استان اصفهان، کاشان، خیابان علوی


مدت پیشنهادی بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 09:00 صبح تا 19:00

شماره تماس: 

هزینه اتباع ایرانی: 

4000 تومان

همه چیز درباره خانه طباطبایی های کاشان

نقد و بررسی

نقشه و مسیر

نظرات کاربران

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

09 شهریور 1397

07 تیر 1399

معرفی /

خانه طباطبایی های کاشان | عروس خانه های ایران

همراه کارناوال شوید تا سری به یکی از زیباترین و بی نقص ترین شاهکارهای معماری ایران، خانه طباطبایی های کاشان بزنیم و غرق در هنر و سلیقه آفرینندگان آن شویم. همراه مان شوید تا با مرور چند عکس خانه طباطبایی کاشان، شما را به دنیایی از هنر و اعجاز ببریم و به مروز اطلاعات مهم بازدید از اینجا مانند ساعت کار، هزینه و آدرس خانه طباطبایی کاشان بپردازیم. این سفر تماشایی و جذاب را از دست ندهید. 

حال اگر علاقه دارید سفری به کاشان داشته باشید و قصد دارید برنامه ریزی کاملی برای این کار انجام دهید؛ تنها کافی ست سری به صفحه راهنمای سفر به کاشان در کارناوال بزنید و از اطلاعات موجود در آن کمک بگیرید. جایی که در آن می توانید به اطلاعات کاملی در مورد سفر به کاشان دسترسی پیدا کنید: از معرفی شهر آن گرفته تا آشنایی با انواع اقامتگاه های موجود در کاشان. اگر هم علاقه دارید تا در قالب تورها و گشت های شهری، از این شهر و جاذبه های مشهور اطراف آن دیدن کنید؛ می توانید سری به صفحه رزرو تورهای کاشان بزنید و تور مورد علاقه تان را رزرو کنید. 

Photo by : Unknown

چرا خانه طباطبایی ها؟


  • خانه طباطبایی ها یکی از خانه های ارزشمند ایران است که عناصر معماری ایرانی را به خوبی می توان در آن دید.
  • این خانه در محله ای تاریخی واقع شده و در کنار بازدید از آن می توانید از آثار دیگری نیز بازدید کنید.
  • خانه طباطبایی ها به دلیل زیبایی های خاص خود به عروس خانه های ایران شهرت دارد.

مناسب برای


عموم مردم که علاقه به آشنایی با بناهای تاریخی دارند.

فعالان، دانشجویان، پژوهشگران و علاقه مندان به رشته های گردشگری، معماری، مرمت، تاریخ و عکاسی

نامناسب برای


سالمندان و ناتوانان جسمی در بالا رفتن از پله های بناها دچار مشکل می شوند.

Photo by : Pouria taghavi

آشنایی با خانه طباطبایی ها | عروس خانه های ایران

در یکی از محله های تاریخی کاشان به نام سلطان امیراحمد و پس از گذر از کنار چندین بنای تاریخی به خانه ای می رسیم که در جوار بقعه مطهر امامزاده سلطان امير احمد(ع) از فرزندان امام موسی كاظم (ع) قرار دارد. این ساختمان به خاطر داشتن زیبایی های بی بدیلش به عروس خانه های ایران شهرت دارد و شاهکاری از هنر معماری قدیم به شمار می رود.

این خانه 4730 مترمربع وسعت دارد و بخش های متفاوتی را با کاربری های متنوع شامل می شود. هر گوشه از این خانه بر طبق اصولی خاص و هوشمندانه ساخته شده و در عین زیبایی، کلیه نیازهای ساکنان در آن پیش بینی شده است. خانه های بزرگ به صاحبان ثروتمند خود این فرصت را می دادند تا علاوه بر خودشان، فرزندان آنان نيز پس از ازدواج در همان خانه زندگی کنند. علاوه بر این، محلی برای تجارت و برگزاری مراسم نیز بوده اند.

تزیینات مجلل و باشکوه داخلی و بیرونی همچون گچ بری های هنرمندانه و به کارگیری شیشه های رنگی و ارسی، حفظ اصالت معماری ایرانی و اسلامی و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه از ویژگی هایی است که خانه طباطبایی های کاشان را به یکی از منحصر به فردترین بناهای تاریخی ایران تبدیل می کند.

شاید اگر کسی از این ویژگی ها خبر نداشته باشد با دیدن درِ ورودی خانه به راحتی از کنار آن عبور کند؛ اما با ورود به خانه تصاویری تازه و متفاوت از خانه های ایرانی در ذهن تان شکل خواهد گرفت که هیچ گاه فراموش نخواهند شد.

Photo by : Unknown
Mojtaba Bagheri 
Sahar Jafari 

تاریخچه خانه طباطبایی ها

صاحبِ خانه طباطبایی ها، یکی از تاجران بین المللی فرش از اهالی نظنز و مقیم کاشان بود که با نام حاج سيد جعفر طباطبايی نطنزی شناخته می شد و فرش های نفیسی را به روسیه و هند صادر می کرد. وی در حدود سال 1250 هجری قمری تصمیم به ساخت خانه ای مجلل در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان اميراحمد گرفت تا خانواده اش را در آن اسکان دهد. او معمار معروف کاشانی، استاد علی مريم، هنرمند برجسته دوره قاجار، را به عنوان مامور طراحی و ساخت این خانه انتخاب کرد. معمار موظف شد با استفاده از هنر و مهارت خود خانه باشکوهی را بنا کند. وی که سازنده خانه بروجردی‌ها و سرای امین الدوله نیز بود، توانست در مدت 10 سال ساخت این خانه را به پایان برساند.

برای جلوه دادن به این خانه، نیاز به تزییناتی شکوهمند بود، پس یکی از شاگردان میرزا ابوالحسن صنیع الملک غفاری کاشانی، گچ بری و نقاشی های آن را برعهده گرفت و زیر نظر استاد خود به ایجاد طرح هایی منحصر به فرد مشغول شد. ميرزاابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنيع الملک که هنرمند بزرگ و نقاش‌باشی دربار ناصرالدین شاه قاجار بود به دلیل مراوداتی که با صاحب خانه داشت پذیرفت که نظارت بر کار گچ بری و نقاشی را بر عهده بگیرد و همین امر بر ارزش و اعتبار خانه طباطبایی ها افزود. به دلیل آنکه صاحب خانه در کار تجارت فرش بود کلیه نقوش گچ بری از نقش های فرش ایرانی و گل و مرغ اسلیمی الهام گرفتند و در نهایت شکوه اجرا شدند.

این خانه تاریخی پس از گذشت سال ها به وسیله هیات امنایِ مرمت و احیای ابنیه تاریخی کاشان، از صاحبان آن خریداری شد. این بنا در سال های 1373 تا 1376 با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی کاشان و با پشتیبانی مسوولان وقت وزارت معادن و فلزات مورد مرمت قرار گرفت و طبق نقشه اصلی بازسازی شد.

 خانه تاریخی طباطبایی ها با شماره ثبت 1504 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و تحت نظر سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان اداره می شود.

Photo by : Ali Kordzadeh
Photo by : Hessam M Nik
Photo by : Ali Kordzade

ویژگی های معماری

در ساخت خانه طباطبایی ها از شیوه گودال باغچه و معماری درونگرا و حجاب دار بهره بردند و کلیه اجزای آن به صورت متقارن ساخته شده اند.

* در شیوه گودال باغچه خانه را در موقعیتی گود و حدود یک طبقه پایین تر از سطح زمین می سازند. معماران، این شیوه را بیشتر در مناطق کویری و برای تامین خاک مورد نیاز برای ساخت خشت های بنا، سهولت امکان دسترسی به آب قنات، عایق کردن خانه در برابر حرارت و صدا و افزایش مقاومت در برابر زلزله به کار می گیرند. پس از زلزله بزرگی مه در سال 1192 هجری قمری در کاشان رخ داد، بیشتر خانه ها به شیوه گودال باغچه بنا شدند. در این روش، خانه در گودی قرار می گیرد و استحکام لازم برای تاب آوردن زمین لرزه را پیدا می کند. در گودال باغچه آبرسانی به بنا هم آسان تر است و از رطوبت سازه نیز برای ر شد گياهان استفاده می شود. بنایی که در دل خاک است  گویی در عايق حرارتی قرار دارد؛ نه زود گرم می شود و نه به این راحتی ها سرد.

* در شیوه درونگرا بیشتر به فضای درونی خانه توجه می شود و نمود بیرونی ساختمان از کوچه چندان جالب توجه نیست. استفاده از این شیوه در گذشته و به ویژه در مناطق کویری ایران بسیار مرسوم بوده و ریشه در اعتقادات مردم داشته است. آنها اعتقاد زیادی به چشم خوردن داشتند و به همین دلیل سعی می کردند که نمود بیرونی خانه های‌شان خیلی به چشم نیاید. از سوی دیگر صاحبان خانه های مجلل بسیار مردمی رفتار می کردند و معتقد بودند که شکوه بیرونی خانه نوعی به رخ کشیدن ثروت محسوب می شود.

* در معماری حجاب دار از محیط بیرونی خانه به درون آن دید وجود ندارد و ارتباطِ بصری مستقیم فضاهای داخل با فضای شهری، کاملا قطع می شود تا ساکنان خانه به راحتی در آن زندگی کنند. با به کارگیری این شیوه کلیه پنجره های خانه به فضاهایی همچون حیاط و ایوان های سرپوشیده باز شده و این فضاها را به بهترین شکل آراسته می شوند.

این خانه سه بخش مجزا و مستقل دارد اما معمار آن به شیوه ای هنرمندانه، هر سه را به یکدیگر مرتبط ساخته است. به طور کلی ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین) و ۳ بادگیر در خانه طباطبایی ها وجود دارد. آب مورد نیاز ساکنان نیز از ۲ رشته قنات به نام های دولت‌آبادی و نصرآبادی تامین می شده است.

چندین حیاط در خانه طباطبایی ها وجود دارد که با ویژگی های شان، ایرانی بودن بنا را به رخ می کشند. از میان 4 حیاط، یک حياط مرکزی متعلق به قسمت بيرونی و دو حياط متعلق به اندرونی و يک حياط متعلق به خدمه بوده است. در حیاط ها درختانی از میوه های بهشتی همچون انار و انجیر کاشته شده  اند که اعتقادات مردم آن زمان را نشان می دهند. در این میان یک درخت انجیر 80 ساله توجه بسیاری را به خود جلب می کند.

Photo by : Unknown

به خانه وارد می شویم 

از درون کوچه قدم به درون این خانه به ظاهر ساده می گذاریم و ورود به دنیایی متفاوت را تجربه می کنیم:

1- وروردی و هشتی

وسعت خانه طباطبایی ها سبب شده تا 5 درِ ورودی برای آن تعبیه شود. از میان این ورودی ها امروزه تنها وروردی اصلی قابل استفاده است که پس از گذر از راهرویی پر پیچ و خم به هشتی می رسد. هشتی فضایی هشت ضلعی در ورودی خانه است که برای انتظار مهمان به کار می رود. وجود راهروهای پر پیچ و خم منتهی به هشتی خانه طباطبایی ها دو مزیت دارد :

* خانه و ساکنان آن را از دید غریبه ها در بیرون از خانه محفوظ می دارد و مانع دید مستقیم آنها می شود.

* اختلاف ارتفاع خانه با کوچه که در نتیجه استفاده از شیوه گودال باغچه به وجود آمده است، دیگر به چشم نمی آید.

Photo by : Unknown

2- قسمت بیرونی خانه

به هنگام بازدید از خانه طباطبایی ها پس از هشتی، وارد قسمت بیرونی خانه می شوید که حیاطی چشم نواز با سنگ های سفید دارد و حوض بزرگی را در میان خود جای داده است. این حوض علاوه بر آبیاری درختان و استفاده ساکنان خانه، نقش مهمی را در زیبایی حیاط ایفا می کند.

بخش بیرونی خانه از سایر قسمت ها بزرگتر و دارای ارتفاع بیشتری است. این قسمت دارای حیاطی به شکل مربع مستطیل است و در گوشه های خود پَخی هایی دارد.

این حیاط به هنگام برگزاری مراسم هایی همچون نوروز و تعزیه محرم و صفر مملو از جمعیت می شده است و مردم از فقیر و غنی مهمان این خانه می شدند. در چهار سوی حیاط فضاهای مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

* شاه نشین

زیباترین قسمت خانه طباطبایی ها در جبهه جنوبی و در قسمت بیرونی آن قرار دارد. این قسمت مخصوص پذیرایی از مهمانان و بازرگانانی بود که برای تجارت دعوت می شده اند و همچنین محلی برای برگزاری جشن ها بوده است. این بخش، اتاقی هفت دری با سقف بلند است که با عنوان تالار بزرگ یا اتاق شاه نشین شناخته می شود و به سبب وجود قطعات زیاد آینه در میان گچ بری های آن، به تالار آینه نیز شهرت دارد.

تزیینات نقاشی، مقرنس بندی و قطار بندی در کنار آیینه کاری و گچ بری جلوه این قسمت از خانه را دو چندان می کنند. یکی از جالب ترین تزیینات این قسمت، پنجره های مشبکی هستند که با گچ درست شده اند و همچون پارچه توری ظریفی دیده می شوند.

وجود نورگیرها و پنجره های مشبک رنگی و پنجره های کناری دو جداره که عمودی باز و بسته می شوند بر زیبایی این اتاق افزوده اند و هنر معماری ایرانی را به رخ می کشند.

در دو سوی اتاق شاه نشین اتاق هایی موسوم به گوشواره قرار دارند. هنگامی که تعداد مهمانان کم بوده و یا اهمیت زیادی برای صاحبخانه نداشتند از آنها برای سکونت مهمانان استفاده می کردند.

Amin Abedini 
Hamidreza Bani 
Mehdi Aminian 

* ایوان آینه

در جلوی تالار شاه نشین، ايوانی مزین به هنر آيينه کاری و گچ بری های جالب وجود دارد که محل خوبی برای نشست و استراحت مهمانان به هنگام عصر بوده و امکان لذت بردن از فضای حیاط را فراهم می کرده است.

سقف این ایوان باشکوه ترین قسمت خانه است چرا که با هنر آینه کاری، نقش فرش کاشان که به لچک و ترنج شهرت دارد، به زیبایی هر چه تمام تر بر روی آن پیاده سازی شده است. گفته می شود که در گذشته فرشی با همین نقش را بر روی ایوان پهن می کردند تا انعکاس تصویر آن در آینه کاری، نقش زیبای فرش را در سقف کامل کند و شکوهی دو چندان به این قسمت ببخشد.

در میان نقوش لچک و ترنج سقف، آینه کاری هایی به شکل ستاره نیز دیده می شود. این ستاره ها نمادی از اهمیت آسمان شب در مناطق کویری هستند و زیبایی آن را به رخ بینندگان می کشند.

 پسر ارشد صاحب خانه، سید علی طباطبایی، به کار واردات فانوس از دولت عثمانی آن روزگار مشغول بوده است. وی فانوس هایی را در این قسمت آویزان کرده بود تا به هنگام شب نشینی، آنها را روشن کنند و افراد از انعکاس نور فانوس ها در آینه های کوچک لذت ببرند. استفاده از هنر آینه کاری انتخابی هوشمندانه در معماری نیز بوده است چرا که انعکاس نور در آنها به افزایش روشنایی نیز کمک می کند.

Nikos Simou 
Ali Kordzade 
H.Taghizadeh 

* اتاق های بخش بیرونی

دور تا دور حیاط بیرونی را اتاق هایی فراگرفته اند که به دو نوع زمستانه و تابستانه تقسیم می شوند:

* اتاق های بخش زمستانه مجهز به شومینه هستند و سقف های کوتاهی دارند. موقعیت قرارگیری آنها به گونه ای است که از ظهر تا غروب آفتاب از گرما و نور خورشید بهره مند شوند. از سوی دیگر سقف کوتاه و دولایه آنها باعث می شده تا گرما در آنها حفظ شود و ساکنان بتوانند در دمای منفی 20 درجه نیز به راحتی در این اتاق ها زندگی کنند. اتاق های بخش زمستانه به اتاق های آیینه نیز شهرت دارند چرا که با ایستادن در مقابل یکی از درها و توجه به درهای دیگر، تکرار چهارچوب درها مانند تصویری در آیینه های موازی، جلب توجه می کند و گویی تصاویر درها در آینه تکرار شده اند.

* اتاق های تابستانه در یک ردیف به گونه ای قرا گرفته اند که خطی مرزی بین حیاط خدمه و حیاط بیرونی را ایجاد می کنند. این اتاق ها فاقد شومینه هستند و به گونه ای ساخته شده اند که از گزند تابش آفتاب تابستان در امان باشند.

Photo by : Hamidreza Bani
Ian Robertson 

* حیاط خلوت

در دو طرف اتاق شاه نشین و پشت اتاق های گوشواره، حیاط های كوچكی به نام حیاط خلوت وجود دارند که به صورت قرینه یکدیگر احداث شده اند و به هنگام حضور مهمانان در اتاق شاه نشین یا گوشواره، خدمه خانه در آن ها مستقر می شدند. از سوی دیگر این حیاط ها نقش مهمی را در دریافت و تامین نور اتاق های اطراف ایفا می کردند و نقش نورگیر را بر عهده داشتند. حیاط های خلوت نیز مزین به هنر نقاشی هستند و از آثار نفیس کاشان به شمار می روند. این نقاشی ها زندگی مردم در روزگاران گذشته را به تصویر می کشند و فعالیت هایی همچون حفر قنات، آماده سازی کاهگل، شکار و ... را نشان می دهند.

این حیاط ها به شکل هشت و نیم هشت هستند که دور تا دور آنها بناهایی دو طبقه قرار دارند. به هنگام بهار و تابستان در این مکان مراسمی برگزار می شده که در آنها طبقه اول محل تجمع مردان و طبقه دوم محل تجمع زنان بوده است. سقف این حیاط ها به صورت ذوزنقه است و یک حوض هشت ضلعی نیز در وسط آنها دیده می شود. شکل ذوزنقه موجب می شود تا به هنگام بارش باران هیچ آسیبی به بن ساختمان نرسد و آن را برای مدت طولانی تری حفظ کند.

در حیاط خلوت شرقی راه پله ای وجود دارد که به بهارخواب می رسد و راه دیگری نیز برای دسترسی به فضای اصطبل دارد. اصطبل خانه طباطبایی ها بر دو نوع دایم و موقت بوده است و هر یک کاربرد خاص خود را داشتند. میهمانان از درب شاه نشین در نزدیكی اتاق شاه نشین وارد خانه می شدند. خدمه نیز از همین در وارد می شدند و پس از قرار دادن حیوانات در اصطبل از طریق راه پله ای جداگانه به بخش خدمه می رفتند.

Alireza Sahafzadeh 

3- قسمت اندرونی

قسمت اندرونی محل سکونت آقای طباطبایی و همسرشان و اعضای خانواده و به عبارتی فضای شخصی آنها بوده است. در مرکز اندرونی خانه طباطبایی ها یک اتاق پنج دری ساده با نام اتاق مرکزی به چشم می خورد که در میان دو حیاط قرار دارد . این اتاق فاقد نقش و نگار خاصی است اما از ویژگی های مهم این اتاق می توان به این موارد اشاره کرد: شکل خاص طاق، اشراف داشتن به حیاط های اندرونی و بیرونی و شیشه های رنگارنگ. انعکاس نور در شیشه های رنگی باعث می شده تا در هر ساعت از شبانه روز طرح خاصی بر کف و دیواره های این اتاق بیفتد و به آن جلوه ای تازه بدهد.

این اتاق ایوانی در جلوی خود دارد که می تواند بخشی از بیرونی خانه نیز محسوب شود چرا که در قسمت شمالیِ حیاط بیرونی واقع شده و مرزی بین بیرونی و اندرونی خانه است. در دو سوی ایوان، دو ایوانچه ستون دار به چشم می خورد و دو هشتی ورودی نیز در طرفین خود دارد که یکی از آنها ورود به بیرونی را میسر می کند و دیگری به اندرونی راه دارد.

در ضلع شمال غربی و سمت چپ اتاق مرکزی، حیاطی وسیع دیده می شود که اتاق های بیشتری نسبت به حیاط دیگر اندرونی دارد. در این بخش، ایوانی به عنوان مهتابی قرار دارد که در قسمت بالای خانه و پایین تر از بام است و مكانی مناسب برای نشستن اعضای خانواده و مهمانان به شمار می رود. این حیاط با ورودی و خروجی جداگانه به بیرون از خانه راه پیدا می کند و فضاهای دیگری همچون اتاق های سه دری نیز در آن دیده می شوند. علاوه بر این به وجود حوض و باغچه به عنوان عناصر جدانشدنی معماری ایرانی نیز در این بخش توجه شده است.

 حیاط دیگر در سمت راست اتاق مرکزی قرار دارد و از طریق یک دالان به درِ اصلی ورودی و خروجی خانه راه پیدا می کند. اتاقی كوچک برای زندگی افراد در این حیاط ساخته شده و وجود یک حوض در مرکز و دو باغچه کوچک فضای خاصی را به آن بخشیده است.

Photo by : Mohammadreza Domiri Ganji

4- سرداب

دو سرداب بزرگ در خانه طباطبایی ها قرار دارد که یکی از بخش بیرونی و دیگری از بخش درونی قابل دسترسی است. اختلاف دمای 15 تا 20 درجه ای سرداب با فضای بیرون به ویژه در فصل تابستان کاملا حس می شود. این اختلاف درجه در نتیجه عوامل زیر رخ می دهد:

وجود جریان هوا از طریق بادگير

سقف ضربی

نوع مصالح به کار رفته در بدنه

دو جداره بودن بدنه

وجود حوضی که در گذشته در مرکز سرداب بوده است

اختلاف ارتفاع حدود 8 تا 10 متر با سطح کوچه

وررود جریان هوا و نسیم خنک از سطح حوض حياط مرکزی

ورود آب به زیرزمین

هوای گرم کویر از طریق بادگیر به سرداب وارد و در اثر برخورد با خاک نمناک و مرطوب سنگین می شود. این هوا از طریق کانال هایی موسوم به نای کش سرداب را دور می زند و خنکای اعماق زمین را جذب می کند. به این ترتیب گرمای 40 درجه تا 22 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

در سرداب فضاهایی بالاتر از کف نیز وجود دارند که با چند پله محدود از حیاط جدا می شود. این مکان ها برای سالمندان و ناتوانان خانه در نظر گرفته شده بودند تا آنها هم بتوانند از هوای خنک سرداب بهره ببرند.

تصویری از ورودی سرداب

Behzad Modanloo 

5- قسمت خدمه

بخش خدمه فضایی را برای كار و زندگی در اختیار خدمه خانه قرار می دهد. در این بخش حیاط، اتاق و سرداب وجود دارد؛ اما اثری از تزیینات عالی ساختمان در آن دیده نمی شود. مطبخ یا آشپزخانه نیز در این بخش قرار دارد و در گذشته تمام غذای خانواده و مهمانان در آن آماده می شده است .

اتاق های زندگی خدمه نیز در این بخش وجود داشته است؛ اما امروزه اثری از آنها دیده نمی شود. سرداب بخش خدمه علاوه بر ایجاد فضایی خنک در تابستان، به عنوان محلی برای نگهداری مواد غذایی نیز کاربرد داشته است.

Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس : اصفهان، کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد

زمان بازدید: شش ماه اول و دوم سال 09:00 صبح تا 19:00

هزینه بازدید: 4000 تومان برای اتباع ایرانی، 30000 تومان برای اتباع خارجی

دیدنی های اطراف

امامزاده سلطان امیراحمد در فاصله 220 متری

حمام سلطان امیراحمد در فاصله 220 متری

خانه عباسیان در فاصله 300 متری

خانه بروجردی ها در فاصله 280 متری

اگر می خواهید علاوه بر بازدید از جاذبه های معرفی شده در این بخش با دیگر جاذبه های گردشگری و تفریحی کاشان آشنا شوید و نقد و بررسی کارناوال در مورد آنها را بخوانید، می توانید سری به صفحه دیدنی ها و تفریحات کاشان بزنید. 

امامزاده سلطان امیراحمد
خانه بروجردی ها
خانه عباسیان
حمام سلطان امیراحمد

توصیه های کارناوالی

در سفر به شهر کاشان خرید سوغاتی از این شهر را فراموش نکنید.

اگر در مهرماه قصد سفر به کاشان را داشتید می توانید در یکی از مراسم های مهم مذهبی که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، نیز شرکت کنید. نام این مراسم، قالیشویان است. 

اگر در زمان برنامه ریزی برای سفر به کاشان به دنبال گزینه مناسبی برای اقامت می گردید و می خواهید بهترین انتخاب را با بهترین قیمت داشته باشید، می توانید روی گزینه های پیشنهادی کارناوال حساب باز کنید. به عنوان مثال اگر دوست دارید در زمان سفر در یکی از هتل های کاشان اقامت کنید و می خواهید با قیمت، امکانات و شرایط رزرو آنلاین آنها آشنا شوید؛ تنها کافی ست سری به صفحه رزرو هتل های کاشان بزنید. اگر هم از طرفداران اقامت در سوئیت های محلی هستید می توانید از صفحه اجاره سوئیت در کاشان کمک بگیرید تا به فهرستی از سوئیت های متنوع با امکانات مختلف دسترسی پیدا کنید. 

Photo by : Unknown

سخن آخر

خانه های تاریخی کاشان از آن دسته جاذبه هایی هستند که هیچوقت از دیدنشان سیر نمی شوید و هر بار که به بازدید از آنها بروید جلوه ای تازه به چشمتان می آید.

کمی وقت بگذارید و از تجربیات سفر خود به کاشان برای مان بنویسید. 

اگر از خانه طباطبایی ها بازدید داشته اید، از جلوه های دیدنی آن بگویید تا دیگر دوستان کارناوالی از آنها استفاده کنند.

منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما عزیزان هستیم...

اگر می خواهید تصاویر و سفرنامه های تان را با دیگر کارناوالی ها به اشتراک بگذارید، به لینک زیر بروید و یک کارناوالی شوید:

کــــــــــارناوالی شـــــــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط بهاره فلاح

ارزش تاریخی(خوب) 4
ارزش معماری(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
شرایط نگهداری و مرمت(خوب) 4

نقاط قوت

  • عروس خانه های ایران
  • نگهداری نسبتا خوب

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 13 رای

4.5

خانواده

3

زوج

1

دوستان

1

آیا بازدید از خانه طباطبایی های کاشان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش هزینه به لذت(عالی) 4.7
حال و هوای خوش(خوب) 4.4
نحوه برخورد کارکنان(خوب) 4.3
کیفیت عملکرد راهنما(عالی) 4.6

خانه طباطبایی های کاشان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
کاربر مهمان

من ۲روز پیش اونجا بودم واقعا بی نظیر حیرت اور هر نقطه اش براساس یک اصولی ساخته شده چقدر جالب بود ادم مییرد به گذشته حتمن بریدبهترین بنا تاریخی بود که رفتم

5

سفر با خانواده
تجربه سفر کاربر مهمان به خانه طباطبایی های کاشان

انتشار: 27 مهر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان

3.8

خانم بهاره فلاح شما بی نظیری. من راهنمای تور هستم و از نوشته های شما خیلی زیاد بهره بردم. موفق باشید و تندرست. و لحظه به لحظه به تحقق آرزوهای بزرگتون نزدیک بشید ایشالا.

تجربه سفر کاربر مهمان به خانه طباطبایی های کاشان

انتشار: 01 مهر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان

خیلی عالی ک چشم نواز بود من از دیدن ان خانه سیر نمیشدم ک دلم میخواست ساعت ها نظاره گر باشم

انتشار: 09 فروردین 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

همراه با کارناوال

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست