کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 آذر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

هر یک از شهرهای ایران در موقعیت جغرافیایی خاصی قرار گرفته اند و همین باعث شده تا چهره های متفاوتی به خود بگیرند. برخی شهرها به جای مانده از قلب تاریخ هستند و آثار و بناهای موجود در آنها داستان هایی از گذشته را در خود دارند. بعضی دیگر از موهبت های طبیعی بهره برده و به زیباترین شکل آراسته شده اند.

در میان شهرهای رنگارنگ ایران عزیزمان، کاشان یکی از توریستی ترین مقاصد است که هر ساله تعداد قابل توجهی از گردشگران را به سوی خود می کشاند و لحظاتی خوش را برای‌شان رقم می زند. این شهر به واسطه وجود خانه های تاریخی از شهرت خاصی برخوردار است و ویژگی های معماری خاص خود را دارد. علاوه بر این، وجود اثری جهانی همچون باغ فین، بر اهمیت این شهر می افزاید و آن را در لیست مقاصد پرطرفدار قرار می دهد که حتا گردشگرانی را از آن سوی مرزها راهی ایران می کند. 

به دلیل اهمیت این شهر از نظر گردشگری بر آن شدیم تا اطلاعاتی را در مورد آن به شما ارایه دهیم و قدمی در شناخت بهتر این شهر برداریم. در این مطلب قصد داریم یک معرفی جامع از کاشان و جاذبه هایش داشته باشیم تا دیدی کلی نسبت به این شهر به دست آورید و در سفر به آن دچار سردرگمی نشوید.

با کارناوال همراه باشید تا از شهر زیبای کاشان بیشتر بدانید و با گوشه ای از این مرز و بوم آشنا شوید...

Photo by : Unknown

چرا سفر به کاشان؟


 • کاشان شهر کوچکی است و به راحتی می توان در یک روز به بیشتر جاذبه های آن دسترسی پیدا کرد؛ پس بازدید از زیبایی های آن وقت زیادی از شما نمی گیرد.
 • وجود باغ فین که نامش در میراث جهانی یونسکو است، دلیل خوبی برای سفر به کاشان به شمار می رود.
 • این شهر میزبان یکی از مشهورترین مراسم ایران به نام گلاب گیری است که طرفداران بسیاری دارد.
 • کاشان در فهرست مقاصد محبوب کویرنوردان قرار دارد و به دلیل نزدیکی به مناظر زیبای کویری می تواند مقصد مناسبی برای علاقه مندان باشد.
Photo by : Unknown

اطلاعات کلی در مورد کاشان

در ابتدا نگاهی کلی به کاشان خواهیم داشت تا کمی بیشتر با آن آشنا شویم. 

جمعیت: مطابق با آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، 364,482 نفر در شهر کاشان زندگی می کنند که 184,806 نفر آنها مرد و 179,676 زن هستند.

دین و مذهب: مردم کاشان مسلمان هستند و در منابع اسلامی همواره از کاشان در کنار قم به عنوان شهری شیعه مذهب نام برده شده است. برخی منابع این شهر را جامعه‌ای مهم از یهودیان و مرکز فرهنگی ایشان می دانند که زمان آن حداقل به دوره صفویه می رسد. البته احتمال می رود که یهودیان بیشتر در اطراف کاشان حضور داشته و در گذر زمان به اسلام روی آورده اند.

زبان: مردم کاشان به زبان فارسی و لهجه کاشانی، کاشی یا کاشونی سخن می گویند. این لهجه همچون بسیاری از لهجه های فارسی ویژگی‌های آوایی‌ خاصی دارد و فرایندهایی مانند هماهنگی مصوت‌ها، همگونی صامت‌ها، حذف‌ها و .. موجب شکل گیری آن شده است.

در گذشته کلیمیان ساکن کاشان به گویشی از زبان‌های مرکزی ایران معروف به گویش یهودیان کاشان صحبت می کردند که شباهت زیادی به زبان راجی در روستاهای اطراف کاشان دارد.

اقتصاد: از زمان های گذشته تا کنون چرخ اقتصاد کاشان بر روی صنایع مختلفی می چرخد. در کشاورزی و محصولات مرتبط به آن شاهد کشت گل محمدی، پنبه، پیاز، صیفی ها و انواع میوه‌ها، غلات و گیاهان دارویی و تولید گلاب و عرقیجات سنتی هستیم. نقش صنایع دستی را نیز نمی توان در رونق اقتصاد این شهر نادیده گرفت که عبارتند از: مسگری، کاشی‌کاری، ابریشم‌بافی، مخمل‌بافی، شعربافی، گلیم‌بافی، زیلوبافی، زری‌بافی و قالی‌بافی. در میان این موارد، صنعت فرش دستباف کاشان در طرح ها، نقش‌ها و رنگ های متنوع از شهرت خاصی برخوردار است؛ گرچه که با وجود تولید فرش های ماشینی کم کم به فراموشی سپرده می شود. از این شهر به عنوان پایتخت فرش ایران نام برده می شود و قالی کاشان نیز در میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسیده است.

وجود معادنی همچون مس، آهن، سولفات باریم، زاج سبز، نمک طعام، سنگ های مرمر و تراورتن نیز غنیمتی برای اقتصاد کاشان است که البته برخی از آنها هنوز دست نخورده باقی مانده اند.

کاشان در زمره نخستین شهرهای ایران در زمینه ایجاد صنایع کارخانه ای است. امروزه این شهر ده‌ها کارخانه فرش ماشینی و صنایعی چون چینی و ملامین‌سازی، کاشی‌سازی، ریسندگی و ابزارآلات صنعتی در خود دارد و به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور شناخته می شود.

با وجود ۱۷۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده و ۳۱۳ اثر ثبت شده ملی نمی توان نقش گردشگری را در اقتصاد کاشان نادیده گرفت. وجود جاذبه های متنوع به کاشان این امکان را می دهد که گردشگران زیادی را جذب کند و درآمد قابل توجهی را به دست آورد.

شهرهای خواهرخوانده: کاشان با برخی شهرها پیوند خواهرخواندگی دارد که عبارتند از: کازانلیک در بلغارستان، اومئا در سوئد و سبزوار در ایران.

مشاهیر: سهراب سپهری، شاعر و نقاش نامدار ایرانی- کمال الملک، مشهورترین و پرنفوذترین شخصیت تاریخ هنر معاصر- باباافضل کاشانی، فیلسوف و حکیم بزرگ ایرانی- غیاث الدین جمشید کاشانی، بزرگترین ریاضی دان ایران و از نوابغ و نوادر علم ریاضی در جهان و ...

Photo by : Unknown

حقایق جالب در مورد کاشان

 • کاشان به عنوان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران شناخته می شود و  مشهور به دارالمومنین است.
 • این شهر حدود ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی دارد.
 • بسیاری از کارشناسان کاشان را یکی از زیباترین شهرهای ایران می دانند.
 • کاشان نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد.
 • عده‌ای از مورخان  بر این باورند که کاشان با اصالت‌ترین و اولین شهر ایران و جهان است.
 • این شهر میزبان یک اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو است که باغ فین نام دارد.
 • مراسم قالیشویان که نامش در فهرست میراث ناملموس یونسکو می درخشد، در حوالی این شهر برگزار می شود و قالی کاشان نیز در این فهرست جای دارد.
Photo by : Faramarz Zareian

اطلاعات گردشگری

پیش از آنکه راهی کاشان شوید بهتر است از آنچه که در این شهر انتظارتان را می کشد، خبردار شوید تا بتوانید برنامه ریزی درستی داشته باشید. در ادامه مختصری در مورد گردشگری کاشان صحبت می کنیم.

آداب و رسوم

در کاشان و اطراف آن شاهد برگزاری مراسم مختلفی هستیم که هر یک ریشه ای دارند و به دلیل خاصی اجرا می شوند. یکی از ویژگی های فرهنگی مردم کاشان اهمیت مناسبت های مذهبی برای آنهاست. اعیاد به شکلی ویژه در این شهر گرامی داشته می شوند و مراسم محرم و عزاداری های آن حال و هوایی خاص در این شهر دارد.

نخل گردانی: آیین نخل گردانی یکی از رسوم مذهبی در شهرهای کویری است و مردم کاشان نیز آن را به باشکوه ترین شکل اجرا می کنند. نخل نوعی سازه چوبی است که نماد تابوت حسین بن علی، امام سوم شیعیان به شمار می رود و توسط ده ها تن از مردم در روز عاشورا و دیگر ایام سوگواری بلند شده و در خیابان ها چرخانده می شود.

قالیشویان: هر ساله با نزدیک شدن به دومین جمعه ماه مهر، تکاپویی در میان مردم فین کاشان و ساکنان روستای خاوه اردهال می افتد که نشان از فرا رسیدن زمان برگزاری مراسم قالیشویان دارد. این مراسم برای زنده نگه داشتن یاد امامزاده سلطان علی بن محمد باقر (ع)،  فرزند بلافصل پنجمین امام شیعیان حضرت محمد باقر ( ع)، در آستان مقدس این امامزاده بزرگوار در مشهد اردهال برگزار می شود.

قالیشویان تنها آیین مذهبی در دنیای اسلام است که زمان انجام آن به تاریخ شمسی مشخص شده و پس از گذشت سالیان بسیار، هنوز هم شکوه و عظمت خاصی را به نمایش می گذارد. به عقیده کارشناسان، دیرینگی و تاریخی بودن این مراسم و جنبه های فرهنگی و اجتماعی آن، شایستگی ثبت در فهرست میراث ناملموس یونسکو را داشته است و به همین سبب نام آن از دسامبر ۲۰۱۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. 

ورود به صفحه اختصاصی مراسم قالیشویان

گلاب گیری: این مراسم مشهور ترین مراسم کاشان است و همه ساله از نیمه‌های اردیبهشت تا نیمه‌های خرداد در بخش‌های مختلف کاشان و شهرهای اطراف آن برگزار و در طی آن از گل‌های محمدی گلاب تهیه می‌شود. بیش از یک میلیون نفر گردشگر در زمان برگزاری این مراسم به کاشان می روند و این رسم جالب را از نزدیک می بینند.

ماه رمضان در کاشان: از آنجا که مردمان کاشان به سنت های مذهبی پایبندند، ماه رمضان در این شهر حال و هوای خاصی دارد و برخی مراسم جالب در آن برگزار می شود. خانه تکانی و غبار روبی مساجد از جمله رسوم قدیمی مردم در آستانه ماه مبارک رمضان است که آداب خاصی دارد. تهیه ترشی ها و مرباهای خانگی زنان خانه دار از دیگر رسوم این ماه است که پیش از رسیدن ماه رمضان صورت می گیرد تا به هنگام سحری و افطار طعم تازه ای به لحظات کاشانی ها بدهند. 

ماه رمضان قداست خاصی برای مردم کاشان دارد؛ به طوری که به ندرت در این ماه جشن یا آیین سرور برگزار می شود. آنها بر این باورند که ماه رمضان، ماه دعا و نیایش و نزدیکی به خداست. دعای افطار و سحرخوانی از رسوم قدیمی کاشانی هاست که هنوز هم توسط برخی از پیرمردان رسم برگزار می شود و صدای آنها در کوچه‌های تاریخی این شهر می پیچد. آش جو از خوردنی های معروف این ماه در کاشان است و شربت خاکشیر در سفره مردم کاشان دیده می شود. 

سوغات و صنایع دستی

یکی از لذت های سفر خرید سوغات است. در کاشان می توانید یادگاری های خوبی را برای عزیزانتان تهیه کنید و با چشیدن خوشمزه های شهر، طعم تازه ای به سفرتان بدهید.

عرقیجات گیاهی: یکی از معروف ترین سوغاتی های کاشان عرقیجات گیاهی آن به ویژه گلاب است. از آنجا که در حوالی شهر پرورش گل محمدی صورت می گیرد می توانید گلاب مرغوبی را در کاشان پیدا کنید. عرق نعناع، عرق بیدمشک، عرق دارچین و... نیز از دیگر محصولات کاشان هستند.

شیرینی ها و خشکبار کاشان: یکی از خوشمزه های کاشان کلوچه آن است که تفاوت زیادی با کلوچه های شمال کشور دارد. علاوه بر آن می توان از پشمک، باقلوا، سوهان، حلوا ارده، ارده شیره، نقل بیدمشکی، حاجی بادامی و جوزقند نیز به عنوان سوغات کاشان نام برد. انواع میوه خشک مثل انجیر، هلو و سیب نیز شهرت خاصی در کاشان دارد و می توانید آنها را از مغازه های فروش سوغات و قنادی ها تهیه کنید.

صنایع دستی: مهمترین صنایع دستی کاشان قالی آن است که نامش در فهرست میراث ناملموس یونسکو قرار دارد. سفال‌ گری، شعربافی، زری بافی، مخمل بافی، زیلوبافی، گیوه بافی، نمد مالی، مسگری، مشبک کاری و منبت کاری از دیگر صنایع دستی فعال در کاشان هستند که می توانید محصولات آنها را برای عزیزانتان تهیه کنید.

غذا و خوشمزه

یکی از راه ها برای خلق خاطره خوش به هنگام سفر، چشیدن غذاهای سنتی هر دیار است. در کاشان می توانید به سراغ غذاهای خوشمزه این شهر بروید و طعم تازه ای به سفرتان بدهید. گوشت لوبیا، شفته، قیمه ریزه، کوفته چغندر، گوشت عدس بادمجان، گوشت لوبیای سرکه شیره و گوشت کلم و کدو و عدس پلو و کشمش و اشکنه از جمله غذاهای سنتی کاشان هستند که می توانند بهانه ای برای آشنایی با فرهنگ غذایی مقصدتان باشند.

اقامت

به هنگام بستن کوله بار سفر به کاشان و برنامه ریزی برای آن، نگران اقامت نباشید چرا که این شهر توریستی امکانات خوبی از این نظر دارد. هتل ها تنها یکی از امکانات اقامتی این شهر هستند که در درجه بندی های مختلفی وجود دارند؛ اما تعداد آنها محدود است. اقامتگاه های سنتی، بهترین گزینه برای ماندن در این شهر به شمار می روند چرا که در کنار اقامت، گردشی در سنت و تاریخ را برای تان رقم می زنند. خانه های مبله و کمپینگ را نیز فراموش نکنید و با انتخاب آنها هزینه های اقامت خود را کاهش دهید.

Photo by : Unknown

جاذبه های برتر

کاشان شهری با تاریخ کهن است و در هر گوشه اش می توان جاذبه ای تاریخی را دید. نام بردن از تمامی دیدنی های این شهر در این مجال نمی گنجد اما در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

باغ فین: از این باغ می توان به عنوان مهمترین جاذبه کاشان نام برد چرا که تنها اثر تاریخی در این شهر است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این باغ اتفاقات تاریخی بسیاری را به خود دیده که از میان آنها می توان به قتل امیرکبیر در حمام آن اشاره کرد. 

خانه های تاریخی: کاشان خانه های تاریخی متعددی در خود دارد که هر یک چهره ای خاص را به نمایش گذاشته اند. معروف ترین آنها خانه طباطبایی هاست که لقب عروس خانه های ایران را به دوش می کشد و پس از آن می توان از خانه عباسیان نام برد که شاهکاری در معماری به شمار می رود. خانه بروجردی ها نیز از دیگر خانه های تاریخی این شهر است که زیبایی خاص خودش را دارد. 

مسجد آقابزرگ: آقابزرگ نام مجموعه ای شامل مسجد و مدرسه است که یكی از باشكوه ترین و زیباترین بناهای دوره قاجار در ایران به شمار می رود. ساختار و تزیین این مسجد بسیار چشم نواز است و نگاه های بسیاری را به خود خیره می کند.

حمام سلطان امیراحمد: حمام تاریخی سلطان امیراحمد یکی از حمام های منحصر به فرد ایران است و تزیین و معماری چشم نوازی دارد. این حمام بیش از 1000 متر مربع وسعت دارد و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

تپه سیلک: این تپه آثاری از یک تمدن 7500 ساله را در خود دارد و بقایای تمدنی است که در دوران کهن در کاشان وجود داشته است.

تپه سیلک
خانه عباسیان
خانه طباطبایی ها
باغ فین
حمام سلطان امیراحمد

جاذبه های اطراف کاشان

دیدنی های کاشان فقط در شهر نیستند بلکه در خارج از آن هم جاذبه های بسیاری وجود دارند که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابیانه در 83 کیلومتری کاشان

کمپ کویری متین آباد در 66 کیلومتری کاشان

شهر زیرزمینی نوش آباد در 14 کیلومتری کاشان

کویر مرنجاب در 62 کیلومتری کاشان

کویر ابوزیدآباد در 39 کیلومتری کاشان

کمپ متین آباد
ابیانه

حمل و نقل برون شهری کاشان

برای سفر به کاشان باید راه های رسیدن به این شهر را بدانید. در ادامه اطلاعات مختصری در مورد حمل و نقل برون شهری کاشان به شما ارایه می کنیم:

1- فرودگاه کاشان

فرودگاه کاشان یکی از فرودگاه‌های قدیمی ایران محسوب می شود و باندی به طول ۳۰۰۰ متر و عرض ۶۰ متر دارد. مسوولان وقت کاشان در سال ۱۳۷۳ زمینی به وسعت حدود ۸۰۰ هکتار در جنوب شرقی کاشان برای احداث فرودگاه در نظر گرفتند و در تاریخ ۱۳ خرداد سال ۱۳۷۴ با نشستن یک فروند هواپیمای فوکر ۲۸ حامل ریاست جمهوری وقت، فرودگاه کاشان آغاز به کار کرد. این فرودگاه در تاریخ ۱۳ خرداد سال ۱۳۹۵ پس از گذشت بیست و یک سال از افتتاح اولیه بخش کشوری و مسافری آن به طور رسمی افتتاح شد.

امکانات موجود

برج مراقبت مجهز، ترمینال مسافری، دستگاه خودپرداز بانک ها، دستگاه کارتخوان بانک ها، کیوسک اطلاع‌رسانی، چرخ دستی حمل بار مسافر، نمایشگر پرواز، اطلاعات پرواز، سامانه پیامک اطلاعات پرواز، سالن VIP، اینترنت پر سرعت بی‌سیم Wifi، دفتر شرکت‌های هواپیمایی، آب سردکن، کافی شاپ، کانتر پرواز، پلیس فرودگاه، یگان حفاظت هواپیمایی، دستگاه نوار نقاله، نمازخانه، گیت بازرسی، محل اشیای گمشده و امانت بار، جایگاه سوخت گیری هواپیما، ایستگاه اورژانس، ایستگاه هواشناسی، ایستگاه آتش‌نشانی، ایستگاه های مطالعه کتاب، سرویس بهداشتی، سیستم روشنایی باند (لایتینگ)، امکان برقراری پرواز در طول 24 ساعت شبانه روز، تاکسی فرودگاه، اتوبوس پرواز، پارکینگ خودرو، برقراری پروازهای آموزش خلبانی، تلفن گویا، پارکینگ هواپیما با قابلیت پارک چند فروند هواپیمای نیمه سنگین.

مسیرهای پروازی

در حال حاضر این فرودگاه در مسیر کاشان-مشهد و بالعکس پرواز دارد اما برخی پروازهای تشریفاتی در مسیر کاشان- تهران و بالعکس نیز صورت می گیرد.

 خدمات حمل و نقل از فرودگاه و بالعکس

تاکسی های مستقر در فرودگاه شما را به مقصد مورد نظرتان می رسانند.

آدرس

کاشان، کیلومتر 12 جاده قدیم نطنز

کد پستی: 8735176618       

اطلاعات تماس   

تلفن: 3-55444852-031                            

دورنگار: 55447255-031

پست الکترونیک: [email protected]

وبسایت فرودگاه کاشان

2- ایستگاه راه آهن کاشان

کاشان توسط ایستگاه مرکزی راه آهن کاشان به شبکه ریلی کشور متصل است و به علت قرار گیری در اصلی ترین مسیرهای شمال به جنوب و غرب به شرق از اصلی ترین ایستگاه های قطار کشور به شمار می رود. قطارها در مسیرهای تهران- بندرعباس، تهران- شیراز، تهران-یزد و کاشان- مشهد از این ایستگاه عبور می کنند.

امکانات موجود

نمازخانه، سرویس بهداشتی، تلفن عمومی، غرفه فروش تنقلات، خودپرداز

حمل و نقل عمومی از ایستگاه راه آهن کاشان و بالعکس

 تاکسی های مستقر در ایستگاه شما را به مقصد مورد نظرتان می رسانند.

آدرس

کاشان، بلوار ملاصدرا 

اطلاعات تماس

تلفن: 55233000-031 

3- پایانه اتوبوسرانی کاشان

پایانه اتوبوسرانی کاشان، فضایی کوچک و آرام دارد و در مسیر کاشان به شهرهای زیر و بالعکس خدمات رسانی می کند:

آمل، اراک، ارومیه، اصفهان، اندیمشک، اهواز، بابل، بروجرد، بندر انزلی، تبریز، تهران، خرم آباد، رشت، زنجان، ساری، شیراز، قزوین، قم، لاهیجان گیلان، مشهد مقدس، ملایر، نهاوند همدان، کرج، کرمانشاه، گرگان و ... 

امکانات موجود

پارکینگ، نمازخانه، غرفه فروش مواد غذایی، سرویس بهداشتی

خدمات حمل و نقل به پایانه اتوبوسرانی و بالعکس

خیلی روی حمل و نقل عمومی حساب باز نکنید. تاکسی های مستقر در ترمینال شما را به مقصد مورد نظرتان می رسانند.

آدرس

کاشان، میدان شهید زجاجی

اطلاعات تماس

تلفن: 55446030-031

Photo by : Unknown

4- ماشین شخصی | محورهای ورود به شهر

اگر قصد دارید با ماشین شخصی وارد کاشان شوید می توانید از محورهای زیر استفاده کنید:

از شمال: اتوبان خلیج فارس و مسیر تهران - قم- کاشان

از شرق: مسیر یزد- نایین- زواره - بادرود یا نطنز - کاشان

از غرب: مسیر خرم آباد - دورود - الیگودرز - خمین - دلیجان - مشهد اردهال - کاشان

از جنوب: مسیر شیراز- آباده - شهرضا - اصفهان - نطنز - کاشان.

Photo by : Unknown

حمل و نقل درون شهری

کاشان شهر کوچکی است؛ اما خدمات حمل و نقل عمومی در آن ارایه می شود و برای تردد می توانید از آنها استفاده کنید:

1- اتوبوس

شرکت واحد اتوبوسرانی کاشان و حومه از سال ۱۳۷۰ آغاز به کار کرده و هم اکنون ۱۵۹ دستگاه اتوبوس ملکی و ۳۵ دستگاه اتوبوس بخش خصوصی در 16 خط آن فعالیت می کنند. همچنین ۵۳۰ دستگاه مینی بوس نیز تحت نظارت این شرکت کار جابه جایی مسافران را انجام می دهند. خطوط فعال در کاشان عبارتند از:

میدان 15 خرداد – باغ فین، میدان 15 خرداد – فاز یک ناجی آباد، میدان 15 خرداد – فاز دو ناجی آباد، میدان 15 خرداد – راوند، میدان 15 خرداد – نوش آباد، میدان 15 خرداد – شهرک امیرالمومنین، میدان ولیعصر – بلوار شهید چمران، میدان ولیعصر – میدان بسیج، میدان کمال الملک – میدان امام رضا (ع)، میدان کمال الملک –  فین بزرگ – مسکن مهر، میدان کمال الملک – شهرک 22 بهمن، میدان کمال الملک – لتحر، میدان کمال الملک – حسن آباد، میدان دروازه دولت – سفید شهر، میدان دروازه دولت – یزدل، میدان 15 خرداد – بلوار ساحلی

2- تاکسی

شرکت تاکسیرانی کاشان در مسیرهای زیر خدمات ارایه می دهد:

ميدان ۱۵ خرداد – طاهرآباد-خزاق، ميدان ولیعصر – طاهرآباد-خزاق، ميدان ۱۵ خرداد – میدان راوند، ميدان ولیعصر – میدان راوند، میدان راوند-کوی سادات یا بلوار حرم، میدان ۱۵ خرداد – بیمارستان شهید بهشتی – دانشگاه آزاد، میدان ولیعصر – بیمارستان شهید بهشتی – دانشگاه آزاد، ميدان ۱۵ خرداد – فین – باغ امیرکبیر، ميدان ۱۵ خرداد – فاز۱ ناجی آباد، ميدان ۱۵ خرداد – فاز2 ناجی آباد – میدان کاظمیه – انتهای بلوار کارج، ميدان ۱۵ خرداد – خیابان امیرالمومنین – انتهای مجتمع سرافرازی، میدان کمال الملک – شهرک ۲۲ بهمن، میدان کمال الملک – حسن آباد، میدان امام حسین – شهرک خاتم الانبیا – مسکن مهر

Photo by : Unknown

آب و هوای کاشان

در تقسیم‌بندی اقلیمی، کاشان آب و هوای گرم و بیابانی دارد و زمستان های نسبتا سرد و تابستان های خیلی گرم و خشک از ویژگی های آن است. آبادی های اطراف کاشان که در دامنه کوه قرار دارند، عموما دارای آب و هوایی لطیف و معتدل هستند؛ اما مناطق اطراف کاشان که در همسایگی شوره زارهای کویر مرکزی واقع شده اند هوایی خشک و سوزان دارند. دلایل اصلی خشکی هوای کاشان قرارگیری آن در کنار دشت کویر و در حاشیه کویر مرکزی و تعلق آن به منطقه خشک فلات ایران است. متوسط دما در کاشان 19.5 سانتی گراد و میزان بارش سالانه در حدود 128 میلی متر تخمین زده می شود.

بهار: کاشان در بهار آب و هوای مطبوعی دارد و بسیاری از گردشگران این فصل را برای گردش در این شهر انتخاب می کنند. برگزاری جشنواره گلاب گیری بر این انتخاب تاثیر بسزایی دارد.

تابستان: قرار گیری در کنار کویر باعث می شود تا کاشان در تابستان، آب و هوایی گرم و خشک داشته باشد و موجب آزار ساکنان و مسافران شود. 

پاییز: با آغاز پاییز هوا رو به اعتدال می گذارد اما دمای شب ها به حد قابل توجهی کاهش می یابد. مسافران کویرنورد در این فصل راهی اطراف کاشان می شوند و از شن های داغ کویری لذت می برند.

زمستان: زمستان های نسبتا سرد ارمغان آب و هوای کویری برای شهر کاشان است.

قبل از چیدن مقدمات سفر آب و هوای این شهر را با استفاده از سرویس آب و هوای کارناوال بررسی کنید.

Photo by : Unknown

جغرافیای کاشان

شهر کاشان در شمال استان اصفهان و در میان کوه‌های کرکس نطنز و کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. کاشان با مساحت 2100 هکتار در ناحیه مرکزی ایران واقع شده و از یک سو به کوهستان و از سوی دیگر به دشت کویر منتهی می شود. این شهر در ارتفاع 945 متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای مختصات جغرافیایی 51 درجه و 27 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 59 دقیقه عرض شمالی است.

Photo by : Unknown

تاریخچه کاشان 

کاشان یکی از کهن ترین شهرهای ایران و حتا جهان است و پیشینه ای غنی دارد. صحبت از تاریخچه این شهر زیاد است؛ اما در اینجا به مختصری از آن اکتفا می کنیم تا کمی بیشتر با کاشان کهن آشنا شوید:

دوران هخامنشیان و اشکانیان

یکی از قدیمی ترین آثاری که در شهر کاشان دیده می شود تپه سیَلْک نام دارد که بازمانده ای از اولین تمدن شهرنشینی ایران مرکزی در کاشان با نام سیلک به شمار می رود. این اثر در ۳ کیلومتری جنوب غربی این شهر واقع شده و قدمتی در حدود 7500 سال دارد. وجود آب سرشار و دایمی در چشمه فین، باعث شده تا انسان ها به این منطقه جذب شوند و تمدن خاص خود را ایجاد کنند. نزدیک به پنج هزار سال پیش از میلاد مردم غارنشین فلات ایران به دلیل تغییرات آب و هوا و تشکیل مزارع و چمنزارها به دشت ها روی آوردند. کهن‌ترین مردم دشت‌نشین، مردم سیلک بودند که آثار زندگی آنها هنوز در نزدیکی کاشان به چشم می خورد.

کشف سکه های نقره متعلق به دوران هخامنشی و اشکانی در این منطقه حکایت از وجود تمدن در این دوره ها دارد و گنجینه متعلق به اواخر هزاره اول قبل از میلاد در روستای مرق نشان می دهد که این تمدن حداقل تا اواخر دوره هخامنشی ادامه داشته است.

دوره ساسانیان

آثار زیادی از دوره اشکانیان در این منطقه به دست نیامده است اما شواهد متعدد تاریخی، آبادانی کاشان را در دوره  ساسانیان نشان می دهند. آثاری که از جمله آنها می توان از آتشکده های نیاسر، خرمدشت و نطنز، اخبار مربوط به یک شهرک دوره ساسانی به نام سارویه درمنطقه کاشان، اشارات مولف تاریخ قم به مناطق باستانی چون نیاسر و نوش آباد و ... اشاره کرد.

کاشان در نخستین دهه های قرن اول هجری مورد هجوم اعراب قرار گرفت و با وجود مقاومت های بسیار، با از دست دادن استحکامات خود چاره ای جز تسلیم نداشت. این شهر در دوران آل بویه به رونق و آبادانی سابق بازگشت و صنعت سفالگری و فلزکاری در آن رواج بسیار یافت.

دوره سلجوقیان

با روی کار آمدن حکومت سلجوقیان مردان بزرگ و خوشنامی به خدمت حکومت درآمدند و بر اهمیت و اعتبار کاشان افزودند. امروزه آثار کمی از این دوران در شهر باقی مانده چرا که بیشتر آنها به دلیل زلزله های پی در پی ویران شده و از بین رفته اند. مهمترین آثار بجای مانده از این بناها مسجد جامع، مناره پنجه شاه، برج و باروی شهر و قلعه جلالی هستند.

در کتاب راحه الصدور و دیوان ابوالرضا راوندی گفته شده که در این دوران کاشان دوبار توسط یکی از سرداران خوارزمشاهی به نام میاجیق و ملک سلجوق بن محمد بن ملکشاه سلجوقی مورد هجوم قرار گرفته است. به واسطه برج و باروی شهر و جوانمردی اهالی آسیب جدی به کاشان وارد نیامده اما روستاهای بی دفاع قتل و غارت بسیاری را متحمل شده اند.

حمله مغولان

در قرن هفتم مغولان کاشان را مورد هجوم وحشیانه خود قرار دادند و بخش هایی از شهر را به طور کلی ویران کردند اما به دلیل رونق کارگاه ها و بافت انواع قالی، پارچه، ساخت کاشی و سفال، این دیار دوباره رونق خود را بازیافت. بناهای تازه ساخته شدند و بازار نیز گسترش پیدا کرد. در زمان جهانشاه قراقویونلو، فرمانروای نیرومند قراقویونلو، بناهای معتبر زیادی در کاشان ساخته شد که از جمله آنها می توان به میدان سنگ و بناهای اطراف آن اشاره کرد. با برپایی حکومت مغولان در ایران و قبول اسلام و مذهب شیعه از سوی ایلخانان مغولی، کاشان به شهری پر رونق در ایران تبدیل شد. 

دوره صفویان

با آغاز حکومت صفوی در قرن دهم هجری، مردم کاشان از شاهان این سلسله استقبال خوبی به عمل آوردند و به خوبی آنها را پذیرفتند. در این دوره زلزله ویرانگری رخ داد و ضربه سختی به بناهای شهر زد اما نتوانست جلوی ترقی صنعت و هنر بافندگی در این شهر را بگیرد و کاشان در این دوران به تولید انواع پارچه های ابریشمی، کتان، مخمل، مرغوب ترین قالی های پشم و ابریشم در کارگاه های نساجی شهره خاص و عام شد. چنان که شاردن سیاح فرانسوی در سفرنامه اش چنین می نویسد:

اساس ثروت و حیات مردم کاشان از صنایع نساجی و ابریشم بافی و تهیه قطعات زربفت و نقره بافت تشکیل شده است.

کاشان در دوران صفوی اهمیت زیادی پیدا کرد و از نظر مذهب، وسعت، ثروت و زیبایی به دومین شهر ایران تبدیل شد که می توان دلایل زیر را برای آن برشمرد:

توجه پادشاهان صفوی به مذهب شیعه و شهرهایی که مرکز شیعیان و علمای شیعه بودند

توجه پادشاهان صفوی به صنایع دستی و هنر

اهمیت یافتن اصفهان و پایتخت شدن آن 

قرار گرفتن کاشان بر سر راه تجاری بندرعباس

در اواخر دوران صفویه کاشان دو بار مورد هجوم افغان ها واقع شد. در یکی از این یورش ها اهالی روستاهای کویر کاشان همانند نوش آباد و نصرآباد مورد قتل و غارت قرار گرفتند اما برج و بارو و تیراندازهای کاشان مانع از ورود مهاجمان به شهر شدند.

دوران زندیه و قاجار

در آخرین سال های حکومت زندیه زلزله ای بزرگ رخ داد و شهر را ویران کرد، به همین سبب رونق زمان صفویه در کاشان از میان رفت اما هنوز هم از نظر صنعت بر سایر شهرها برتری داشت. با آغاز حکومت شاهان قاجار این شهر در آرامش نسبی به سر می برد و در این دوران بناهای مهمی همچون خانه بروجردی ها، طباطبایی ها، عباسیان، مسجد و مدرسه آقا بزرگ، مدرسه امام و ... در آن ساخته شد که هر یک از شاهکارهای هنری این عصر محسوب می شوند. قتل امیرکبیر و جنب و جوش مشروطه خواهان کاشانی از جمله مهم ترین رویدادهای این دوره هستند. کاشان در دوره قاجار بلایای طبیعی بسیاری همچون سیل های مخرب، خشکسالی و قحطی را تجربه کرد و بسیاری از اهالی آن جان خود را از دست دادند. آشوب‌های اواخر دوره قاجار و ناتوانی در رقابت با نساجی اروپا زوال شدید شهر را موجب شد.

دوران پهلوی و پس از انقلاب اسلامی ایران

در دوران پهلوی تحولاتی از نظر آموزش در کاشان رخ داد و خانه هایی دیدنی نیز در آن ساخته شد. این شهر یکی از شهرهای پیشتاز در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران بود و مردمان آن نقشی فعال در این زمینه داشتند. امروزه کاشان یکی از توریستی ترین شهرهای ایران است و درآمد خوبی را از این صنعت و صنایع دستی بی نظیر خود به دست می آورد.

نمای کاشان در قرن 17، کاری از ژان شاردن جهانگرد فرانسوی
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آثار جهانی کاشان

نام کاشان در فهرست میراث جهانی یونسکو می درخشد و این شهر در فهرست آثار ملموس و ناملموس جهانی دو اثر ثبت شده دارد:

 باغ فین کاشان: این باغ یکی از نه باغ ایرانی است که نامش در میان میراث جهانی یونسکو به چشم می خورد و دلایل زیر برای ثبت آن بیان شده اند:

۱- نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی است.

۲- تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی را نشان می دهد که از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، برنامه‌ریزی شهری یا طراحی چشم‌انداز مهم بوده اند.

۳- نشانه ای بی‌همتا بر یک سنت فرهنگی یا تمدن زنده یا از میان رفته است.

۴- نمونه‌ای برجسته در معماری یا تکنولوژی است که مرحله مهمی از تاریخ بشر را نشان می دهد.

۵- به طور مستقیم با رویدادها یا سنت‌های زندگی، آثار هنری یا ادبی و افکار و عقایدی ارتباط دارد که دارای ارزش بالای جهانی هستند.

ورود به صفحه اختصاصی باغ فین کاشان

قالی بافی کاشان: مهارت قالیبافی سنتی کاشانی ها آن قدر جالب توجه بوده که نامش در میان میراث ناملموس یونسکو قرار داده شده و دلایل زیر برای آن عنوان شده است:

1- مهارت های سنتی بافندگی فرش در کاشان از مادر به دختر منتقل می شود. این کار شناخت باورهای پایه گذاری شده توسط قدیمی تر ها را به ارمغان می آورد و در نتیجه هویت فرهنگی جامعه را تقویت می کند.

2- وجود نام این هنر در فهرست جهانی می تواند به چشم انداز میراث فرهنگی نامشهود کمک کند و موجب افزایش گفت و گو بین مردمی شود که سنت های فرش بافی مشابه دارند. این کار خلاقیت و تنوع فرهنگی را انعکاس می دهد.

3- ثبت این هنر تلاش ها برای حفظ مهارت های فرش را افزایش می دهد که با استفاده از اسناد و تحقیقات و با تعهد متخصصان و حامیان، نهادهای دولتی و موسسات دانشگاهی میسر می شود.

4- مهارت فرش بافی کاشان در مراحل مربوط به انتخاب آن به عنوان میراث جهانی از مشارکت فعال و حمایت گروه های مربوطه و متخصصانی بهره مند شده که آزادانه و آگاهانه نسبت به حمایت و اظهار نظر اقدام کرده اند.

5- مهارت های سنتی بافندگی فرش در کاشان در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران تهیه می شود.

سخن آخر

کاشان شهری پر از دیدنی های تاریخی است و حال و هوایی متفاوت را برای تان به ارمغان می آورد؛ کافیست برنامه ریزی مناسبی برای سفر به آن داشته باشید تا بتوانید گردشی به یادماندنی را در آن تجربه کنید.

آیا تا به حال به این شهر سفر داشته اید؟

چه جاذبه هایی را در کاشان می شناسید؟

نظرات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.