی نزدیک دو هزار تومان پول بلیت اتوبوس می‌شود. برای پیاده شدن در ایستگاه مقصد از زبان بدن خود استفاده کنید و کمک بخواهید. پس از پیاده شدن حدود 1 کیلومتر تا دامنون را در پیش دارید. اغلب غریبه‌های به ظاهر مهربان با پیشنهاد 1000 بات آماده رساندن شما به بازار هستند ولی بی خیالش شوید! با پیاده روی از سمت چپ ایستگاه حدود 10 تا 15 دقیقه، به ایستگاه قایق می‌رسید و با پرداخت 100 تا 200 بات به بازار می‌رسید.

قایق سواری در بازار:

بین 400 تا 150 بات (بسته به توانایی شما در چانه زدن! )

هزینه غذا:

10 تا 60 بات ( به میزان توانایی شما در چانه زدن و تخفیف گرفتن بر می‌گردد :-D )

آدرس: تايلند ، راچابوري ، خيابان دامنوئن سادواک

Address: Damnoen Saduak District, Ratchaburi, Thailand

 

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir7
نقشه-دامنون-سادوآک-Karnaval.ir0_
ویدیو جداب این بازار را اینجا ببینید

2- بازار شناور آمفاوا | Amphawa

بازار شناور آمفاوا دومین بازار بزرگ شناور اطراف بانکوک است که به بزرگی دامنو سادوآک نیست ولی نکته برترش وجود خریداران محلی و بومی است.

 مزایا:

بازاری جالب و دوست داشتنی که بسیار معتبر است و به همراه خانه‌های کوچک چوبی‌ست که با نظم در یک ردیف در کنار کانال به چشم می‌خورند. بازاری با سوغاتی‌های متنو, نوشیدنی‌ها و غذاهای سبک. لازم نیست صبح زود بیدار شوید و اگر ساعت 9 آنجا باشید، هنوز هم می‌توانید جمعیت را ببینید. تجربه هیجان انگیز یک بازار در 24 ساعت.

نکته:

فراموش نکنید از معبد کوچک و شگفت انگیز که توسط درخت غول پیکری بلعیده شدهدیدن کنید.. ;)

نکات دوست نداشتنی:

فاصله زیاد (حدود 90 کیلومتر) و بسیار شلوغ. درست پس از ظهر احساس می‌کنید که انگار نصف بانکوک به آمفاوا آمده اند! :-D برای جلوگیری از برخورد به شلوغی صبح زود حرکت کنید، ناهار دریایی خود را در اول ظهر صرف کنید و پس از آن با قایق کروز - هنگامی که دیگران تازه مشغول ناهار شده‌اند) به گشت زنی در کانال بپردازید..

هزینه‌ها: برای هر نیم ساعت قایق سواری بین 150 تا 200 بات.

آدرس : تایلند ، سموت سنگخرم ، خیابان  آمفاوا

Address: Amphawa District, Samut Songkhram, Thailand

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir15
بازار آمفاوا karnaval.ir0
ویدیو این بازار زیبا را اینجا ببینید

3- بازار شناور تالینگ چان | Taling Chan

بازار تالینگ چان در واقع سومین بازار پرطرفدار محلی است که اتفاقا فاصله خیلی کمی از بانکوک دارد و تنها 12 کیلومتر راه در پیش خواهید داشت.

مزایا:

در تمام روز باز است و آن‌قدر قایق دارد که بازار شناور نامیده شود، علاوه بر این یک بازار محلی زمینی نیز در کنار آن دایر است. با قایق‌های کروز امکان گردش و بازدید از اطراف بازار نیز دارید.

در این بازار می توانید میوه ، سبزیجات ، ماهی از فروشندگان قایق سوار خریداری کنید .

نکات دوست نداشتنی: 

نشانی از خانه‌های قدیمی آمفاوا ندارد و آن‌قدرا هم ارزش آن را ندارد که انحصارا برایش وقت بگذارید.

هزینه‌ها: قیمت فوق العاده مناسب: برای سه ساعت قایق سواری تنها 100 بات.

آدرس : چاکفاراک 19 -چيم فيلي-خلونگ چاک فرا- تالينگ پانگ ، بانکوک ، تایلند

Address: Chak Phra 19 - Chim Phli, Khlong Chak Phra, Taling Chan, Bangkok 10170, Thailand

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir10
بازار تالین چان karnaval.ir1
بازار تالین چان karnaval.ir0
بازار تالینگ چان karnaval.ir0
ویدیو این بازار را اینجا ببینید

4- بازار شناور خلنگ لات مایوم | Khlong Lat Mayom

بازاری بسیار نزدیک به بانکوک و جذاب برای دوست داران خرید 

مزایا:

یک بازار واقعا محلی‌ست که شاید شما تنها خارجی آن‌جا باشید. خود بازار اصلی روی زمین است ولی فرصت مناسبی برای تجربه انواع میوه‌ها و شیرینی‌هاست. از آن‌جایی که به بازار تالینگ چان بسیار نزدیک است بهتر است از هر دو در یک روز بازدید کنید.

 نکات دوست نداشتنی:

برای آنکه بازار شناور نامیده شود، اندکی کوچک است و شاید حداکثر تنها ده قایق و مغازه شناور داشته باشد، علاوه بر این که در این مکان امکان سواری با قایق کروز و گردش را ندارید.

هزینه و راه: از جاده خوسان تنها نیم ساعت فاصله با بازار هست و قیمتی در حدود 110 بات دارد. (مطمئن شوید تاکسی متر داشته باشد.) در غیر این صورت از شما 200 بات بابت مسیر می‌گیرند. پیدا کردن مسیر به بازار برای رسیدن، بسیار آسان است و کافیست تا از دیگران بپرسید تا راهنمایی تان کنند.

آدرس : تایلند ، باکوک ، تالینگ چان ، باگ رامات

Address: Bang Ramat, Taling Chan, Bangkok 10170, Thailand

بازار خلونگ karnaval.ir0
بازار شناور بانگکوک karnaval.ir11
ویدیو جذاب این بازار را اینجا ببینید

5- بازار شناور تا خا | Tha Kha

قطعا محبوب ترین بازار شناور برای گردشگران بازار دامنون سادوآک است، اگر از دیدن دنبال‌های طولانی گردشگران و شلوغی‌های شان خسته اید، بازار تاخا گزینه بسیار مناسبی‌ست.

مزایا:

از بازار آمفاوا تنها 15 دقیقه فاصله دارد و شما فرصت آن را دارید تا در یک روز در هر دو گردش کنید و همچنین می‌توانید برای رسیدن به این بازار از وسایل سانگساو (نوعی وانت که به عنوان وسیله نقلی عمومی کاربرد دارد) استفاده کنید.  از نکات بسیار دوست داشتنی آن این است که همانند دامنون سادوآک خبری از سوغاتی و اجناس بنجول خبری نیست و عمدتا میوه و غذا فروش می‌رود. علاوه بر این شما می‌توانید صنایع دستی زیبایی را نیز بیابید. همانند دامنون سادوآک می‌توانید سوار بر قایق در کانال‌ها به گردش بپردازید، با این تفاوت که قیمت آن بسیار ارزان تر از دامنون است.

 نکات دوست نداشتنی:

برخلاف دیگر بازارها تعداد گردشگران خارجی در این بازار کم است و به راهنمای محلی احتیاج خواهید داشت.

هزینه‌ها: هزینه قایق سواری: تنها 20 بات

آدرس: تایلند ، سموت سنگخرم ، خیابان  آمفاوا

Address: Amphawa District, Samut Songkhram, Thailand

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir5
بازار شناور بانگکوک karnaval.ir8
ویدیو جذاب این بازار را اینجا ببینید

بازارهای شناور در طی تاریخ

در زمان‌های قدیم، بیشتر قبایل و جوامع تایلندی در کناره‌های رود تشکیل شده و رودخانه‌ها و کانال‌های متقاطع بسیاری به عنوان راه‌های ارتباطی استفاده می‌شدند. بدین ترتیب بنا بر سبک زندگی مردمان ساکن در نزدیکی‌ رودخانه‌ها به خصوص در کناره رودخانه چائو فرایا (Chao Phraya) بازارهای شناور بسیاری شکل گرفت.

قرن‌ها بازارهای شناور نشانه بارز جوامع ساکن در دشت مرکزی تایلند بودند. این گونه بازارها در طی دوره‌ی آیوتایا (1350-1767) به لطف کانال‌های مجاور مراکز خرید به اوج محبوبیت خود دست یافت.

 

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir4
وضعیت آب و هوای بانکوک و اطراف آن:

همانند دیگر قسمت‌های تایلند، شهر بانکوک نیز دارای آب و هوایی گرم‌سیری است و به طور کلی سه فصل گرم، بارانی و خنک دارد. از اواسط ماه می تا اکتبر فصل بارانی بانکوک بوده و بارانی ترین روزهای بانکوک در ماه سپتامبر سپری می‌شود.

میانگین دمای روزانه بانکوک در طی سال، بین 26 تا 31 درجه و میانگین کل آن نیز 29 درجه سانتیگراد است.

درصد رطوبت بانکوک بالاست و در طی ماه‌های مختلف بین 66% تا 78% متغیر است، بنابراین به طور کلی هوایی شرجی دارد.

همچنین خوب است بدانید که بالاترین دمای ثبت شده در بانکوک 34 درجه و پایین ترین دمای آن نیز 10 درجه سانتیگراد است.

بازار شناور بانگکوک karnaval.ir13
گشتی تصویری در بازاری شناور

سخن آخر 

با هم گشتی در بازارهای شناور بانکوک زدیم و با آن ها اشنا شدیم.

با این بازارهای جذاب آشنایی داشتید؟

شما در سفرتان به بانکوک، از کدام بازارها بازدید کردید؟

دوست دارید کدام یک از این بازارها را از نزدیک ببینید.

نظرات، خاطرات و عکس های خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار به سراغ معرفی کدام یک از جاذبه های بانکوک برویم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به بانکوک
دیدگاه ها : 4
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....