کارناوال - راهنمای سفر

غار کرفتو دیواندره

استان کردستان، شهر دیواندره، جاده تکاب- ایرانخواه، قبل از جاده کرفتو، سمت چپ

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

ورودی

رایگان

آشنایی با غار کرفتو دیواندره

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

غار کرفتو دیواندره در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

در حدود 70 کیلومتری شهر سقز، در میان یک رشته کوه آهکی یکی از شاهکارهای معماری صخره ای ایران یعنی غار کرفتو قرار دارد که از حدود 7000 سال پیش، در دوره های مختلف محل زندگی انسان بوده است. آثاری از وجود پناهگاه ها، دخمه ها و حفره ها نیز در کنار غار، سکونتگاه بودن آن را تایید می کنند و ساختار متفاوت آن، بسیاری را به این مکان می کشاند تا با پیمودن 220 پله خودشان را به درون غار برسانند. کرفتو بزرگترین غار دستکند و طولانی ترین غار تاریخی ایران بوده که دو بخش طبیعی و دست‌کند را در خود جای داده و به صورت آپارتمانی 4 طبقه برای سکونت انسان ساخته شده است. در طبقه سوم غار و بر سردر یکی از اتاق ها، کتیبه ای به زبان یونانی وجود دارد که در آن چنین آمده است:

"در اینجا هراکلس سکونت دارد باشد که پلیدی در آن راه نیابد." به دلیل وجود همین کتیبه این غار را، معبد هراکلس یا هرکول نیز می نامند.

طبیعت اطراف این غار نیز بسیار بی نظیر است و وقتی شما پله های تعبیه شده برای رسیدن به غار را طی کنید به ارتفاعی خواهید رسید که طبیعت مملو از کوه های زیبای دیواندره را خواهید دید.

شاید برای تان جالب باشد که بدانید کرفتو به معنای غار خورشید است چرا که در زبان محلی کرف به معنای غار و تو به معنای خورشید به کار می رود.

این اثر ارزشمند در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شماره ثبت ۳۳۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

توجه! در فصول گرم حتما با خود یک بطری آب همراه داشته باشید و چون در غار از سیستم روشنایی استفاده نمی شود جهت آسان کردن بازدیدتان از چراغ قوه وسایل روشنایی در دسترس تان استفاده کنید. 

انتشار

02 آبان 1398

به روز رسانی

28 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

سطح امنیت?
حال و هوای خوش?
مسیر دسترسی?

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از غار کرفتو دیواندره را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.