کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 تیر 1398

به روز رسانی

25 تیر 1398

در این مطلب به معرفی سوغات و صنایع دستی کاشان می پردازیم و به شما می گوییم که چه چیزهایی را می توانید از این شهر برای عزیزان تان ببرید. در این دیار هم انتخاب های خوشمزه پیش روی تان قرار دارد و هم می توانید از میان صنایع دستی کاشان انتخابی جذاب داشته باشید. پیش از خرید سوغات کاشان، این فهرست را مرور کنید تا چیزی را از قلم نیندازید. با کارناوال همراه باشید.

سوغات خوردنی کاشان

گلاب و عرقیجات کاشان

معروف ترین سوغات کاشان گلاب است. این سوغات آن قدر اهمیت دارد که مراسم گلابگیری هر ساله در این شهر با شور و حال خاصی برگزار می شود و مسافران زیادی برای تماشای این مراسم به کاشان سفر می کنند. به جز گلاب سایر عرقیجات گیاهی نیز در این شهر پیدا می شود و می توان آنها را نیز به عنوان سوغات خرید.

گل محمدی

به دلیل کشت زیاد گل محمدی در کاشان، در سفر به این شهر علاوه بر گلاب می توانید گل های محمدی خشک شده را نیز تهیه کنید تا با آنها به غذاها و دمنوش های تان عطر و طعم بدهید.

Photo by : Unknown

کلوچه کاشان

شاید با شنیدن نام کلوچه به یاد شهرهای شمالی بیفتید؛ اما باید به شما بگوییم که کاشان هم کلوچه مخصوص به خود را دارد. این کلوچه که شکلی کاملا متفاوت با کلوچه های شهرهای شمالی دارد، از آرد سبوس دار گندم، شکر، روغن نباتی یا حیوانی، هل، زعفران و مغز پسته برای تزیین تهیه می شود. کلوچه کاشان را می توانید در اندازه های مختلف بخرید. بد نیست بدانید این کلوچه در خوان نوروزی کاشانی ها جایگاهی ویژه دارد و عید بدون آن عید نمی شود.

Photo by : Unknown

باقلوای کاشان

باقلوای کاشان یکی از شیرینی های پرطرفدر این شهر است که مردم در مناسبت های مختلف از اعیاد و جشن ها گرفته تا مراسم ترحیم، از آن استفاده می کنند. شکر، آرد گندم، شیر، مغز پودر شده، روغن مایع، گلاب، تخم مرغ، وانیل، بیکینگ پودر و هل مواد اولیه برای تهیه این شیرینی هستند. بر اساس مغز استفاده شده در باقلوا، چند نوع برای آن در نظر می گیرند: گردویی، بادامی، فندقی، پسته‌ای، بادام هندی. این شیرینی بر اساس میزان مغز به کار رفته در آن نیز انواعی دارد؛ 70 درصدی، 50 درصدی و ...

Parto Amiri
Parto Amiri

حاجی بادوم کاشان

حاجی بادامی یا حاجی بادوم شیرینی خوشمزه ای است که شکلی توپی دارد و به طور ویژه ای در یزد، شیراز و کاشان طبخ می شود. حاجی بادوم کاشان، ابعاد بزرگتری دارد و همین آن را متفاوت می کند. پودر بادام، هل، پودر شکر یا پودر قند، زرده تخم مرغ، گلاب و زعفران مواد اولیه این شیرینی هستند.

Photo by : Unknown

پشمک کاشان

پشمک هم یکی از شیرینی هایی است که در شهرهای مختلفی تهیه می شود و می توان آن را یک خوراکی پرطرفدار دانست. در کاشان، این شیرینی در خوان نوروزی جایگاه ویژه ای دارد و با آن از مهمان پذیرایی می کنند. نکته جالب تر آنکه مردم کاشان کلوچه و پشمک را در کنار هم نوش جان می کنند؛ مانند نان و پنیر.

Photo by : Unknown

قطاب کاشان

احتمالا با شنیدن نام قطاب، به شهر یزد فکر می کنید اما کاشان هم قطاب های معروفی دارد که نباید چشیدن شان را از دست بدهید. نارگیل، شکر و بادام آسیاب شده مواد داخل قطاب کاشان را تشکیل می دهند و از پسته، پودر قند و پودر خرفه برای تزیین روی آن استفاده می کنند.

Photo by : Unknown

نان عباسعلی

نان عباسعلی، نانی سنتی است که مواد اولیه آن را آرد، روغن، شکر، شیر، زعفران، زردچوبه و زنجبیل تشکیل می دهند. این نان همزمان با دهه نخست ماه محرم در همه نانوایی ها پخته می شود؛ اما به جز ایام محرم هم می توانید این نان را در سطح شهر بیابید. بد نیست بدانید آیین پخت نان عباسعلی از خرداد 1395 با شماره 1200 در فهرست آثار معنوی و ناملموس کشور قرار دارد.

Photo by : Van Michel

صنایع دستی کاشان

فرش کاشان

شهر کاشان سابقه ای طولانی در بافت فرش دارد و حدود یک سوم از ساکنان آن در صنعت فرش بافی مشغولند. نقوش گل، برگ، شاخه های درختان، حیوانات، یا وقایع و شخصیت های تاریخی نقوش فرش کاشان را شکل می دهند و برای رنگ نخ ها از ریشه روناس، پوست گردو، پوست انار و برگ درخت مو استفاده می کنند. مهارت های سنتی فرش بافی از مادران و مادربزگ ها به دختران منتقل می شود و مردان نیز آن را فرا می گیرند. بد نیست بدانید که مهارت فرش بافی کاشان در فهرست میراث معنوی یونسکو قرار دارد و دارای ارزش جهانی است. سازمان یونسکو، مهارت های سنتی فرش بافی کاشان را منعکس کننده خلاقیت انسانی و تنوع فرهنگی جامعه ایرانی می داند.

Photo by : Unknown

گلیم و جاجیم کاشان

گلیم دست‌بافته‌ای پشمی است که بر دار بافته می شود و از آن به عنوان فرش استفاده می کنند. جاجیم یک زیرانداز است که کرک ندارد و می توان دو روی آن را مورد استفاده قرار داد.

سفال کاشان

پیشینه سفالگری در کاشان به 7000 سال پیش باز می گردد و بسیاری این شهر را زادگاه این هنر می دانند. سفالینه های به دست آمده از تپه های سیلک قدمت این صنعت را در کاشان به خوبی نشان می دهند. در سفر به این دیار می توانید انواع ظروف و تزیینات سفالی را به عنوان سوغات بخرید.

Photo by : Unknown

کاشی کاشان

کاشی سازی هم از صنایع قدیمی کاشان است. این کاشی ها علاوه بر اینکه در بناهای مختلف برای پوشش دیوارها و تزیینات به کار می روند، می توانند زینت بخش خانه شما نیز باشند. قطعات کوچک کاشی های رنگی و منقوش می توانند جای تابلو روی دیوارتان را بگیرند.

Photo by : Unknown

گیوه نشلجی

گیوه نَشَلجی، گیوه ای است که در روستای نشلج تولید می شود. در این روستا که در ۴۵ کیلومتری کاشان قرار دارد، زنان و مردان در ساخت گیوه های مرغوب مشارکت می کنند. گیوه از دو بخش مجزا از هم یعنی رویه و تخت تشکیل شده که بافت رویه، کار زنان نشلجی است و ساخت تخت، کار مردان روستا. تولید گیوه در این روستا آن قدر رواج دارد که تقریبا در کنار هر خانه می توان یک کارگاه گیوه سازی یافت.

Photo by : Unknown

شعربافی

شعر نام پارچه ای ابریشمی است که با دست بافته می شود. پیشینه شعربافی در کاشان به بیش از 350 سال پیش باز می گردد و این هنر از هنرهای قدیمی مردم کاشان به شمار می آید. برای بافت این پارچه، نقشه خاصی وجود ندارد و به دو صورت ساده و میله‌ای (راه‌راه) بافته می شود. شعر ساده، بنفش، زرشکی، مشکی، زرد، بادمجانی و سبز است و برای زنان کاربرد دارد و شعر میله‌ای به صورت سیاه و سفید برای لباس مردان بافته می شود.

Photo by : Unknown

زیلو بافی

زیلو به زیراندازی پنبه ای گفته می شود که به خاطر خنکی پنبه، بیشتر با آب و هوای مناطق کویری و گرم و خشک سازگاری دارد و در شهر و روستاهای کویری مورد استفاده قرار می گیرد. این زیرانداز، دو رویه است و نقوش آن کاملا به صورت ذهنی و بدون طرح و نقشه قبلی شکل می گیرند. متاسفانه این هنر در معرض خطر انقراض است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

Photo by : Unknown

مخمل بافی 

مخمل پارچه ای آشنا برای همه است که سه نوع ساده، موجدار و نقش برجسته دارد. یکی از مراکز تولید این پارچه، کاشان است و در سفر به این شهر می توانید مخمل های مرغوبی را تهیه کنید.

Photo by : Unknown

زری بافی 

زری پارچه ای از نخ های موسوم به گلابتون است که از طلا، نقره و ابریشم تهیه شده اند. زری بافی هنری با حدود 2 هزار سال قدمت است که هنوز در شهرهایی مانند کاشان رونق دارد. پارچه زری آن قدر ارزشمند است که در گذشته برای لباس پادشاهان و بزرگان از آن استفاده می شد و این روزها علاوه بر پوشش به عنوان تزیین نیز از آن استفاده می کنند.

Photo by : Unknown

مسگری

حدود 7 هزار سال است که مسگری در کاشان رواج دارد و امروزه گلدان، سینی و دیگ‌های کوچک و بزرگ مسی بخشی از سوغاتی های این شهر محسوب می شوند. بازار مسگرها بهترین مکان برای تهیه ظروف مسی است؛ ظروفی که می توانید در آنها غذا طبخ کنید و از خواصشان بهره ببرید و یا به عنوان تزیین در خانه تان از آنها استفاده کنید.

Photo by : Aboozar Ahmadzadeh | IRNA

سخن آخر

به دنیای سوغات و صنایع دستی کاشان رفتیم و یادگاری هایی را که در سفر به این شهر می توانید بخرید، به شما معرفی کردیم. 

آیا شما سوغات دیگری را در این شهر می شناسید؟

منتظر دیدگاه های تان هستیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.