باداب سورت مازندران

استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، روستای اروست، جاده باداب سورت

2.9

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 11 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 06:00 صبح تا 21:00

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره باداب سورت مازندران

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 مرداد 1397

به روز رسانی

22 آبان 1398

معرفی /

باداب سورت مازندران | چشمه های پلکانی و رنگین کمانی

حرف ها، آواها و کلمات و جمله ها راویان خوبی برای قصه اعجاز آفرینش نیستند. می توان ساعت ها از استواری کوه سخن گفت؛ اما آن کس که لذت فتحش را می چشد و به قله دست می یابد می تواند صلابت و شکوه این عنصر طبیعت را لمس کند. بعضی چیزها را باید دید و از نزدیک به تماشای شان نشست تا اعجاز را باور کرد. 

قلم موی معجزه گر آفرینش در ایران نیز آثاری بی نظیر را خلق کرده است که با دیدن شان ردایی از آرامش بر تن می نشیند و حیرت بند بند وجود را به واکنش وا می دارد. از این دست معجزه ها بسیار دیده ایم و این بار می خواهیم شما را با خود به سوی یکی دیگر از آنها ببریم. راه مان را به سوی شمال کشور عزیزمان کج می کنیم و پس از گذر از جاده های پیچ در پیچ به مازندران می رسیم؛ دیاری که جاذبه های زیادی را در دل جنگل های خود دارد و سواحلش خاطرات بسیاری را برای مسافران آفریده است.

در شهرستان ساری سراغ روستای اروست می رویم که در حوالی خود میزبان یکی از زیباترین و خارق العاده ترین جاذبه های طبیعی ایران است. قدم زنان به سوی چشمه های باداب سورت می رویم که حتا دیدن تصویرشان بسیاری را به حیرت وا می دارد. چشمه هایی پلکانی که رنگ های زیبایی را به نمایش گذاشته و جلوه ای خاص را آفریده اند. با کارناوال همراه شوید و سفری متفاوت را به شمال سرزمین مان تجربه کنید. با ما به چشمه های پلکانی باداب سورت بیایید و طعمی تازه از طبیعت گردی را بچشید...

Photo by : Unknown

چرا باداب سورت؟


  • باداب سورت چشمه ای بی نظیر در ایران است.
  • نمونه مشابه انگشت شماری از این نوع چشمه در جهان وجود دارد.
  • دومین میراث طبیعی ملی ایران است.
  • در این اثر با چندین چشمه با آب و مزه متفاوت مواجه خواهید شد.

 

مناسب برای


 طبیعت گردان آماتور و حرفه ای

علاقه مندان به سفرهای طبیعت گردی

خانواده ها

نامناسب برای


معلولان جسمی

سالمندان دارای محدودیت های حرکتی

Photo by : Amin Abedini

آشنایی با چشمه باداب سورت | پلکانی رنگین

باداب سورت نام یک چشمه پلکانی در ارتفاع 1841 متری از سطح دریاست که اثری بی نظیر در ایران به شمار می رود و مانندش در دنیا بسیار کم است. باداب سورت چشمه ای است هزاران ساله با طبقات بسیار که هر قسمت آن به رنگی در آمده و رنگ و بویی متفاوت دارد. می توان ساعت ها به این شاهکار آفرینش نگریست و از تماشایش لذت برد. شاهکاری که در سال های بسیار و با همکاری عناصر طبیعی همچون باد و آب شکل گرفته است. 

عرصه چشمه های نامیرای باداب سورت اروست به 2 میلیون مترمربع می رسد. آب چشمه در هر مسیری که به راه بیفتد پلکان ها و نقوشی را از خود بر جای می گذارد. در گذشته های دور آب چشمه بسیار زیاد بود و در وسعتی حدود 30000 مترمربع، پلکان ها و آثار بسیار زیبایی وجود داشت. به سبب خشکسالی و تغییرات آب و هوایی، در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه به شدت کاهش یافته است و فقط بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از آن آب جریان دارد. قسمت هایی که آب وجود ندارد به رنگ سفید دیده می شود.

روستای اروست در بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری از این اثر میزبانی می کند و مردمش پذیرایی خوبی از گردشگران انجام می دهند. سالانه گردشگران بسیاری به شوق دیدن این جاذبه طبیعی به سوی ساری می روند و به روستای اروست رهسپار می شوند. روستای تاریخی و بزرگ اروست چندین محله قدیمی دارد که نام یکی از آنها سورت است. این محله در گذشته های بسیار دور ناحیه ای زرتشتی نشین بود که سورت لنگه خوانده می شد. می گویند که زرتشتیان بر فراز چشمه های باداب سورت با آداب و رسوم خاصی به عبادت خداوند مشغول می شدند و بعدها به اسلام ایمان آوردند. برای همین است که اهالی روستا چشمه را متعلق به خود می دانند و برای حفظ آن تلاش می کنند. این اثر از شمال به ارتفاعات جنگلی با درختان سوزنی برگ محدود می شود و از جنوب به دره های پایین دست مشرف است. در شرق باداب سورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه‌ وجود دارد و در غرب آن نیز روستای اروست دیده می شود.

آب چشمه باداب سورت شور و دارای دمای معتدل است. به سبب وجود املاح و اکسید آهن خواص درمانی متعددی را برای این آب ذکر می کنند. بسیاری این جاذبه را زیباترین چشمه جهان نیز می دانند و از آن با عنوان دومین چشمه آب شور جهان یاد می کنند که پس از  چشمه پاموک‌کاله ترکیه قرار دارد. چشمه پاموک کاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی است که در زبان محلی آن را با نام قلعه سفید یا قصر سفید می خوانند و نسبت به چشمه های اروست وسعت و خواص درمانی کمتری دارد.

در سال ۱۳۸۵ بود که با همکاری مسوولان اروست از جمله شورای اسلامی، دهیاری و همچنین شرکت تعاونی این روستا تلاش برای ثبت این اثر آغاز شد و سرانجام در سال 1387 نامش به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید. در مرداد 1393 با امضای معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور حریم حفاظتی و منظری این اثر به تصویب رسید و باداب سورت نخستین میراث طبیعی دارای حریم ایران شد.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی پاموک کاله ترکیه

Photo by : Unknown
Photo by : Yousef Ghasemi

دیدنی های چشمه باداب سورت

در نگاه اول شاید چشمه باداب سورت ساده به نظر برسد؛ اما این جاذبه در خود دیدنی ها و ویژگی های متمایزی دارد که از دانستن شان شگفت زده می شوید:

1- پلکان رنگین کمانی

در ابتدای بازدید از چشمه باداب سورت، با پلکانی رنگین مواجه می شوید که حیرت هر کسی را بر می انگیزد. اما این پلکان چطور شکل گرفته است؟ به زبان ساده باید بگوییم که آب های معدنی راهی طولانی را می پیمایند و از اعماق سنگ های سخت راه خود را به روی زمین باز می کنند. باد دست به کار می شود و آب ها را به این سو و آن سو حرکت می دهد. در همین حین خورشید داغ، آب را تبخیر می کند و مواد معدنی همچون ردپایی از آب ها باقی می مانند. این مواد معدنی به شکل رسوب بر روی زمین باقی می مانند و طبقه طبقه روی هم قرار می گیرند. به مرور زمان پلکانی تماشایی شکل می گیرد که حاصلش باداب سورت است.

اما ماجرای هنرنمایی طبیعت هنوز تمام نشده و هنوز داستان رنگارنگ این پلکان را برای تان نگفته ایم. آب های معدنی بر روی پلکانی که تشکیل شده حرکت می کنند و بر اساس مواد تشکیل دهنده شان از خود رنگ های بسیار زیبای طلایی، نارنجی، قرمز و کرم بر جای می گذارند تا شاهکار آفرینش تکمیل شود. رسوب آهن رنگ قرمز، رسوب مس رنگ سبز، گوگرد رنگ زرد و آهک و نمک هم رنگ سفید را پدید می آورند. باکتری های موجود در آب، نور خورشید و دمای هوا نیز تغییر رنگ آب حوضچه ها را موجب می شوند. حوضچه های پایینی باداب سورت شفاف تر هستند چرا که املاح در حوضچه های بالادست، ته نشین می شوند.

نمای این طبقات و محل قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به هنگام غروب به زیباترین شکل خود می رسد. حالا این پلکان رنگین پیش روی شماست تا آنها را ببینید و لذت ببرید. گفته می شود تشکیل یک سانت از حوضچه‌های باداب سورت، ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال زمان می برد.

Mehrdad Bathaee 
Marzieh Soleimani | IRNA 
Marzieh Soleimani | IRNA 
Marzieh Soleimani | IRNA 

2- چشمه هایی متنوع

آنچه به باداب سورت شهرت بخشیده تنها ظاهر پلکانی آن نیست. در این اثر می توانید آب را با طعم های مختلفی بچشید. در این اثر چشمه هایی با آب‌های کاملا متفاوت از نظر رنگ، بو، مزه و حجم آب را خواهید دید:

چشمه شور و برمودای اروست

در بخشی از باداب سورت که پرآب تر است حوضچه ای با قطر حدود ۱۵ متر و عمق نسبتا زیاد شکل گرفته که آب بسیار شوری دارد و در اطراف آن رسوبات سیاه رنگی دیده می شود. می گویند که آب این چشمه جهت درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و میگرن کارایی دارد و به همین علت بسیاری در آن تن به آب می زنند تا از خواصش بی بهره نمانند. این دریاچه به علت دارا بودن املاح و مواد معدنی و نمک فراوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانداری هم امکان زیست در آن را ندارد.  

در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق وجود دارد که به برمودای اروست شهرت پیدا کرده است و به همین دلیل برخی این چشمه را نیز با نام برمودای اروست می شناسند. بد نیست بدانید که در زبان محلی این حفره یا چاه را بَن نِدار می خوانند به معنای بدون پایان. عمق این حفره را تا 98 متر نیز تخمین زده اند.

اکسیر حیات

در شمال غربی برمودای اروست باداب سورت، چشمه هایی وجود دارند که با نام اکسیر حیات معروفند و آبی نارنجی و ترش مزه دارند. آب این چشمه ها همانند نوشابه‌های گازدار از عمق زمین می جوشد. برخی تعداد این چشمه ها را تا 11 عدد هم اعلام کرده اند اما محلی ها تعداد آنها را 6 عدد می دانند.

چشمه ترش یا باداب ترش

در بالادست پلکان های رنگین، چشمه ای با آب ترش مزه و قرمز و نارنجی رنگ وجود دارد که در اطراف آن کمی رسوب آهن نشسته است. 

سیاه تیل

در قسمتی از چشمه های باداب سورت در کنار آب ماده سیاه رنگی را می بینید. این قسمت برای لجن درمانی مورد استفاده قرار می گرفته است و محلی ها آن را با عنوان سیاه تیل به معنای سیاه گل می شناسند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

گودال زمان | چشمه ای خشک شده

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، بخش قابل توجهی از باداب سورت خشک شده است و در آن آب جریان ندارد؛ اما این مساله هم زیبایی خاصی را در بخشی از این چشمه ها به وجود آورده است. اگر از چشمه های باداب سورت اروست، چند صد متر به سمت شمال و ارتفاعات قدم بزنید به باداب سورت قدیمی می رسید که به حوضچه ای با دیواره های سنگی شباهت دارد. صدها سال است آب در این قسمت جریان ندارد و به گودال زمان شهرت یافته است. در میان این حوضچه چاهی وجود دارد که از آن گاز متصاعد می شود. این گاز به جانداران آسیب می رساند و بارها اجساد پرندگان، مارها و ... در آن مشاهده شده است. مردم بومی بر اساس شنیده های شان از قدیمی ترها بر این باورند که روزگاری شاه عباس در این حوضچه شنا می کرده است.

Photo by : Unknown

خوشگذرانی در باداب سورت

برای آنکه لحظات خوشی را در باداب سورت تجربه کنید می توانید به فعالیت های زیر مشغول شوید:

آب تنی: در حوضچه شور باداب سورت می توانید تنی به آب بزنید و از خواص درمانی آن نیز بهره ببرید. فقط به یاد داشته باشید که ورود به این حوضچه برای بانوان مقدور نیست و کسانی که شنا بلد نیستند نیز نباید وارد حوضچه شوند. 

عکاسی: چشمه باداب سورت یکی از سوژه های مورد علاقه عکاسان به ویژه عکاسان طبیعت است. البته نگران نباشید، اگر عکاس حرفه ای نیستید و تجهیزات هم ندارید می توانید با دوربین های ساده و گوشی موبایل تان هم شاهکاری دیدنی خلق کنید.

تماشای آسمان شب: اقامت شبانه در کنار چشمه باداب سورت ممنوع است؛ اما می توانید ساعاتی را در آنجا بگذرانید و از تماشای ستاره باران شب لذت ببرید و جلوه ای تازه از چشمه ها را به تماشای بنشینید.  

 تفریحات هوایی: قرارگیری چشمه ها در ارتفاعات و وزش باد شرایط مناسبی جهت پرواز با کایت و چتر را مهیا کرده است؛ اما افرادی که قصد پرواز دارند باید از قبل هماهنگی های لازم را به عمل آورند.

قوانین بازدید از باداب سورت

1- ساعات بازدید از ۶ صبح تا ۹ شب است و به علت عدم وجود روشنایی کافی بازدید خارج از این ساعات امکان پذیر نیست.

2- بازدید از چشمه ها در حال حاضر رایگان است پس از پرداخت وجه به افراد، جهت ورودی خودداری کنید.

3- تردد وسایل نقلیه بر روی پلکان ها و حوضچه ها اکیدا ممنوع است چرا که تخریب این اثر زیبا را به دنبال می آورد. در صورت مشاهده چنین موردی به شدیدترین وجه ممکن با متخلف برخورد خواهد شد و نهادهای مسوول وسیله نقلیه را توقیف خواهند کرد.

4- راه رفتن و دویدن بر روی پلکان ها و رج (ردیف) آن و ورود به محوطه باداب سورت با کفش و پوتین آجدار ممنوع است. گردشگران باید کفش یا دمپایی مناسب به همراه داشته باشند.

5- از حفر گودال بر روی حوضچه ها جدا خودداری کنید. برخی این کار را به منظور استفاده از آب و انداختن سنگ های داغ در آن و تبدیل آن به جکوزی انجام می دهند و آسیب های جبران ناپذیری را به اثر وارد می کنند.

6- روشن کردن آتش زیر درختان و کنار دریاچه و حوضچه ها ممنوع است.

7- آوردن حیوانات خانگی به داخل چشمه ها و حوضچه ها اکیدا ممنوع است.

8- این منطقه، "منطقه آزاد گردشگری" نیست پس رعایت شئونات اسلامی در آن اجباری است.

9- آبتنی در حوضچه باداب سورت برای افرادی که به فن شنا آشنا نیستند ممنوع است چرا که در برخی نقاط عمق آن به شدت افزایش می یابد.

10- آبتنی در دریاچه باداب سورت برای بانوان محترم مقدور نیست و باید از این کار اجتناب کنند.

11- ریختن زباله بر روی چشمه ها و پلکان های آن ممنوع است و با خاطیان برخورد می شود. برای زباله ها از سطل های زباله نزدیک چشمه ها استفاده کنید.

12- مضامین تابلوهای هشدار دهنده در منطقه را جدی بگیرید و نکات گفته شده را رعایت کنید.

13- سازمان میراث فرهنگی این چشمه را در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرده و در ۴ مرداد ۱۳۹۳ عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی آن تعیین شده است. از سال ۹۵، سنگ چین کردن محوطه اطراف این حوضچه‌ها انجام شده تا از ورود بازدید کنندگان به داخل این مناطق که در معرض تخریب و فرسایش قرار دارند، جلوگیری کنند. هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی، برخورد مجرمانه قضایی به دنبال دارد.

نکته: اگر افراد به این هشدار ها توجه نکنند با آنها برخورد خواهد شد و فرد یا افراد خاطی از موارد ذکر شده، توسط پاسگاه اروست به مراجع ذی ربط معرفی می شوند. اگر خاطیان جزو تور گردشگری باشند به آنها تذکر داده می شود و در صورت تکرار، مجوز آن تور به حالت تعلیق می آید و اگر خسارت قابل توجه و حاد باشد مجوزشان باطل می شود. فراموش نکنید که این اثر به ثبت ملی رسیده است. تخریب این چشمه به هر شکل جرم به شمار می رود و مجرم تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد. لازم است که راهنمایان تور نظارت بیشتری به فعالیت های اعضای گروه شان داشته باشند.

Photo by : Unknown

توصیه ها

1- در صورت مواجه شدن با مشکلات امنیتی به پاسگاه روستای اروست مراجعه کنید.

2- در صورت نیاز به درمانگاه می توانید از خدمات خانه بهداشت روستای اروست بهره بگیرید.

3- به علت برف گیر بودن منطقه در فصل زمستان، از آوردن وسایل نقلیه بدون زنجیر چرخ خودداری کنید.

4- در طول مسیر باداب سورت گردنه های خطرناکی وجود دارد که سقوط به دره به علت سرعت زیاد و انحراف به چپ سوانح زیادی را در آن به بار آورده است؛ خواهشمندیم به مقررات راهنمایی و رانندگی توجه کنید.

5- در طول مسیر از روستاهای مختلفی عبور می کنید پس با سرعت مطمئنه برانید و مراقب سرعت گیرهای غیر استاندارد در ورودی هر روستا باشید.

6- در طول مسیر مراقب حیوانات اهلی که عرض جاده را طی می کنند باشید. در صورت برخورد خودرو به حیوانات اهلی راننده موظف به پرداخت غرامت آن است.

7- برخی مسافران به قصد سفر یکروزه از تهران راهی باداب سورت می شوند باید به این عزیزان بگوییم که مسیر رفت و برگشت حدود 700 کیلومتر است و بهتر است با برنامه ریزی درست تر حداقل دو روز را به این بازدید اختصاص دهید. 

8- در صورت ترک خودرو به مدت طولانی، نکات ایمنی را رعایت کنید.

9- در حال حاضر هیچ لیدر و راهنمایی در کنار باداب سورت اروست وجود ندارد. در صورت مشاهده افرادی با این ادعا هرگز به مطالب آنها توجه نکنید و مراتب را جهت پیگیری به مسوولین یا پاسگاه اروست اطلاع دهید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

در سفر به چشمه باداب سورت نگران اقامت نباشید. خانه ها و ویلاهای روستای اروست گزینه های مناسب و در دسترس شما هستند. پیش از اقدام برای اجاره ویلا از صحت اطلاعات درباره آن مطمئن شوید و گول قیمت های پایین در منطقه را نخورید. همچنین امکان برپایی کمپ نیز در حوالی این روستا وجود دارد. 

قوانین اقامت در منطقه

1- اقامت شبانه کنار چشمه ها به علت مسایل امنیتی و از بین رفتن محیط زیست مطلقا ممنوع است.

2- زمین های اطراف چشمه ها متعلق به کشاورزان محلی هستند و اقامت در آنها ممنوع است. در بعضی از این زمین ها سگ هایی از نژاد دوبرمن نگهداری می شوند تا از حمله گرازها جلوگیری به عمل آید. پس اقامت شبانه در این مناطق خطراتی را به همراه دارد.

3- اقامت در حسینیه روستا به دلیل برگزاری مراسم مذهبی ممنوع است و اساسا فلسفه آن با کاروانسرا و هتل مغایرت دارد.

4- قبل از سفر به روستا جهت اقامت در ویلاها، اطلاعات لازم را کسب کنید. در صورت مراجعه سرزده ممکن است محلی برای اقامت وجود نداشته باشد و گردشگران دچار سردرگمی شوند.   

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات چشمه های باداب سورت

با وجود تمام زیبایی ها و جذابیت این اثر، هنوز امکانات رفاهی خاصی در حوالی آن دیده نمی شود. جای خالی امکاناتی چون سرویس بهداشتی، آلاچیق و ... هنوز هم به چشم می آید. البته امکانات خوب روستای اروست تا حدی این نقص را می پوشانند. البته مردم محلی خودشان دست به کار شده اند و در ایام اوج سفر می توانید در دکه های موقت آش، چای و خوراکی های محلی تهیه کنید.

Photo by : Unknown

آب و هوای منطقه

درجه حرارت منطقه در سردترین ماه سال به ۷- درجه سانتی گراد می رسد و در گرم ترین حالت 35 درجه سانتی گراد است. متوسط بارندگی سالیانه ۳۵۰ الی ۴۰۰ میلی متر است که منطقه سرد و خشک با پوشش گیاهی استپ را پدید می آورد. میزان رطوبت نسبی هوا حداقل ۵۰ درصد و حداکثر ۸۵ درصد است و میزان تبخیر آب به  ۸۵۰ میلیمتر می رسد. حداکثر سرعت وزش باد نیز ۵۰ کیلومتر در ساعت است.

Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

بهترین زمان بازدید از چشمه های باداب سورت اردیبهشت ماه است؛ اما این دلیل نمی شود که در ماه های دیگر سال قید بازدید از این اثر را بزنید.

بهار: منطقه باداب سورت در فصل بهار سرسبز می شود و حال و هوای بهار جلوه خاصی به آن می بخشد. پرآب ترین فصل باداب سورت همین فصل است.

تابستان: این فصل زمان خوبی برای آبتنی در حوضچه های سرشار از مواد معدنی به شمار می رود اما آب جاری بر روی پلکان ها به کمترین مقدار خود می رسد. 

پاییز و زمستان: به علت خاکی بودن جاده دسترسی به چشمه ها ممکن است در این فصول با مشکلاتی برای رسیدن به این جاذبه مواجه شوید؛ اما به یاد داشته باشید که تغییرات فصلی بر روی رنگ آب حوضچه‌های باداب سورت تاثیر می گذارند و هرچه هوا سردتر شود، این اثر قرمزتر به نظر می رسد. پس در فصول سرد منتظر نمایشی تازه از چشمه ها باشید.

نکته: به یاد داشته باشید که تغییرات آب و هوایی اخیر و خشکسالی بر تمامی جاذبه های طبیعی این سرزمین اثر گذاشته و ممکن است چهره آنها دگرگون شده باشد.

Photo by : Mehrdad Bathaee
لوازم ضروری
آب آشامیدنی
دارو های عمومی
دفترچه بیمه
کلاه آفتابگیر
کفش پیاده روی
کرم ضد آفتاب
کمک های اولیه
کیسه زباله
تلفن همراه
شارژر موبایل
عینک آفتابی

در تابستان برای روز لباس خنک و برای شب لباس گرم به همراه داشته باشید.

آفتاب منطقه سوزان است، پس کرم ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی را فراموش نکنید.

راه دسترسی

آدرس: استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، روستای اروست، جاده چشمه باداب سورت

برای رسیدن به چشمه های باداب سورت راه های زیر پیش روی شماست:

از تهران

برای مسافرانی که از پایتخت به سوی این چشمه می روند دو مسیر وجود دارد:

مسیر استان سمنان: تهران - سمنان - مهدیشهر - شهمیرزاد - فولاد محله - سه راه تلمادره - روستای اروست - باداب سورت اروست

محور استان سمنان از مسیر دوم ایمن تر است و با متوسط سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می توانید آن را طی کنید. در این مسیر فرصت تماشای غار دربند مهدیشهر، بزرگترین باغ گردوی جهان در شهمیرزاد و ... را دارید. این مسیر ۳۸۴ کیلومتر طول دارد و از تهران تا سمنان، ۲۳۹ کیلومتر و از سمنان تا اروست ۱۴۵ کیلومتر است. سمنان تا شهمیرزاد حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و از شهمیرزاد تا سه راه تلمادره ۹۷ کیلومتر راه پیش رو دارید.

مسیر استان مازندران: تهران - ساری - کیاسر - سه راه تلمادره - روستای اروست - باداب سورت اروست

جاده مازندران (محور کیاسر) جاده زیبایی است و به عنوان طولانی ترین جاده جنگلی کشور از آن یاد می شود متوسط سرعت در این محور ۷۰ کیلومتر در ساعت است و طی آن کمی بیشتر از مسیر اول به طول میانجامد. در این مسیر می توانید از جاذبه هایی همچون دریاچه شورمست، سد شهید رجایی و دریاچه سلیمان تنگه، دریاچه چورت، دریاچه الندان، آب بندان بکر روستای لالا و ... نیز دیدن کنید. از تهران تا ساری ۲۵۰ کیلومتر راه در پیش دارید و از آنجا حدود 109 کیلومتر را باید بپیمایید تا به اروست برسید. از ساری تا کیاسر 74 کیلومتر است و از آنجا تا سه راه تلمادره 17 کیلومتر راه پیش رو دارید. به طور کلی از این مسیر با طی ۳۵۹ کیلومتر  به چشمه می رسید.

از شمال شرق ایران

کسانی که از شمال شرق راهی باداب سورت می شوند می توانند از این مسیر استفاده کنند: مشهد - شاهرود - دامغان - چشمه علی - سه راه تلمادره - روستای اروست - باداب سورت اروست. 

نکته مهم درباره همه مسیرها این است که در هر صورت باید از سه راه تلمادره گذر کنید. در سه راهی تلمادره امکاناتی از قبیل پمپ بنزین، رستوران، نانوایی، سوپر مارکت، قصابی، پست بانک، تعمیرگاه، سرویس بهداشتی و ... موجود است و می توانید نیازهای خود را در آنجا برطرف کنید. یک پاسگاه نیروی انتظامی و پلیس راه در این سه راه قرار دارد. جاده روبروی پاسگاه به سوی اروست می رود و در مسیر از روستاهای پشرت، کوات و قلعه سر عبور می کنید. در نهایت یک سه راهی را می بینید که باعنوان سه راهی اروست - مالخواست - باداب سورت شناخته می شود و به سه خط معروف است. مسیر سمت چپ این سه راهی آسفالته است پس از طی ۲ کیلومتر شما را به روستای اروست می رساند. مسیر آسفالته سمت راست به روستای مالخواست می رسد. مسیر مستقیم خاکی و سنگلاخی است و در حریم روستای اروست قرار دارد که پس از شش کیلومتر به باداب سورت منتهی می شود.

از سه راه تلمادره با طی 18 کیلومتر به پارکینگ رسمی باداب سورت در سه راهی "اروست - مالخواست - باداب سورت" می رسید. از آنجا تا محل چشمه ها ۶ کیلومتر جاده خاکی و سنگلاخی در پیش دارید. از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از آنجا برای رسیدن به باداب سورت باید جاده ای خاکی را پشت سر بگذارید. این مسیر خاکی  پس از  ۶ کیلومتر به تپه ای می رسد که چشمه های باداب سورت بر روی آن واقع شده اند.

پیشنهاد می شود برای جلوگیری از آسیب خودروهای خود در مسیر خاکی و سنگلاخی، آنها را در پارکینگ رسمی باداب سورت در ابتدای جاده خاکی بگذارید. در آنجا خودروهایی وجود دارند که شما را به چشمه می رسانند. در مسیر سه راهی تلمادره تا باداب سورت نیز پارکینگ های متفرقه وجود دارد؛ اما از امنیت کافی برخوردار نیستند پس بهتر است در همان ابتدای مسیر تصمیم خود را بگیرید که می خواهید با ماشین خودتان راه را بپیمایید یا از خودروهای کرایه ایِ نیسان و تراکتور و یا لندرور استفاده کنید. 

اگر قصد اقامت گروهی در اروست را دارید می توانید از محل اقامت تا چشمه ها را به صورت دربست طی کنید؛ البته این مورد نیاز به هماهنگی دارد. 

دیدنی های اطراف

باداب کوچک یا شورسر دو چشمه دارد و در نزدیکی باداب سورت واقع شده است. این دو چشمه بسیار کوچک هستند؛ اما خواص درمانی خوبی دارند.

برنامه های آینده برای باداب سورت

یکی از برنامه های مهم برای باداب سورت ثبت جهانی آن به عنوان یک اثر طبیعی بی نظیر است. این اثر قرار است به عنوان یک ژئوپارک به ثبت جهانی برسد و با چشمه های پاموکاله ترکیه خواهر خوانده شود. بد نیست بدانید ژئوپارک منطقه‌ای است که میراث زمین شناختی یک ناحیه در آن قرار دارد و با مدیریتی دقیق و دایمی نگهداری می‌شود.

برنامه مهم دیگر در مورد باداب سورت پروژه بزرگ منطقه نمونه گردشگری باداب سورت به نام قصر طلایی است که در آن سنگ فرش کردن جاده خاکی باداب سورت و استفاده از اسب و درشکه جهت انتقال گردشگران مد نظر قرار دارد. که البته به علت اینکه منطقه آزاد گردشگری است و حمایت های زیادی از آن شده است، گردشگران زیادی را جذب خود می کند. مسوولان نام برند چشمه های باداب سورت اروست را به علت طلایی رنگ بودن، قصر طلایی انتخاب کرده اند. البته این امر به معنای وجود کاخ در کنار چشمه ها نیست! طبق بررسی های به عمل آمده چشمه های باداب سورت اروست با توجه به ویژگی های منحصر بفردش در دنیا بی نظیر است و می توان ادعا کرد که در این کره خاکی چشمه دیگری مانند این وجود ندارد. خودتان می توانید مقایسه کنید!

در این پروژه چنین امکاناتی نیز در نزدیکی چشمه ها وجود خواهد داشت:

مجتمع های آبدرمانی، مراکز اقامتی، هتل ۵ ستاره، رستوران VIP، تشریفات CIP، اجرای موسیقی زنده، دهکده سلامت، دریاچه مصنوعی همراه با اسکله، خانه پرندگان به صورت مولتی کالچر، پیست اسکی، رصد خانه، تله کابین، سرویس های بهداشتی، امکاناتی جهت چتر بازی و کایت سواری و بانجی جامپینگ و ... 

Photo by : Unknown

نظرات خارجی ها

باداب سوت آن قدر زیباست که گردشگران را از آن سوی مرزها نیز به سوی خود می کشاند. در وبسایت تریپ ادوایز -از سایت های معتبر گردشگری- می توانید تعدادی از نظرات آنها را ببینید. در اینجا ما به این سایت سری می زنیم و بخشی از دیدگاه های مسافران خارجی را می خوانیم:

مونیکا از اسپانیا | تاریخ ثبت دیدگاه تیر 1397

شگفت انگیز... فقط همین!

باداب سورت یک مکان مرموز و زیبا است. بهتر است این مکان را در بهار ببینید چون سبزتر و شگفت انگیزتر به نظر می رسد. زمان  غروب خورشید را از دست ندهید زیرا نور خورشید چشمه را زیباتر می کند.

بعد از پارک ماشین می توانید با اتومبیل هایی که آنجا هستند به چشمه بروید. اینجا یک مکان عالی برای عکاسی و استراحت است. به دلیل زبری زمین پیشنهاد می کنم پابرهنه روی آن نروید. بهتر است آب به همراه تان داشته باشید.

گردشگر هلندی | تاریخ ثبت دیدگاه مهر 1396

مقصدی شگفت انگیز؛ سفر به اینجا تجربه ای جذاب است

چشم اندازهای متنوع، جاده های پیچ در پیچ و جریان زندگی بسیار دورتر از شهر. همه چیز حتا مسیر باداب سورت هم زیباست. از ساری حداقل 2.5 ساعت راه است. من یک راننده / راهنمای تاکسی محلی را با 125000 تومان استخدام کردم. به محل که رسیدیم پیاده شدم و حدود 20 دقیقه پیاده روی کردم تا چشمه را ببینم. شما می توانید با خودروهایی که آنجا هستند این مسیر را بروید اما لذت پیاده روی را از دست می دهید. به هنگام غروب یا صبح زود عکس های خارق العاده ای می توانید بگیرید.

کارینا از دانمارک | تاریخ ثبت دیدگاه اسفند 1395

اثر شگفت انگیزی که توسط مردم نابود شده است

من با یک مینی بوس محلی از ساری به سوی این جاذبه رفتم. این یک سواری بی نظیر بود که بیش از 2 ساعت طول کشید. ماشین آن قدرها راحت نبود اما از آنجا که مردم محلی همراهم بودند از آن خیلی لذت بردم. یک معلم انگلیسی و یک زن بسیار خوب را دیدیم و سایر مردم خیلی دوستانه و کنجکاو برخورد کردند. پس از پیاده شدن از اتوبوس با یک وسیله نقلیه آبی به سوی چشمه ها رفتیم.

چشمه ها در حال نابودی هستند زیرا مردم در سراسر محل راه می روند و احترام زیادی به آن نمی گذارند. من فکر می کنم در عرض چند سال، همه چیز از بین خواهد رفت.

هیچ وسیله حمل و نقلی به مقصد ساری وجود ندارد. شما می توانید شب را در روستا بمانید اما ما تصمیم گرفتیم پیاده برگردیم و شانس خود را برای هیچهایک امتحان کنیم. البته باز هم همان وسیله نقلیه آبی و روستایی نصیب مان شد.

Marzieh Soleimani | IRNA 

نام چشمه 

نام این اثر از دو بخش باداب + سورت تشکیل شده است. در گویش های مختلف واژه مازندرانی باداب را به صورت «بادو» یا «وا اُ» هم تلفظ می کنند. وا (باد) به نوعی درد همچون رماتیسم اشاره دارد که با استفاده از آبِ (اُ/ ئو) معدنی رفع می شود. واژه «باد» می تواند به تفاوت آب های شور با آب های شیرین نیز اشاره داشته باشد چرا که در گذشته این تفاوت با نام «باد» یا «گاز» موجود در آب مشخص می شد و به صورت قل‌قل کردن هم خود را نشان می داد. به همین جهت باداب را می توان باد آب به معنی آب گاز دار دانست.

سورت در زبان محلی منطقه به معنای صدای سوت به کار می رود. وقتی درون قسمت عمیق دریاچه شیرجه بزنید صدای سوت در گوش می پیچد که به دلیل حباب های گاز موجود در آب به وجود می آید. در لغتنامه دهخدا سورت به معنی شدت اثر آمده است. در واقع می توان باداب سورت را این گونه ترجمه کرد: شدت اثر آب گاز دار.

برخی سورت را به رقصیدن نیز تعبیر کرده اند و باداب سورت اروست را به معنای رقص اروستی باد و آب می دانند. آنها می گویند این تعبیر به این معناست که باد به هر سمتی که بوزد، آب نیز به همانسو بر روی پلکان ها به حرکت در می آید و با پیوند آنها صحنه ای شگفت انگیز خلق می شود. صحنه ای که نامش باداب سورت است.

جالب آنکه حروف ابجد سورت ۶۶۶ است که باعث شده خرافاتی نیز در این باره بر سر زبان ها بیفتد. 

Photo by : Mohamadreza Domiri Ganji

باداب سورت در کتب قدیمی

گریگوری ملگُنُف در سال ۱۸۵۸ و ۱۸۶۰ از سوی حکومت قفقاز راهی نواحی جنوبی دریای مازندران شد. ماموریت او اجرای وصیت نامه پتر کبیر -امپراتور روسیه- مبنی بر نزدیک شدن به استانبول و هندوستان و ایران بود. او در سفرنامه‌اش مناطق مرزی هزارجریب را برشمرده و نام باداب سورت را به صورت «چشمه آروس» آورده است که در واقع اشاره به چشمه روستای ارست دارد.

در سفرنامه کلنل برسفرد لوات - ﻛﻨﺴﻮﻝ ﺍﻧﮕﻠﻴﺲ ﺩﺭ ﺍﺳﺘﺮﺁﺑﺎﺩ (ﮔﺮﮔﺎﻥ) - چنین آمده است:

در یک دره در کنار یکی از این رودخانه‌ها قریه کله‌سر (قلعه‌سر) یا کله‌هزار واقع است و قریب هشتاد خانه و پانصد نفر جمعیت دارد. اطراف ده هر قطعه زمین مناسبی را زراعت کرده بودند. از این دره که گذشتیم به قریه سورت رسیدیم چشمه‌های آب گوگردی که سابقا ذکر شد در حوالی این قریه واقع است. این کوه‌ها درخت‌های سروکوهی زیاد دارد. در سمت شمال راه در کمرکوهی قریه است موسوم به بدله (بادله کوه) که قریب هفتصد نفر جمعیت دارد.

Photo by : Unknown

آثار مشابه با باداب سورت

در اینجا بد نیست با نمونه هایی که تنها از برخی جهات به باداب سورت شباهت دارند را بشناسید:

کانی گراوان در شهرستان سردشت آذربایجان غربی ایران

پاموک‌کاله در ترکیه

ایوان های مطبق سفید و صورتی در نیوزیلند

بایشوایتای در چین

باگنی سان فلیپو در ایتالیا

منطقه سنگ زرد در ایالات متحده آمریکا

هیرو ال آگورا در مکزیک

نگاهی علمی به چشمه های باداب سورت

باداب سورت یک چشمه پلکانی تراورتنی است. تراورتن، نوعی سنگ آهک متخلخل و پوک از دسته سنگ‌های رسوبی و تزیینی است. این سنگ از رسوبات چشمه‌های آب گرم تشکیل می شود و فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آب های گرم، حفره های موجود در این سنگ را به منبع رسوب گذاری تبدیل کرده اند. یکی از ویژگی های این نوع سنگ مقاومت بالای آن است؛ اما جذب بالای آب را یکی از معایب آن می دانند.

کارشناسان بر این باورند که این چشمه ها همزمان با آخرین چین خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) شکل گرفته و کم کم گسترش یافته اند.

Photo by : Unknown

دغدغه های کارناوالی

هر ساله خبرهای بدی از آسیب به این اثر بی بدیل می رسد. برخی افراد به هنگام دیدن این چشمه اقدام به تخریب پلکان های آن می کنند و زخمی ماندگار را بر تن طبیعت برجای می گذارند. یادتان باشد که این اثر در طی سال های زیادی شکل گرفته و ترمیم بخش تخریب شده صدها سال زمان می برد.

خشکسالی اخیر نیز دامن این جاذبه طبیعی را گرفته و زخم هایش را دو چندان کرده است. گرچه با رسیدن فصول پرآبی امید است که باز هم باداب سورت چهره پیشین خود را بازیابد و دوباره به شکوه گذشته بازگردد.

Photo by : Unknown

سخن آخر

طبیعت همیشه پاسخ آرامش بخشی برای دغدغه ها و خستگی های تان دارد. باداب سورت از آن جاذبه هایی است که نه تنها خستگی شما را به در می کند بلکه انگشت به دهان تان می گذارد و تجربه ای خاص را به شما هدیه

جاذبه های ساری

می دهد. پس این جاذبه را در فهرست مقاصدتان قرار دهید و برای دیدنش لحظه شماری کنید. اگر تجربه بازدید از این اثر را داشته اید، دانسته های تان را با ما و دیگر دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

منتظر دیدگاه های تان هستیم...

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط بهاره فلاح

سهولت در دسترسی(خوب) 3.5
حال و هوای خوش(عالی) 5

نقاط قوت

  • اثری کم نظیر در طبیعت ایران و جهان
  • دارای ویژگی های درمانی و املاح معدنی

نقاط ضعف

  • نبود امکانات مناسب گردشگران
  • عدم توجه و رسیدگی به وضعیت نگهداری

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 11 رای

2.9

دوستان

2

خانواده

2

زوج

1

آیا بازدید از باداب سورت مازندران را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(عالی) 5
حال و هوای خوش(معمولی) 3
سهولت در دسترسی(خوب) 4
امکانات اولیه(بد) 2.3

باداب سورت مازندران را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
مریم

3.5

امکانات رفاهی خاصی نداره.اين جاذبه اگر هركجاي دنيا بود قطعا هزاران گردشگر را به خود جلب ميكرد.

سفر با همسر
تجربه سفر مریم به باداب سورت مازندران

انتشار: 07 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان

سلام، خسته نباشید.

من عکاس هستم و شما از عکس چشمه باداب سورت من بدون اجازه در سایت خود استفاده کردین. لطفا عکس را حذف کنین. https://media.karnaval.ir/uploads/2018/07/Z8CpxcNc4Z0gCJIE-1531490309996.jpg عکس در سایت من: http://behnamphoto.com/picture.php?/292/category/12

تجربه سفر کاربر مهمان به باداب سورت مازندران
بهاره فلاح

با سلام خدمت شما عکاس عزیز

عکس مورد نظر شما حذف شد. 

سپاس از شکیبایی شما

انتشار: 07 مهر 1398

انتشار: 06 مهر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
عطیه احمدی

سوال

چرا خانوم ها نمی‌تونن برن توی آب؟ دلیل مذهبیه؟

انتشار: 26 بهمن 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کاربر مهمان
پرسش:

سلام،اونی که شما نوشتین سیاه تی اشتباه،درستش میشه سیاه تیل... گِل به زبان محلی میشه تیل سی یُ تیل=سیاه گل

انتشار: 10 آبان 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

برای رسیدن به باداب سورت سه مسیر متفاوت از سه استان کشور وجود دارد. برای اینکه با بهترین مسیر رسیدن به باداب سورت از شهر محل اقامت تان آشنا شوید، تنها کافی ست سری به این لینک بزنید و به منوی مسیر و نقشه بروید. 

برای آشنایی با دنیای متنوع و تماشایی دیدنی ها و تفریحات مازندران، به سراغ صفحه معرفی جاذبه های استان مازندران در کارناوال بروید و با کمک جاذبه های معرفی شده در این صفحه، برای سفر به این خطه برنامه مورد علاقه تان را بچینید. 

اگر در سفر به ساری، به دنبال گزینه های مناسب برای اقامت هستید، می توانید روی پیشنهادهای متنوع کارناوال حساب باز کنید و با کلیک روی صفحه اقامت در ساری با شرایط رزرو آنلاین اقامتگاه های مختلف در این شهر آشنا شوید. 

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.