کارناوال - راهنمای سفر

تنگ تامرادی یاسوج

استان کهگیلویه و بویراحمد، 50 کیلومتری غرب یاسوج

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

12 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

همه چیز درباره تنگ تامرادی یاسوج

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زیبا شیرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 دی 1399

به روز رسانی

09 دی 1399

معرفی /

تنگ تامرادی یاسوج | آشیانه‌ هزاران پرستو

تصور کنید در تنگه‌ای قدم گذاشته‌اید که زمانی دور، سربازان هخامنشی در آن جنگیده‌اند و طبیعت بکرش به حضور آریوبرزن سردار سپاه ایرانی افتخار می‌کند. مکان مورد نظر ما تنگ تامرادی یاسوج است که در میان کوهستان‌های استان کهگیلویه و بویر احمد قرار گرفته و یکی از جلوه‌های تماشایی ایران در دنیایی متفاوت است‌. فاصله تنگ تامرادی تا یاسوج با دشت‌های هموار و گردنه‌های کوهستانی خود یکی از صدها جاذبه‌ زیبای منطقه است که می‌تواند در مجموع مقصدی نو برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی، ورزش‌های آبی و دره‌نوردی باشد. جلوه‌های اعجاب‌انگیز این طبیعت زیبا را می‌توانید در ادامه مطلب و در قسمت عکس تنگ تامرادی یاسوج مشاهده کنید.

Photo by : www.hameghlim.com

چرا سفر به تنگ تامرادی ؟


 • تنگ تامرادی یکی از جاذبه‌های طبیعی ایران است که زیبایی‌های بکر آن می‌تواند شما را سر ذوق آورد.
 • حوضچه‌های تشکیل شده در پایین دست آبشارهای تنگ، امکان ورزش‌های آبی و شنا را فراهم کرده است.
 • در مسیر بازدید از این دره، از میان جنگل‌های بلوط و زیستگاه سنجاب ایرانی عبور خواهید کرد.
 • یکی از معروف‌ترین ییلاقات و تفرجگاه‌های منطقه در داخل تنگ تامرادی و مجاورت چشمه‌ای زیبا به نام بلوط عسلی شکل گرفته است.
 • ارتفاعات اطراف، مکانی مناسب برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی به شمار می‌رود. 
 • تنگ تامرادی روزگاری دور محل نبردی بین نیروهای اسکندر و سپاه هخامنشیان بوده است. 

مناسب برای


علاقه‌مندان به طبیعت و روستاگردی 

افراد حرفه‌ای در سنگ‌نوردی و دره‌نوری

 

نامناسب برای


سفر به انتهای تنگ تامرادی برای افرادی که به اصول اولیه‌ طبیعت‌گردی و دره‌نوردی آشنا نیستند، توصیه نمی‌شود.

berim__safar 
berim__safar 

آشنایی با تنگ تامرادی | زیستگاه سنجاب ایرانی

از شهر یاسوج به سمت سه راهی سپیدار که حرکت کنید، بعد از عبور از جاده‌های کوهستانی و دشت‌های وسیع، مسیر تنگ تامرادی را خواهید دید که شما را به یکی از بکرترین و ناشناخته‌ترین تنگ‌های ایران می‌رساند. اینجا مکانی است که از دل تاریخ بیرون آمده و روزگاری شاهد جنگ‌های سپاه هخامنشی در مقابل اسکندر مقدونی بوده است که بیشتر درباره داستان‌های تاریخی آن صحبت خواهیم کرد. اما شگفت‌انگیز بودن این منطقه تنها به قصه‌های تاریخی برنمی‌گردد. طبیعت بکر و جاذبه‌های دیدنی تنگ تامرادی در کنار گردش در دل تاریخ شما را به همراهی آبشارهای بلند و باشکوه، غارهای زیبا، عبور از جنگل بلوط، رودخانه‌نوردی و یک گردش تمام عیار در بین صخره‌های زاگرس استوار دعوت می‌کند. در تنگ تامرادی چهار آبشار با اندازه‌های مختلف وجود دارد و شما می‌توانید در کنار آب‌تنی در حوضچه‌های این آبشارها از غارهای تنگ نیز بازدید داشته باشید.

از آن‌جایی که تامرادی؛ دره‌ای عمیق و باریک است و با شکل معمول دره‌ها تفاوت‌هایی دارد، به آن تنگ می‌گویند و اصطلاح تنگه برای این جاذبه به کار برده نمی‌شود. 

چه برای یک گردش کوتاه همراه با خانواده راهی این مکان رویایی شده باشید و چه سال‌ها است که طبیعت‌گردی را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهید، تنگ تامرادی شگفتی‌هایی برای عرضه به شما دارد. پس همراه ما باشید تا شما را با بخش‌های مختلف این جاذبه بکر آشنا کنیم و در مورد تمام نکات لازم برای سفر به آن آگاه شویم.

berim__safar 
yasuj_insta 

پیمایش

دیدنی‌های تنگ تامرادی از  مسیر شهر یاسوج شروع می‌شود. عبور از جاده‌های پرپیچ و خم و دشت‌های جانشیر، لمس درختان بلوط و حس خنکای آب، تجربه‌ای وصف ناشدنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

در ابتدای پیمایش آبشاری می‌بینید که به صورت عمود از سنگی به پایین سرازیر شده که حوضچه‌ای فیروزه‌ای رنگ را به وجود آورده که زیبایی فوق‌العاده‌ای را به معرض دید گذاشته است. شما می‌توانید بدون نیاز به تجهیزات خاصی از این آبشار و حوضچه آن بازدید کنید و از شنیدن موسیقی آب و سنگ لذت ببید. اما در همین‌جا توقف نکنید و کمی بالاتر بروید. آبشار بعدی کوتاه‌تر از آبشار اولی است اما می‌توانید به آن نزدیک شوید و مناظر بی‌نظیری را عکاسی کنید. در ادامه مسیر، فضای کوهستانی پدیدار می‌شود که جریان آب در آن وجود ندارد اما برای گذشتن از میان سنگ‌ها احتیاج به تجربه و لوازم حرفه‌ای دره‌نوردی خواهید داشت.

متاسفانه به دلیل عدم وجود علائم هشدار در طول مسیر و نبود امکانات اولیه مانند سرویس بهداشتی و روشنایی مناسب، پیمایش قسمت‌های بکرتر بدون داشتن آمادگی جسمانی بالا و عدم حضور افراد مجرب ممکن است حادثه آفرین باشد.

peyman talebi boroujeni 
ali karimi 

دیدنی های تنگ تامرادی

آبشار تنگ تامرادی

تنگ تامرادی 4 آبشار با ارتفاع بین 8 الی 10 متر دارد و ارتفاع بلندترین آبشار آن به 50 متر می‌رسد و اگرچه دسترسی سختی دارد، اما تماشای آن از کنار جاده خالی از لطف نیست و همچنین گوش سپردن به موسیقی زنده طبیعت و آبتنی در حوضچه‌های پایین دست آبشارها از مهم‌ترین دلایل کشش تنگ تامرادی برای مسافران این منطقه است. فراموش نکنید شما برای دیدن آبشارهای انتهایی تنگ نیاز به تجهیزات حرفه‌ای‌ دره‌نوردی خواهید داشت.

غارها

از جاذبه‌های دیگر تنگ تامرادی غارهایی هستند که آشیانه‌ی پرنده‌هایی همچون پرستو شده‌اند و با عبور دادن جریان آب به زیبایی خود اضافه کرده‍اند. با ورود به این غارها می‌توانید چک‌چک قطره‌های آب از سقف‌های سنگی را به تماشا بنشینید.

چشمه بلوط عسلی

یکی از معروف‌ترین تفرجگاه‌ها و ییلاق‌های منطقه در کنار چشمه‌ای زیبا به نام بلوط عسلی قرار گرفته است که با وجود حوضچه‌های طبیعی زیاد می‌تواند پیشنهاد خوبی برای تفریح و کمپ یک روزه در کنار عبور و مرور مردم روستا و گله‌های آن‌ها باشد. 

جنگل بلوط، زیستگاه سنجاب ایرانی

شرایط مناسب آب و هوای کهگیلویه و بویراحمد مکانی خوب برای رشد درختان بلوط است که جنگل‌های تنگ تامرادی را به یکی از مهم‌ترین زیست‌گاه‌های حیوانات بومی مانند سنجاب ایرانی، خرس و کبک تبدیل کرده است. سنجاب ایرانی که به سنجاب زاگرس نیز شناخته می‌شود، نقش مهمی در حفظ اکوسیستم منطقه دارد. آن‌ها با رفتار خاص تغذیه‌ای خود به تکثیر درختان کمک زیادی می‌کنند و شاخص سلامت جنگل‌های بلوط هستند. سر و دم قرمز رنگ سنجاب ایرانی از نشانه‌هایی است که این پستاندار را از گونه‌های دیگر سنجاب متمایز می‌کند. خوب است بدانید که سنجاب زاگرس، بومی منطقه غرب ایران است و از سمت سازمان حفاظت محیط‌زیست در رده گونه‌های حمایت شده قرار دارد.

www.zist-fan.ir 
yavaranekooh.blogfa.com 

تفریحات تنگ تامرادی

کوهنوردی

تنگ تامرادی به کوه‌های زرآورد و ساورز منتهی می‌شود که با ارتفاع 1400 متر از سطح دریا، مکانی مناسب برای کوهنوردی محسوب می‌شود. با توجه به اقلیم منطقه بهترین زمان ورزش در این کوه‌ها، بهار و تابستان است و در فصل‌های دیگر با حجم انبوهی از برف مواجه خواهید شد.

دره نوردی

بعد از آبشار دوم که جریان آب تا حدودی قطع و فضا کوهستانی می‌شود، بهترین مکان برای دره‌نوردی در قسمت‌های بکر و خلوت تنگ تامرادی است تا دره‌نوردان از سنگ‌های آن پایین بیایند و در حوضچه‌ها شیرجه بزنند. فراموش نکنید که دره‌نوردی نیاز به آموزش و همراهی افراد مجرب و تجهیزات حرفه‌ای مانند کلاه ایمنی، کوله و کفش مخصوص دره‌نوردی، هارنس، طناب مخصوص فرود، جلیقه نجات، کارابین و ابزارهای فرود دارد. بنابراین اگر اصول دره‌نوردی و شنا نمی‌دانید و قسمت‌های عمیق حوضچه‌ها را نمی‌شناسید از هرگونه پرش در آب خودداری کنید. 

پیک نیک و عکاسی

با توجه به آب‌و‌هوای خوب تنگ تامرادی در فصل‌های بهار و تابستان شاهد حضور خانواده‌های زیادی در این منطقه هستیم که برای برپایی کمپ و پیک‌نیک خود به این تنگ زیبا سفر کوتاه داشته‌اند و بساط خود را در اطراف آبشارها و سنگ‌های صیقلی پهن کرده‌اند. همچنین صحنه‌های شگفت‌انگیز از طبیعت امکان عکاسی از فضای بکر تنگ تامرادی را فراهم کرده است تا لحظات خوش پیمایش و سفر به این جاذبه طبیعی را به ثبت برسانید.

peyman talebi boroujeni 
shiraz.mosafer 

توصیه‌های سفر به تنگ تامرادی

 • ازآن‌جایی که سفر به تنگ تامرادی و پیمایش قسمت‌های بکرتر و انتهایی نیاز به آمادگی جسمانی بالایی دارد، پیشنهاد می‌کنیم شب قبل از پیمایش استراحت کافی داشته باشید.
 • همراه بردن خوراکی‌های کم کالری اما انرژی‌زا مانندخرما، بادام خام و فلاسک حاوی نوشیدنی‌های گرم را فراموش نکنید تا حمل کوله‌ سبک، لذت بردن از مسیر را دو چندان کند. 
 • به جهت عبور از رودخانه، آبشارها و حوضچه‌های پایین دست و احتمال خیس شدن، به همراه داشتن یک دست لباس اضافی توصیه می‌شود. البته آن‌ها را به همراه خوراکی‌های خود در درون کیسه‌های ضد آب نگهداری کنید.
 • از آن‌جایی که خطر سیلاب در تنگ‌ها همیشگی است، چک کردن آب‌و‌هوای منطقه را پیش از عزیمت در برنامه خود داشته باشید.
 • همراه داشتن آب کافی برای نوشیدن و قرص‌های تصفیه آب پیشنهاد می‌شود.
 • در انتخاب کفش مناسب پیمایش مانند صندل‌های جلوبسته رودخانه‌نوردی دقت لازم را داشته باشید تا در طول مسیر آسیبی به پاهایتان وارد نشود.
 • کارناوال همیشه همراه بردن کیسه‌ای برای ریختن زباله‌هایتان و رها نکردن آن‌ها در طبیعت را در پیشنهادات خود تکرار می‌کند.
سفر چندروزه
آب آشامیدنی
بادگیر
بارانی و لباس ضدآب
بالش گردنی
بشقاب
تلفن همراه
حشره کش
حوله
دارو های عمومی
داروهای شخصی
دفترچه بیمه
دمپایی و صندل
دوربین
زیرانداز
شارژر موبایل
عینک آفتابی
فلاسک چای
قاشق
قمقمه آب
لباس اضافه
لباس گرم
لیوان
ملحفه
میان وعده
هدلامپ
وسایل نظافت شخصی
وعده های غذایی
پاور بانک
پتو و لوازم خواب
چادر مسافرتی
چراغ قوه
چنگال
کارت شناسایی
کرم دافع حشرات
کفش اضافه
کفش پیاده‌روی
کلاه آفتابگیر
کلاه ایمنی
کمک های اولیه
کوله چند روزه
کیسه خواب
سفر یک روزه
آب آشامیدنی
بارانی و لباس ضدآب
تلفن همراه
حوله
دارو های عمومی
داروهای شخصی
دفترچه بیمه
دمپایی و صندل
شارژر موبایل
فلاسک چای
قمقمه آب
لباس اضافه
لباس گرم
میان وعده
وسایل شنا
وعده های غذایی
کارت شناسایی
کرم دافع حشرات
کرم ضد آفتاب
کفش اضافه
کمک های اولیه
کوله پشتی یکروزه
کیسه زباله
دوربین
یک وعده غذای سبک قابل حمل

فصل سفر به تنگ تامرادی

بهار و تابستان: با توجه به اقلیم آب‌و‌هوایی معتدل منطقه، بهترین زمان سفر به تنگ تامرادی فصل بهار و تابستان است

پاییز و زمستان: با شروع فصل سرما و کاهش شدت دمای هوا، بارش برف و یخ‌بندان سفر به این مکان زیبا توصیه نمی‌شود.

 

www.padena.shop 
www.padena.shop 

اقامت

دشت‌های اطراف و سکوهای سنگی تنگ تامرادی امکان برپایی کمپ را برای شما فراهم کرده است اما در هنگام مهمانی در طبیعت، رعایت اکوسیستم منطقه را فراموش نکنید. همچنین هتل‌ها و مهمان‌سراهای اطراف، میزبان شما برای اقامت در نزدیکی تنگ خواهند بود. اگر قصد اقامت در یاسوج را دارید می‌توانید از سرویس رزرو صد درصد آنلاین کارناوال استفاده کنید. 

امکانات

به دلیل بکر و ناشناخته بودن منطقه، امکانات خاصی مانند رستوران، آلاچیق، فروشگاه‌های مواد غذایی و غیره در تنگ تامرادی دیده نمی‌شود. بنابراین قبل از رفتن به این منطقه وسایل مورد نیاز خود را تهیه و خریداری کنید.

Photo by : ali karimi

مسیر درسترسی

آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، 50 کیلومتری غرب یاسوج

از شهر یاسوج به سمت جاده‌ی بابامیدان که حرکت کنید بعد از حدود 25 کیلومتر رانندگی در جاده گچساران به سه راهی سپیدار خواهید رسید که شما را به سمت تنگ تامرادی هدایت می‌کند. بعد 10 کیلومتر، جاده‌ی پر پیچ ‌و‌ خم تنگ تامرادی پیش روی شماست تا در انتها با آغاز پیمایش به مقصد مورد نظر یعنی تنگ برسید. 

Photo by : ebrahim azizi

دیدنی‌های اطراف

روستای کریک | 68.4 کیلومتر

آبشار یاسوج | 52.1 کیلومتر

دشت راق | 52.6 کیلومتر

تنگ مهریان | 59.2 کیلومتر

غار ده شیخ دنا | 95 کیلومتر

تنگ قصه‌ها

شما در سفر به تامرادی، در ورودی تنگ و در مجاورت روستای حسین‌آباد می‌توانید مقبره یکی از سرداران هخامنشی و آثار به جا مانده از این دوران را مشاهده کنید.

داستان از این قرار است که اسکندر بعد از شکست نیروهای هخامنشی در شوش و به جهت به دست آوردن گنجینه‌های پرسپولیس به کوه‌های صعب‌العبور کهگیلویه رسید و تنگ تامرادی را برای عبور دادن لشکریان خود بهترین گزینه دید. در همان زمان آریوبزرن با 25 هزار نفر از سپاهیان خود ارتفاعات تنگ را اشغال کرده و با غلطاندن سنگ‌های بزرگ و تیرهای تیز، سپاه اسکندر را در تنگ تامرادی غافلگیر کردند و مانع رسیدن آن‌ها از کوه‌های کهگیلویه به پرسپولیس در آن روز شدند. 

در زمان پهلوی اول و حکومت رضاخان نیز نیروهای شاهنشاهی با طایفه‌های ایل بویراحمد در این تنگ درگیری داشته‌اند که آن نبرد هم به شکست نیروهای دولتی انجامید. به این صورت که در سال 1309 شخصی به نام کی لهراسب بویراحمدی در مقابل نیروهای شاهنشاهی با فرماندهی امیرلشکر حبیب الله شیبانی قرار گرفت و توانست با همراهی طوایف ایل بویراحمد نیروهای نظامی شاه را علی رغم داشتن انواع سلاح‌های به روز جنگی شکست دهد. موقعیت مکانی تنگ تامرادی و درایت کی لهراسب از عوامل پیروزی آنها بود.

جالب است بدانید که حتی علت نام‌گذاری تنگ نیز به دلیل حضور طایفه‌ بزرگ تامرادی از ایل بویراحمد در این منطقه است که مردم آن به زبان لری صحبت می‌کنند و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

Photo by : www.souodiranian.ir

سخن آخر

در این مطلب با شما به یکی از جاذبه‌های طبیعی یاسوج سفر کردیم. آیا تنگ تامرادی را از نزدیک دیده‌اید و تجربه دره‌نوردی در آن را دارید؟

دانسته‌ها و خاطرات سفر خود به شهر یاسوج و این تنگ را با ما به اشتراک بگذارید.

در ایران انواع دره‌ها و تنگه‌های مشهور مثل کول خرسان ، تنگه هلت ، دره شیرز ، دره خزینه و ... وجود دارد که هر کدام از طبیعتی منحصر به فرد برخوردار هستند، برای آن‌که با دره های معروف ایران آشنا شوید نیز می توانید وب سایت کارناوال را جست و جو کنید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

3.6

بررسی شده توسط زیبا شیرازی

حال و هوای خوش(خوب) 4
سطح هیجان و ماجراجویی(خوب) 4
سهولت در دسترسی(معمولی) 3
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 3.5

نقاط قوت

 • زیستگاه سنجاب ایرانی
 • مکانی مناسب برای دره‌نوردی

نقاط ضعف

 • ایجاد خطر برای دسترسی به نقاط بکر تنگ برای افراد ناآشنا

نقد و بررسی کاربران

تنگ تامرادی یاسوج را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

علی رضا آریا
پرسش:

سلام و وقت بخیر دوستان،آیا سرویس بهداشتی دارد؟

در پاسخ به علی رضا آریا:

اره داره ولی افتضاحه😷

انتشار: 06 شهریور 1402

در پاسخ به علی رضا آریا:

سلام.دارد

انتشار: 04 شهریور 1402

انتشار: 30 خرداد 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حامد گلبیدی
پرسش:

ایا پنج شنبه و جمعه ها شلوغ است؟

در پاسخ به حامد گلبیدی:

بیش از حد شلوغ است

انتشار: 27 اسفند 1402

در پاسخ به حامد گلبیدی:

اکثرا از شیراز میان وخیلی شلوغ میشه

انتشار: 04 شهریور 1402

در پاسخ به حامد گلبیدی:

ما روز عید فطر اونجا بودیم چون ناشناخته است خیلی شلوغ نیست تعداد کل ماشین که اونجا بود حدود 50 عدد بود

انتشار: 16 اردیبهشت 1401

انتشار: 10 تیر 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست