کارناوال - راهنمای سفر

دره عشق چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری، شهرستان کیان، روستای دره عشق

4.3

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 9 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

5 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره دره عشق چهارمحال و بختیاری

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 تیر 1396

به روز رسانی

28 آبان 1398

معرفی /

دره عشق چهارمحال و بختیاری | جلوه ای عاشقانه از طبیعت ایران

یکی از کارهایی که به محض پیدا کردن اوقات فراغت به آن فکر می کنیم رفتن به دامان طبیعت و لذت بردن از جلوه های منحصر به فرد آن است؛ جایی که می توان به دور از روزمرگی ها و دغدغه ها تنها از تماشای نمایشی زیبا لذت برد و غرق در آرامش شد. 

این طبیعت چهره ای هزار رنگ دارد و در هر گوشه ای از جهان هستی، شکلی تازه را به نمایش می گذارد. گاه به شکل یک آبشار نمایان می شود، گاهی خودش را به صورت یک بیابان پر از سکوت می آراید و در جایی دیگر انبوهی از درختان سر به فلک کشیده را به نمایش می گذارد. هر کدام از این چهره های طبیعت دنیایی تازه را پیش رویمان می گذارند که می توانیم از بودن در آن لذتی وصف ناپذیر را حس کنیم.

در زمانی دره ها، تنگناهای باریکی تصور می شدند که در هر لحظه با خطراتی به سراغ انشان ها می آمدند اما امروز زیبایی این پدیده های طبیعی به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست و نمی توان از آنها گذشت. 

می خواهیم نمونه ای از دره های ایران را به شما معرفی کنیم و با تماشایی ترین تصاویر به سراغتان می آید و هوش از سرتان می برد. این دره در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و در منطقه مشایخ قرار دارد.

بار سفر می بندیم و پای در راه می گذاریم و با همراهی شما به سوی دره عشق می رویم.

با کارناوال همراه باشید.

Photo by : Arash Izadfar

چرا دره عشق؟


  • دره عشق یکی از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری می باشد که کمتر نامی از آن به میان آمده است.
  • در میان این دره رود کارون جریان دارد که طولانی ترین رود ایران می باشد.
  • جوش و خروش رودخانه به شما اجازه می دهد تا تفریح هیجان انگیز رفتینگ را در آن تجربه کنید. 
  • وجود شالیزارها و باغ های انار جلوه ای خاص به این دره بخشیده است.
  • میزان دما و نوع آب و هوا در نقاط مختلف این دره متفاوت است و این بر جاذبه ی دره عشق می افزاید.
Photo by : Unknown

در مسیر دره عشق...

برای رسیدن به دره عشق باید وارد جاده شهرکرد به ایذه شویم که یکی از زیباترین و در عین حال ترین پرپیچ و خم ترین و خطرناک ترین جاده های ایران است. با ورود به این جاده و ادامه ی مسیر، درختان بلوط در دامنه های زاگرس مرکزی نمایان می شوند و زیبایی هایشان را به رخ رهگذران می کشند. با پشت سر گذاشتن این درختان، راه های فرعی ما را به دامنه های کوه هزار دره و یکی از انشعابات کارون می رسانند و پس از عبور از یک پل، روستای جوزستان و سپس روستای پوراز خودشان را می نمایانند.

بعد از آن باید به سوی روستای دروک برویم که با باغ های انارش به استقبالمان می آید و روحمان را تازه می کند. این در حالی است که هیچ روستایی در این اطراف انار ندارد و این امر نشاندهنده ی تفاوت دما و اقلیم در سراسر مسیر است. به هر جای این روستا که بنگری تنها درختان انار را می بینی و به همین دلیل است که به آن دورک اناری می گویند. 

پس از دل کندن از دورک و ادامه ی مسیر عاقبت به مقصد پر رنگ و لعابمان می رسیم...

Photo by : Unknown

دره عشق | نمایش تماشایی طبیعت

در گوشه ای از استان چهار محال و بختیاری ، اثری چشم نواز از طبیعت دیده می شود که نامش را دره عشق گذاشته اند. در هر گوشه از این دره، می توان زیبایی تازه ای را به تماشا نشست. وجود رودخانه ها، آبشار، روستاها و ... همه و همه باعث شده اند تا فضایی متفاوت در این منطقه به وجود آید؛ فضایی بکر که می تواند آرامش را برایتان به ارمغان بیاورد.

ارتفاع کم کناره های رودخانه و تغییر بسیار زیاد ارتفاعات در فواصل بسیار کم، باعث شده تا آب و هوایی خاص در این منطقه ایجاد شود و از آب و هوای گرم تا تا آب و هوای سرد را فاصله حدود دو تا سه هزار متری بتوان لمس کرد. این تنوع آب و هوایی در جنس سنگ ها، شیب دامنه ها، شکل دامنه ها از جمله پرتگاه ها، دیواره ها، صخره ها، دره های کوچک و.. و پوشش گیاهی کاملا تاثیر گذار بوده و اشکال گوناگونی را در گوشه و کنار این دره شکل داده اند که هر کدامشان می توانند انسان را عاشق این طبیعت کنند و شاید به همین سبب است که نامش را دره عشق گذاشته اند. افسانه های محلی نیز می گویند که در زمان‌های بسیار دور دو نفر در دو سوی این دره به هم دل می بازند اما چون هنوز پلی وجود نداشته و راهی نیز برای ارتباط نبوده است به ناچار هر دو خود را به داخل آب دره انداختند تا بهم برسند اما این دنیا را ترک کردند.

بسیاری از گردشگران با دیدن این دره، آن را دست ساخت و زاییده ی خلاقیت انسان می دانند در حالی که تمام ریزه کاری ها و نقش و نگارها کار قلم موی آفرینش است.

 دره عشق منطبق بر گسل اصلی زاگرس است که در واقع محل برخورد دو صفحه بزرگ زمین ساختی ایران و عربستان در گذشته زمین شناسی می باشد.

در ادامه به گوشه گوشه ای این دره می رویم و دیدنی هایش را برایتان به تصویر می کشیم.

Photo by : Unknown

دیدنی های دره عشق

جاذبه های زیادی در دره عشق وجود دارند که عبارتند از:

1- رودخانه کارون

رودخانه کارون مهم ترین رودخانه ی استان است که در میانه های راهش از دره عشق گذر می کند. گذر این رودخانه از میان دره باعث شده تا حیات در این سرزمین ماندگار شود و روستاهای کوچک و بزرگی شکل بگیرند. کارون پرآب ترین رودخانه ایران است که با طول 950 کیلومتر به عنوان طولانی ترین رود ایران نیز شناخته می شود.

Photo by : Unknown

2- چشمه ها و آبشارهای کوچک و بزرگ

در قسمت هایی از دره، آب به زیبایی از ارتفاع سقوط می کند تا آبشاری را به طبیعت هدیه دهد. آبشارهای متعددی در دره عشق وجود دارد که برخی از آنها فصلی و برخی دیگر دائمی هستند.

آبشار دره عشق، دیدنی ترین آبشار منطقه

مهم ترین این آبشارها، آبشار دره عشق است که در آن آب با سرعت زیاد از دل كوه به بیرون می آید و از ارتفاع بیش از 100 متر سقوط می کند. وجود این آبشار در کنار انارستان‌ها و شالیزارها منظره ای کم نظیر را به وجود آورده که دل هر رهگذری را می رباید.

چشمه سارها نیز دیگر جاذبه ی این دره هستند به ویژه تعدادی از آنها که دارای آب معدنی گوگردی می باشند و خواص خاص خود را دارند. نمونه ای از این چشمه ها در روستایی با نام معدن در میان همین دره قرار دارد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3- روستاهایی تماشایی

روستاهای زیبایی در این دره وجود دارند که با معماری بسیار دیدنی در کنار جاذبه های طبیعی تصویری خاص را در منطقه ایجاد کرده اند. از روستاهای مهم این دره از شمال غرب به سوی جنوب غرب می توان به گل سفید، جوزستان، پوراز، برنجگان، دورک، دره عشق، سرکون بالا و سرکون پایین، دره بید، دره یاس، سررک، گل کله و معدن و ... اشاره نمود.

هنگامی که در دره پیش روی می کنید چشمتان به این روستاها خواهد افتاد که یکی پس از دیگری ظاهر می شوند در حالیکه در پس زمینه ای از جنگل انبوه و آبشار قرار گرفته اند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- شالیزارها و انارستان ها

به سبب وجود پربرکت رود کارون، کشاورزی در این منطقه رواج زیادی دارد و همین امر موجب شده تا شالیزارها و باغ های انار با جلوه های خص خودشان، رنگی تازه به طبیعت بدهند و  بر زیبایی منطقه بیفزایند. وجود شالیزار های گسترده در قسمت هایی از دره زیبایی جالب توجهی را به دره بخشیده و لباسی سبز را بر تن آن نشانده اند به گونه ای  که گویی کل منطقه را رنگ سبز فرا گرفته است. باغ های انار روستای دورک هم در این میان دلبری می کنند در حالی که پیش از رسیدن به روستا حتی یک درخت انار هم به چشم نمی خورد و این حکایت از تنوع آب و هوایی منطقه دارد.

Photo by : Unknown

5- منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن، منطقه ای با وسعت ۴۰ هزار هکتار است که در سراسر آن جنگل های بلوط به چشم می خورند و تنها یک چهارم آن را مراتع تشکیل می دهند. نام این منطقه به نشان احترام به پرستاری آمریکایی که در سال 1931 در آنجا به مداوای مردم می پرداخته، هلن گذاشته شده است. 

این منطقه میزبان گونه های گیاهی شامل بلوط غرب، گز، بادام، ارژن، گون، زالزالك و ... می باشد و جانداری همچون  شغال، تشی، گراز، خرگوش، خرس قهوه ای، عقاب طلایی، افعی و ... در آن زندگی می کنند.

Photo by : Unknown

6- کوه های سر به فلک کشیده

این دره در میان کوه هایی استوار و سر به فلک کشیده قرار دارد که سایه شان را بر سر زیبایی های آن انداخته اند. کوه های سبزکوه و لجی به صورت دیواره ای در بخش شمال شرقی دره کشیده شده و کوه بزمنی، کرمان و کرکنجی نیز به صورت دامنه های تند در کنار صخره ها و پرتگاه های فراوان در جنوب غرب جا خوش کرده اند.

Photo by : Unknown

7- عشایر 

در برخی قسمت های دره عشق به ویژه در منطقه حاظت شده هلن، عشایر، مامن خود را برپا کرده و با حضورشان جلوه ای خاص به منطقه بخشیده اند. لباس های رنگین، چهره هایی که لبخند از آنها پاک نمی شود و طعم اصیل زندگی سوغات همیشگی آنها برای دره عشق است.

8- پل سیمی کوچ رو

در میانه های دره عشق و در روستای دو پلان، پلی سیمی وجود دارد که بقایای مسیر کوچ عشایر بوده و روزگاری شلوغی داشته است اما امروز در گوشه ای آرام گرفته و فقط به عنوان یک اثر تاریخی در این منطقه نگهداری می‌شود.

این پل سیمی از 8 رشته سیم ضخیم ساخته شده که به وسیله ی میخچه های محکم فلزی به دو طرف دره متصل گشته اند. برای پوشاندن کف و دیواره کوتاه پل از تخته های چوبی استفاده شده تا مسیر مناسب و مطمئنی برای عبور انسان و حیوان از روی دره به وجود آید. در زیر پل رودخانه با جوش و خروش عبور می کند و راهش را در میان دره عشق می پیماید. 

تناسبات و محاسبات این پل آنقدر دقیق بوده که به هنگام عبور انسان یا حیوان نه تنها نمی چرخیده و سر و ته نمی‌شده بلکه کمترین حرکت تناوبی را هم داشته است.

Photo by : Unknown

8- رفتینگ در کارون

امروزه هر کسی که در کشورمان به دنبال هیجان در دل طبیعت است می تواند به گزینه ای به نام رفتینگ نیز فکر کند. تصور کنید بر روی یک قایق کوچک بر روی جریان آب رودخانه سوار می شوید و با فراز و نشیب هایش پیش می روید. به سبب شیب مناسب کارون و آبدهی بالای آن، می توانید این هیجان را در دره عشق و در آبهای خروشان رود آن نیز تجربه کنید و خاطره ای خوش را در ذهنتان حک نمایید.

Photo by : Unknown

9- خوشگذرانی در دره عشق

برای خلق لحظات خوش در دره عشق می توانید چندین فعالیت انجام دهید.

گشت و گذار و عکاسی: می توانید ساعت ها وقت بگذارید و گوشه گوشه ی این دره را کشف کنید. با دیدن زیبایی های این دره معطل نکنید و دست به دوربین شوید تا بتوانید تصاویر حیرت انگیزی را به ثبت برسانید.

پیک نیک: وسایل و خوراکیهای مورد نیازتان را بردارید و گوشه ای از این طبیعت بکر را برگزینید تا غرق در آن شوید.

کوهنوردی: کوه های استوار این منطقه امکان تجربه ی یک کوهنوردی متفاوت را برای شما فراهم می کنند. می توانید بر فراز این کوه ها بایستید و شاهد شاهکار خلقت در دره عشق باشید.

ماهیگیری: برخی از کسانی که علاقه مند به ماهیگیری هستند با وسایلشان به دره عشق می روند و به صید ماهی در رودخانه می پردازند.

Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

برای اقامت در این سفر می توانید به هتل ها، مهمانسراها و خانه های محلی شهرهای اطراف بروید. همچنین می توانید با برپایی کمپ در طبیعت نوع متفاوتی از اقامت را برای خود رقم بزنید. برای این کار مطالب زیر را بخوانید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس

استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان کیان، روستای دره عشق

راه دسترسی

برای رسیدن به دره عشق باید وارد جاده ی پرپیچ و خم شهرکرد به ایذه شوید و درختان بلوط در دامنه های زاگرس مرکزی را پشت سر بگذارید. بعد از عبور از گردنه باجگیران و طی حدود 8 کیلومتر وارد یک جاده فرعی در سمت چپ شوید که شما را به به دامنه های کوه هزار دره و یکی از انشعابات کارون می رساند. پس از عبور از یک پل روستای جوزستان و پس از آن روستای پوراز را خواهید دید. 

حدود 8 کیلومتر پس از پوراز، باغ های انار را می بینید که نشانه ی روستای دورک هستند. پس از پشت سر گذاشتن دورک به سمت شرق ادامه مسیر دهید تا پس از طی 9 کیلومتر به روستای دره عشق برسید. 

بهترین فصل سفر

پر آب بودن آبشارها در بهار باعث می شود تا منطقه به زیباترین شکل خود برسد.

بهار: با ذوب شدن برف ها میزان آب آبشارها و رودخانه افزایش یافته و چهره ای زیبا به طبیعت می بخشند.

تابستان: با گرم شدن هوا این منطقه آب و هوای معتدلی پیدا می کند.

پاییز و زمستان: با سرد شدن هوا، دما به شدت کاهش می یابد و ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

Photo by : Unknown
لوازم ضروری
تلفن همراه
کفش پیاده‌روی
کوله پشتی
کلاه آفتابگیر
عینک آفتابی
وعده های غذایی
دارو های عمومی
آب آشامیدنی
کارت شناسایی
دفترچه بیمه
شارژر موبایل
لوازم پیشنهادی
باتوم
پاور بانک
کفش اضافه
لباس اضافه
کلاه آفتابگیر
کمک های اولیه
کرم ضد آفتاب
کفش کوهنوردی
نقشه یا GPS

دغدغه های کارناوالی

این منطقه پتانسیل های زیادی برای جذب گردشگر دارد و در صورت داشتن امکانات می تواند به مقصدی پرطرفدار تبدیل شود. احداث جاده ارتباطی مناسب تر و ساخت مراکر تفریحی برای استفاده از ظرفیت های دره عشق هم به اقتصاد محلی کمک می کند و هم راه حلی برای معضل بیکاری می باشد.

Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

طبیعت امانتی در نزد شماست پس در حفظ آن بکوشید تا نسل های بعدی نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

در برخورد با مردم محلی رفتاری که موجب رنجش آنها می شود را از خود نشان ندهید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

تا به حال به استان چهارمحال و بختیاری سفر کرده اید؟

دره عشق را از نزدیک دیده اید؟

چه جاذبه های دیگری را در این استان می شناسید؟

منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما هستیم...

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.9

بررسی شده توسط بهاره فلاح

حال و هوای خوش(عالی) 5
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 5
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.5
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 5

نقاط قوت

  • طبیعت بکر و تماشایی
  • تفاوت آب و هوا و دما در نقاط مختلف دره

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
  • عدم نظارت بر میزان ورود گردشگران
  • عدم برنامه ریزی صحیح مسئولان برای کسب درآمد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 9 رای

4.3

خانواده

4

دوستان

1

آیا بازدید از دره عشق چهارمحال و بختیاری را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(خوب) 4.3
حال و هوای خوش(عالی) 4.8
رفتار بومیان منطقه(خوب) 3.6
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 4.7
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 3.9

دره عشق چهارمحال و بختیاری را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
arman bafti

4.5

زیبایی غیر قابل وصفی داره و آب و هوای فوق العاده .

تجربه سفر arman bafti به دره عشق چهارمحال و بختیاری

انتشار: 20 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
mehran ahmadi

4.6

منظره هاش واقعا خیره کننده ست .

تجربه سفر mehran ahmadi به دره عشق چهارمحال و بختیاری

انتشار: 20 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
arefeh

4.6

چقد این دره زیبا و تماشایی ست .

تجربه سفر arefeh به دره عشق چهارمحال و بختیاری

انتشار: 20 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

سارا نتنج
پرسش:

سلام امنیت منطقه چطور هست؟ میشه ماشین رو پایین دره برد؟

بهاره فلاح
در پاسخ به سارا نتنج:

سلام دوست عزیز

تا به حال گزارشی مبنی بر خسارت به اموال افراد در این منطقه منتشر نشده است اما به هر حال با رعایت جوانب احتیاط به این سفر بروید. اگر ماشین را در دره می گذارید حتما نکات ایمنی را در مورد آن رعایت کنید.

انتشار: 13 مرداد 1399

انتشار: 13 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
رضا جمالی نیا
پرسش:

سلام برای رفتن به دره عشق چقدر پیاده روی داره و چقدرش با ماشین باید رفت؟

بهاره فلاح
در پاسخ به رضا جمالی نیا:

سلام دوست عزیز

همان طور که در بخش مسیر دسترسی توضیح داده شده، شما می توانید با اتومبیل خود را به روستای دره عشق برسانید. پس از رسیدن به این روستا که در منطقه دره عشق قرار دارد می توانید برای گشت و گذارو پیاده روی برنامه ریزی کنید.

انتشار: 08 مرداد 1399

انتشار: 07 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مهتاب ریسی
پرسش:

تا خود ابشار ماشین رو است یا باید پیاده رفت

بهاره فلاح
در پاسخ به مهتاب ریسی :

سلام دوست عزیز

تمام مسیر را نمی توانید با ماشین طی کنید و رسیدن به آبشار مستلزم پیاده روی است.

انتشار: 10 خرداد 1399

انتشار: 08 خرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست