کارناوال - راهنمای سفر

نقد و بررسی کارناوال

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

سطح هزینه:
رایگان
ساعت دسترسی:
امروز جمعه 24 ساعته
مدت زمان پیشنهادی:
5 تا 24 ساعت
آدرس:
استان مازندران، 52 کیلومتری شهرستان آمل

بهترین فصل سفر

بهار و پاییز

آنتن موبایل

دارد محدود

سختی مسیر

آسان

پمپ بنزین

35.4 کیلومتر - جاده هراز

پمپ گاز

46.8 کیلومتر - جایگاه فجر

رستوران

37.2 کیلومتر - جاده هراز

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

5

امتیاز نقد و بررسی کاربران

4.1
3 نظر

نقد و بررسی تخصصی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 اسفند 1397

به روز رسانی

22 آبان 1398

معرفی /

یکی از مقاصد پرطرفدار طبیعت گردی در ایران، جنگل الیمستان است؛ جایی که به شما فرصت تماشای درختان سر به فلک کشیده و دوری از دغدغه ها را می دهد. شاید تا به حال بارها و بارها در مورد تور جنگل الیمستان دیده و شنیده باشید و به این فکر کرده باشید که سفر به این جنگل را در برنامه تان بگذارید. کارناوال اینجاست تا به شما بگوید دقیقا جنگل الیمستان کجاست و چگونه می توان به آن رسید. برای تان از اقامت در جنگل الیمستان هم می گوییم و به گوشه گوشه این مقصد رویایی سر می زنیم.

کوله بارتان را ببندید و با ما راهی جاده شوید. کارناوال را در این سفر همراهی کنید...

چرا جنگل الیمستان؟


  • این جنگل مه آلود می تواند تجربه ای متفاوت از جنگل نوردی را برای تان رقم بزند.
  • با سفر به این الیمستان می توانید یک پیاده روی دلچسب را در دل جنگل تجربه کنید.
  • جنگل الیمستان در مسیر صعود به قله ای به همین نام قرار دارد و کوهنوردیِ لذت بخشی را برای تان به ارمغان می آورد.
  • الیمستان از رویشگاه های طبیعی گیاه الیما به شمار می رود؛ گیاهی که ارزش خوراکی دارد.

مناسب برای


علاقه مندان به طبیعت گردی دارای توانایی جسمی متوسط

نامناسب برای


خانواده های دارای نوزاد، کودکان و سالمندان و ناتوانان جسمی به دلیل شیب مسیر نمی توانند به همه بخش های جنگل دسترسی داشته باشند و فقط می توانند از طبیعت ابتدای جنگل لذت ببرند.

Photo by : Hossein Babaei

در مسیر جنگل الیمستان ...

برای رسیدن به جنگل الیمستان باید دل به جاده ای سپرد که همه کم و بیش آن را میشناسیم؛ جاده پر پیچ و خم هراز که به شمال ایران ختم می شود و در هر تکه از مسیر با جاذبه ای زیبا به استقبال ما می آید. برای رسیدن به الیمستان در قسمتی از جاده باید با آن خداحافظی کنیم و مسیری فرعی را با زیبایی هایی چشم نوازتر از پیش ادامه دهیم تا اینکه در نهایت به نزدیکی روستایی به نام الیمستان برسیم...

حالا باید با پای پیاده به سمت جنگلی تماشایی به راه بیفتیم که درختان سر به فلک کشیده اش خودشان را از دور به ما نشان می دهند.

Photo by : Ardeshir Dadmehr

آشنایی با جنگل الیمستان | جنگل رویایی آمل

الیمستان، نام جنگلی رویایی و مه آلود است که در کنار روستایی به همین نام قرار دارد که طبیعت بکر و زیباییِ درختان و مراتعش زبانزد خاص و عام است. با ورود به این جنگل با منظره زیبای قله دماوند، انبوه درختان سبز و دشت های پر گل، جادو می شوید و لحظه ای دست از تماشای این نقاشی بی نظیرِ طبیعت بر نمی دارید.

این جنگل محل رویش گیاهی به نام الیماست که در اردیبهشت ماه بساطش را در میان طبیعت پهن می کند و به همین دلیل نام الیمستان را برای آن برگزیده اند. الیما گیاهی بومی شبیه پیازچه است و در کنار جوی آب می روید و به صورت خوراکی در خورشت به مصرف می رسد.

Aref Zivdar

دیدنی ها و تفریحات

در سفر به جنگل الیمستان می توانید از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

1- جنگل نوردی

الیمستان بهترین فضا را برای پیاده روی و لذت بردن از زیبایی های طبیعت برای شما فراهم می آورد. می توانید به قلب جنگل بزنید و در آن پیش بروید تا به دشت ها و مراتع سرسبز برسید. زیبایی های طبیعت در اینجا تمام نمی شوند و هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود. 

Photo by : Unknown

2- پیک نیک و عکاسی

در میان جنگل الیمستان خبری از رستوران یا مرکزی برای تهیه غذا نیست. پس با بردن خوراکی های خود می توانید پیک نیک ساده و دوستانه ای به راه بیاندازید و خاطره ای خوش را در کنار یکدیگر ثبت کنید.

زیبایی های جنگل الیمستان به حدی است که نه تنها گردشگران و علاقه مندان به طبیعت بلکه نگاه عکاسان را نیز به خود جلب کرده است. ثبت تصویر از این جنگل رویایی فعالیتی فرح بخش است که یادگاری ماندگار را از این سفر برای شما به جای می گذارد. 

عکاسی از اسب های زیبا

در روستای الیمستان، جنگل و دشت اطرافش، اسب هایی را خواهید دید که در طبیعت به این طرف و آن طرف می روند و مناظر خاصی را ایجاد می کنند. این اسب ها سوژه های خوبی برای عکاسی هستند و شما را برای ساعاتی به فضایی متفاوت می برند. فقط حواس تان باشد که آرامش شان را بر هم نزنید و فقط از زیبایی منظره بهره ببرید

Nima Tadjeddin

3- فتح قله الیمستان

در زمستان و بهار کوهنوردان زیادی راهی الیمستان می شوند تا قله 2510 متری آن را فتح کنند. آنچه که این فتح را لذت بخش می کند چشم اندازی است که در طول مسیر پیش روی تان قرار دارد. در تمام مسیر کوهنوردی دورنمای قله دماوند لحظه ای از جلوی چشم تان کنار نمی رود و خستگی را برای شما کمرنگ می کند. در آخر می توانید ساعت ها با تماشای چشم انداز روبه روی تان بنشینید و از اینکه سختی فتح را به جان خریده اید، لذت ببرید.

Bahman Najafi

4- بازدید از نقش پای رستم

دیدنی های مسیر رسیدن به قله زیادند. در مسیر کوهنوردی الیمستان و نرسیده به قله، حفره هایی به عمق 10 متر دیده می شوند که گفته می شود جای دو شهاب سنگ بزرگ هستند. البته در این میان افسانه های بومی حکایت از این دارند که این دو گودال جای زانوهای رستم هستند که در اين منطقه زانو زده و از آب دريا نوشيده است. این افسانه و روایت، جذابیت این حفره ها را چندبرابر می کنند.

5- مقبره امامزاده قاسم

مسیر کوهنوردی در این منطقه از روستای الیمستان آغاز شده و پس از گذر از میان درختان و دشت به مقبره امامزاده قاسم ختم می شود که مکانی مقدس برای محلی هاست و کوهنوردان برای اقامت های شبانه در اطراف آن چادر می زنند.

6- دوچرخه سواری

برخی علاقه مندان به دوچرخه سواری، الیمستان را به عنوان مقصدی متفاوت برای این فعالیت انتخاب می کنند. در اینجا امکاناتی برای اجاره دوچرخه وجود ندارد و افراد با دوچرخه های خودشان به این مکان می آیند، از دل جنگل عبور می کنند و یا راهی مسیرهای کوهستانی می شوند.

7- روستای الیمستان

در اطراف جنگل الیمستان می توانید وارد روستایی به همین نام شوید و از مناظر آن نیز لذت ببرید. البته فراموش تان نشود که از این روستا دست خالی خارج نشوید و با خرید محصولات محلی از جمله غلات، لبنيات و عسل به اقتصاد روستا کمک کنید.

Photo by : Seyyed Vahid Hosseini | ISNA

امکانات و اقامت در الیمستان

در جنگل الیمستان امکاناتی وجود ندارد و در اینجا تنها شما هستید و طبیعت.

در روستای الیمستان هم نمی توانید جایی را برای اقامت بیابید پس برای اقامتِ شبانه، می توانید از خانه های محلی و هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف استفاده کنید. کمپینگ در طبیعت نیز یکی دیگز از گزینه های پیش روی تان برای اقامت است.

Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

الیمستان در منطقه ای مرتفع و کوهستانی قرار دارد و دارای اقلیمی کوهستانی است و در هر فصل رنگ تازه ای به خود می گیرد؛ اما در اردیبهشت و پاییز به اوج زیبایی خود می رسد.

بهار: با آغاز بهار، طبیعت جانی تازه می گیرد و با فرا رسیدن اردیبهشت ماه گیاه الیما در جنگل الیمستان رشد می کند.

تابستان: جنگل همانند انبوهی سبز رنگ به چشم می خورد که زیبایی خاص خود را دارد.

پاییز: با تغییر رنگ برگ درختان، جنگل لباس دیگری به تن می کند و نمایش هزار رنگ طبیعت آغاز می شود.

زمستان: زمستان با برف و یخبندان از راه می رسد و لباس سپید را بر تن درختان می نشاند.

لوازم سفر
بارانی و لباس ضد آب
باتوم
آب آشامیدنی
دارو های عمومی
دفترچه بیمه
شارژر موبایل
پاور بانک
وعده های غذایی
میان وعده
پول نقد
کفش پیاده روی
کفش کوهنوردی
کوله پشتی
کیسه زباله
نقشه یا GPS

راه دسترسی

آدرس: استان مازندران، 52 کیلومتری شهرستان آمل

راه دسترسی: برای رسیدن به جنگل الیمستان باید از آمل به کیلومتر 20 و یا از تهران، به كیلومتر 140 جاده هراز بروید و با دیدن تابلوی امامزاده قاسم یا امامزاده لهاش به جاده فرعی سمت راست وارد شوید. در اوایل این فرعی به یک دو راهی می رسید كه باید راه خود را از جاده سمت چپ ادامه دهید. پس از حدود 7 کیلومتر رانندگی در جاده آسفالته باریک و پر پیچ و خم به روستای لهاش و پس از ادامه مسیر در 5 كیلومتر جاده خاكی به روستای الیمستان می رسید. در اینجا باید از ماشین پیاده شده و از روستا بگذرید تا به جنگل وارد شوید.

 

Mehdi Rahmat
Mehdi Rahmat
Farhad Sarirafraz

توصیه های کارناوالی

اگر برای اولین بار است که راهی جنگل الیمستان می شوید حتما یکی از راهنمایان محلی را با خود همراه کنید، چرا که با وجود مه امکان گم شدن وجود دارد.

سعی کنید آتش روشن نکنید و اگر مجبور به این کار شدید از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنید.

حواس تان باشد که طبیعت امانتی در دست ماست و باید آن را برای آیندگان هم حفظ کنیم؛ پس زباله ای از خود بر جای نگذارید.

Photo by : Pendar Akbari

سخن آخر

با هم سری به یکی از زیباترین جنگل های ایران زدیم و برای تان از دیدنی ها و تفریحاتش گفتیم. دقایقی را در آغوش آرام طبیعت گذراندیم و مقصدی دیگر را شناختیم. حالا نوبت شماست که به ما از تجربه های تان در این زمینه بگویید.

آیا تجربه جنگل نوردی دارید؟

تا به حال این جنگل را از نزدیک دیده اید؟

از سفر به جنگل الیمستان لذت برده اید؟

تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید و اگر می خواهید در موزد سفرهای تان بنویسید و تصاویرتان را به ما به اشتراک بگذارید، به لینک زیر بروید:

کـــــــــارناوالی شـــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط بهاره فلاح

حال و هوای خوش(عالی) 5
مسیر دسترسی(عالی) 5

نقاط قوت

  • از زیباترین جنگل های ایران
  • تجربه همزمان جنگل نوردی و کوهنوردی
  • امکان تماشای چشم انداز قله دماوند

نقاط ضعف

  • عدم نظارت بر میزان ورود گردشگران به جنگل

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.