کارناوال - راهنمای سفر

تالاب بین المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری، جاده شهرکرد - خوزستان

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

همه چیز درباره تالاب بین المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 تیر 1399

به روز رسانی

16 تیر 1399

معرفی /

تالاب بین المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری

می‌خواهیم به تالاب بین المللی چغاخور در استان چهارمحال بختیاری برویم. جاذبه‌ای در 65 کیلومتری شهرکرد که چشم‌اندازی بسیار زیبا را پیش روی گردشگران می‌گذارد. عکس های تالاب چغاخور را به شما نشان می‌دهیم و نگاهی به ویژگی‌های این تالاب داریم و در نهایت اطلاعاتی درباره بازدید از این مکان به شما می‌دهیم و  راه دسترسی به تالاب چغاخور را به شما می‌گوییم.

چرا تالاب چغاخور ؟


 • یک تالاب بین‌المللی به حساب می‌آید.
 • از مقاصد مهم پرنده‌نگری به شمار می‌رود و پرندگانی در معرض خطر انقراض را میزبانی می‌کند.
 • گونه‌ای نادر از ماهیان به نام ماهی گورخری در این تالاب زندگی می‌کند. 
 • آب و هوای مطبوعی دارد و نسبت به شهرهای اطراف، چندین درجه خنک‌تر است.
 • با حضور شقایق‌های وحشی در فصل بهار چشم‌اندازی بی‌نظیر دارد.
Photo by : Unknown

آشنایی با تالاب چغاخور

چغاخور، تالابی جهانی در مسیر جاده شهرکرد به خوزستان و در نزدیکی شهر بلداجی است و در کوهستان مرکزی زاگرس و در میان دشتی زیبا خودنمایی می‌کند. قرارگیری چغاخور در دامنه ارتفاعات برآفتاب و در ارتفاع ۲۱۰۰ متری از سطح دریا باعث شده تا منظره‌ای دیدنی و آب‌وهوایی مطبوع داشته باشد و از مناطق خوش آب‌وهوای ییلاقی استان چهارمحال‌وبختیاری به شمار رود. 

در گذشته مساحت آبی تالاب چغاخور چیزی در حدود 1360 هکتار بود و این وسعت با احداث سد چغاخور به 2300 هکتار افزایش یافت. آب چغاخور از نزولات آسمانی و چشمه‌های منطقه مانند چشمه سیبک، تنگ سیاه، زوردگان، اورگان، گلوگرد و... تامین می‌شود و عمق آن در زمان بارندگی و پرآبی به 3 متر می‌رسد.

چغاخور براساس معیارهایی از قبیل تنوع پرندگان، ماهی‌ها، عوامل تهدیدکننده، ویژگی‌های اجتماعی- اقتصادی و موقعیت حفاظتی رتبه هشتم را در میان 75 تالاب با اهمیت کشور داراست. این تالاب بیش از 20 گونه پرنده را میزبانی می‌کند که 3 گونه در خطر تهدید و با جمعیت کم و 2 گونه در خطر تهدید جهانی، از جمله آنها هستند و با برخورداری از تنوع بالای ماهیان، محل تخم‌ریزی و زندگی گونه‌های در خطر ماهیان نیز هست.

چغاخور یعنی چه؟

می‌گویند این نام آمیخته‌ای از کلمه پارس و ترکی است به این صورت که «خور» در پارسی به آفتاب تعبیر شده و «چغا» به ترکی یعنی تپه و مرغزار و چغاخور یعنی «مرغزار خورشید».

عناوین ملی و جهانی

از سال 78 به دلیل گونه‌های جانوری نادر در اطراف این تالاب و شرایط متنوع زیستی آن، سازمان حفاظت محیط زیست آن را منطقه شکار ممنوع اعلام کرده و آن را تحت پوشش و حمایت خود گرفته است. منطقه شکار ممنوع تالاب تا 2500 هکتار مساحت دارد. چغاخور یکی از تالاب‌های کنوانسیون بین‌المللی رامسر است و در فهرست مناطق مهم پرندگان (IBA) نیز قرار دارد. این تالاب بخشی از یازدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران با عنوان «تنگ صیاد- سبزکوه» است که به ثبت جهانی رسیده است. ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره مناطق حفاظت‌شده طبیعی-زیستی بین‌المللی هستند و اهمیت و ارزش زیادی دارند.

Photo by : Unknown

تفریحات تالاب چغاخور

پرنده نگری: تالاب چغاخور یکی از 105 تالاب مهم کشور برای پرندگان است. این تالاب به دلیل میزبانی از  پرندگان در خطر توانسته در طبقه‌بندی تالاب‌های مهم کشور در جایگاه ششم قرار گیرد. در واقع، پرندگان مهم‌ترین جانداران این تالاب به شمار می‌روند که از اواخر پاییز تا اواخر زمستان به این مکان می‌آیند. لک لک سفید، کشیم، باکلان، فلامینگو، شکارى‌ها، حواصیل، اکراس، قو، سلیم و کاکایى‌ها و خروس کولی، انواع مرغابی، غاز و اردک، آنقوت، چنگر و انواع حواصیل از پرندگانی هستند که در این تالاب مشاهده می‌شوند.

تماشای طبیعت اطراف و شقایق‌های وحشی: چغاخور در این مکان با کوه‌ها و دشتی زیبا به وسعت 700 هکتار احاطه شده و تابلویی طبیعی و منحصربه‌فرد را پیش روی بینندگان می‌گذارد. از اردیبهشت تا مهرماه به علت کاهش آب، وسعت سبزه‌زار اطراف چغاخور بیشتر می‌شود و تصویری متفاوت در این مکان شکل می‌گیرد. در فصل بهار در دشت‌های حاشیه این تالاب پُر می‌شود از گل‌های شقایق و زیبایی این مکان به اوج می‌رسد.

بازدید از حیات وحش تالاب و منطقه: منطقه حفاظت شده چغاخور میزبان انواع خزندگان همچون مارها، بزمجه‌ها و لاک‌پشت آبزى و پستاندارانی چون گراز، شغال، سمورسنگى، شنگ، روباه، خرگوش، گرگ و ... و انواع قورباغه است. همچنین در این تالاب آبزیانی چون ماهى گورخرى، زرده پر، عروس و کپور، فیتوفاک، آمور و شیرماهی زندگی می‌کنند. به دلیل وسعت خوب و عدم وجود آلاینده در آب، ماهیانی با ارزش ژنتیکی در آن زندگی می‌کنند که نوعی ماهی به نام ماهی گورخری از جمله این جانداران خاص محسوب می‌شود. در بازدید از این منطقه می‌توانید این جانداران را ببینید و با حضور یک راهنما، اطلاعات خوبی را درباره آنها به دست آورید.

ماهیگیری: حضور انواع ماهی‌ها باعث شده تا چغاخور از اواسط اردیبهشت تا اواخر اواسط شهریور به یکی از مقاصد ماهیگیری تبدیل شود. اگر از علاقه‌مندان این فعالیت هستید برای دریافت مجوز به ادارات سازمان حفاظت از محیط زیست مراجعه کنید.

قایق سواری: در تابستان و بهار که مسافران و گردشگران بیشتری به تالاب می‌آیند یکی از تفریحات، گشت زدن در تالاب با قایق است.

کوهنوردی: این تالاب در دهستان چغاخور در دامنه ارتفاعات برآفتاب واقع شده و در سمت جنوب غربی آن کوه‌های کلار قرار دارند. قله کلار با ارتفاع ۳۸۳۰ متر از سطح دریا مقصد بسیاری از کوهنوردان است و تماشای منظره تالاب و دشت اطراف آن از فراز قله چیزی است که نصیب آنها می‌شود. این قله در فصل زمستان پوشیده از برف می‌شود و حتی گاهی تا اواخر بهار نیز سفیدپوش است.

تماشای عشایر بختیاری: منطقه چغاخور یکی از مناطق بسیار خوش آب‌وهوای استان چهارمحال و بختیاری است که ییلاق خان‌ها و ایلخان‌های بختیاری بوده است. دیدن عشایر بختیاری و روستاهای بختیاری‌نشین اطراف چغاخور در تابستان از جذابیت‌های بازدید از تالاب چغاخور به شمار می‌رود. 

عکاسی: برای ثبت تصاویر بهتر، مقالات صفحه آموزش عکاسی را بخوانید.

شناکردن ممنوع: تالاب چغاخور اصلا مناسب شنا نیست و در کنار آن نیز تابلوهایی با مضمون شنا ممنوع وجود دارد. جان خود را با شنا در این تالاب به بازی نگیرید.

امکانات تالاب چغاخور

 • آب آشامیدنی
 • سرویس بهداشتی
 • سکوی نشیمن
 • یک مجتمع اقامتی و پذیرایی
 • محل پارک اتومبیل

البته طرح‌هایی مانند ساخت دهکده سیاحتی چغاخور و مجتمع گردشگری الماس چغاخور نیز برای افزایش و بهبود امکانات در اطراف این تالاب نیز پیش‌بینی شده است؛ اما هنوز خبری از آغاز به کار آنها نیست.

اقامت در تالاب چغاخور

برای اقامت در این سفر گزینه‌های زیر را دارید:

 • مجتمع فرهنگی آموزشی آفتاب که یک مجتمع اقامتی در حاشیه تالاب چغاخور است. این مجتمع ویلاها و سوییت‌های اقامتی متنوعی دارد و رستوران، زمین بازی، وسایل بدنسازی و ... از امکانات آن هستند. 
 • کمپینگ در اطراف تالاب 
 • ویلاها و اقامتگاه‌های بوم گردی در روستاهای اطراف در فاصله حدود 7 کیلومتری
مجتمع اقامتی و پذیرایی آفتاب چغاخور

فصل سفر به تالاب چغاخور

زمان مناسب برای سفر به تالاب چغاخور بهار و تابستان است که هوای خنک و طبیعت آن حال‌تان را حسابی جا بیاورد.

بهار و تابستان: آب و هوای خنک تالاب و مناطق اطراف آن بسیاری را به اینجا می‌کشاند. رویش شقایق‌های وحشی و فصل مناسب ماهیگیری نیز از دیگر جذابیت چغاخور در بهار و تابستان به شمار می‌روند.

پاییز و زمستان: در پاییز آب‌و‌هوا رو به سرد شدن می‌گذارد و زمستان‌های این منطقه نیز مناظری فوق‌العاده از یخ زدن تالاب و کوه‌های سفیدپوش دارد که برای دوستداران این فصل بسیار جذاب است.

مسیر دسترسی به تالاب چغاخور

تالاب در حدود 65 کیلومتری شهرکرد و نزدیک شهر بلداجی است که از مسیر جاده آسفالته بروجن به باغان و یا جاده شهرکرد به باغان (جاده شماره 72) می‌توانید به آن برسید.

نکات مهم بازدید از تالاب چغاخور

 • از آتش روشن کردن روی بوته‌ها و زمین اطراف تالاب بپرهیزید و در صورت نیاز از اجاق‌های مسافرتی استفاده کنید.
 • اگر قصد ماهیگیری دارید، تنها به جهت تفریح و لذت این فعالیت را انجام دهید و از صید بیش از اندازه خودداری کنید.

دیدنی های اطراف

امامزاده حمزه علی | 11 کیلومتر

تالاب سولگان یا سولقان | 19 کیلومتر

تالاب گندمان | 40 کیلومتر

 

 

تماشای این ویدیو از تالاب چغاخور را از دست ندهید

دغدغه‌های کارناوالی

چغاخور مانند بسیاری از تالاب‌های کشور در خطر است؛ اما به جای کم‌آبی با مشکل غرق شدن در آب روبه‌روست. گفته می‌شود که می‌خواهند آب را از مکانی با فرسایش بالای آب به این تالاب انتقال دهند و در نتیجه آبی پر از رسوب وارد تالاب خواهد شد. با رخ دادن این اتفاق، ارتفاع آب در تالاب به بیش از شش متر خواهد رسید و مشکلات و خساراتی جدی را به بار می‌آورد. سرعت ورود آب به این تالاب منجر به تشکیل یک جریان رودخانه‌ای تند می‌شود و کل اکوسیستم را به خطر می‌اندازد. ورود رسوبات به تالاب نیز منجر به از بین رفتن رویشگاه کف تالاب خواهد شد.

Photo by : Unknown

سخن آخر

به یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور سر زدیم و در مورد آن سخن گفتیم. حالا نوبت شماست که از تجربه‌های تان از سفر به این منطقه به ما بگویید.

آیا تا به حال از چغاخور بازدید داشته‌اید؟

کدام ویژگی این تالاب نظر شما را بیشتر به خود جلب کرد؟

به نظر شما ایجاد امکانات در اطراف تالاب کار درستی است یا بکر ماندن و سالم ماندن منطقه و تالاب را به خطر می اندازد؟

منتظر دیدگاه‌های شما هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط بهاره فلاح

حال و هوای خوش(عالی) 4.5
سهولت در دسترسی(عالی) 5

نقاط قوت

 • از تالاب های بین المللی ایران
 • از مقاصد مهم پرنده نگری
 • میزبان گونه های نادر جانوری
 • آب و هوای مطبوع و طبیعت زیبا
 • دسترسی آسان

نقاط ضعف

 • عدم توجه به میزان ورود گردشگران

نقد و بررسی کاربران

تالاب بین المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
diana

مناظر بسیار زیبایی داره و خود تالاب هم بسیار زیباست در فصل بهار .

انتشار: 17 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حمزه

منطقه بی نهایت بکر و خوش آب و هوا و زیبا و دیدنی هست و به تمام هموطنان دیدنش رو پیشنهاد میکنم .

انتشار: 07 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
Sima

چه تصاویر زیبا و چشم نوازی .

انتشار: 25 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

ابوذر
پرسش:

باسلام ،این منطقه شکار کردن مجازه با مجوز ؟

بهاره فلاح
در پاسخ به ابوذر :

سلام دوست عزیز

این منطقه جزو مناطق شکار ممنوع اعلام شده است، بنابراین نمی توانید در آن شکار کنید. 

انتشار: 18 تیر 1399

انتشار: 18 تیر 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ابوذر
پرسش:

از شهر کرد ۶۵ کیلو متر فاصلست؟ آبادی نزدیکتر به این تالاب وجود داره که بشه شب موند اونجا؟

بهاره فلاح
در پاسخ به ابوذر :

سلام دوست عزیز 

همان طور که در بخش اقامت اشاره شده است، می توانید در مجتمع فرهنگی آموزشی آفتاب رد نزدیکی تالاب اقامت کنید و یا به روستاهای اطراف در فاصله 7 کیلومتری بروید و در یکی از اقامتگاه ها شب را بگذرانید. 

انتشار: 18 تیر 1399

انتشار: 17 تیر 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست