کارناوال - راهنمای سفر

بودای بزرگ لشان چین

چین، ناحیه سیچوان، شهر لشان، شیدنانگ

5

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 1 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 8:00 صبح تا 17:30

هزینه ورودی بزرگسالان

90 یوان چین(538,454تومان)

هزینه ورودی کودکان و سالمندان

45 یوان چین(269,227تومان)

همه چیز درباره بودای بزرگ لشان چین

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 شهریور 1396

به روز رسانی

04 آذر 1398

معرفی /

بودای بزرگ لشان چین | بزرگ ترین مجسمه سنگی بودا در دنیا

همیشه افرادی هستند که به قصد دیدن جاذبه های شگفت انگیز و جذاب بار سفر می بندند، مهم نیست که سرنوشت، آن ها را کجا می برد تنها باید جاهایی رفت که منحصر به فرد باشند، جاذبه هایی را از نزدیک دید که انسان را غرق در حیرت و شگفتی می کنند.

ما تا به حال به مناطق مختلفی در گوشه گوشه ی دنیا سفر نموده ایم، حتی جاذبه هایی را از نزدیک دیده ایم که در فهرست عجایب هفتگانه جهان قرار دارند، اما امروز می خواهیم به جایی رویم که واقعا بی نظیر است قصدمان دیدن بزرگترین مجسمه ی سنگی بوداست که در چین قرار دارد. تعداد مجسمه هایی که تا به امروز از بودا ساخته شده بی شمار است اما مطمئنا امروز شاهد یکی از جذاب ترین و فوق العاده ترین مجسمه های بودا خواهیم بود.

همه چین را با نام دیوار عظیمش می شناسند اما حقیقت این است که چین دنیایی از عجایب و جاذبه های خاص و ناب را در خود جای داده که متاسفانه افراد زیادی از وجود آن ها بی خبر هستند، کارناوال آرام آرام به همه ی نقاط چین سفر خواهد کرد و بیشتر علاقمندان را با این نقاط دیدنی آشنا می کند. اگر شما هم به چشیدن طعم تجربه های خاص و شگرف علاقمند هستید با ما همراه شوید تا از نزدیک شاهد بزرگ ترین مجسمه ی سنگی بودا به نام بودای بزرگ لشان باشیم.

Photo by : Rui Baião

چرا بازدید از بودای بزرگ لشان؟


 • این مجسمه یکی از عظیم ترین مجسمه های دنیاست و ملقب به بزرگترین مجسمه ی سنگی بودا می باشد.
 • در مکانی قرار دارد که نخستین پرستشگاه بودا بوده است.
 • این مجسمه و مناطق اطرافش یکی از مقدس ترین مکان ها نزد پیروان بودائیسم است.
 • بودای بزرگ لشان یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری چین است و ابهت آن گردشگران را حیرت زده می کند.
 • عمر مجسمه ی بودای بزرگ لشان حدود 1300 سال است.
Photo by : Arisha Wickramasinghe

معرفی بودای بزرگ لشان | Leshan Giant Buddha

بودای بزرگ لشان نام مجسمه ای با ارتفاع 71 متر است که در میان صخره کنده شده و چهره و پیکر بودا، بنیان گذار آیین بودا را به تصویر کشیده است. با توجه به تحقیقات باستان شناسان بودای بزرگ لشان در طی امپراتوری تانگ (سالهای 713 تا 803 میلادی) ساخته شده است.

این مجسمه ی فوق العاده هنوز هم در مکان اولیه ی خود قرار دارد و برای دیدنش باید به جنوب استان سیچوان چین رفت، کمی دورتر از شهر لشان در کوه امی (Emei)، بودای بزرگ لشان را خواهید یافت که مهم ترین جاذبه ی شهر لشان نیز محسوب می شود. مهم ترین نکته که باعث جذاب شدن این مجسمه و تفاوت آن با دیگر تندیس های بودا شده، عظمت آن است؛ طول سرش به تنهایی 14.7 متر و پهنای شانه اش تقریبا 28 متر و عرض آن 10 متر می باشد.

زمانی خارق العاده بودن این اثر زیبا را درمی یابید که تصور کنید مجسمه را در چند صد سال پیش ساخته اند اما با این حال هنوز هم از جمله جذاب ترین سازه های کهنی است که به دست بشر ساخته شده. علاوه بر بزرگترین مجسمه ی سنگی بودا، لقب بلندترین مجسمه ی دوران پیش از مدرن را نیز به این سازه ی هنرمندانه می دهند. این مجسمه آن قدر حیرت انگیز است که سازمان یونسکو، مجسمه و همه ی ناحیه ی جغرافیایی اطرافش را در فهرست خود ثبت کرده است این ثبت مهم در سال 1996 میلادی انجام گرفت. جالب است بدانید که این مجسمه با نام دافو (Dafo) نیز شناخته می شود.

درست رو به روی بودای بزرگ لشان رودی به نام مینجیانگ (minjiang) جاری است که زیبایی مجسمه و محیط اطرافش را دو چندان کرده، وجود همین رود باعث شده تا بازدیدکنندگان بتوانند هم از طبیعت زیبای منطقه استفاده کنند و هم با دیدن مجسمه در تاریخ سفری داشته باشند. بودائیان امروزی در چین عقیده دارند که مجسمه ی بودا نماد شادی و روشنایی است.

ابعاد اجزای مجسمه ی بودای لشان:

بودای بزرگ لشان به صورت نشسته ساخته شده و فقط طول قسمت روی پاهای آن 8.5 متر است یعنی تقریبا 100 نفر می توانند روی پهنای پاهای این مجسمه قرار گیرند و شانه هایش آن قدر بزرگ هستند که روی هر یک از شانه هایش تقریبا به اندازه ی یک زمین بسکتبال است. شاید باورتان نشود اما بینی این مجسمه به تنهایی 6 متر (5.6متر) طول دارد و هر یک از انگشتانش 3 متر هستند و حتی یک نفر می تواند روی کوچک ترین انگشت بودا به راحتی بنشیند.

در ادامه بیشتر با بودای بزرگ لشان و تاریخچه و چگونگی ساختش آشنا خواهیم شد همچنان همراه ما باشید.

Miloš Bazelides 

تاریخچه ساخت بودای بزرگ لشان

امروزه کوه اِمی و مناطق اطرافش یکی از مهم ترین مکان های مذهبی برای بودائیان به حساب می آید زیرا مجسمه ی بودا توسط سلسله ی تانگ ساخته شد که یکی از مهم ترین حاکمان چین بودند و بدون شک آن ها این ناحیه را مقدس می دانسته اند. در کتب تاریخ کهن چینی درباره ی بودای بزرگ لشان اینگونه سخن گفته شده است:

کوه یک بودا است، بودا کوه است. 

بنابر یافته های تاریخی باستان شناسان، ساخت این مجسمه از سال 713 میلادی با رهبری راهبی به نام های تانگ (Hai Tong) آغاز شد. سازندگان این مجسمه اعتقاد داشتند که وجود بودایی با این عظمت باعث آرامش آب ها خواهد شد زیرا در آن زمان کشتی و قایق های زیادی بر اثر طوفان و ناآرامی آب ها در هم می شکستند و مردم تصور می کند که هیولای عجیبی درون آب ها وجود دارد که باعث کشته شدن اهالی می گردد. گروه ساخت و ساز های تانگ، شروع به ساخت مجسمه کردند اما در همان ابتدای کار با کمبود بودجه مواجه گشتند و نتوانستند ساخت مجسمه ی بودا را ادامه دهند، کار به جایی رسید که های تانگ دست از ساخت مجسمه کشید و در این رابطه گفت من با صداقت و تقوا شروع به کار کردم و نبود بوجه به کارم ضربه ی سختی زد. او آن قدر به ساخت این مجسمه علاقمند بود که گفت:

تخم چشم مرا بگیرید اما بودجه ی ساخت مجسمه را از من دریغ نکنید.

با همه ی این تفاصیل کار ساخت مجسمه متوقف شد تا این که های تانگ از دنیا رفت و شاگردانش پس از او در سال 803 میلادی مجددا تصمیم گرفتند تا بودای بزرگ لشان را کامل کنند و در همین سال شروع به تکمیل مجسمه می کنند و بودای بزرگ لشان پس از 90 سال ساخته می شود.

تاریخدانان بر این عقیده اند که سازنده ها سنگ هایی را که از کنده شدن مجسمه بر روی صخره حاصل می شد را داخل رودخانه می ریختند و همین کار آرام آرام باعث تغییر مسیر رود و آرام تر شدن آب ها شد و قاعدتا صدمه ی کمتری هم به کشتی و قایق ها وارد می گشت.

اینبار دیگر سازنده ها با کمبود بودجه مواجه نبودند به همین خاطر سعی کردند به بهترین شکل ممکن بودای بزرگ لشان را بسازند. آن ها سیستم زهکشی جالبی برای مجسمه تعبیه کردند که وظیفه ی آن هدایت آب باران بود. سازنده ها می دانستند که بارش باران به مرور زمان مجسمه را نابود می کند به همین خاطر سعی کردند تا جایی که امکان داشت آب با مجسمه برخورد نداشته باشد، این سیستم زهکشی هنوز هم موجود است.

گفته می شود تا سالها پس از تکمیل شدن این مجسمه آن را با چوب هایی محافظت می کردند به عبارت دیگر بر فراز آن چوب هایی قرار داده بودند تا مجسمه در برابر آفتاب و باران محافظت شود که این چوب ها امروزه وجود ندارند.

زمانی که مغول ها به چین حمله کردند یعنی حدودا زمانی که سلسله ی یوآن در حال سقوط بود متاسفانه مقداری از مجسمه بودای بزرگ لشان تخریب شد و بقیه ی آن هم در معرض نور و باران قرار گرفت که همین موضوع سرعت تخریبش را بالا برد اما با این حال هنوز هم این مجسمه پابرجاست و علاقمندان می توانند از دیدن آن لذت ببرند.

جالب است بدانید پرستش مجسمه های بودا و بخصوص میتریا (پایه ی آموزه های آخر زمان در دین بودیسم) بیشتر در طی قرون 4 تا 7 میلادی بود و بودائیان عقیده دارند مجسمه ی عظیم لشان الهام بخش ترین و نزدیک ترین مجسمه ی موجود به میتریاست.

Photo by : Stefan Putra Lionar

معماری و ساخت بودای بزرگ لشان

مطمئنا تنها نکته ای که باعث می شود گردشگران از سراسر دنیا به دیدار این مجسمه بروند معماری و شکل ظاهری خاص آن است. جنس این مجسمه تماما از سنگ می باشد به جز گوش های بودا که از چوب هستند و امروزه می توانیم گوش های مرمت شده ی آن را ببینیم. سازنده ها ابتدا گوش ها را ساخته اند و سپس آن ها را به مجسمه متصل نمودند.

اگر کمی دقیق تر به مجسمه ی بودا توجه کنید خواهید دید که او با موهایی فر و گره خورده به تصویر کشیده شده است، موهای او به رنگ سیاه می باشد و حدودا 1،021 فر روی سرش قرار دارد که به شکلی کاملا ماهرانه طراحی و ساخته شده اند.

مجسمه ی بودای بزرگ لشان تقریبا به اندازه ی یک ساختمان 10 طبقه می باشد و اگر آن را ایستاده می ساختند قدش با مجسمه ی آزادی برابری می کرد. این اثر هنری آن قدر ماهرانه ساخته شده که هر کجای آن را که ببینید کاملا متقارن است. بدون شک اگر این مجسمه را از نزدیک ببینید شگفت زده خواهید شد زیرا کوچکترین انگشت این مجسمه نیز آن قدر بزرگ است که یک فرد بالغ به راحتی می تواند روی آن بنشیند.

از دیگر نکات جالب درباره ی این اثر فوق العاده این است که می گویند در سال های ابتدایی ساخت آن، بودا گوشواره هایی از جنس طلا به گوش داشت که امروزه وجود ندارد و مشخص نیست که گوشواره ها چگونه ناپدید شده اند.

آنچه که در این میان کسی روی آن تردید ندارد پدید آمدن اثری فوق العاده توسط راهبان چینی است، این پروژه آن قدر موفقیت آمیز بود که نام بودای بزرگ لشان را در اشعار، آهنگ ها و داستان های مشهور چینی به وفور می بینیم.

سیستم زهکشی و تخلیه آب در مجسمه بودای لشان:

همانطور که کمی پیش تر اشاره کردیم این مجسمه دارای سیستم هوشمندانه ی زهکشی برای مهار باران است از این لحاظ می گوییم هوشمندانه زیرا این سیستم در موها، گوش ها و قفسه سینه ی مجسمه پنهان شده است و آب را به گونه ای هدایت می نماید که قسمت داخلی مجسمه کاملا خشک باقی می ماند البته به دلیل این که مجسمه یکبار تخریب و دوباره بازسازی شد سیستم زهکشی آن به نسبت سیستم اولیه بسیار متفاوت است. این سیستم در ابتدا به گونه ای ساخته شده بود که تقریبا 18 لایه در سطوح مختلف سر و گوش و گردن مجسمه می پیچید و نهایتا آب باران را به پایین مجسمه یا درون غارهای اطراف مجسمه بودا تخلیه می نمود. برخی عقیده دارند که همین سیستم زهکشی باعث ضد زلزله شدن این مجسمه نیز شده است اما هیچ مدرک معتبری در این زمینه وجود ندارد.

مرمت و بازسازی بودای بزرگ لشان

از زمان ساخت اولیه تا به امروز مجسمه ی بودای بزرگ لشان مرمت و بازسازی شده است؛ اولین بازسازی مهم این اثر در سال 1963 میلادی انجام گرفت؛ درست در زمانی که مجسمه تقریبا نابود شده بود، این بازسازی توسط دولت چین انجام پذیرفت و همین مرمت بود که باعث شد مجسمه ی بودا در سال 1996 میلادی در فهرست یونسکو جای گیرد.

در سال 2001 میلادی می گفتند هزینه ای که برای بازسازی این مجسمه خرج شد حدود 40 میلیون دلار آمریکا بود که البته افراد زیادی این رقم را شایعه می دانند زیرا هیچ سندی از آن وجود ندارد. اما بازسازی هایی که تا به امروز انجام شده کافی نیست و دولت چین قصد دارد باز هم به مرمت این سازه بپردازد.

Photo by : Unknown

تفریحات و گردش در کنار مجسمه بودای لشان

از مهم ترین تفریحات گردشگرانی که به قصد دیدن مجسمه ی بودای بزرگ لشان به این ناحیه می آیند عکاسی با این غول بزرگ است آن ها با شور و شوق از پلکان بالا می روند تا مطمئن شوند خوب مجسمه را برانداز کرده اند، اینجا اغلب هوا خوب است و برای گردشی یک روزه کاملا مناسب می باشد.

اگر به تصاویر با دقت بیشتر نگاه کنید خواهید دید که علاوه بر عظمت مجسمه که مهم ترین ویژگی آن است در اطراف آن، مجسمه های کوچکتری از بودا و اشخاص مهم در این دین به چشم می خورد. علت این موضوع عقاید خاص پیروان بوداست؛ آن ها گمان می کردند که وجود چنین مجسمه ی عظیمی نشانه ی لطف خدایان به آن هاست به همین خاطر مجسمه های کوچک تری در کنار بودای بزرگ لشان ساختند تا قدردانی خود را از این نعمت بی نظیر اعلام کنند.

علاوه بر بوداهای دیگر، مجسمه ی های تونگ سازنده ی اولیه ی این مجسمه نیز در کنار بودای بزرگ ساخته شده است تا یادواره ای باشد برای خدمات بزرگ این فرد به دین بودا.

همانطور که اشاره کردیم این مجسمه داخل یک صخره ی بزرگ کنده شده به همین خاطر گردشگران برای دیدن مجسمه از زوایای مختلف باید از پلکان مارپیچی که روی صخره تعبیه شده بالا بروند که این کار به خودی خود گردشی بسیار جالب است زیرا در طی بالا رفتن از این صخره و تماشای مجسمه ی بودا، کتیبه های گوناگونی نیز به چشم می خورند. حتی کتیبه هایی هم به زبان فارسی از حکام منطقه ی بابل در این مکان دیده می شوند، توصیه می کنیم در بازدیدتان از مجسمه ی بزرگ لشان خوب به اطراف دقت کنید. این مجسمه آن قدر ماهرانه ساخته شده که حتی ناخن ها و همه ی اجزای صورت بودا را به بهترین شکل نشان می دهد.

اما زیبایی های این مجسمه تنها به ظرافت مجسمه و عظمت آن محدود نمی شود بلکه گردشگران می توانند با بالا رفتن از پلکان به تراسی زیبا برسند و از آن جا مناظر را تماشا کنند و یا از غارها و حفره های داخل صخره ها دیدن نمایند. علاقمندانی که از پلکان اطراف مجسمه بالا می روند می توانند در طی آن از مقبره ی بزرگان دینی و سیاسی مثل سلسله های هان و تانگ یا معابد کوچک بودائیسم را مشاهده کنند.

جالب است بدانید که در نزدیکی این مجسمه پارک مجزایی وجود دارد که در آن انواع مجسمه های بودا و معابد و مقبره ها قابل مشاهده است در این پارک حدود ۳۰۰۰ مجسمه وجود دارد و برای گردشگران بسیار جذاب می باشد اما به دلیل این که بتوانیم بهتر و کامل تر به معرفی این پارک بپردازیم آن را در مقاله ای جداگانه و در آینده توضیح خواهیم داد.

Neil Clarke 

امکانات رفاهی در اطراف مجسمه بودای لشان

به دلیل این که مجسمه ی لشان از محبوب ترین دیدنی های چین است و سالانه توریست های زیادی برای دیدن آن به استان سیچوان می روند  امکاناتی هم برای رفاه بیشتر گردشگران در اطراف این مجسمه قرار گرفته که در این قسمت به آن ها می پردازیم:

 • پلکان: برای دیدن مجسمه از نمای بالا گردشگران علاقمند باید از پلکانی سنگی بالا بروند. این پله ها در اغلب مکان ها سایبان دارند تا توریست ها را از آفتاب و باران محافظت نمایند همچنین دارای نرده های محافظ نیز هستند.
 • فروشگاه: در اطراف مجسمه دستفروشانی با گاری های کوچکشان فعالیت می کنند و به توریست ها غذا، نوشیدنی و سوغات عرضه می کنند.
 • آب آشامیدنی: گردشگران می توانند آب آشامیدنی را به صورت بطری در محل خریداری نمایند.
 • تابلوهای راهنما: به دلیل این که مجسمه لشان برای چینی ها و همچنین بودائیان هم از لحاظ تاریخی و هم مذهبی مهم است به همین خاطر در پایه ی مجسمه تابلوهای راهنما وجود دارد که تاریخچه ی مجسمه را بیان می کند و همچنین گردشگران را به مسیر مورد نظرشان راهنمایی می نماید.
 • قایق: گردشگران می توانند از قایق به عنوان وسیله ی نقلیه برای رسیدن به مجسمه بودا استفاده نمایند یا برای تفریح و سرگرمی در اطراف مجسمه ی لشان قایق سواری نمایند.
 • عکاس: افرادی که دوربین مناسب همراه ندارند می توانند از عکاسانی که در محل حضور دارند بخواهند تا از آن ها عکس یادگاری بگیرد این عکس ها در محل نیز چاپ می شوند.

به طور کلی در این ناحیه امکانات و تفریحات خوبی وجود دارد اما از یاد نبرید که به دلیل شهرت زیاد این مجسمه اغلب مواقع در زمان بازدید با ازدحام جمعیت رو به رو خواهید شد زیرا همه ی توریست ها باید از پلکان بارید بالا بروند و این کار کمی دشوار خواهد بود.

بهترین فصل سفر 

همانطور که احتمالا تا به اینجا متوجه شدید منطقه ای که بودای بزرگ لشان در آن قرار دارد باران زیاد می بارد بنابراین باید خوب دقت کنید که چه زمانی را برای بازدید انتخاب می کنید، به همین خاطر در اینجا به بررسی آب و هوا در فصول مختلف در لشان می پردازیم:

بهار: اغلب مواقع باران بهاری می بارد و محوطه ی مجسمه لشان مه آلود اما زیبا و دلفریب است.

تابستان: هوا در تابستان کمی شرجی است اما باز هم برای بازدید مناسب می باشد و اگر لباس خنک بپوشید بازدید لذت بخشی خواهید داشت.

پاییز: تا پایان آبان ماه هنوز آب و هوا برای بازدید از این مجسمه مناسب می باشد.

زمستان: از آذر تا فروردین را برای بازدید از مجسمه ی لشان پیشنهاد نمی کنیم زیرا اغلب درختان بدون برگ هستند و هوا نیز سرد می باشد و به دلیل این که یکی از جنبه های مهم بازدید از این مجسمه لذت بردن از طبیعت است زمستان مناسب نیست.

بهترین زمان بازدید از مجسمه بودای بزرگ لشان را بین ماه های مارس تا نوامبر (فروردین تا آذر ماه) می دانند زیرا گل ها در این زمان شکوفا می شوند و هوا بسیار دلپزیر می گردد و این ناحیه برای تماشای طلوع و غروب خورشید بسیار مناسب می گردد.

Photo by : Unknown

مسیر و هزینه

حال که با مجسمه ی حیرت انگیز بودا در چین آشنا شدیم در این بخش به بررسی چگونگی رسیدن به آن می پردازیم. اگر علاقمند هستید از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده نمایید، می توانید به وسیله ی قطار، اتوبوس و قایق به سوی این مجسمه بروید.

با قطار:

می توانید از شهر بزرگ چنگدو (Chengdu) سوار قطارهای پر سرعت شوید. باید قطاری را انتخاب کنید که به سوی لشان (Leshan) می رود اما باز هم پس از رسیدن به لشان باید سوار اتوبوس های شماره 3 شوید تا به مجسمه ی بزرگ لشان برسید.

اتوبوس:

مسافت بین شهرهای چنگدو و لشان حدودا 162 کیلومتر است علاقمندانی که دوست دارند با اتوبوس به دیدار مجسمه بودای بزرگ لشان بروند باید به ایستگاه چنگدو زینانمن (Chengdu Xinnanmen) رفته و سوار اتوبوس های سریع السیر شوند سپس در ایستگاه سیوبا (Xiaoba) در لشان پیاده شوند و از آنجا با سوار شدن بر اتوبوس های ششماره 13 به مجسمه بزرگ لشان برسند.

هزینه اتوبوس های 3 و 13 تقریبا 1 یوان چین (5,983 تومان) می شود.

کشتی:

همه روزه کشتی های زیادی به سوی مجسمه ی بودای لشان رهسپار می شوند شما از شهرهای ایبلین، لوجو و چونگ کینگ می توانید به وسیله ی کشتی به سمت مجسمه بودای بزرگ لشان بروید.

*سفر در زمستان:

اگر زمستان را برای بازدید از مجسمه ی بودای بزرگ لشان انتخاب نموده اید باید بدانید که آب رودخانه ها در این فصل بسیار کم می شوند در این صورت احتمالا برای قایق سواری دچار مشکل خواهید شد پیشنهاد می کنیم از جزیره ی لابل (rubble island) استفاده کنید و از آن جا به سوی مجسمه بروید البته ممکن است سطح آب آن قدر پایین بیاید که حتی از این راه هم مجبور شوید حدود 200 متر را پیاده طی کنید اما مناظر آن قدر زیباست که شما را سرگرم خواهد کرد.

می توانید از لابل به جنوب شهر بانک (bank) بروید که تنها 1 یوان چین (5,983 تومان) برای شما هزینه در بر خواهد داشت، درست است که این مناطق جزو مناطق معروف توریستی نیستند اما تفریح و گردش در آن ها لذتبخش خواهد بود.

اگر هم ترجیح می دهید به وسیله ی اتومبیل شخصی خودتان به دیدار این مجسمه روید کافی است از آدرس زیر یا نقشه ی کارناوال استفاده نمایید.

آدرس: چین، سیچوان، لشان، شیدنانگ

Address: Shizhong, Leshan, Sichuan, China

هزینه بلیت و ساعات بازدید بودای بزرگ لشان

برای بازدید از مجسمه بزرگ لشان باید بلیت تهیه نمایید که هزینه های آن به شرح زیر است:

بزرگسالان: 90 یوان چین (538,454 تومان)

سالمندان و دانش آموزان: 45 یوان چین (269,227 تومان)

ورود به تراس: 20 یوان چین (119,656 تومان)

کرایه قایق: 70 یوان چین (418,797 تومان)

 

ساعات بازدید:

از یک آپریل تا 7 اکتبر (اواسط فروردین تا اوایل آبان): 7:30 - 18:30

8 اکتبر تا 31 مارچ (اواخر آبان تا اوایل فروردین): 8:00 - 17:30

Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف بودای بزرگ لشان

به دلیل این که اغلب گردشگرانی که به دیدار این مجسمه ی غول آسا می آیند از دیگر جاذبه های گردشگری اطراف و نزدیک این مجسمه نیز دیدن می کنند در این بخش دیدنی های مهم اطراف این مجسمه را بیان می کنیم و در آینده به معرفی کامل آن ها می پردازیم:

 • جاده ی کوهستانی ناین بندز | Nine Bends Plank Road: جاده ای کوهستان یکه از سمت چپ و بالای سر بودا آغاز شده و گردشگران می توانند با ادامه دادن آن به پارکی زیبا برسند.
 • اورینتال بودا پارک | Oriental Buddha Park
 • معبد لینگین | Lingyun Temple
 • معبد وویو | Wuyou Temple
معبد لینگین چین
اورینتال بودا پارک چین
معبد وویو چین

مجسمه بودای بزرگ لشان را در ویدیو تماشا کنید

 

مجسمه بودای بزرگ لشان در خطر تخریب

متاسفانه با این که مجسمه ی بزرگ لشان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در چین است اما زیاد به مرمت و بازسازی آن توجه نمی شود بنابر گزارش خبرگزاری شین هوا (Xinhua) مجسمه ی بودای بزرگ لشان در معرض آلودگی های محیطی قرار دارد و هیچ مراقبتی از آن در برابر آلودگی ها نمی شود و توریست ها نیز آسیب های زیادی به این جاذبه وارد می کنند که باید به سرعت جلوی آن ها گرفته شود.

در حال حاضر تدابیری برای حفاظت از مجسمه ی لشان دیده شده و دولت وعده داده که در آینده ای نزدیک مجسمه را به صورت کلی بازسازی خواهد کرد اما هنوز آن طور که باید و شاید از این سازه ی با ارزش حفاظت نمی شود.

اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم، این مجسمه در مکانی ساخته شده که سه رود مهم چین یعنی رودخانه مین، چینگی (Qingyi) و دادو (dado) در نزدیکی آن قرار دارند. بنابراین با منطقه ای روبرو هستیم که آب و هوای شرجی دارد به همین دلیل آب و باران های اسیری از مخرب ترین عوامل در تخریب این سازه می باشد و باید هر چه زودتر فکری به حال بودا کرد تا برای آیندگان هم به یادگار بماند.

Photo by : Unknown

نکات جالب درباره مجسمه بودا

هیچ شکی نیست که مهم ترین نکته ی جلب توجه کننده ی بودای لشان بزرگی و عظمت آن است اما با این حال نکات جالب و حقایق دیگری نیز راجع به این سازه ی زیبا وجود دارد که هر کسی از آن ها با خبر نیست، در اینجا به این نکات می پردازیم:

-چند سال پیش کشف شد که روی سه کوهی که در پشت مجسمه ی بودای لشان قرار دارند 3 مجسمه وجود دارند که بودا را به صورت خواب نشان می دهند، احتمالا فلسفه ای در ورای وجود این مجسمه هاست که هنوز به درستی مشخص نشده است.

-بودای لشان داخل صخره و سنگ ها کنده کاری شده است به همین دلیل می گویند بودای لشان کوه است و کوه بودای لشان.

-حتی چشمان بودای لشان نیز 3.3 متر طول دارند.

-گردن این مسجمه نیز 3 متر بلندا دارد.

Photo by : Unknown

توصیه کارناوال

ناحیه ای که مجسمه ی غول پیکر لشان در آن واقع شده است ناحیه ای ییلاقی بوده و هست و مطمئنا از دیدن این مجسمه پشیمان نخواهید شد زیرا پوشش گیاهی غنی و آب و هوای خوب و رود زلالی که در نزدیکی مجسمه قرار گرفته همه و همه باعث می شوند ساعاتی خوش و لذت بخش را سپری کنید. چینی ها عقیده دارند برخی درختانی که در اطراف مجسمه ی بودا به چشم می خورند بیش از 1000 سال عمر دارند به همین خاطر پیشنهاد می کنیم اگر به سوی چین رهسپار هستید دیدن این مجسمه را از دست ندهید زیرا هم گردشی در میان طبیعت خواهید داشت و هم یکی از جذاب ترین جاذبه های چین را می بینید.

پیشنهاد می کنیم ترجیحا آخر هفته ها یا تعطیلات به دیدار این مجسمه نروید تا ازدحام جمعیت کمتر باشد و آسان تر بتوانید از این جاذبه دیدن نمایید زیرا در روزهای شلوغ شاید مجبور شوید حتی 2 ساعت در صف منتظر بمانید تا وارد محوطه شوید و اگر مجبور شدید در روزهای تعطیلی از این مجسمه دیدن کنید بهتر است پیش از بازگشایی درب های ورودی در مکان حضور داشته باشید تا آسان تر وارد شوید.

به شدت توصیه می کنیم غذاهای محلی این ناحیه را امتحان کنید؛ تنقلات محلی لشان بسیار خوش مزه و متفاوت هستند و حتما مزه ی آن ها را فراموش نخواهید کرد، البته غذاها در سیچوان بسیار گران هستند و اگر هزینه برای شما مهم است از مراکز گردشگری این استان خوراکی تهیه نکنید.

Photo by : Unknown

سخن آخر 

مطمئنا مجسمه ی بودای لشان یکی از منحصر به فردترین مجسمه های جهان است اگر تا به حال این مجسمه را از نزدیک دیده اید یا مجسمه های بودا را در گوشه گوشه ی جهان مشاهده نموده اید تجربیات و نظراتتان را با ما در میان گذارید. منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.7

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

ارزش تاریخی(عالی) 5
سهولت در دسترسی(خوب) 4
تنوع و کیفیت امکانات(عالی) 4.5
شرایط نگهداری و مرمت(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5

نقاط قوت

 • قرار داشتن در میراث جهانی یونسکو
 • قرار گرفتن در محوطه نخستین پرستشگاه بوداییان
 • از مهمترین پرستشگاه های بوداییان
 • قدمت هزارساله مجسمه

نقاط ضعف

 • دسترسی دشوار به این مجسمه در فصل زمستان

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 1 رای

5.0

آیا بازدید از بودای بزرگ لشان چین را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش هزینه به لذت(عالی) 5
سهولت در دسترسی(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
کیفیت امکانات(عالی) 5

بودای بزرگ لشان چین را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست