کارناوال - راهنمای سفر

کول خرسان دزفول

استان خوزستان، ۳۲ کیلومتری شمال دزفول

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 7 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

5 تا 10 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 24 ساعته

همه چیز درباره کول خرسان دزفول

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 بهمن 1397

به روز رسانی

22 آبان 1398

معرفی /

کول خرسان دزفول | دره ارواح ایران

امروز را مهمان طبیعت جنوب کشورمان هستیم و می خواهیم سری به کول خرسان دزفول بزنیم؛ جاذبه ای شگفت انگیز که به تنگه کول خرسان شهرت دارد و برای بازدید از آن باید دست به سفری ماجراجویانه بزنید. فقط عاشقان طبیعت می توانند سختی های مسیر کول خرسان را به جان بخرند تا به آن برسند. کوله بارتان را بردارید و با ما همراه شوید تا شما را به سفری متفاوت به قلب یکی از جاذبه های طبیعی ایران ببریم.

لطفا با جان خود بازی نکنید!

پیش از آنکه هر گونه صحبتی درباره دره کول خرسان به میان آوریم باید بگوییم که این جاذبه با همه زیبایی ها و جلوه های منحصر به فردش می تواند شما را به کام مرگ بکشاند. اگر با بی تجربگی، نداشتن آمادگی لازم و آشنا نبودن به خطرات طبیعت راهی این جاذبه شوید، ممکن است هیچگاه بازنگردید.

نمونه های حوادثی که در این دره رخ داده کم نیستند و بودند کسانی که بدون کسب هیچ گونه اطلاعاتی قدم در مسیر این دره گذاشته و دیگر آبی آسمان را ندیده اند. بهتر است بدانید که تا به حال چندین مورد مرگ گردشگران در این دره و رودخانه آن گزارش شده است.

اگر خواستار هیجان این سفر هستید می توانید با حضور یک راهنمای با تجربه و همه فن حریف، از آن لذت ببرید. در غیر این صورت، هرگز هرگز و هرگز به تنهایی به کول خرسان نروید.

هشدارها را جدی بگیرید!

Photo by : Unknown

چرا کول خرسان؟


 • کول خرسان یکی از جاذبه های کمتر شاخته شده کشورمان است که با طبیعتی بکر از شما میزبانی می کند.
 • در سفر به این جاذبه مجموعه ای از آثار طبیعی همچون رود و آبشار و چشمه و... را در کنار یکدیگر خواهید دید.
 • اگر خواهان یک سفر ماجراجویانه و هیجان انگیز هستید کول خرسان بهترین گزینه برای شماست.

مناسب برای


طبیعت گردان حرفه ای

طبیعت گردان نیمه حرفه ای با همراهی یک حرفه ای

نامناسب برای


طبیعت گردان آماتور

سالمندان و کودکان

سفرهای انفرادی

گروه های دوستانه بی تجربه در زمینه طبیعت گردی

Photo by : Unknown

آشنایی با کول خرسان | دره ارواح

کول خرسان نام دره ای شگفت انگیز در 25 کیلومتری شهرستان دزفول است که با نام دره ارواح نیز شناخته می شود. این دره بخشی از رشته کوه های زاگرس به حساب می آید و آب و هوایی متفاوت را در منطقه ای گرم ایجاد کرده است. برای رسیدن به این دره باید 20 تا 25 کیلومتر پیاده روی نمود و سختی های زیادی را به جان خرید اما همین که چشمتان به دهانه ی مملوء از گیاه پر سیاوشان بیفتد، تمام خستگی هایتان را فراموش می کنید و تنها چیزی که فکرتان را مشغول می کند رسیدن به انتهای دره است.

برای آشنایی با فضای این دره، دیواره هایی بلند را تصور کنید که شما را احاطه کرده اند و اجازه نمی دهند آسمان را ببینید. شاید به همین دلیل است که نامش را دره ارواح گذاشته اند. این دیواره ها به حدی به یکدیگر نزدیک هستند که تنها اجازه عبور یک نفر را از میان خود می دهند و در انتها شما را به رودخانه دز می رسانند که دمای آبش تا منفی 20 درجه سانتی گراد نیز می رسد. این تنها گوشه ای از جلوه های این دره بود که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

دلیل نامگذاری کول خرسان

هنوز کسی دقیقا نمی داند که چرا نام این پدیده طبیعی را کول خرسان گذاشته اند. کلمه کول در زبان محلی به معنای دره ی بسیار باریک و تنگ است اما در مورد اینکه چرا خرسان به آن اضافه شده نظر قطعی وجود ندارد. برخی معتقدند وجود تعداد زیادی خرس در این منطقه در دوران گذشته باعث شده تا چنین کلمه ای به نام این دره اضافه شود.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

پیمایش کول خرسان

به محض رسیدن به دهانه کول باید کلاه ایمنی بر سر گذاشت تا مبادا حادثه ای کام مان را تلخ کند چرا که سنگ ها و تنه های گیر کرده در میان دو دیواره دره، هر لحظه امکان سقوط دارند. با ورود به کول خرسان دیواره هایی که ارتفاع آنها به بیش از 200 متر می رسد، شما را از دو سو احاطه می کنند و مسیرِ بسیار باریکی را برای تان فراهم می کنند. در بستر این دره آب در جریان است که از چشمه های درون دره سرچشمه می گیرد. 

بستر این دره پوشیده از شن و ماسه و سنگ ماسه ای است و هر چه جلوتر بروید دیواره ها بلندتر و فاصله میان آنها کمتر می شود تا جایی که اثری از آسمان دیده نمی شود. صدای گذر آب و چکیدن آن از دیواره ها به گوش می رسد و صدای پرندگان نیز در فضا پیچیده است. به دو راهی که برسید، باید راه سمت راست را در پیش بگیرید. بیش از 4 ساعت پیمایش در میان آب و خشکی لازم است تا صدای گذر آب رودخانه دز به گوش برسد و به شما بفهماند که به پایان دره نزدیک می شوید. 

ابتدای کول تا انتهای آن در حدود ۱۰ کیلومتر است و در انتهای مسیر دره، سطح آب به حدی افزایش پیدا می کند که مجبور به شنا می شوید. در نهایت رودخانه خروشان دز نمایان می شود و صدای تند آب ها و گرداب های فراوانش در فضا طنین می اندازد. از اینجا به بعد خطر سفر چندین برابر می شود و تنها اگر شناگر ماهری با تجهیزات كامل باشید، می توانید ادامه راه را بروید.

اگر تجربه، تجهیزات  و سر نترس داشته باشید می توانید به دز خروشان بزنید و پس از حدود 3.5 ساعت به دزفول برسید و گرنه بهتر است از همین جا برگردید و از دل سپردن به خشم زیبای دز منصرف شوید.

Ali Shakiba 
Karim Shadfar 
Ehsan Mousavi 

 دیدنی ها و تفریحات کول خرسان

جاذبه های مسیر کول خرسان

برای رسیدن به کول خرسان باید صبر و تلاش بسیاری به خرج دهید و خودتان را برای پیاده روی طولانی مدت آماده کنید. مسیر روستای بیشه بزان در منطقه شهیون را در پیش بگیرید و از روستای پاقلعه بگذرید و پس از یک پیاده روی سنگین به کول خرسان برسید. البته در این مسیر دیدنی های متنوعی هستند که با دیدن شان خستگی از تن تان در می رود:

 • سد دز: در مسیر رسیدن به این دره شگفت انگیز، از کنار دریاچه سد دز می گذرید و شاید با دیدن آب شفاف آن هوس کنید تنی هم به آب بزنید. پس از تجدید قوا و کمی استراحت می توانید مسیر را ادامه دهید.
 • قلعه شاداب: در ادامه به قبرستان قدیمی قلعه شاداب می رسید. قلعه شاداب، قلعه ای با ۱۰ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض است که به عنوان یکی از بزرگترین قلعه های طبیعی ایران شناخته می شود. این قلعه کاملا در داخل کوه کنده شده و بسیار متفاوت از دیگر قلعه هاست. ادامه راه را باید در مسیر مالرویی طی کنید که دامداران منطقه برای رسیدن به چراگاه ها از آن استفاده می کنند.
 • اشکفت زرده: کم کم دره اشکفت زرده، نمایان می شود که به اشتباه توسط برخی، به عنوان همان کول خرسان شناخته می شود. در این دره باقیمانده هایی از یک آسیاب را خواهید دید که احتمالا توسط طایفه بختیاریِ ساکن در این محل و در گذشته های دور استفاده می شده است.
 • پوشش گیاهی: درختان کنار، سدر، بادام کوهی و نخل درختانی هستند که کم کم به چشم می خورند و خبر از نزدیک شدن به کول خرسان می دهند که قرار است با شگفتی هایش جادوی تان کند.
Ali Shakiba 

جاذبه های داخل کول خرسان

 • فضای وهم انگیز: با ورود به کول خرسان، تنها گوشه هایی از آسمان را خواهید دید چرا که دیواره های این دره بسیار نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند. گاهی چشم تان به سنگ ها و تنه درختانی می افتد که بر اثر سیلاب جابه جا شده و به داخل دره آورده شده اند؛ اما این تمام ماجرا نیست، وقتی به بالای سرتان نگاهی بیندازید، متوجه تعدادی از آنها می شوید که به دلیل تنگی دره نتوانسته اند به داخل آن راه پیدا کنند و در میان دیواره ها اسیر شده اند. مجموع این آثار، فضایی وهم انگیز را ایجاد می کند که آدرنالین خون را افزایش داده و فرصت تجربه ی هیجانی فراموش نشدنی را به شما می دهند.
 • جریان آب: یکی از شگفت انگیزترین جلوه های کول خرسان جوشیدن چندین چشمه از دیواره های آن است که باعث می شود محیط درون آن همواره مرطوب باشد. این آب با آب ناشی از چشمه های زیرزمینی و رودخانه دز ترکیب شده و در میان دره جریان می یابد. این آب گاهی در زیرزمین به مسیر خود ادامه می دهد و گاه با حضورش بر روی زمین پاهای تان را خیس می کند.
 • حوضچه گهر: پس از پیمایش کول خرسان، در منتهی الیه آن به دره غاری قوسی شکلی می رسید که مانند یک تونل به نظر می رسد و شما را به حوضچه ای به نام گهر در انتهای خود می رساند. این حوضچه، 50 متر طول و 3 متر عرض دارد و به رودخانه دز می رسد.
 • رودخانه دز: کول خرسان به رودخانه دز منتهی می شود؛ رودخانه ای که از زاگرس سرچشمه می گیرد و با جوش و خروش خود و گرداب هایش، خشم زیبایی از طبیعت را به نمایش گذاشته است.
 • گرداب مرگ: در بخشی از این رودخانه که در نزدیکی کول خرسان و در منطقه ای به نام چال کندی قرار دارد، عمق زیاد رودخانه و شدت جریان آب و نیز وجود گرداب بسیار خطرناک موجب نا امن بودن آن گردیده و به دلیل آنکه گرداب این قسمت می تواند جان انسان را بگیرد نام گرداب مرگ را بر آن گذاشته اند.
Ehsan Mousavi 
Ali Shakiba 

تفریحات کول خرسان

در سفر به کول خرسان می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

 • پیمایش دره: با عبور از میان دیواره های بلند این دره می توانید گوشه گوشه آن را کشف کنید و تجربه ای جدید در طبیعت گردی به دست آورید.
 • شنا: حوضچه انتهایی دره مکانی مناسب برای شنا کردن است البته اگر این ورزش را به خوبی بلد باشید.
 • قایقرانی: اگر تجهیزات کافی به همراه داشته باشید می توانید به رود دز بزنید و همراه با تنداب ها و گرداب های خروشان، رفتینگ را به شکلی متفاوت تجربه کنید.

اقامت در سفر به کول خرسان

محل اقامت شما در این سفر، دامان طبیعت است و ممکن است مجبور شوید یک تا دو شب را در آن سپری کنید پس بهتر است با اصول کمپینگ به خوبی آشنایی داشته باشید. برخی نیز ترجیح می دهند در دزفول اقامت کنند و با سفری یک روزه پیمایش این دره را انجام دهند.

امکانات کول خرسان

کول خرسان جاذبه ای طبیعی و بکر است و هیچ گونه امکاناتی برای گردشگران در آن وجود ندارد.

Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به کول خرسان

برای انتخاب زمانِ سفرتان به کول خرسان دقت و وسواس بالایی به خرج دهید. کافیست فصل اشتباه را انتخاب کنید تا در سیلاب های منطقه که تا ارتفاع 15 متر دره را پر از آب می کنند، گیر بیفتید. انتخاب زمان سفر به این جاذبه را شوخی نگیرید. حتما پیش از رفتن، پیش بینی های آب و هوایی را چک کنید و از نبود بارش در روزهای پیش رو مطمئن شوید. 

در نظر بگیرید که دمای درون کول خرسان بسیار پایین تر از دمای اطراف آن است پس به خیال اینکه این منطقه در استانی با آب و هوای گرم واقع شده، سردترین روز سال را برای سفر انتخاب نکنید. دمای کول خرسان در تابستان ها به کمتر از 20 درجه سانتی گراد هم می رسد و اختلاف دمای آن با شهر دزفول تا 30 درجه نیز گزارش شده است. پس پیش بینی هایتان را درست انجام دهید.

به طور کلی زمان مناسب برای پیمایش کامل کول خرسان را اواسط خرداد ماه می دانند چرا که با پایان یافتن باران های بهاری و گرم شدن هوا خطرات کمتری شما را تهدید می کند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مهارت های مورد نیاز 

اگر می خواهید راهی کول خرسان شوید باید حتما تجربه طبیعت گردی داشته باشید و اصول آن را بدانید. آمادگی جسمانی را فراموش نکنید که یکی از ضروریات این سفر است. دانستن اصول کوهنوردی و شنای حرفه ای به شما کمک می کند بیشتر از این سفر لذت ببرید. اگر قصد قایق سواری در دز را داشتید حتما با تجهیزات مناسب این کار را انجام دهید و جان تان را به بازی نگیرید.

به یاد داشته باشید که این دره جان چند تن از مسافران را ستانده است و در عین زیبایی می تواند بسیار خطرناک باشد.

لوازم ضروری
آب آشامیدنی
تلفن همراه
نقشه یا GPS
کلاه ایمنی
کارت شناسایی
کفش اضافه
کفش کوهنوردی
لباس گرم
لباس اضافه
کیسه زباله
شارژر موبایل
کمک های اولیه
کوله پشتی
دارو های عمومی
بارانی و لباس ضدآب
میان وعده
وعده های غذایی
پاور بانک
دفترچه بیمه
کبریت یا فندک
کرم ضد آفتاب
کلاه آفتابگیر
عینک آفتابی
باتوم
لوازم کمپینگ
آتش زنه
کیسه خواب
چادر مسافرتی
پتو و لوازم خواب
چراغ قوه
جعبه ابزار
هدلامپ
دمپایی و صندل
وعده های غذایی
میان وعده

راه دسترسی به کول خرسان

آدرس: استان خوزستان، 32 کیلومتری شمال دزفول

راه دسترسی: برای دسترسی به کول خرسان از چند طریق می توان اقدام كرد:

1- از روستای بیشه بزان درمنطقه شهیون: دسترسی از طریق جاده شهیون از دزفول

2- از روستای پاقلعه در منطقه شهیون: دسترسی از طریق جاده شهیون از شهر دزفول

3- از روستای اسلام آباد در منطقه چغامیش: دسترسی از طریق بلوار شهدای پلیس در دزفول

برای رسیدن به ورودی کول خرسان نیز باید حداقل برای 4 کیلومتر پیاده روی آماده باشید که گاه در دامنه های پرشیب و مسیر نسبتا ناهموار صورت می گیرد.

** بهتر است قبل از تاریکی هوا از محل خارج شوید.

Ali Shakiba 
Ali Shakiba 

مستند ایرانگرد را از کول خرسان تماشا کنید تا ببینید چه در انتظار شماست...

نکات مهم در بازدید از کول خرسان

باز هم تاکید می کنیم که سفر به این جاذبه بدون وجود راهنمای محلی و با تجربه و یا انجام مطالعات و داشتن آمادگی های لازم بسیار خطرناک است. به عبارت بهتر فکر اینکه به تنهایی و بدون تجربه به کول خرسان بروید را از سرتان بیرون کنید.

تجهیزات در این سفر بسیار مهم هستند و نبود تنها یکی از آنها می تواند شما را حسابی به دردسر بیندازد. این مورد را خیلی جدی بگیرید.

 به دلیل شدت جریان بالای رود دز، نزدیک شدن به آن بسیار خطرناک است و بهتر است تنها بخش های ایمن دره، پیمایش شود.

Hojat Kayedkhordeh 

سخن آخر

مقاصد هیجان انگیز و ماجراجویانه برای برخی بسیار جالب توجه هستند اما بهتر است سفر به آنها به صورت اصولی و با حضور یک فرد با تجربه صورت گیرد.

اگر به دنبال چنین مقاصدی هستید و آمادگی لازم را در خود می بینید، حتما سری به کول خرسان بزنید و از تجربیات سفرتان به ما بگویید.

آیا مقصد ماجراجویانه دیگری را در ایران می شناسید؟

نظر شما در رابطه با این گونه سفرها چیست؟

نظرات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط کارناوال

سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 5
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 5
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 5

نقاط قوت

 • از جاذبه های بکر طبیعت ایران
 • مناسب برای سفرهای تخصصی و ماجراجویانه

نقاط ضعف

 • عدم توجه مسئولان به میزان ورود گردشگران
 • عدم نصب تابلوهای هشدار دهنده نسبت به خطرات

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 7 رای

4.8

خانواده

1

دوستان

1

آیا بازدید از کول خرسان دزفول را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(عالی) 4.6
رفتار بومیان منطقه(عالی) 4.9
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 4.9
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.9

کول خرسان دزفول را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
neda AFRA

5

وقتی داخل تنگه و توی آب قدم میزدم به هیچ چیزی فکر نمیکردم و فقط لذت میبردم .

تجربه سفر neda AFRA به کول خرسان دزفول

سلام مسیرکول خرسان چند ساعت میشه

انتشار: 28 بهمن 1402

فوق العادست اونجا من خودم خوزستانی هستم و بچه دزفولم و روستای پدریم هم اسلام آباد هستش و کول خرسون برا روستای ماست و روستا هم ویلا داریم اگه انشاالله برا عید تشریف آوردین دزفول درخدمتتون هستم و ویلا رو مجانی خدمتتون میدم، البته خودم ساکن تهران هستم و هر سال برا سال نو میرم دزفول

سلام دوست عزیز درماه آینده میتونیم ازاین منطقه دیدن کنیم

انتشار: 14 فروردین 1403

سلام ما از شیراز داریم میایم چجوری هست شرایط ویلا

انتشار: 29 اسفند 1402

کرایه نمی‌دید ویلا رو؟؟

انتشار: 21 اسفند 1402

سلام میتونم شماره تماستون رو داشته باشم

انتشار: 14 اسفند 1402

شماره تلفن لطف میکنید؟

انتشار: 18 بهمن 1402

انتشار: 06 اردیبهشت 1402

انتشار: 21 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
farhad

5

طبیعت بکر و یه دنیا آرامش و حس خوب رو میتونید در این محل به راحتی پیدا کنید .

تجربه سفر farhad به کول خرسان دزفول

انتشار: 21 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
hamed

4.9

فوق زیبا .

تجربه سفر hamed به کول خرسان دزفول

انتشار: 21 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

سوالات متداول

کول خرسان جاذبه ای طبیعی در استان خوزستان است که برای رسیدن و بازدید از آن باید آمادگی پیاده روی سنگین داشته باشید. برای آگاهی از مسیر این جاذبه و کسب اطلاعات کامل در مورد آن به مطلب کول خرسان دزفول بروید.

برای آنکه بدانید در خوزستان چه مکان هایی برای اقامت وجود دارد به صفحه اقامت در خوزستان بروید تا گزینه های موجود را ببینید، آنها را با هم مقایسه کنید و رزرو خود را انجام دهید.

برای آنکه دره ها و تنگه های دیدنی ایران را بشناسید، به صفحه دره ها و تنگه های ایران بروید و در کنار مشاهده فهرست این جاذبه های طبیعی، اطلاعات کاملی درباره آنها به دست آورید.

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست