عمارت تیمورتاش تهران

تهران، میدان حر، خیابان کمالی

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه تعطیل

شماره تماس

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با عمارت تیمورتاش تهران

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

عمارت تیمورتاش تهران در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

عمارت تیمورتاش که این روزها میزبان موزه جنگ تهران است یک بنای قدیمی و حدودا 160 ساله است که در میدان حر تهران قرار دارد. پیشنیه این عمارت به دوران قاجار برمی‌گردد؛ زمانی که سلسله قاجار از بین رفت و رضاشاه روی کار آمد. تیمورتاش از افراد مهم و تاثیرگذار دستگاه حکومتی رضاشاه بود و برای از بین بردن قاجارها هم تلاش بسیار کرد. در دوره پهلوی اول، تیمورتاش که آن روزها وزیر دربار بود، این عمارت را از سردار محتشم بختیاری خرید تا در آن زندگی کند. او در این عمارت روزگار گذراند تا اینکه قدرت و محبوبیت و تاثیرگذاریش در امور مملکت، شاه ایران را ترساند و مجبورش کرد تا تیمورتاش را زندانی و در تاریخ 9 مهر 1312 شمسی به قتل برساند. 

پس از قتل وی خانه و اموال او مصادره شد و در نهایت در سال 1395 این مکان با عنوان موزه جنگ به روی بازدیدکنندگان گشوده شد. هیچ کدام از اشیای این موزه جزو اموال شخصی تیمورتاش نیستند. طبقه اول با سنگ‌های مرمر و گچ‌بری‌های زیبا محل نگهداری ادوات جنگی و سلاح سرد و گرم است که در این طبقه اتاق‌های مختلفی با تجهیزات متنوع جنگی قرار دارد. در طبقه دوم می‌توانید سردیس‌هایی از شهدای ارتش مانند عباس بابایی، ابراهیم همتی، منصور ستاری و سرلشکر فلاحی را ببینید. 

یک کافه کوچک و آب‌انبار قدیمی نیز در زیرزمین مجموعه قرار دارد. علاوه بر اینها تعدادی ماشین‌آلات جنگی هم در حیاط مجموعه برای بازدید قرار داده شده است.

بازدید از این خانه تاریخی را از دست ندهید؛ معماری عمارت تلفیقی از ایرانی، روسی و هندی و بسیار چشم نواز و زیباست. باغ زیبای خانه هم شما را برای دقایقی ازهیاهوها دور میکند و به شما آرامش می دهد.

انتشار

07 خرداد 1399

به روز رسانی

21 خرداد 1399

نقد و بررسی کاربران

آیا بازدید از عمارت تیمورتاش تهران را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
تنوع آثار?
نحوه برخورد کارکنان?
شرایط نگهداری آثار?
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی?

عمارت تیمورتاش تهران را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.