نظرسنجی سرویس جدید کارناوال

کارناوال - راهنمای سفر

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

سطح هزینه:
رایگان
ساعت دسترسی:
امروز جمعه 24 ساعته
مدت زمان پیشنهادی:
30 تا 45 دقیقه
آدرس:
استان سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد چابهار، روستای تیس، دامنه کوه شهبازبند

نقد و بررسی کاربران

Nasrollah Balouch
Amir N.
Masi Feri
APS
APS

یکی از جاذبه های مهم روستای تیس که در شمال غربی شهرستان چابهار واقع شده است، غارهای بان مسیتی هستند. این غارهای سه گانه در دامنه کوه شهبازبند و در ارتفاع 25 متری از سطح زمین قرار دارند و دوتای آن ها طبیعی و یکی از آن ها، دست ساز است. با توجه به شواهدی که به دست آمده است عده ای معتقدند که از این غارها در گذشته به عنوان پرستشگاه  و محل انجام مناسک مذهبی و ذبح استفاده می کرده اند. 

درباره وجه تسمیه این غارها، باید گفت که بان در زبان بلوچی به معنای مرد صالح، خداپرست و تارک دنیاست و مسیتی به معنای پرستشگاه و معبد مرد صالح؛ البته در برخی منابع آمده است که بان به معنای شهر است و مسیتی به معنای ماد و در نتیجه، این غارها پرستشگاهی برای مهرپرستی بوده اند.

غار اول

درون یکی از این غارها که طبیعی ست و ابعاد کوچکی دارد، در عمق یک متری از سطح غار، یک آرامگاه از جنس گچ ساخته شده است که مردم محلی آن را با عنوان بان مسیتی می شناسند؛ البته این روزها، این نام تعمیم پیدا کرده است و به کل مجموعه غارهای سه گانه، بان مسیتی می گویند. همچنین خوبست اشاره کنیم که بر روی دیوارهای این معبد یا آرامگاه، با جوهر قرمز و بنفش خطوط و علاماتی رسم شده که به خط گجراتی و هندی شباهت دارند.

غار دوم

این غار در فاصله 7 متری از غار اول قرار دارد و ارتفاع دهانه اش، 80 متر است. انتهای این غار مسدود شده است؛ اما گمان می برند در گذشته در انتهای آن، پل ارتباطی به غار سوم وجود داشته، یا آنکه غار دوم به چاه های زیرزمینی و محل دفن مردگان مرتبط بوده است. 

غار سوم

غار سوم هم 50 متر با غار اول فاصله دارد و در سمت چپ آن واقع شده است؛ ارتفاع دهانه این غار به 20 متر می رسد. 

انتشار

20 آبان 1398

به روز رسانی

21 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.