کارناوال - راهنمای سفر

دریاچه گهر دورود

استان لرستان، شهرستان دورود

1.9

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 10 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

24 تا 36 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 24 ساعته

ورودی

رایگان

همه چیز درباره دریاچه گهر دورود

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 آذر 1396

به روز رسانی

27 آبان 1398

معرفی /

دریاچه گهر دورود | نگین اشترانکوه

Photo by : Ali karimi

استان لرستان، در غرب کشورمان جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است. سابقه تاریخی لرستان به هزاران سال پیش باز می گردد و کشف ابزارآلات و آثار باستانی مفرغی در غارهای متعدد این استان حکایت از پیشینه کهن آن دارد. قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپورخواست در خرم آباد مشهورترین نماد تاریخ باشکوه این منطقه است و پل دختر در شهرستان پلدختر، قلعه دختر و غار باستانی پشتکوه در شهرستان الیگودرز از دیگر جاذبه های تاریخی این خطه هستند. در کنار اینها لرستان برای طبیعت یگانه خود نیز بسیار مشهور است و برخی حتا از آن به عنوان پایتخت طبیعت ایران یاد می کنند. از میان برترین جاذبه های طبیعی این استان می توان به آبشار بیشه دورود، آبشار آب سفید الیگودرز و دریاچه کیو خرم آباد اشاره کرد.

مقصد امروز کارناوال اما معروفترین جاذبه طبیعی این استان زیبا و تماشایی است. برای عاشقان طبیعت و کوهنوردی دریاچه کریستالی و فرح‌بخش گهر را انتخاب کرده ایم و دل به زلال آبِ آن زدیم تا از خنکا و چشم انداز بی نظیر ِطبیعتِ دریاچه نهایت لذت را ببریم. ما را در این سفر جذاب همراهی کنید. 

نکته مهم

امکان بازدید از دریاچه گهر تا 15 خرداد ماه سال 1398 وجود ندارد. 

Photo by : Ali karimi

چرا سفر به دریاچه گهر؟  


  • دریاچه کوهستانی گهر، با آب زلال و شفاف و طبیعت بکر خود یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور است. 
  • اگر از علاقه‌مندان به کوهنوردی هستید، صعود به قله های مرتفع اشترانکوه را که به آلپ ایران مشهور است و دریاچه را در برگرفته، هرگز از دست ندهید. 
  • گهر از بهترین مکان ها برای صید ماهی قزل آلاست. 
Photo by : Ali karimi

آشنایی با دریاچه گهر | نگین اشترانکوه

 خطه کوهستانی لرستان از زیباترین استان های کشورمان است که جاذبه های طبیعی بی نظیری را در خود جای داده و هر ساله بسیاری، در جستجوی آرامش و طبیعت ناب و بکر به این خطه تماشایی سفر می کنند. یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های این استان دریاچه آب شیرین و دایمی گهر است که در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دورود قرار گرفته و محصور در میان کوه های سر به فلک کشیده اشترانکوه در ارتفاع 2350 متری از مسافران دلبری می کند. دریاچه گهر که به نام نگین اشترانکوه نیز از آن یاد می شود، خود از دو دریاچه گهر بزرگ (کله گهر یا گهر بالا) و گهر کوچک (پایین یا دوم یا کره گهر) تشکیل شده است. در انتها جالب است بدانید گهر در گویش محلی به معنای آب جمع شده در گودی است که عمق زیادی دارد و ساکن به نظر می رسد. در ادامه بیشتر با این دریاچه آشنا می شویم. 

Photo by : Unknown

آشنایی با گهر بزرگ و کوچک 

همان طور که گفته شد، دریاچه گهر از دو دریاچه گهر بزرگ و کوچک تشکیل شده است:

* گهر بزرگ 

عمق دریاچه 85 هکتاری گهر بزرگ بین 4 تا 28 متر متغیر است. این دریاچه با 1500 متر طول و عرض بین 400 تا 800 متر، شکوه خاصی به رشته کوه زاگرس و مناظر طبیعی اطراف خود داده است. آب دریاچه گهر بزرگ زلال و عاری از کدورت است و به دلیل بازتاب و شکست نور در آب، فیروزه ای رنگ دیده می شود. دریاچه به اندازه ای شفاف است که در قسمت های کم عمق می توان به راحتی کف دریاچه را تماشا کرد و از زیبایی آن لذت برد. گهر بستری سنگی دارد و آب با حجم 10 فوت مکعب بر ثانیه داخل آن شده و با حجم 20 فوت مکعب بر ثانیه از آن خارج می شود. دلیل افزایش حجم آب به هنگام خروج، وجود چند چشمه در قسمت انتهایی دریاچه است. آب دریاچه گهر بیشتر از رودخانه ای به نام تاپله تامین می شود. این رودخانه ابتدا وارد گهر کوچک شده و سپس به دریاچه گهر بزرگ می ریزد و از انتهای آن به سوی دره جاری می شود. علاوه بر این، تعدادی رودخانه فصلی و برف چال های بزرگ و کوچک نیز آب دریاچه را تامین می کنند.

 دریاچه بزرگ خود به دو بخش ساحلی ماسه ای و صخره ای تقسیم شده است. بخش ماسه ای آن در غرب و شرق دریاچه قرار گرفته است و باقی نقاط، ساحلی صخره ای دارد. در سال هایی که میزان بارش برف زیاد است سطح دریاچه یخ می زند و مناظر بدیع و بسیار زیبایی به وجود می آورد. دریاچه گهر علاوه بر ویژگی های زیست محیطی خود، به دلیل زیست بوم و محیط طبیعی که در آن قرار گرفته نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و در این سال ها تاکید بسیاری بر حفظ آن صورت گرفته است.

* گهر کوچک 

دریاچه گهر کوچک در حدود دو کیلومتری دریاچه گهر بزرگ قرار گرفته و توسط درختان بید احاطه شده است. با 40 دقیقه پیاده روی می توان از گهر بزرگ به گهر کوچک رسید. این دریاچه 5 هکتاری آبی به نسبت شفاف دارد و عمق آن نیز تقریبا به دو متر می رسد. اگر کمی دقت کنید می توانید بازی ماهی ها را در کف دریاچه ببینید.  

 دیدنی و تفریحات

بسیاری برای لذت بردن از تماشای زیبایی های دریاچه و طبیعت بکر پیرامون آن کوله بار می بندند و راهی این منطقه می شوند. در کنار این می توان از دیدنی ها و تفریح های دیگری که در این مکان فرح‌بخش وجود دارد نیز لذت برد. 

این نکته را فراموش نکنید

دریاچه گهر، یکی از جاذبه های محبوب گردشگری طبیعی است و گفته می شود سالانه هزاران نفر از این مقصد زیبا دیدن می کنند. این موضوع موجب فرسایش شدید خاک و نابودی تدریجی جنگل های اطراف دریاچه و پوشش گیاهی آن شده است. به همین دلیل مدیریت دریاچه و اداره محیط زیست استان لرستان از گردشگران درخواست دارد تا از بوته کنی، قطع درختان، شکستن شاخه های آن، چیدن گل ها و ایجاد معابر جدید خودداری کنند. 

Photo by : Ali karimi

1- قایق سواری

از تفریح های مفرح در زمان سفر به دریاچه گهر، قایق سواری است که نباید آن را از دست دهید؛ رفتن به میان دریاچه ای با آب زلال می تواند خستگی راه را از تنتان خارج کند. 

البته باید توجه داشته باشید که در این دریاچه تنها می توانید از قایق های بادی استفاده کنید و اینکه خودتان باید تجهیزات قایق بادی را همراه ببرید. 

اسکی روی آب 

اسکی روی آب از جمله تفریح هایی‌ست که در دریاچه گهر به آن اشاره شده است اما کارناوال در پرسش و جست و جویی که از افراد محلی این استان انجام داد متوجه شد که با توجه به عمق زیاد و آب سرد دریاچه، اسکی روی آب ورزش چندان مناسبی برای این مکان نیست. به همین دلیل اگر علاقه مند به تفریح هایی ماننند اسکی روی آب، شاتل، جت اسکی، جت بوت، قایق موزیکال، قایق موتوری، قایق پدالی هستید می توانید به دریاچه کیو خرم آباد، تنها دریاچه درون شهری ایران مراجعه کنید. 

ورود به صفحه اختصاصی دریاچه کیو خرم آباد

Photo by : Ali karimi

2- ماهیگیری

یکی از تفریح هایی که در دریاچه گهر طرفداران زیادی دارد ماهیگیری به ویژه صید ماهی قزل آلا است. البته باید بدانید صید ماهی تنها به وسیله تک قلاب و تنها با همراه داشتن مجوز و پروانه صید از واحد محیط زیست مستقر در غرب دریاچه امکان پذیر است. 

*نکته

ماهیگیری تا اواسط خرداد ممنوع است و از این زمان تا اواخر تابستان می توانید برای ماهیگیری به دریاچه گهر سفر کنید. 

Ali karimi

3- پیاده روی، راه پیمایی، دوچرخه سواری و عکاسی 

به مانند هر جاذبه طبیعی دیگر، در گهر نیز می توانید از پیاده روی در طبیعتی دلربا، راه پیمایی در اطراف دریاچه، عکاسی از چشم اندازهای بی نظیر و زلال آب دریاچه لذت ببرید. در کنار این ها گروهی از علاقه مندان به طبیعت، با دوچرخه های حرفه ای خود به گهر سفر می کنند و در مسیرهای دوچرخه سواری اطراف دریاچه از تماشای دیدنی ها لذت می برند. 

 *نکته

از ترددهای شبانه در قسمت های بالایی دریاچه خودداری کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

4- کوه پیمایی

همان طور که پیشتر نیز گفتیم، دریاچه گهر در میان کوه های زاگرس و در منطقه کوهستانی و حفاظت شده اشترانکوه قرار گرفته است. اگر از علاقه‌مندان و دوست داران کوه و طبیعت آن هستید، کوه نوردی در دامنه این مناطق می تواند خاطره های خوشی برای شما به ارمغان بیاورد. 

البته باید توجه داشته باشید که برای رسیدن به دریاچه نیاز است تا قسمتی از مسیر را کوه پیمایی کنید. 

Photo by : Unknown
Photo by : Ali karimi
Photo by : Unknown

5- گشت و گذار در طبیعت اطراف دریاچه 

دریاچه گهر در میان تعدادی از بی نظیرترین و نادرترین جلوه های طبیعت قرار گرفته است که این موضوع، اهمیت و کیفیت گشت و گذار و سفر به این منطقه حفاظت شده را بالا می برد. دره افسانه ای نگار (نی گاه) در جنوب شرقی شهرستان دورود و در مسیر دریاچه، دشت لاله های واژگون در ارتفاعات اشترانکوه (روستای گشان در دامنه قالی کوه الیگودرز) در مسیر شهرستان الیگودرز به گهر و گردنه های زیبای مسیر دورود به گهر تعدادی از جاذبه های طبیعی اطراف دریاچه هستند. 

Photo by : Ali karimi

6- شنا ممنوع 

به احتمال زیاد عکس های زیادی از شنای افراد در دریاچه گهر دیده باشید؛ اما باید بدانید که شنا در این دریاچه ممنوع است و اداره محیط زیست استان لرستان و مدیریت مجموعه اجازه شنا به گردشگران را نمی دهد.  

* بهتر است بدانید سال 1395 جسد یکی از هموطنان‌مان که 9 سال قبل در دریاچه غرق شده بود از آب گرفته شد. شاید شنا در دریاچه گهر ظاهری فریبنده و وسوسه انگیز داشته باشد اما خطراتی از این دست نیز در خود دارد که باید برای جلوگیری از آن ها به مقررات و توصیه های نهادهای مسوول گوش فرا دهید. برای این شهروند، سنگ قبری نیز در کنار دریاچه قرار داده شده است. امیدواریم سرگذشت دردناک این هموطن‌مان مانع از تکرار اشتباه های دیگران شود. 

Photo by : Ali karimi

7- شکار ممنوع 

دریاچه و کوه های اطراف آن زیستگاه حیوان های بسیاری مانند پرندگان، حشرات و پستانداران مختلف است. این موضوع شاید بسیاری را برای شکار به این منطقه روانه کند؛ اما باید بدانید که صید، شکار و آزار و اذیت موجودات زنده و حمل هر گونه سلاح ممنوع است. 

کجا بمانیم؟

مسیر رسیدن به دریاچه گهر طولانی است و اگر از نقاط دور بخواهید به این مکان سفر کنید، بهتر است طوری برنامه‌ریزی کرده که حداقل یک شب را در کنار دریاچه بمانید. برای این کار باید لوازم کمپینگ و شب مانی را با خود به همراه داشته باشید تا سفرتان لذت بخش تر و راحت تر باشد. در بخش هایی از ساحل دریاچه مکان هایی برای چادر زدن درست شده است؛ اما قبل از برپایی چادر لازم است چند نکته را رعایت کرده و در خاطر داشته باشید تا به مشکلی برنخورید. 

*قبل از جانمایی و آماده کردن لوازم کمپینگ باید خود را به مدیریت دریاچه معرفی کنید.  

*از روشن کردن آتش جدا خودداری کنید. برای تهیه غذا و گرم شدن از وسایل گازسوز مسافرتی مشابه استفاده کنید و آن ها را دور از تنه، شاخه و برگ درختان قرار دهید. 

*چادرهای خود را تنها در محل های تعیین شده مستقر کرده و در بالادست دریاچه و اقامت شبانه در این بخش جدا خودداری کنید. 

*زباله، مواد تجزیه پذیر و ناپذیر مانند انواع پلاستیک، قوطی فلزی، شیشه و ... را جمع آوری کرده و در کیسه های زباله مناسب قرار داده و به ایستگاه های جمع آوری زباله تحویل دهید. 

*در اطراف دریاچه گله هایی از گرازهای وحشی زندگی می کنند که بعضی اوقات در ساعت های پایانی شب به دریاچه نزدیک می شوند و از لابه‌لای چادرهای مسافران عبور می کنند. آن ها تنها به دنبال غذا هستند، پس نترسید. برای احتیاط اگر داخل چادر هستید بیرون نیایید و اگر بیرون چادر هستید به گراز ها نزدیک نشوید چون امکان دارد حمله ور شوند.

*ظروف و لباس های خود را تنها در مکان هایی که در پایین دست دریاچه برای این کار پیش بینی شده است، بشویید.  

*بهتر است برای چادر زدن سمت غرب دریاچه را انتخاب کنید که دارای نگهبانی، برق و سکوی چادر زدن است. 

*حتما برای اقامت در کنار دریاچه چادر همراه داشته باشید؛ اما اگر نتوانستید چادر همراه ببرید نگران نباشید، هلال احمر می تواند در این زمینه به شما کمک کند. البته توجه داشته باشید هلال احمر تنها در تابستان در اینجا اقامت دائم دارد. 

*آذوقه چند روز اقامت خود را حتما از قبل تهیه کرده و همراه داشته باشید. 

Photo by : Ali karimi

امکانات 

کنار دریاچه یک سری امکانات برای رفاه گردشگران ایجاد شده است که البته با توجه به حجم گردشگران کافی به نظر نمی رسد. از جمله این امکانات می توان به سرویس بهداشتی کنار دریاچه، پاسگاه نیروی انتظامی، کمپ اداره محیط زیست، کمپ موقت تابستانی هلال احمر، سیستم روشنایی و آب آشامیدنی اشاره کرد. 

بهترین فصل سفر 

 گهر در مناطق کوهستانی و مرتفع رشته کوه های زاگرس قرار گرفته و میزان بارش در این منطقه حدود 500 تا 933 میلی متر بوده که بیشتر این بارش ها به صورت برف است. بهترین زمان بازدید از دریاچه گهر اواخر فصل بهار تا اواسط تابستان است؛ اما باید بدانید که شب های دریاچه‌ سرد می شود. نکته ای که باید قبل از سفر به گهر حتما در نظر داشته باشید، چک کردن وضعیت آب و هوا و راه هاست. 

بهار: ماه ابتدایی بهار به دلیل سرمای هوا و وجود برف بر قله های اشترانکوه برای سفر خانوادگی و طبیعت گردی چند روزه چندان مناسب نیست. اگر در ماه فروردین و اوایل اردیبهشت به این منطقه سفر می کنید بهتر است تجهیزات زمستانی همراه داشته باشید و با آمادگی کامل سفر کنید. از اواسط اردیبهشت، اندک اندک هوا گرمتر شده و زمین از خواب زمستانی در می آید. اواخر اردیبهشت تا پایان خرداد تمام مسیر پوشیده از شقایق های رنگی و لاله های واژگون است و بهشتی زمینی پیش پای مسافران گسترده می شود. 

تابستان: تابستان دریاچه گهر و ارتفاعات اشترانکوه بهترین زمان سفر به این نقاط است. هوای مطبوع کوهستان، چشم اندازهای بی نظیر از طبیعت و آبی دریاچه زیر نور آفتاب پیشنهادی نیست که بتوان آن را رد کرد. البته اگر در این سفر دنبال آرامش هستید بهتر است در زمانی دیگر از دریاچه بازدید کنید زیرا دریاچه در تابستان بسیار شلوغ می شود. 

پاییز: پاییز دریاچه گهر سرد است و در ماه های پایانی این فصل حال و هوایی زمستانی می گیرد بنابراین باید با تجهیزات کامل به این جاذبه سفر کنید. 

زمستان: اگر بارش برف در دریاچه و ارتفاعات اطراف زیاد باشد، دریاچه در این فصل یخ می زند و کار صعود و رسیدن به دریاچه برای افراد غیر حرفه ای غیر ممکن می شود. این فصل از سال بیشتر کوه نوردان حرفه ای با تجهیزات حرفه ای و آموزش هایی کامل به اشترانکوه و دریاچه گهر می روند.

Photo by : farhad koulivand
لوازم ضروری
تلفن همراه
حوله
دارو های عمومی
عینک آفتابی
لباس اضافه
میان وعده
باتوم
عصا
آب آشامیدنی
وعده های غذایی
چادر مسافرتی
پول نقد
چراغ قوه
کارت شناسایی
کبریت یا فندک
کرم ضد آفتاب
کفش کوهنوردی
کمک های اولیه
کوله پشتی
کیسه خواب
کیسه زباله
شارژر موبایل
بادگیر
دستکش
دفترچه بیمه
لباس گرم
کلاه گرم
نقشه یا GPS
لوازم پیشنهادی
بارانی و لباس ضد آب
بادگیر
دمپایی و صندل
دوربین
دوربین شکاری
قطب نما
قبله نما
لباس گرم
نقشه یا GPS
وسایل بازی
پاور بانک
کفش اضافه
کفش پیاده روی
کلاه آفتابگیر
گوپرو
جعبه ابزار

نحوه شکل گیری 

در مورد نحوه شکل گیری دریاچه گهر گفته شده است که به احتمال زیاد پس از وقوع زلزله بزرگ سیلاخور (1)، دره رشته کوه اشترانکوه با ریزشی عظیم بسته شد و دریاچه در میان این دره شکل گرفت. زلزله سیلاخور یکی از بزرگترین زمین لرزه های ایران است که در 3 بهمن 1287 اتفاق افتاد و با 7.3 ریشتر قسمت های بزرگی از استان لرستان مانند شهر بروجرد و دورود را لرزاند. بررسی ها نشان می دهد دو توده از دامنه های شمال و جنوب دریاچه در حرکتی ناگهانی در جهت غرب و شرق، در محل سرریز خروجی دریاچه به سمت هم حرکت می کنند. این امر باعث می شود بستر طبیعی گهر مسدود شود و دریاچه شکل بگیرد. دریاچه کوهستانی گهر امروزه بر گسل زاگرس قرار دارد.

پاورقی


 1- دشت سیلاخور بزرگترین زمین هموار در غرب ایران است که در استان لرستان واقع شده است. بیشتر مساحت این دشت وسیع متعلق به شهرستان های بروجرد و دورود است. 

Photo by : Unknown

تاریخچه کشف

اولین بار زمین شناسی اتریشی به نام آ-رودلر در سال 1888 میلادی (1266هجری شمسی) موفق شد تا با صعود از ارتفاعات زاگرس و حرکت از ازنا دریاچه گهر را کشف کند. البته بسیاری از اروپایی ها و گردشگران این دریاچه را با اسم دریاچه ایران می شناختند. دلیل آن نیز معرفی دریاچه توسط یک زن انگلیسی به نام ایزابلا لوسی بیشوپ است. او در سال 1890 میلادی (1268 ه.ش) توانست برای سه ماه در این منطقه بماند، هزار کیلومتر از اطراف دریاچه را پیاده روی کند و در مورد گهر و طبیعت پیرامون آن پژوهش هایی انجام دهد.

 اولین و قدیمی ترین تصویر از دریاچه نیز توسط گردشگر فرانسوی به نام ژان ژاک دومرگان در تاریخ 1891 میلادی (1269 ه.ش) ثبت شده است. 

در سال 1340 خورشیدی نیز مرحوم سرهنگ جشنیان، رییس وقت اداره محیط بانی و شکار بانی استان لرستان، تعدادی ماهی سیاه بومی را از رودخانه های اطراف صید و در دریاچه گهر رها کردند. در سال 1352 ایشان دوباره حدود بیست هزار قطعه ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز را به وسیله هواپیما به دریاچه ریختند که به تدریج بر تعداد این ماهی ها اضافه شد. این ماهی ها تا دریاچه گهر کوچک نیز رفتند. 

Ali Karimi

دسترسی به دریاچه گهر

راه دسترسی به دریاچه گهر از دو شهر دورود و الیگودرز امکان پذیر است. در این قسمت به بررسی هر دو مسیر دسترسی به این دریاچه می پردازیم. 

1) از دورود

پس از رسیدن به دورود شما باید از این شهر به سمت روستاهای درب آستانه و شاه پیر والی بروید و از این مکان راه خود را به سمت چشمه خیوه که در 17 کیلومتری شهر دورود قرار دارد ادامه دهید. تا این قسمت از مسیر، جاده آسفالته است و شما می توانید با استفاده از اتومیبل شخصی یا مینی بوس خود را به این مکان برسانید. از چشمه خیوه تا دریاچه گهر 18 کیلومتر مسافت مالرو پیش روی شماست که می توانید آن را با کوهنوردی (راه پیمایی) یا استفاده از قاطر و اسب طی کنید. البته می توانید از موتور هم برای بالا یا پایین رفتن استفاده کنید. مسیر دورود تا دریاچه گهر ممکن است جاذبه های طبیعی کمتری داشته باشد؛ اما امنیت و راحتی آن بیشتر بوده و به همین دلیل برای خانواده ها و طبیعت گردان آماتور بهتر است. 

2) از الیگودرز

راه الیگودرز تا دریاچه گهر سه ساعت و نیم راه ماشین رو و یک ساعت و نیم راه پیاده دارد. این مسیر سخت تر و کوهستانی تر از مسیر دورود است ولی جاذبه های طبیعی فراوانی دارد که در چند سال اخیر مورد توجه دوست داران کوه نوردی به ویژه کوه نوردان حرفه ای قرار گرفته است. برای این کار باید از شهرستان الیگودرز حرکت کرده و مسیر 65 کیلومتری ماشین رو را ادامه دهید. البته توجه داشته باشید که این راه برای ماشین های معمولی چندان مناسب نیست و بهتر است با تجهیزات کامل راهی این مسیر شوید. روستاهای جوشان، ززم، برم، خان آباد و چشمه پر در راه دیده می شوند. پس از گذر از این روستاها، دشتی زیبا و وسیع در برابرتان قرار می گیرد که در اردیبهشت ماه پوشیده از لاله های واژگون است. ادامه‌ راه پس از این خاکی و ناهموار است. 20 کیلومتر از مسیر ماشین رو را که طی کنید به تپه تاپله می رسید. اینجا جایی است که باید ماشین خود را متوقف کنید زیرا مسیری 7 کیلومتری از پیاده راه کوهستانی در برابر شماست. در ابتدای راه، روستای طیان در برابر شما قرار دارد و از اینجا می توانید مسیر را به سمت دریاچه ادامه دهید. در سمت چپ مسیر شما، رودخانه گهر جاری است و قله های اشترانکوه نیز در سمت راست راهتان دیده می شود. پس از 5 کیلومتر طی مسیر، در ابتدا دریاچه گهر کوچک را محصور در درختان بید خواهید دید و سپس 2 کیلومتر بالاتر، کرانه دریاچه گهر در برابر چشمان شما قرار می گیرد.

محدوده جغرافیایی

دریاچه گهر از سمت شمال به قله های ازنا دُر، کول شاکول، دره دایی، قله سن بران، از شمال غرب به کوه گرز سون و پریز کوه بزرگ، از شمال شرق به پریز کوه کوچک، از جنوب شرق به کوه تخت کالا و ارتفاع های دره دزر ون، از جنوب به ارتفاع های اسینه، از جنوب غربی به کوه گولک و از شرق به قله همایون و مالره می رسد.

Photo by : ali karimi

پوشش جانوری دریاچه گهر 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه در تقسیم بندی نواحی جانوری ایران که در سال 1911 توسط زابرونی ارایه شد، در ناحیه پنجم جانوری ایران قرار گرفت. حیات وحش این منطقه تحت تاثیر اقلیم سرد و کوهستانیِ خشک شمال غربی لرستان و اقلیم نیمه مرطوب و معتدل مرکز این استان قرار دارد. همچنین توپوگرافی منطقه نیز بیشتر کوهستانی است که بر تنوع جانورانی آن اثر گذاشته است. 

جانوران خشکی منطقه:

* پستانداران: در اکوسیستم دریاچه حدود 43 گونه پستاندار در دهه 1350 و دو گونه در سال 1383 شناخته شده است که از این تعداد، نه تای آن ها جزو گونه های حمایت شده و پنج گونه در فهرست سرخ قرار دارد. از جمله آن ها می توان به بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش نام برد. 

* پرندگان: 195 گونه از پرندگان این منطقه توسط مجنونیان و بیات در سال 1361 شناسایی شد که 10 گونه از آن ها تحت حمایت قرار گرفت. کبک دری به عنوان سمبل پرنده های اشترانکوه معرفی شده است. از دیگر این پرندگان می توان به شاهین، عقاب طلایی، هما، کرکس، دلیجه، تیهو، کوکو، زرد پره سرسیاه، سار، دم جنبانک ابلق، سهره پیشانی سرخ، سهره طلایی اشاره کرد. 

* خزندگان: در این منطقه سه گونه خزنده تحت حمایت سازمان محیط زیست وجود دارد. 

* دوزیستان: پنج گونه دوزیست در دریاچه گهر وجود دارد که معروفترین آن ها قورباغه، وزغ لرستانی و سمندر کوهستانی هستند. 

حیات وحش درون آب: 

* پلانکتون ها: در تمام اکوسیستم های آب، پلانکتون ها حلقه اصلی زنجیره غذایی هستند. البته دریاچه گهر از لحاظ تعداد پلانکتون ها فقیر است. جلبک های سبز دیاتومه و گروه روتیفرها مشهورترین گروه پلانکتون های جانوری و گیاهی این دریاچه را تشکیل می دهند. 

* انواع حلزون ها، لاروها و حشرات آب زی نیز در این دریاچه زندگی می کنند. 

* ماهی های موجود در دریاچه: ماهی سیاه، ماهی قزل آلای رنگین کمان، ماهی قزل آلای قرمز، ماهی زردپر و ماهیان مار آبی گونه های مختلف ماهی دریاچه را تشکیل می دهند.

گیاهانی که در سفر به دریاچه گهر خواهید دید

کوه ها و تپه هایی که به دریاچه مشرف شده اند، ظاهری پرشیب و کم پوشش دارند. البته در فصل های بازندگی، برخی عناصر غذایی همراه با رواناب ها وارد دریاچه می شوند که باعث شده تعدادی گیاهان آبزی در این دریاچه رشد کنند. در کنار آن، در اطراف دریاچه گهر، حدود 70 تیره (دربرگیرنده 517 گونه) از گیاهان می روید که 34 گونه از آن ها درختی و درختچه ای و 61 گونه، گیاهان یک ساله هستند. از گونه های مهم گیاهی پیرامون دریاچه می توان به زرشک، شیرخشت، سیب وحشی، گردو، بید، دافته، شنگ، ارژن، انجیر، گون، گز، بادام و پسته وحشی، کلاه میر حسن، بنه، کیکم، لاله واژگون، میخک اشترانکوهی، آویشن، سریش، اورس، ارجن و بید، بلوط، زالزالک، گلابی وحشی، ارغوان و ... اشاره کرد. 

Photo by : Ali karimi
Ali karimi
Ali karimi

دغدغه های کارناوال

دردهای دریاچه گهر بسیار است و صحبت از تمام آن ها در اینجا نمی گنجد. از این رو سعی می کنیم تا به مهمترین مسایلی که دریاچه با آن روبه‌روست بپردازیم و بعد در مطلبی جداگانه شرحی کامل از مشکل هایی که گریبان این دریاچه را گرفته اند، بیان کنیم. 

مشکل زباله: هجوم گردشگران در سال های گذشته به دریاچه گهر مانند دیگر جاذبه های طبیعی ایران، با مشکل انبوه زباله و جمع آوری و دفن آن مواجه بوده به حدی که امروزه محیط زیست این دریاچه به خطر افتاده است. جمع آوری دیر به دیر زباله به ویژه در ماه های گرمتر سال، باعث افزایش و هجوم ناگهانی مگس ها و در پی آن انتقال بیماری می شود. مشکل دیگر ورود مواد شیمیایی بر اثر شستن ظروف و لباس به درون آب است. 

قطع درختان و از بین بردن پوشش گیاهی: از جمله مشکل هایی که گردشگران با خود به همراه آورده اند، قطع درختان تر و خشک برای برپا کردن آتش است که این امر باعث ایجاد دود و آلودگی هوا می شود و در برخی موارد آتش سوزی جنگل ها و چمن زارهای اطراف را به همراه دارد. سال های پیش اگر به دریاچه سفر می کردید جنگلی انبوه در قسمت پایینی دریاچه می دیدید که متاسفانه امروز این جنگل در خطر نابودی قرار گرفته است.

تلف شدن ماهی های دریاچه: از آنجایی که ماهیان دریاچه، بعدا به این محیط آورده شده اند، مشکل های بسیاری در زمینه تامین غذای آن ها وجود دارد. همین امر باعث شده تا در برخی سالها، صدها ماهی تلف شوند. 

شکار بی رویه: صیدها و شکارهای غیر مجاز و بی رویه که به وسیله گردشگران، عشایر و روستاییان انجام می پذیرد، آسیب های زیادی به اکوسیستم دریاچه وارد کرده است. 

تعریض و ساخت جاده آسفالته: بازدید زیاد گردشگران از گهر، که آمار آن ها بین 20 تا 40 هزار نفر و حتا 70 هزار نفر نیز گفته شده، مسوولان را به فکر احداث جاده ای آسفالته از الیگودرز به گهر انداخته است. البته احداث این جاده می تواند راه رفت و آمد و دسترسی به دریاچه را ساده تر کند اما باعث حضور بیش از ظرفیت مسافران می شود و محیط زیست آن به مانند دیگر نقاط بکر و دیدنی ایران از میان می رود.  

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوال

*زمانی که در راه دریاچه هستید و به ابتدای چشمه خیوه می رسید، ارتباط تلفنی شما قطع می شود و نمی توانید تماسی تلفنی برقرار کنید. پس بهتر است حتما دوستان و خانواده خود را قبل از سفر به گهر در جریان این موضوع بگذارید. 

*توصیه های کامل برای بازدید از دریاچه گهر در بخش های مختلف دیدنی و تفریح، اقامت و امکانات و فصل سفر آمده است. لطفا برای داشتن سفری راحت تر و امنتر به تمامی آن ها توجه کنید. 

*هشدارهایی که در زمینه رعایت مسایل مختلف به ویژه در رابطه با صید، شکار و شنا آمده است با دقت بسیار توسط اداره محیط زیست استان لرستان پیگیری می شود و هر گونه تخلف، پیگرد قانونی دارد. 

*در مسیر دورود تا دریاچه چادری وجود دارد که مواد غذایی و خوراکی مورد نیاز مسافران را عرضه می کند. در گزارش هایی آمده است که قیمت اجناس این مغازه تا چند برابر مکان های معمول است. بنابراین بهتر است مواد مورد نیاز خود را از قبل تهیه کرده تا مجبور نشوید با چند برابر قیمت آن ها را از این چادر بخرید. 

Photo by : Unknown

سخن آخر

 امروز به همراه شما راهی یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران شدیم و دیدنی ها و جذابیت های مختلف دریاچه گهر را از نظر گذراندیم. شبی در کنار این دریاچه اقامت کردیم و صبح را با طلوع دل انگیز آفتاب در ساحل این دریاچه آغاز کردیم. 

نظر شما در مورد این زیبایی بی تکرار طبیعت ایران چیست؟

آیا تاکنون از دریاچه گهر دیدن کرده اید؟ چه توصیه هایی برای عاشقان سفر به این مکان زیبا دارید؟ دیدگاه ها، نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

بکر و دست نخورده بودن(خوب) 4
تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5
نظافت و شرایط محیط زیستی(معمولی) 3
امکانات اولیه(خوب) 4

نقاط قوت

  • یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور
  • دارای طبیعت زیبا و بکر در میان کوه های اشترانکوه
  • یکی از بهترین مکان ها برای ماهیگیری قزل آلا
  • امکانات نسبتا خوب در اطراف دریاچه

نقاط ضعف

  • زباله های به‌جامانده از گردشگران
  • قطع درختان برای برپایی آتش
  • ساخت جاده آسفالته برای بازدید از دریاچه و از بین رفتن بکری محیط آن

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

1.9

از مجموع 10 رای کاربران

سطح امنیت(بد) 1.9
تفریح و خوشگذرانی(معمولی) 2.6
نظافت و شرایط محیط زیستی(بد) 1.9
امکانات اولیه(بد) 1.6
رفتار بومیان منطقه(بد) 1.9

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از دریاچه گهر دورود را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
snowman

3.3

امکانات کنار دریاچه احتیاج به نظارت و رسیدگی داره به صورت جدی .

تجربه سفر snowman به دریاچه گهر دورود

انتشار: 26 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
saeid salehi

3.9

توروخدا انقد زباله نریزید هر جا که میرید .

تجربه سفر saeid salehi به دریاچه گهر دورود

انتشار: 26 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
sareh sepahi

3.9

خیلی مسیر رسیدن بهش سخته .

تجربه سفر sareh sepahi به دریاچه گهر دورود

انتشار: 26 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.