کارناوال - راهنمای سفر

جنگل لفور سوادکوه

استان مازندران، سوادکوه، شیرگاه، دهستان لفور

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 6 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

10 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره جنگل لفور سوادکوه

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 تیر 1399

به روز رسانی

25 تیر 1399

معرفی /

جنگل لفور سوادکوه

در این مطلب قصد داریم سری به جنگل لفور سوادکوه در استان مازندران بزنیم و دیدنی های جنگل لفور را قدم به قدم با یکدیگر ببینیم. اگر می‌خواهید بدانید جنگل لفور سوادکوه کجاست و چه طور می‌توان به دیدنی‌های جذاب، از جمله آبشارهای لفور دسترسی پیدا کرد با کارناوال همراه شوید.

قبل از سفر بخوانید

با توجه به وسعت جنگل لفور، در این مطلب مبدا را شهر شیرگاه در نظر گرفته‌ایم و با تقسیم جنگل به دو بخش شرقی و غربی، سعی کردیم تا یک راهنمای بازدید به شما ارائه دهیم. شما با این راهنما، می‌توانید به دل جنگل وسیع لفور بروید و از جاذبه های معروف مازندران در این جنگل دیدن کنید.

چرا جنگل لفور سوادکوه ؟


  • می‌توانید به دل جنگل‌های چند میلیون ساله هیرکانی بروید و طبیعت‌گردی را جور دیگری تجربه کنید.
  • این جنگل با طبیعت بسیار زیبای خود می‌تواند لحظاتی سرشار از آرامش را برای‌تان به ارمغان بیاورد.
  • در جنگل لفور چند آبشار مشهور مثل هفت آبشار و گزو قرار گرفته که برای رسیدن به آنها باید مسیر زیبایی را در جنگل پشت سر بگذارید.
  • درختان ارزشمندی مانند انجیلی در این جنگل به وفور وجود دارند.
Photo by : Mrmrphoto

آشنایی با جنگل لفور سوادکوه

در شهرستان سوادکوه استان مازندران، دهستانی سرسبز، وسیع و جنگلی به نام لفور وجود دارد که از چندین روستا مثل درازکلا، کالیکلاه، امیرکلا، شیردارکلا، سیدکلا و... تشکیل شده است. وسعت دهستان و جنگل لفور در مجموع به چیزی در حدود 8 هکتار می‌رسد. این پهنه وسیع میزبان چندی از مهم‌ترین و معروف‌ترین جاذبه‌های استان مازندران است که به شما فرصت می‌دهند به دل جنگل بروید و یک طبیعت‌گردی متفاوت را تجربه کنید. از دیدنی‌های این منطقه سرسبز هیرکانی می‌توان به هفت آبشار، پلنگ‌دره، آبشار آهکی اسکلیم، آبشار گزو و ... اشاره کرد که هر کدام به صورت پراکنده در این منطقه جنگلی قرار گرفته‌اند. همین وسعت زیاد و پراکندگی جاذبه‌ها در دل جنگل سبب شد تا در این مطلب یک راهنمای بازدید از جنگل لفور برای شما تهیه کنیم؛ شیرگاه را به عنوان مبدا در نظر گرفتیم و جنگل را به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم کردیم. سپس در هر بخش مهم‌ترین دیدنی‌های جنگل را با راه دسترسی برای شما شرح دادیم تا با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم به دل جنگل لفور بروید و هم برخی از آبشارها و دیدنی‌های طبیعی مازندران را از نزدیک ببینید.

البته باید به این نکته توجه کنید که بازدید از اکثر این جاذبه‌ها نیازمند آن است که چند ساعتی را در دل جنگل پیاده‌روی کنید. پس با آمادگی به سفر بروید. 

Mohsen Rezaei 
Mrmrphoto 

راهنمای بازدید از جنگل لفور | مبدا شیرگاه

اگر از  تهران به سمت شیرگاه حرکت کنید از جاده فیروزکوه عبور می‌کنید و پل ورسک را پشت سرمی‌گذارید. بعد از آنکه پل‌سفید را رد کردید کم‌کم وارد جنگل لفور می‌شوید؛ حالا شما در واقع در حال رانندگی در جاده‌ای هستید که جنگل را به دو نیم تقسیم کرده است. کمی که ادامه دهید به مبدا سفر ما، یعنی شیرگاه می‌رسید. حالا دو انتخاب دارید؛ یا به شرق جنگل بروید یا غرب.

Photo by : Karnaval.ir

دیدنی های غرب جنگل لفور

هفت آبشار تیرکن

 برای رسیدن به این آبشارها حدودا یک پیاده‌روی دو ساعته در جنگل لفور لازم است که البته این زمان به سرعت شما نیز بستگی دارد. پس از این پیمایش به هفت آبشار کوچک و بزرگ خواهید رسید که بلندترین آنها حدود 9 متر ارتفاع دارد. 

مطالب مرتبط

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده گنج افروز به سمت بابل شوید، سپس در اواسط مسیر  به سمت جاده فرعی درازکلا/ اکبرکلا بروید. جاده را مستقیم تا انتها ادامه دهید. می توانید ماشین‌تان را در انتهای جاده گذاشته و با یک پیمایش 2 ساعته به آبشار برسید.

آبشار و امامزاده گزو

گزو با ارتفاع تقریبی 48 متر، یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که در حوالی شهر زیرآب در جنگل لفور قرار دارد و در بین گردشگران بسیار مشهور است. در نزدیکی این آبشار امامزاده گزو قرار دارد که از بقعه‌های مقدس برای مردم سوادکوه و لفور به شما می‌رود.

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده فیروزکوه به سمت جنوب شوید تا به زیرآب برسید، بعد از زیرآب جاده فرعی آلاشت قرار دارد، جاده آلاشت را تا جاده روستای کارمزد ادامه دهید، جاده پیچ در پیچ روستایی را تا آخر بروید و سپس می‌توانید با کمی پیاده‌روی جنگلی به گزو برسید.

پارک جنگلی آذررود

این پارک جنگلی زیبا که بخشی از جنگل‌های لفور به حساب می‌آید در نزدیکی روستای نفت‌چال در شیرگاه قرار گرفته است. در این پارک جنگلی امکانات رفاهی نظیر سرویس بهداشتی، آلاچیق، امکان برپایی چادر و... برای مسافران فراهم است.

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده گنج افروز به سمت شهر بابل شوید، پس از رسیدن به جاده فرعی سد البرز وارد جاده شده، مسیر را تا انتها ادامه دهید تا به پارک جنگلی آذررود برسید.

سد سنبل رود

سد سنبل‌رود بین شیرگاه و بابل قرار دارد و به خاطر زیبایی‌اش و همچنین امکان ماهیگیری و قایق‌سواری در بین گردشگران بسیار محبوب است. 

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده گنج افروز به سمت شهر بابل شوید تا به سد سنبل‌رود برسید.

پارک جنگلی آذررود
سد سنبل رود

آبشار آهکی اسکیلیم

این آبشار زیبا نزدیک به 32 متر ارتفاع دارد و پلکانی است. همانطور که از نام آبشار پیداست جنس آن آهکی بوده و همین امر ظاهر آن را از سایر آبشار ها متفاوت می‌کند.

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده گنج افروز به سمت شهر بابل شوید، پس از رسیدن به جاده فرعی سد البرز وارد جاده شده و تا تقاطع جاده گالشکلا برانید. سپس وارد جاده روستای گالشکلا شوید و تا روستا مسیر را ادامه دهید. در روستا پارکینگ عمومی برای بازدیدکنندگان وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. برای دیدن آبشار پیمایش جنگلی به نسبت طولانی نیاز است.

سد لفور 

لفور جز سدهای خاکی به حساب می‌آید و ماهی‌های مشهوری نظیر زردپر، سرخ باله و سفید رودخانه‌ای در آن وجود دارند. سد خاکی لفور به طور کامل داخل منطقه جنگلی لفور قرار گرفته و ترکیب آب زلال آن با پهنه جنگلی اطراف زیبایی بسیار زیادی به آن بخشیده است.

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده گنج افروز به سمت شهر بابل شوید، پس از رسیدن به جاده فرعی سد البرز وارد جاده شده، مسیر را مستقیم تا انتها ادامه دهید تا به سد برسید.

آبشار ترز

آبشار آهکی ترز حدود 18 متر ارتفاع دارد و از شاخه‌های فرعی بابل‌رود به حساب می‌آید.

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده گنج افروز شوید و پس از رد کردن روستای کلیج خیل به سه راهی لفور می‌رسید، حالا باید وارد فرعی سمت چپ شوید و جاده را حدود 10 کیلومتر رانندگی کنید تا به محدوده آبشار برسید. از این جا تا آبشار حدود 30 دقیقه پیاده‌روی جنگلی شما را به آبشار ترز می‌رساند.

آبشار آهکی اسکلیم
Lapoor Trip 
سد لفور
Ali Emadi 
آبشار ترز
Danyal Ghanbari | DalahooTravel 

دیدنی های شرق جنگل لفور

پلنگ دره

پلنگ‌دره یکی از مشهورترین دیدنی‌های منطقه جنگلی لفور به حساب می‌آید و هر ساله به ویژه در فصل گرم گردشگران زیادی به اینجا می‌آیند. در این منطقه یک رودخانه وجود دارد که مکان مناسبی برای آب بازیست. همچنین انتهای این رودخانه، آبشار 8 متری پلنگ‌دره قرار گرفته که با پیمودن این مسیر زیبا به آن خواهید رسید.

مطالب مرتبط

دسترسی: برای رسیدن به پلنگ دره راهی شیرگاه شوید. چند کیلومتر بعد از ورودی این شهر به یک پل آهنی می‌رسید و پس از آن یک فرعی را می‌بینید که شما را از جاده اصلی خارج می‌کند. وارد فرعی شوید و مسیر را ادامه دهید. با گذر از تابلوی سرمحیط‌بانی شیرگاه و روستای نفار به ابتدای جاده خاکی می‌رسید و باید در حدود 11 کیلومتر برانید تا به محل مناسبی برای پارک ماشین و آغاز پیاده‌روی برسید. حالا به دل جنگل بزنید و مسیر رودخانه را در پیش بگیرید تا به آبشار برسید. 

پارک جنگلی اندارگلی

این پارک جنگلی در کنار روستای اندارگلی قرار دارد و معمولا گردشگرانی که به دنبال اقامت در ویلا در کنار جنگل می‌گردند سری به این روستا و پارک جنگلی زیبایش می‌زنند.

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده اصلی فیروزکوه به سمت شمال شود و حدود 6 کیلومتر برانید. این جا یک جاده فرعی در سمت راست‌تان قرار دارد که به سمت روستای چای باغ می‌رود. وارد جاده فرعی شوید، جاده را مستقیم تا انتها ادامه دهید تا به منطقه جنگلی برسید. کمی پیاده‌روی شما را به پارک جنگلی می‌رساند.

Photo by : Mohsen Gh

دهکده توریستی و سد برنجستانک

 اگر به دنبال مکانی متفاوت برای اقامت هستید، دهکده توریستی برنجستانک با اقامتگاه‌های جذابش که شما را به یاد کشور زیبای سوئیس می‌اندازد، می‌تواند گزینه عالی باشد. در کنار اینها سد برنجستانک با منظره زیبای جنگل لفور لذت اقامت در این منطقه را برای‌تان چندبرابر می‌کند.

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده فیروزکوه به سمت شمال شوید، سپس وارد جاده کارخانه صنعتی بشل شوید، جاده شما را ه این دهکده و سد زیبا می‌رساند.

پارک تفریحی جورام

جورام در منطقه جنگلی لفور در استان مازندران قرار دارد، گزینه‌ای مناسب برای کسانی است که می‌خواهند از اقامت در کلبه‌های زیبای جنگلی لذت ببرند.

دسترسی: از شیرگاه وارد جاده اصلی فیروزکوه شوید و 11 کیلومتر به سمت جنوب برانید، این پارک جنگلی کمی پس از روستای کارسالار قرار دارد.

دهکده توریستی برنجستانک
پارک تفریحی جورام

فصل سفر به جنگل لفور

اگر می‌خواهید در مورد بهترین فصل سفر به جنگل لفور بدانید اول باید مشخص کنید که به بازدید از کدام جاذبه می‌خواهید بروید. بسته به اینکه مقصد سفرتان کدام جاذبه است فصل سفر شما متفاوت خواهد بود؛ اما به صورت کلی می‌توان گفت:

بهار: آبشارها پرآب شده و جلوه زیبایی دارند؛ اگر بارش‌های بهاری آزارتان نمی‌دهند می‌توانید بازدیدی به یادماندنی از این جنگل داشته باشید.

تابستان: هوا گرم و شرجی است؛ اما باز هم به دلیل تعطیلات گردشگران به سمت این منطقه می‌روند.

پاییز: درختان لباسی زرد و نارنجی و قرمز به تن می‌کنند و جلوه‌ای با شکوه می‌آفرینند و این زیبایی را بیشتر درختان هزار رنگ انجیلی به جنگل لفور هدیه می‌کنند.

زمستان: پوشش گیاهی جنگل آنقدر دیدنی نیست و به دلیل سرمای شدید در زمستان، سفر در این فصل پیشنهاد نمی‌شود.

Morteza Izadi 
Saman Poorfalatoon 

امکانات و اقامت جنگل لفور

امکانات و اقامت در جنگل لفور هم بستگی به مقصد سفر شما دارد؛ در کل نباید انتظار امکانات رفاهی زیادی را داشته باشید چرا که شما قرار است به دل جنگل بروید پس اقلام مورد نیاز و واجب خود را از قبل تهیه کنید. 

این موضوع در مورد اقامت هم صدق می‌کند؛ در روستاهای نزدیک به هر جاذبه ممکن است به امکانات اقامتی متنوعی دسترسی داشته باشید؛ اما ما چند گزینه را برای شما ذکر می‌کنیم:

  • ویلاها و هتل‌های شهرهای اطراف | مرزیکلا در 20 کیلومتری، قائمشهر در 50 کیلومتری، شیرگاه در 36 کیلومتری، بابل در 40 کیلومتری و ...
  • کلبه‌های جنگلی حوالی هفت آبشار تیرکن

کمپ در جنگل

گزینه کمپ یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های طبیعت‌گردی‌ست که همه به آن علاقه‌مندند. برای چادر زدن در لفور از افراد محلی کمک بگیرید و مکان مناسب را برای چادر زدن و اقامت شبانه انتخاب کنید. سعی کنید بخش‌هایی از جنگل را انتخاب کنید که به روستاها نزدیک‌ترند، چرا که امنیت بیشتری دارند و در صورت احتیاج به کمک سریع‌تر می توانید افراد محلی را با خبر کنید.

اقامت در لفور
Jajiga 

مسیر دسترسی به جنگل لفور سوادکوه

آدرس: استان مازندران، مابین شهرستان بابل و سوادکوه ، شهر بابلکنار، دهستان درازکلا، آبادی تیرکن

راه دسترسی

برای رفتن به لفور ابتدا به استان مازندران، بعد از آن جا به شهر بابلکنار بروید. سپس جاده سمت راست پادگان را پیش بگیرید تا پس از گذشت از جاده‌ای آسفالته، به آبادی تیرکن برسید. جاده آسفالت است.

توجه

مسیر ذکر شده معمول‌ترین مسیر برای رسیدن به جنگل لفور است و معمولا بیشتر تورها و یا گردشگران از این مسیر وارد جنگل می‌شوند. مسیر دسترسی به جاذبه‌های معروف جنگل را هم در بخش راهنمای بازدید می‌توانید بخوانید. 

Photo by : Mehdi Moabberi

پوشش گیاهی جنگل لفور 

جنگل‌های هیرکانی مملو از گونه‌های زیبای گیاهی پهن‌برگ هستند که خیلی از آنها بومی بوده و تنها در ایران یافت می‌شوند. یکی از گونه‌های خاص جنگل‌ هیرکانی لفور، درختان انجیلی هستند که تنه و برگ‌های خاص‌شان آنها را به راحتی قابل تشخیص می‌کند. درختان انجیلی در حدود 25 متر رشد می‌کنند و چوب بسیار سخت و محکمی دارند. برگ‌های این درخت یکی از بخش‌های قابل توجه آن محسوب می‌شوند؛ برگ‌های جوان بنفش مایل به قرمز هستند که در تابستان به رنگ سبز تیره و براق تبدیل می‌شوند. این برگ ها در پاییز به چند رنگ نارنجی، قرمز و زرد پر رنگ در می‌آیند و به همین خاطر به آن درخت هزار رنگ هم گفته می‌شود. نکته جالب در مورد انجیلی این است که اگر دو درخت انجیلی در کنار هم رشد کنند ریشه‌های آنها به هم جوش می‌خورد. جالب است بدانید که انجیلی به خاطر مقاومت و استحکام بسیار بالایش، بین خارجی زبان‌ها به درخت آهن معروف است. در ایران نیز، مردم آستارا به آن دمیر آغاجی یا همان درخت آهن می‌گویند.

سخن آخر

با کارناوال راهی یکی از زیباترین جنگل‌های شمال کشور، جنگل لفور شدیم تا گشتی در آن بزنیم و با مشهورترین جاذبه‌های آن نظیر هفت آبشار لفور، پلنگ دره، آبشار آهکی اسکلیم و ... آشنا شدیم. اگر تاکنون از جنگل لفور دیدن کرده‌اید و یا جاذبه‌های گفته شده در این مطلب را از نزدیک دیده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما به اشتراک بگذارید.

اگر اهل روستاها یا شهر های اطراف جنگل لفور هستید و دغدغه ورود گردشگران را به این طبیعت زیبا دارید، آن را از رسانه کارناوال با دیگران به اشتراک بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 5

نقاط قوت

  • از مهم ترین جنگل های کشور از لحاظ وسعتی و تنوع گیاهی و جانوری
  • دارای جاذبه های طبیعی فراوان نظیر آبشارها و ...

نقاط ضعف

  • عدم کنترل کافی بر روی تعداد گردشگران ورودی به جنگل

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 6 رای

4.8

زوج

4

دوستان

3

خانواده

1

انفرادی

1

آیا بازدید از جنگل لفور سوادکوه را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(عالی) 4.8
حال و هوای خوش(عالی) 4.8
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.7

جنگل لفور سوادکوه را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

4.8

لفور (گویش مازندرانی): معرب لپور، دهستانی است از جنوب غربی شیرگاه

سفر با دوستان
تجربه سفر undefined به جنگل لفور سوادکوه

انتشار: 26 تیر 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ژینوس

4.5

خیلی منطقه بکر و زیبایی ست بسیار آروم و با کلی روستای باحال و آدمای مهربون، واقعا جای لذت بخشیه، حتما برید که البته از زباله های به جا مانده در طول مسیر پیاده روی میشه فهمید در سالهای اخیر از گزند گردشگران دور نمانده مخصوصا افراد بی تفاوت نسبت به محیط زیست

سفر با دوستان
تجربه سفر ژینوس به جنگل لفور سوادکوه

انتشار: 26 تیر 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
سپیده کامیاب

4.7

فوق العاده زیباست این منطقه

سفر با همسر
تجربه سفر سپیده کامیاب به جنگل لفور سوادکوه

انتشار: 25 تیر 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

رضا اسدی
پرسش:

سلام...بنده برای اولین بار به مناطق شمالی قصد سفر دارم‌..و مدت سفر پنج روز هستش...دلیل سفر فقط دنبال آرامش هستم..کجا رو پیشنهاد میکنید؟؟؟

در پاسخ به رضا اسدی:

سلام جاهای دیدنی گیلان مثل آبشار ویسادار و جنگل گیسوم و جاده اسالم به خلخال و روستاهای ییلاقی اسالم خیلی خیلی عالیه.من خودم رفتم و واقعا بهمون خوش گذشته

انتشار: 25 تیر 1402

در پاسخ به رضا اسدی:

هیچ جا حسابی تیغت میزنن اندک آرامشی که داشتی هم ازت میگیرن

انتشار: 21 خرداد 1401

سحر بحیرائی
در پاسخ به رضا اسدی:

سلام به شما همراه گرامی
اگر قصد دارید در مکانی خلوت باشید و از طبیعت لذت ببرید توصیه ما به شما ییلاق های شمال است اما باید در نظر داشته باشید که ییلاق ها روستا هستند و امکانات زیادی در اختیارتان قرار ندارد. برای دیدن این لیست وارد صفحه ییلاق های شمال ایران شوید.

 

انتشار: 19 مرداد 1399

انتشار: 17 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
هومن مختارى
پرسش:

سلام ،لطفا چندتا اقامتگاه در جنگل لفور معرفی کنید برای اقامت ۲ شب

سحر بحیرائی
در پاسخ به هومن مختارى:

سلام به شما همراه گرامی
شما می توانید از کلبه های جنگلی داخل جنگل لفور استفاده کنید و  اگر هم قصد اقامت در شهر را دارید می توانید به صفحه اقامتگاه های سوادکوه سر بزنید.

انتشار: 12 مرداد 1399

انتشار: 25 تیر 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست