کارناوال - راهنمای سفر

ییلاق اوپرت

مرز استان مازندران و سمنان، 55 کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

4 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 24 ساعته

همه چیز درباره ییلاق اوپرت

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 بهمن 1399

به روز رسانی

13 بهمن 1399

معرفی /

ییلاق اوپرت | لماسیه

در این مطلب به معرفی ییلاق اوپرت سمنان می‌پردازیم و هر آنچه برای رفتن به این منطقه و طبیعت‌گردی و کمپ در این مکان زیبا لازم است را به شما می‌گوییم. از مسیر و دسترسی اینجا نیز خواهیم گفت و توضیح می‌دهیم که دقیقا  اوپرت کجاست و برای رفتن به آن، چه مسیری را باید پیش گرفت. از آن‌جا که این منطقه ییلاقی‌ست ممکن است فکر کنید سفر به اوپرت در زمستان ناممکن است اما در این مطلب تلاش کرده ایم توضیحاتی برای سفر به این منطقه در فصل سرد نیز بیاوریم و راهنمایی‌تان کنیم. برای آشنایی با یکی از گزینه‌های طبیعت گردی در ایران همراه ما باشید. 

Photo by : Ali Abak | Fars

چرا ییلاق اوپرت؟


  • در ییلاق اوپرت می‌توان از چشم‌انداز جنگلی و کویری لذت برد. 
  • فرصت تماشای اقیانوس ابرها در این ناحیه مهیاست. 
  • طبیعت بکر و دست نخورده اوپرت برای گشت و گذار بسیار لذت‌بخش است.

آشنایی با ییلاق اوپرت 

ییلاق اوپرت منطقه‌ای‌ است با چشم انداز تماشایی و طبیعتی دیدنی که می‌توان برای گذران تعطیلات و اوقات فراغت به ویژه در فصول گرم سال روی آن حساب کرد. این روستا در مرز دو استان مازندران و سمنان قرار دارد و جنوبی‌ترین نقطه از استان مازندران را به شمالی‌ترین نقطه از استان سمنان متصل می‌کند. 

اوپرت را می‌توان محل تلاقی کوهستان و جنگل دانست که با آب‌و‌هوای دلپذیرش، طبیعت سرسبز و بکر و چشمه‌ها و دشت‌هایی که دارد هر گردشگری را حیرت زده می‌کند. از آنجایی که ارتفاع اوپرت زیاد است، ابرهای باران‌زایی که از سمت استان سرسبز مازندران می‌آیند معمولا در دامنه شمالی متوقف شده و سمت شمالی دیواره همیشه از گیاهان تازه پوشیده شده است ولی سمت جنوبی به دلیل بارش کمتر، معمولا زرد و خشک است و محیطی بیابانی دارد. ییلاق اوپرت در فاصله ۵۵ كيلومتری شمال شهرستان مهديشهر قرار دارد و مرز بين كوير در دامنه جنوبی و جنگل در دامنه شمالی به حساب می‌آید. 

دره اوپرت

باید ذکر کنیم که مهم‌ترین منطقه از ییلاق اوپرت که بیشتر گردشگران و طبیعت‌گردان را به سوی خود می‌کشاند، دره اوپرت است با طبیعت بی‌نظیرش؛ چرا که روستای اوپرت امکانات گردشگری قابل توجهی ندارد و کمتر مورد بازید قرار می‌گیرد. از شاخص‌ترین ویژگی‌های دره اوپرت باید به پدیده اقیانوس ابرها و چشم انداز منحصر‌به‌فرد آن اشاره کرد. علاوه بر این‌ها در اینجا می‌توان از تماشای خانه‌هایی با شیروانی‌های رنگی زیبا، چرای گوسفندان و گاوها در دشت‌های وسیع و همین‌طور گشت‌و‌گذار اسب‌های وحشی در دشت‌ها نیز لذت برد. 

Ali Abak | Fars 
Abed Mirmasoumi | Irna 

دیدنی‌ها و تفریحات ییلاق اوپرت

تماشای اقیانوس ابر: یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های گردشگران برای سفر به اوپرت، تماشای اقیانوس ابر است و این موضوع سوژه عکس بسیاری از افرادی‌ست که در اوپرت به گشت‌و‌گذار می‌پردازند. باید اشاره کنیم که پدیده اقیانوس ابر در ارتفاعات مکان‌های دیگری نظیر فیلبند نیز دیده می‌شود، اما آنچه اوپرت را از دیگر جاها متمایز می‌کند، ماندگاری بیشتر ابرها و تضاد و تفاوت دو چشم‌انداز جنگلی و کویری در اینجاست. 

پیاده روی، پیمایش و كوه‌نوردی: بلندی‌های اوپرت مکان مناسبی برای کوهنوردی و پیمایش است؛ حتی پیاده‌روی هم در اینجا میسر است و گشت‌و‌گذاری خاطره انگیز را رقم می‌زند. 

جاذبه‌های طبیعی: با وجود آنکه اوپرت از چشم‌اندازهای زیبا و منحصر‌به‌فردی برخوردار است، اما در فضای نزدیک به آن، جاذبه‌های طبیعی متعددی هم وجود دارد که ارزش بازدید دارند. در نزدیکی دره اوپرت، چشمه‌هایی همچون قل‌قل چشمه، كنگل چشمه، پايين لوتی گرد چشمه، بالا لوتی گرد چشمه، كله چشمه و عمارت سرچشمه وجود دارد و عمارت ابراهیم‌خان ملاده، تنگه هیکو، راه گوگلی، جنگل بولا، چشمه فينسک، آبشار خزه بن، چشمه‌های رنگين باداب سورت و جنگل‌های بی‌نظير راش و انجيلی نیز در فاصله کمی از اینجا قرار دارند که همگی دارای ارزش بالایی برای بازدید هستند.

عشایر و ایل سنگسر: در فصل تابستان عشایر ایل سنگسر روزهای خود را در منطقه ییلاقی اوپرت سپری می‌کنند؛ تماشای افراد و چادرهای این ایل و همین‌طور خرید محصولات دامی و لبنی عشایر مثل شير، پنير، سرشير و خامه فرصت دلپذیری را برایتان رقم می‌زند. 

Ali Abak | Fars 
Ali Abak | Fars 

جمع‌آوری گیاهان دارویی: منطقه اوپرت پوشش گیاهی منحصر‌به‌فردی دارد که آن‌را می‌توان به جغرافیای خاص آن نسبت داد. در اینجا تنوع زیستی قابل توجهی به چشم می‌خورد و از گیاهان دارویی آن باید به سیروک، اوجی، اورشمک، گوگ په، کولک، اوک چو، قعلب، زولنگ، مازش کو، پاروک، الزی و زیره اشاره کرد. 

عکاسی: در اوپرت فرصتی ناب برای عکاسی وجود دارد و می‌توانید در این چشم‌انداز تماشایی عکس‌های منحصر‌به‌فرد و خاطره‌انگیزی بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم برای عکاسی بهتر از مناظر، به لینک آموزش عکاسی کارناوال سر بزنید. 

تماشای آسمان شب: در شب‌هایی که آسمان اوپرت مهتابی و خالی از ابر است، گردشگران فرصت دارند در حین کمپینگ از تماشای ستارگان در پهنای سیاهی لذت ببرند. 

لذت راه: مسیر رسیدن به اوپرت آنچنان سرسبز نیست، اما طبیعتی بکر دارد و منظره‌ای دیدنی را پیش‌روی شما می گذارد. جدای از آن، این مسیر پر پیچ‌و‌خم است و هیجان عبور از این راه نیز می‌تواند از لذت‌های سفرتان باشد. فراموش نکنید در مسیر جاده فیروزکوه گردنه گدوک، راه‌آهن شمال، پل ورسک و غار اسپهبد خورشید نیز قرار دارد و می‌توان نگاهی به آن‌ها داشت. 

اقامت 

بیشتر کسانی که به اوپرت می‌روند، به سفری یک روزه اکتفا می‌کنند چرا که به خوبی می‌توان در یک روز از زیبایی‌های طبیعت اینجا لذت برد. با این وجود افرادی هم هستند که مایلند شب را در اوپرت بگذرانند چرا که کمپینگ و برپایی چادر در اینجا، بسیار لذت بخش است. 

مطالب مرتبط

باید بدانید در روستای اوپرت مکانی برای اقامت مانند هتل و اقامتگاه بومگردی وجود ندارد؛ اما در شهرهای اطراف نظیر شهمیرزاد و مهدیشهر می‌توانید اقامتی شبانه داشته باشید؛ شهمیرزاد حدود 68 کیلومتر با دره اوپرت فاصله دارد و رسیدن به آن تقریبا یک ساعت و نیم زمان می‌برد. همچنین فاصله اوپرت تا مهدیشهر هم 50 کیلومتر است و حدود یک ساعت و ربع طول می‌کشد. 

Ali Abak | Fars 
HR Khodami 

بهترین فصل سفر به ییلاق اوپرت

بهار و تابستان: بهترین زمان سفر به اوپرت فصل‌های بهار و تابستان است که فرصت تماشای اقیانوسی از ابرها را نیز برایتان رقم می‌زند. در این فصل‌ها خنکای هوا بسیار لذت‌بخش است و امکان اقامت شبانه در منطقه نیز وجود دارد؛ چرا‌ که شب‌ها به طور آزاردهنده‌ای سرد نمی‌شوند و خنکی دلپذیر در شب‌های مهتابی خاطره‌ای خوشایند برایتان می‌سازد. در ضمن همان‌طور که بالاتر گفتیم در این فصل‌ها حتی می‌توانید سیاه چادر عشایر را هم ببینید و از محصولات لبنی آن‌ها استفاده کنید.

پاییز و زمستان: به طور کلی پاییز و زمستان فصل‌های خوبی برای بازدید از اوپرت نیستند، زیرا همان‌طور که می‌دانید در این زمان‌های سال، بارش باران و برف به ویژه در نواحی ییلاقی زیاد است و ممکن است در مسیر رسیدن به اوپرت دچار مشکل شوید، از طرفی دمای هوا نیز بسیار پایین است و گشت‌و‌گذار در این ییلاق را برایتان دشوار می‌کند. با این وجود شاید در پاییز بتوانید با پوشش مناسب و همراه داشتن امکانات لازم به این ییلاق سری بزنید و از چشم‌انداز رنگارنگ و زیبای پاییزی در اینجا لذت ببرید. 

لوازم مورد نیاز برای سفر به اوپرت

برای گشت‌وگذاری چند ساعته در منطقه اوپرت نیاز به امکانات و لوازم ضروری خاصی نیست، تنها وسایلی همچون عینک آفتابی و ضد آفتاب کفایت می‌کند. اما اگر می‌خواهید شب را در این ناحیه کمپ کنید، پیشنهاد می‌کنیم وسایل ضروری زیر را به همراه داشته باشید. 

کمپینگ در اوپرت
آب آشامیدنی
آتش زنه
بادگیر
تلفن همراه
دارو های عمومی
داروهای شخصی
زیرانداز
عینک آفتابی
فلاسک چای
لباس مناسب فصل
لباس گرم
هیزم و ذغال
وعده های غذایی
چادر مسافرتی
چراغ قوه
کبریت یا فندک
کلاه آفتابگیر
کیسه خواب
کیسه زباله
کمک های اولیه
کفش پیاده‌روی
کرم ضد آفتاب
بالش گردنی

مسیر دسترسی به ییلاق اوپرت

دو مسیر مناسب برای بازدید از دره اوپرت، مسیر شهمیرزاد و جاده فیروزکوه هستند. 

از سمت فیروزکوه: کسانی که از تهران به سمت اوپرت می‌روند، باید مسیر فیروزکوه را انتخاب کنند. از جاده فیروزکوه در ابتدا باید به روستای چاشم رفت و از آن جا نیز به سمت اوپرت حرکت کرد. در مسیر اوپرت می‌توان به گردنه گدوک، راه آهن شمال، پل ورسک و غار اسپهبد خورشید نگاهی انداخت.

از سمت شهمیرزاد: کسانی هم که از مسیر شهمیرزاد راهی اوپرت می‌شوند، باید از شهمیرزاد به سمت فولاد محله و ساری حرکت کنند و از میانه راه به سمت منطقه حفاظت‌شده پرور با طبیعت بکر و دست نخورده‌اش مسیر را ادامه ‌دهند. سپس وارد مسیر پرور شده و از روستاهای کولیم، کاور و ملاده بگذرند تا به سرخده برسند. در آخر هم از خروجی راست به سمت روستای اوپرت حرکت کنند.

نکته مهم:

در آخر باید اشاره کنیم که جاده‌های پایانی به سمت دره اوپرت دارای شیب‌های تندی هستند و ماشین‌ها به سختی می‌توانند خودشان را به این ناحیه برسانند. به همین خاطر در بیشتر روزهای سال، به ویژه در فصول گرم که گردشگران بیشتری به این خطه می آیند، وانت‌هایی پایین این جاده‌های تند و شیب‌دار هستند و مسافران را به بالا می‌برند. 

دیدنی‌های اطراف ییلاق اوپرت

باداب سورت | 97 کیلومتر

پل ورسک | 97 کیلومتر

آبشار اوبن | 4 کیلومتر

آبشار فینسک | 15 کیلومتر 

مطالب مرتبط

چشمه های باداب سورت
Navid Amin Aghaee 
آبشار اوبن
پل ورسک

سخن آخر 

به معرفی ییلاق اوپرت پرداختیم و اطلاعات  را درباره گشت‌و‌گذار در طبیعت این خطه با شما در میان گذاشتیم. مسیر دسترسی به اینجا را به صورت جز به جز توضیح دادیم و همینطور، از تفریحاتی که در این ناحیه می‌توانید انجام دهید نوشتیم. 

نظرتان درباره این مطلب چه بود؟

آیا تا به حال از این مکان بازدید کرده‌اید؟ آیا شب را در این طبیعت زیبا گذرانده‌اید؟

دیدگاه، پیشنهادها و تجربیات سفرتان به اوپرت را با ما و دیگر کارناوالی ها مطرح کنید و در پایین به این مکان زیبا، امتیاز دهید. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط نسیم امینی

سطح امنیت(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 5
سهولت در دسترسی(خوب) 4
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 4.5

نقاط قوت

  • قرار گیری در طبیعتی منحصر به فرد در مرز کویر و جنگل چشم انداز منحصر به فرد
  • آب و هوای دلپذیر
  • داشتن طبیعتی بکر و دست نخورده
  • مکانی مناسب برای کمپینگ در روزهای گرم سال

نقاط ضعف

  • ندارد

نقد و بررسی کاربران

ییلاق اوپرت را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

فاطمه م
پرسش:

سلام وقت بخیر جاده اش خیلی سنگ دارد و ناهموار هست یا خیر؟خاکیش در چه حد هست؟

در پاسخ به فاطمه م:

درود مسیر اوپرت برای خودرو سواری مناسب نیست وخودرو سواری اسیب میبینه.با خودروهای افرود براحتی میشه رفت.۱۷ کیلومتر خاکی داره

انتشار: 13 فروردین 1403

در پاسخ به فاطمه م:

با هر ماشینی نمیشه رفت جاده همواری نداره

انتشار: 25 تیر 1402

انتشار: 30 خرداد 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
علی طباطبایی
پرسش:

سلام برای رفتن به اوپرت تا چه روستایی یا تا کجا میشه با ماشین معمولی رفت؟ ترجیحا اقامتگاه هم داشته باشه که بتونیم ماشینمون رو اونجا بزاریم و یه ماشین مناسب جاده اونجا کرایه کنیم. مرسی

در پاسخ به علی طباطبایی :

توی اینستاگرام پیج miana.opert کلیه خدمات مربوط به منطقه اوپرت رو انجام میده

انتشار: 13 فروردین 1403

در پاسخ به علی طباطبایی :

جناب اقامتگاه نداره باید لوازم با خودت بیاری ماشین شاسی بلند باید برید

انتشار: 15 اردیبهشت 1402

حسین دیسفانی
در پاسخ به undefined:

من هم با پاترول رفتم هم با پراید

انتشار: 28 تیر 1402

در پاسخ به حسین دیسفانی:

واقعا با پراید میشه رفت؟

انتشار: 19 مرداد 1402

انتشار: 29 خرداد 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
علیرضا معمارنی
پرسش:

سلام اگه با سواری بخوایم بریم شما کدوم مسیر رو پیشنهاد میکنید

در پاسخ به علیرضا معمارنی:

بهترین و نزدیک ترین مسیر از جاده گرمسار هست که به شهمیرزاد میرسه ودرنهایت اوپرت

انتشار: 13 فروردین 1403

در پاسخ به علیرضا معمارنی:

با ۲۰۶ ما تا سرخرود تونستیم بریم اینم بگم که من خودم فکر نمیکردم تا ایونجا هم بتونم برم ، خلاصه ماشینم رو کمی نابود کردم و بعد هم ۲روز شستم همچنان تمیز تمیز نشده بود😞🙃

انتشار: 29 مهر 1402

انتشار: 01 شهریور 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست